Menu toggle

Witamy

Porównaj ceny używanych filtrów cząstek stałych

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 168

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 189

BMW

BMW

Dostępnych części : 116

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 104

Ford

Ford

Dostępnych części : 105

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 70

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 12

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 47

Opel

Opel

Dostępnych części : 72

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 125

Seat

Seat

Dostępnych części : 13

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 95

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 50

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 113

VW

VW

Dostępnych części : 301

Filtr cząstek stałych

Filtr cząstek stałych może ograniczyć emisję zanieczyszczeń produkowanych przez Twój samochód, odfiltrowując szkodliwe spaliny. Jeśli Twój samochód jest wyposażony w filtr cząstek stałych. Jeśli zauważysz, że samochód nagle zaczyna zwalniać lub spalać więcej paliwa, jest to znak, że filtr cząstek stałych wymaga czyszczenia lub wymiany. W końcu zapali się kontrolka filtra cząstek stałych (DPF).

 

Wymienić czy wyczyścić filtr cząstek stałych?

W niektórych przypadkach możesz samodzielnie wyczyścić filtr cząstek stałych, dodając do baku środek do czyszczenia filtra cząstek stałych. Jednak nie dotyczy to wszystkich samochodów, niektóre auta z silnikiem Diesla posiadają filtr, którego nie można czyścić płynem do filtra cząstek stałych. W takich przypadkach należy udać się na czyszczenie w warsztacie.

Czyszczenie filtra cząstek stałych ma wiele zalet i może znacznie wydłużyć jego żywotność. Co więcej, jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż wymiana całego filtra.

Istnieje jednak ryzyko, że wymiana filtra jest jedyną opcją – istnieją również samochody z silnikiem Diesla, które w ogóle nie są wyposażone w filtr cząstek stałych.

 

Dopłata do samochodów z silnikiem Diesla bez filtra cząstek stałych

Samochód z silnikiem Diesla na ogół emituje więcej zanieczyszczeń niż auta benzynowe, zwłaszcza jeśli nie ma filtra cząstek stałych. Dlatego zdecydowano, że wszystkie samochody z silnikiem Diesla, na przykład w Danii, zostaną opodatkowane dodatkową opłatą 150 euro rocznie, jeśli nie będą wyposażone w filtr cząstek stałych.

Dodatkowa opłata dotyczy wszystkich duńskich samochodów i nie ma znaczenia, czy jest to samochód osobowy, czy auto dostawcze.

 

Filtr cząstek stałych w nowych samochodach

Komisja Europejska ustaliła europejskie standardy emisji spalin Euro 1, Euro 2, Euro 3, Euro 4, Euro 5 i Euro 6, które dotyczą wszystkich pojazdów lekkich, w tym samochodów osobowych. To właśnie norma Euro 5, która weszła w życie w 2011 roku wprowadziła obowiązek posiadania filtrów cząstek stałych.

Standardy emisji Euro zostały opracowane przez Komisję Europejską w celu ograniczenia zanieczyszczeń pochodzących z pojazdów silnikowych. Standardy te są stosowane przez większe miasta w całej Europie, aby wyeliminować z tych miejscowości stare, silnie zanieczyszczające środowisko samochody. Takie strefy niskiej emisji spalin można łatwo znaleźć za pomocą prostego wyszukiwania w Google lub na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Czy warto kupować filtr cząstek stałych?

Koszt wymiany filtra wynosi od 750 do 1500 EUR. Cena ta zależy od modelu samochodu, ale można zaoszczędzić, wybierając np. używany filtr cząstek stałych.

Koszt doposażenia samochodu w filtr cząstek stałych zwykle zwraca się w ciągu 5-10 lat, więc jest to dobra inwestycja, jeśli chcesz eksploatować swój samochód przez wiele lat. Jednocześnie warto pamiętać, że jeżdżąc samochodem z filtrem cząstek stałych pomagasz chronić środowisko.

 

Samochody benzynowe również posiadają filtr cząstek stałych

Filtry cząstek stałych przez wiele lat były przeznaczone tylko dla samochodów z silnikami Diesla, ale od 2017 roku zaczęto wymagać, aby samochody benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa były wyposażone w filtr, który pomaga zmniejszyć zanieczyszczenie bardzo drobnymi cząstkami. Jednak prawo to obejmuje tylko wszystkie nowo zarejestrowane samochody, nie uwzględniając starszych aut.

Samochód z bezpośrednim wtryskiem benzyny zapewnia mniejsze spalanie, jednak zwiększa zanieczyszczenie środowiska.

 

Często zadawane pytania dotyczące filtra cząstek stałych

Być może masz pytania dotyczące filtrów cząstek stałych, dlatego zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Odpowiedzi znajdują się poniżej.

 

Kiedy wymienić filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych należy wymienić po określonej liczbie kilometrów. Przebieg ten jest różny dla poszczególnych marek samochodów.

 

Czym jest filtr cząstek stałych?

Wiele osób przypomina sobie o filtrze cząstek stałych dopiero wtedy, gdy zapali się lampka kontrolna. Zapalenie się kontrolki jest często spowodowane zatkanym filtrem cząstek stałych, który jednak łatwo jest wyczyścić. Filtr ten pełni ważną funkcję, ponieważ pomaga usunąć niebezpieczne mikrocząsteczki z układu wydechowego samochodu, dlatego nie należy demontować filtra cząstek stałych.

 

Ile kosztuje nowy filtr cząstek stałych?

Koszt nowego filtra cząstek stałych wynosi od 750 do 1500 EUR. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup używanego filtra, możesz go kupić po znacznie lepszej cenie.

 

Kiedy wymienić filtr cząstek stałych?

Regeneracja filtra cząstek stałych może pomóc w przypadku jego zatkania. Wszystkie filtry należy jednak wymieniać po przejechaniu określonej liczby kilometrów, która jest różna dla poszczególnych marek samochodów.

 

Kiedy zaczęto montować filtry cząstek stałych w samochodach?

Obowiązek posiadania filtra cząstek stałych wprowadzono we wszystkich samochodach z silnikiem Diesla zarejestrowanych po 2011 roku. Jednak samochody z silnikiem Diesla wyprodukowane przed tym rokiem również mogą być wyposażone w ten filtr.

 

Gdzie jest montowany filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych znajduje się w okolicach silnika samochodu. Silnik pomaga ogrzać filtr, dzięki czemu może on szybciej spalać cząsteczki sadzy.

 

Ile kosztuje filtr cząstek stałych?

Nowy filtr cząstek stałych może kosztować od 750 do 1500 EUR.

 

Na jak długo wystarcza filtr cząstek stałych?

Żywotność filtra cząstek stałych jest ograniczona do określonej liczby kilometrów. Dokładna wartość zależy od marki samochodu.

 

Ile kosztuje filtr cząstek stałych?

Ceny filtrów cząstek stałych różnią się w zależności od marki samochodu, ale wahają się one od 750 do 1500 EUR. Możesz jednak kupić tańszy, używany filtr.

 

Które samochody posiadają filtry cząstek stałych?

Kiedyś były to tylko samochody z silnikiem Diesla. Dziś jednak filtry cząstek stałych znajdują się również w innych nowych samochodach.

 

Jak działa filtr cząstek stałych?

Działanie filtra cząstek stałych polega na usuwaniu niebezpiecznych cząstek z układu wydechowego samochodu.

 

Kiedy wprowadzono filtr cząstek stałych?

Obowiązek posiadania filtra cząstek stałych dotyczy wszystkich samochodów zarejestrowanych po 2011 roku.

 

Które samochody mają dpf?

Samochody z silnikiem Diesla zarejestrowane po 2011 roku posiadają filtr cząstek stałych, tzw. dpf. Jednak starsze samochody też mogą być wyposażone w taki filtr.

 

Które samochody mają filtr cząstek stałych?

Wszystkie samochody z silnikiem Diesla zarejestrowane po 2011 roku posiadają filtr cząstek stałych.

 

Jak znajdę odpowiedni filtr cząstek stałych do mojego samochodu?

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego filtra jest skorzystanie z usług profesjonalnego dealera, takiego jak Autoparts24. Tutaj możesz wpisać numer rejestracyjny swojego samochodu i znaleźć odpowiedni filtr cząstek.

 

Znajdź w sieci używany filtr cząstek stałych.

Żywotność filtra cząstek stałych jest ograniczona i po przejechaniu określonej liczby kilometrów środek do czyszczenia filtra cząstek stałych nie jest już wystarczający. W niektórych przypadkach konieczna może być wymiana filtra cząstek stałych, możesz zaoszczędzić pieniądze, znajdując używany filtr cząstek stałych online w Autoparts24.

Jeśli chcesz kupić używany filtr cząstek stałych, znajdź swój samochód na Autoparts24, na przykład korzystając z wyszukiwarki tablic rejestracyjnych. W ten sposób łatwo znajdziesz tani filtr cząstek stałych na sprzedaż. Znajdują się tam również wskazówki dotyczące zakupu używanych filtrów cząstek stałych.

Najnowsze produkty

: