Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i kobyłek?
Ten kto nie ma w swoim garażu platformy do podnoszenia pojazdów, często musi znależć inny sposób by w razie konieczności naprawy samochodu bezpiecznie go podnieść. W wielu przypadkach to właśnie uniesienie pojazdu pozwala na uzyskanie swobodnego dostępu do danego elementu, bądź też na przeprowadzenie niezbędnych prac naprawczych na podwoziu. Ponieważ w trakcie samodzielnego reperowania samochodów raz po raz dochodzi do poważnych wypadków, w szczególności wśród hobbystów, warto przyjrzeć się pewnym kwestiom. W tym poradniku zamieszczamy ważne wskazówki dotyczące podnoszenia pojazdów.
Czytaj więcej: Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
Wskazówki przy podnoszeniu samochodu
Podczas naprawy pojazdu czai się wiele niebezpieczeństw. Zwłaszcza w trakcie pracy pod autem można doznać poważnych obrażeń. W przeszłości nierzadko zdarzały się przypadki, gdy pojazd z impetem nagle spadał w dół, głownie z powodu defektu podnośnika.
Zmiażdżenia ciała podczas wykonywania prac naprawczych pod karoserią, wskutek samoistnego przetoczenia nieprawidłowo zabezpieczonego pojazdu, to także realne zagrożenie. Jednak już przestrzeganie kilku zasad może zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywania napraw. Na przykład oprócz zaciągnięcia hamulca ręcznego należy zawsze dodatkowo umieścić kliny przed kołami.
Zapewnij bezpieczeństwo dzięki kobyłkom
Podniesione pojazdy można stosunkowo łatwo zabezpieczyć za pomocą specjalnych kobyłek. Są one profesjonalnym rozwiązaniem i zapobiegają nagłemu opuszczeniu samochodu, a ich zastosowanie jest jednym z najważniejszych środków ostrożności, jakie można podjąć podczas wykonywania napraw.
Stabilne umieszczenie całego pojazdu na kobyłkach pomaga w uzyskaniu znacznie łatwiejszego dostępu do elementów oraz w zwiększeniu bezpieczeństwa podzas prac naprawczych wykonywanych pod podwoziem samochodu. Warto tutaj nadmienić, iż przed użyciem jakichkolwiek podnośników bądź podpór-kobyłek, zawsze należy porównać ich nośność z masą pojazdu oraz stosować je tylko na stabilnym i równym podłożu.
Ważne urządzenia do podnoszenia samochodu
W handlu dostępnych jest wiele narzędzi i akcesoriów do bezpiecznego podnoszenia samochodu. Często sensowne jest stosowanie ich w połączeniu ze sobą. Na przykład, podczas pracy pod samochodem, auto nigdy nie powinno być utrzymywane tylko przez sam lewarek, bowiem istnieje zbyt duże ryzyko, że podnośnik ulegnie uszkodzeniu pod wpływem ciężaru pojazdu lub przewróci się na skutek wstrząsów powstałych podczas napraw.
- Podnośniki-lewarki
- Kobyłki (podpory) warsztatowe
- Rampy najazdowe
- Rampy z podnośnikiem hydraulicznym
Podnośniki
Klasycznym sposobem na podniesienie samochodu jest użycie podnośnika. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podnośników w różnych klasach wagowych. Można je łatwo przymocować do wyznaczonych punktów pod samochodem. Do podnoszenia samochodu w garażu najbardziej odpowiednie są podnośniki manewrowe lub podnośniki hydrauliczne.
Kobyłki (podpory) warsztatowe
Podpory z blokadą, zwane również kobyłkami, to małe regulowane podstawki służące do podtrzymywania pojazdu. Kobyłki ustawione są pod pojazdem w punktach nośnych, aby utrzymać jego ciężar. Kobyłki dostępne są z trzema lub czterema nogami.
Rampy najazdowe
Dzięki zastosowaniu ramp, samochód można łatwo podnieść nieco wyżej. W tym celu rampy są ustawiane tak, aby dopasować je do rozstawu kół samochodu. Następnie samochód wjeżdża na rampę.
Rampy z podnośnikiem hydraulicznym
Rampy hydrauliczne to połączenie ramp najazdowych i podnośników hydraulicznych. Podobnie jak w przypadku zwykłych ramp, samochód najpierw wjeżdża na rampę. Następnie platforma wraz z ustawionym na niej pojazdem zostaje wyżej podniesiona, podobnie jak przy pomocy podnośnika.
Podnoszenie samochodu za pomocą kobyłek warsztatowych
Istnieją różne sposoby na podnoszenie pojazdów. Rampy najazdowe są praktyczne, gdyż w ten sposób można szybko podnieść samochód. Ponieważ jednak auto stoi na kołach, nie ma możliwości pracy przy podwoziu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest podniesienie całego pojazdu za pomocą kobyłek warsztatowych. Odbywa się to w kilku krokach.
Bezpieczne podnoszenie pojazdu za pomocą kobyłek w sześciu (6) krokach
- Zaparkuj samochód: Aby móc podnieść, a następnie zabezpieczyć pojazd za pomocą podnośnika samochodowego, musi on być zaparkowany na twardej powierzchni. Koła, które nie mają być podnoszone, należy teraz zabezpieczyć klinami, aby nie mogły się stoczyć. Musi być również zaciągnięty hamulec ręczny.
- Poszukaj punktów podnoszenia: Podnośniki, lewarki bądź kobyłki nie mogą być umieszczone w dowolnym miejscu pod samochodem. Nie wszystkie części karoserii są wystarczająco stabilne, aby utrzymać ciężar samochodu. Punkty podnoszenia, lub inaczej mówiąc punkty podnośnika można zazwyczaj znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.
- Zamocuj podnośnik: Po znalezieniu punktu podnoszenia można w tym miejscu zastosować podnośnik. Niektóre modele pojazdów posiadają punkt podnoszenia z przodu bądź też z tyłu na środkowej części podwozia pomiędzy obiema osiami, który umożliwia podniesienie kompletnych osi. Taki podnośnik musi mieć jednak odpowiednią nośność.
- Podnieś pojazd: Następnie pojazd jest ostrożnie podnoszony założonym podnośnikiem. Jeżeli podnośnik jest umieszczony pośrodku, należy obserwować, czy samochód jest podnoszony równomiernie oraz czy podnośnik pozostaje w zamierzonej pozycji.
- Użyj kobyłek: Po podniesieniu pojazdu można rozpocząć jego zabezpieczenie i stabilizację. Jeśli cały przód lub tył pojazdu został podniesiony, zaleca się umieszczenie kobyłek zarówno z prawej i lewej strony. Należy przy tym pamiętać, że miejsca ustawienia kobyłek muszą być również odpowiednio stabilne. Do tego najlepiej nadają się przede wszystkim okolice mocowań elementów zawieszenia, belki pomocnicze czy podłużnice. Następnie podstawki kobyłek są regulowane i ustawiane na odpowiednią wysokość.
- Opuść podnośnik: po ustawieniu i wyregulowaniu kobyłek można opuścić na nie ciężar samochodu. W zależności od rodzaju podnośnika można to zrobić poprzez obsługę dźwigni lub otwarcie zaworu. Pojazd należy opuszczać powoli i ostrożnie, aby w ten sposób upewnić się co do stabilności kobyłek warsztatowych. Następnie można wyjąć podnośnik.
Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to Å›wietna zabawa, która pozwala zaoszczÄ™dzić na wysokich kosztach usÅ‚ug w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gÅ‚adko podczas naprawy samochodu, a niektóre bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione w trakcie prac mogÄ… kosztować naprawdÄ™ dużo pieniÄ™dzy….
Czytaj więcej
Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizytą w lokalnej stacji demontażu pojazdów
JeÅ›li należą PaÅ„stwo do tej grupy osób, która chÄ™tnie majsterkuje przy wÅ‚asnym samochodzie lub lubi oszczÄ™dzać i samodzielnie poszukuje elementów zamiennych po atrakcyjnych cenach, to prawdopodobnie próbowali już PaÅ„stwo znaleźć i kupić części na lokalnym zÅ‚omowisku samochodowym. Ponieważ żyjemy obecnie…
Czytaj więcej
Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
PiszczÄ…ce odgÅ‚osy podczas hamowania sÄ… nie tylko irytujÄ…ce, ale również budzÄ… niepokój wielu zmotoryzowanych. Nie zawsze jednak hamulce samochodu sÄ… uszkodzone, jeÅ›li tylko gÅ‚oÅ›no piszczÄ…. W tym poradniku poznajÄ… PaÅ„stwo możliwe przyczyny piszczÄ…cych hamulców oraz dowiedzÄ… siÄ™, kiedy jest to…
Czytaj więcej
Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
JeÅ›li samochód ulegÅ‚ poważnemu uszkodzeniu w wypadku lub nie przynosi korzyÅ›ci ekonomicznych, pociÄ…ga to za sobÄ… konieczność pozbycia siÄ™ takiego balastu. Podczas gdy dawniej stare samochody odstawiano po prostu na zÅ‚omowisko, dziÅ› stacje demontażu pojazdów poddajÄ… auta przeznaczone do kasacji…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN