Menu toggle

Witamy

Używana deska rozdzielcza bezpośrednio ze stacji złomowania pojazdów - Autoparts24

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 1

Opel

Opel

Dostępnych części : 1

Deska rozdzielcza samochodu

Co to jest deska rozdzielcza samochodu?

Deska rozdzielcza samochodu to tablica przyrządów i wskaźników umieszczona między kierowcą a pasażerami. Po raz pierwszy słowo to zostało użyte w 1847 roku. Wcześniej słowo deska rozdzielcza oznaczało dosłownie deskę ochronną, wykonaną ze skóry lub drewna, która zabezpieczała woźnicę. Deska ta służyła przede wszystkim do chronienia woźnicy i pasażerów przed rozpryskami błota spod kopyt konia.

Do czego służy deska rozdzielcza samochodu?

Ta tablica pełni przede wszystkim funkcję informacyjną. W typowym pojeździe można na niej znaleźć przeciętnie dziesięć wskaźników – kontrolki ostrzegawcze, wskaźnik zużycia paliwa i prędkości obrotowej silnika, czy informacje o stanie naładowania akumulatora. Układ ładowania akumulatorów dostarcza energię elektryczną do wszystkich urządzeń elektrycznych zamontowanych w pojeździe. Panel sterowania komunikuje się z kierowcą za pośrednictwem tych instrumentów. Składa się z dwóch głównych części – przyrządów i kontrolek.

Czy można go wymienić samodzielnie?

Deska rozdzielcza jest centralną częścią samochodu. Możesz ją samodzielnie wymienić, jeśli masz pełne informacje, jak to zrobić. Taka samodzielna wymiana jest też bardzo opłacalna. Typowy koszt wymiany w warsztacie może sięgać kilku tysięcy złotych. W tę cenę wliczony jest zarówno koszt części, jak i robocizny.

O czym należy wiedzieć i pamiętać podczas wymiany tego elementu:

Podczas wymiany części należy pamiętać o następujących czynnościach:

  • Odłącz akumulator przed rozpoczęciem naprawy.
  • Usuń wszystkie instrumenty z deski rozdzielczej.
  • Ostrożnie zdejmij deskę rozdzielczą, aby nie uszkodzić żadnego elementu.
  • Zdejmij tablicę z numerem VIN ze starej deski i przyklej ją na nową.
  • Wykonaj wszystkie czynności w odwrotnym kierunku, aby zamontować nową deskę na swoim miejscu.

Części uzupełniające deski rozdzielczej:

Deska rozdzielcza to obszar, w którym znajdują się wszystkie elementy sterujące samochodu. Poniżej przedstawiono różne elementy deski rozdzielczej oraz opis ich działania.

Jednym z tych elementów jest kierownica. W kierownicy znajdują się przepusty, przeguby kulowe, przeguby homokinetyczne, łączniki centralne, tuleje, łączniki stabilizatora. W desce umieszczany jest również licznik przebiegu, który zawiera własny wałek napędowy, koła zębate napędowe i napędzane, tarczę i wskazówkę. Wałek napędowy jest połączony z silnikiem i przekazuje moc na koło zębate.

Zmianę prędkości poruszającego się obiektu mierzy się za pomocą prędkościomierza. Prędkościomierz połączony jest kablem napędowym z przekładnią. Igła zamocowana na bębnie, wskazuje odczyt.

 

Kolejnym podstawowym wskaźnikiem jest obrotomierz. Obrotomierz to instrument, który służy do pomiaru prędkości silnika wyrażonej w obrotach na minutę. Wskaźniki obrotomierza mogą być analogowe lub cyfrowe.

Wskaźnik temperatury służy do pomiaru temperatury płynu chłodzącego silnika pojazdu. Informuje on kierowcę, czy temperatura jest w normie, czy też została przekroczona.

Kolejnym elementem jest wskaźnik poziomu paliwa w zbiorniku paliwa. Jest on podłączony do układu czujników, w którym mierzone jest napięcie rezystora zmiennego, który jest wykorzystywany do określenia poziomu paliwa. W desce rozdzielczej wmontowane są również kierunkowskazy.

Dużą uwagę zwraca wskaźnik zmiany biegów w desce rozdzielczej samochodu, który pokazuje, jaki bieg należy włączyć, aby zużycie paliwa było minimalne.

Kontrolka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa wskazuje, że pas jest prawidłowo zapięty. Ta kontrolka zapala się, gdy pasy są niewłaściwie lub nie są zapięte, a prędkość pojazdu przekracza 15-20 km/h. Lampka ostrzegawcza hamulca postojowego włącza się po załączeniu hamulca postojowego. Ten hamulec należy zwolnić przed jazdą. Lampka ostrzegawcza awarii silnika może wskazywać zarówno poluzowany korek wlewu paliwa, jak i stukanie w silniku.

Rozpoznawanie problemów lub objawów awarii

Odgłos stukania dochodzący spod maski samochodu oraz wzrost lub spadek prędkości wskazują na awarię łożyska silnika. W takim przypadku natychmiast zatrzymaj samochód, aby uniknąć pogorszenia awarii. Jeśli zauważysz, że z rury wydechowej pojazdu wydobywa się gęstszy dym niż zwykle, zaplanuj wizytę w warsztacie samochodowym.

Czarny dym oznacza zbyt duże zużycie paliwa, natomiast biały dym oznacza obecność chłodziwa w komorze spalania (niskie zużycie paliwa). Upewnij się, że płyn chłodzący silnik (antyfryz) jest odpowiedni dla Twojego samochodu.

Natychmiast sprawdź przyczynę awarii, gdy zapali się kontrolka sygnalizująca awarię („Check engine”). Często oznacza ona drobny problem, który łatwo rozwiązać. Jeśli będziesz ją ignorować, może przerodzić się w poważniejszy problem skutkujący nieodwracalnym uszkodzeniem. Zmniejszona wydajność silnika może oznaczać konieczność rozgrzania pojazdu. Jeśli trudno jest zatrzymać pojazd na czerwonym świetle, oznacza to problem z dopływem paliwa.

Rozwiązywanie często występujących problemów

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, o których warto pamiętać podczas jazdy. Oto one:

Lampka ostrzegawcza silnika miga jak strumień wody. Być może należy wymienić czujniki zbiornika tlenu lub świec zapłonowych, bądź wydajność katalizatora uległa pogorszeniu. Niektóre drobne problemy mogą przerodzić się w poważne awarie, jeśli nie zostaną w porę rozwiązane. Kontrolka ostrzegająca o ciśnieniu w oponach włącza się wtedy, gdy ciśnienie w co najmniej w jednej z opon jest zbyt niskie, aby można było jeździć bezpiecznie.

Kontrolka ostrzegawcza temperatury silnika włącza się, gdy silnik jest zbyt gorący. Dalsze prowadzenie samochodu po zapaleniu się tej kontrolki może skutkować poważną awarią. Najlepszym sposobem jest zatrzymanie pojazdu i odczekanie, aż silnik ostygnie. Kontrolka ostrzegawcza akumulatora jest podobna do głowy robota. Oznacza ona, że poziom napięcia w akumulatorze jest zbyt niski. W takiej sytuacji zalecamy natychmiastowe sprawdzenie stanu technicznego akumulatora.

Kontrolka, która wygląda jak lampa dżina, ostrzega o nieprawidłowym stanie oleju w silniku. Zwykle oznacza, że ciśnienie oleju w silniku jest zbyt niskie. Opisywane kontrolki mogą się różnić w zależności od modelu. Normalny zakres ciśnienia oleju wynosi od 25 do 65 PSI. W większości silników stosuje się olej 5W30 lub 5W40.

Normalna żywotność

Normalna żywotność deski rozdzielczej samochodu wynosi około dziesięciu lat. Ale w przypadku dobrej jakości pojazdu może ona nawet przekroczyć 15 lat. Deska rozdzielcza jest zwykle wykonana z tworzywa sztucznego i można ją wymienić na nową.

Inne części, które należy wymienić lub naprawić podczas wymiany deski rozdzielczej

Wysoka jakość deski rozdzielczej w samochodzie wiąże się z wyższym kosztem zakupu nowej, jeśli obecna deska rozdzielcza popęka lub się zepsuje. Często należy też doliczyć koszt nowych elementów pozwalających na pełną naprawdę deski rozdzielczej.

Podczas wymiany tablicy rozdzielczej należ też wymienić śruby, śruby i łączniki, a także wiązki przewodów.

Jak upewnić się, że kupujesz odpowiednią część do swojego samochodu?

Jeśli chcesz mieć pewność, że zamawiasz właściwe części do samochodu, odwiedź stronę autoparts-24.com. Na tej stronie możesz podać numer silnika swojego pojazdu, a następnie wybrać żądany element samochodu. Po dokonaniu wyboru możesz zapłacić kartą kredytową lub PayPal (nie przyjmujemy przelewów bankowych).

Po złożeniu zamówienia wyślemy przesyłkę na wskazany adres. Wysyłamy za darmo do krajów określonych na liście – a być może także i do Twojego kraju, nawet jeśli nie jest on wyszczególniony. Oferujemy również usługi zwrotu części, które odpowiadają Twoim potrzebom. W takim przypadku musisz założyć konto na naszej stronie, a my je przetworzymy i skontaktujemy się z Tobą w celu odebrania części.

Na koniec

Deska rozdzielcza Twojego samochodu ma duże znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. Warto kupić wysokiej jakości deskę rozdzielczą do swojego samochodu. Jeśli będziesz utrzymywać deskę rozdzielczą w czystości, pozostanie ona w dobrym stanie przez długi czas. Na desce rozdzielczej rozmieszczone są różne przyrządy, które informują kierowcę o stanie samochodu za pomocą kontrolek ostrzegawczych. Uważnie obserwuj, czy nie zapala się kontrolka o stanie silnika.

Najnowsze produkty

: