Menu toggle

Witamy

Silnik

Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwanie usterek

Silnik jest kluczowym elementem każdego samochodu. Jest on odpowiedzialny za zasilanie wszystkiego, od świateł po system audio, a także za obsługę większości funkcji pokładowych. Ale czasami ta istotna część ulega uszkodzeniu i stwarza problemy, które nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, nie mówiąc już o ich naprawie.

Wiele usterek może dotyczyć silnika: może on nie zapalić lub przyczyniać siÄ™ do nadmiernego zużycia oleju; Å›wiece zapÅ‚onowe mogÄ… ulec z czasem zapieczeniu, zwÅ‚aszcza gdy nie zostanÄ… odpowiednio czyszczone; systemy paliwowe mogÄ… być nieszczelne – to tylko niektóre przykÅ‚ady problemów z silnikiem samochodu.

Dbałość o silnik samochodu jest niezwykle ważna, gdyż umożliwia nam długie, bezpieczne i komfortowe eksploatowanie pojazdu. Jeśli jednak zauważymy, że coś jest nie tak, wtedy najlepiej oddać samochód na przegląd do warsztatu mechanicznego, aby wykwalifikowany mechanik mógł jak najszybciej  zdiagnozować i naprawić usterkę zanim stanie się ona poważnym problemem.

W poniższym artykule zapoznają się Państwo z niektórymi z najczęstszych problemów dotyczących silników, przeczytają o typowych usterkach silnika i oznakach po których dają się one łatwo rozpoznać oraz dowiedzą się jak przeprowadzić kontrolę stanu silnika.

Czytaj więcej: Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?

Częste problemy z silnikiem samochodowym:

 

  • Silnik z nieprawidÅ‚owo dziaÅ‚ajÄ…cym zapÅ‚onem

    Problemy z rozruchem silnika mogą mieć różne podłoże, między innymi takie jak: uszkodzenie sterownika silnika, zatkanie wtryskiwaczy paliwa, nieodpowiedni dobór świec zapłonowych lub ich awaria.

  • Nieszczelne elementy ukÅ‚adu chÅ‚odzenia

    Jest to częsty problem w sektorze przemysłu motoryzacyjnego i dotyczy  wielu silników. Jeśli płyn chłodniczy  wycieka z chłodnicy, silnik może się wtedy przegrzać. W razie podejrzenia nieszczelności elementów należy sprawdzić przewody i uszczelki chłodnicy na obecność wycieku.

  • Zanieczyszczony pÅ‚yn chÅ‚odniczy 

    Chłodnica powinna być przepłukana i ponownie napełniona po przejechaniu około 160.000 km. Jeśli w chłodnicy znajdują się jakiekolwiek pozostałości, może dojść do uszkodzenia silnika. Może to również spowodować przepalenie się chłodnicy, jeśli nie zostanie ona sprawdzona odpowiednio wcześnie w warsztacie samochodowym.

  • NieprawidÅ‚owo dziaÅ‚ajÄ…cy czujnik tlenu

    Czujniki tlenu często zużywają się po przejechaniu przez pojazd średnio 160 000 km. Dlatego należy je sprawdzać co kilka lat.

  • Stare części spalinowe

    Jeśli w komorze spalania znajduje się jakakolwiek nieszczelność, może to prowadzić do problemów w procesie spalania i samochód będzie tracić moc napędową.  Wtedy należy sprawdzić, czy w silniku nie ma dziur w cylindrach. Zużyte pierścienie tłokowe mogą również powodować, że silnik będzie tracił swoją moc.

  • Brak oleju

    Awaria pompy olejowej lub całkowity brak oleju silnikowego mogą dosyć szybko spowodować zatarcie silnika. Jeśli tak się stanie, to prawdopodobnie konieczna będzie jego totalna renowacja a nie tylko wymiana niektórych części.

Objawy wadliwej pracy silnika

Aby nie doszło do totalnej awarii silnika, w żadnym wypadku nie należy przegapić ani ignorować pewnych pierwszych oznak. Odpowiednio wczesne rozpoznanie problemu jest niezwykle ważne, ponieważ może dać szansę na uratowanie silnika. Dlatego kierowcy powinni zawsze pozostać czujni na wszelkie nietypowe zmiany w jego pracy. Oto kilka typowych objawów, które mogą pomóc we wczesnej identyfikacji problemów z silnikiem:

Podejrzane odgłosy

Każdy kierowca spędza sporo czasu we własnym samochodzie i jest przyzwyczajony do wszelakich odgłosów, które w normalnych warunkach wydaje jego pojazd. Jeśli nagle więc pojawi się jakiś nietypowy hałas, nie trudno tego nie zauważyć. Niektóre podejrzane odgłosy, które powinny zaniepokoić kierowcę to:

  • Piszczenie – czÄ™sto zdarza siÄ™ to, gdy pasek klinowy jest poluzowany bÄ…dź też Å›lizga siÄ™ na koÅ‚ach pasowych napÄ™dzanego podzespoÅ‚u. Można go jednak dokrÄ™cić, czytajÄ…c instrukcjÄ™ obsÅ‚ugi samochodu.
  • Stukot – jeÅ›li z silnika donosi siÄ™ stukanie, możemy wtedy podejrzewać uszkodzenie popychaczy hydraulicznych bÄ…dź też zużycie i poluzowanie panewek, które najprawdopodobniej wkrótce wypadnÄ….
  • Szlifowanie – wszelkie odgÅ‚osy szlifowania mogÄ… wskazywać na zużycie Å‚ożyska oporowego poÅ›redniego waÅ‚ka napÄ™dowego lub wyeksploatowanie przednich klocków hamulcowych.

Zbyt dużo dymu wydobywającego się z rury wydechowej

Normalnym jest, że pojazd wytwarza czysty dym. Jeśli jednak wydobywa się z niego dym niebieski, oznacza to, że z silnika wycieka olej, który jest zatem spalany wraz z paliwem, zamiast smarować części silnika. Można to naprawić, dodając olej silnikowy do skrzyni korbowej.

PÅ‚yn pod pojazdem

Jeśli zauważamy plamę pod samochodem, może to oznaczać wyciek płynu chłodzącego lub wskazywać na inny poważny problem z silnikiem.

Zwiększone zużycie paliwa

Każdy kierowca pragnie, aby jego samochód oszczędnie zużywał paliwo. Więc jeżeli zapotrzebowanie wzrasta i zauważamy, że częściej niż zwykle jesteśmy zmuszeni odwiedzać stację benzynową, możemy być prawie pewni, że mamy do czynienia z problemem silnika. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Wyciek paliwa
  • Uszkodzona Å›wieca zapÅ‚onowa
  • Zablokowane wtryskiwacze
  • Zatkane filtry powietrza
  • Usterka czujnika powietrza
  • Zmniejszona moc silnika

Jeśli naciskamy na pedał gazu i stwierdzamy, że nasz samochód reaguje z opóźnieniem i nie nabiera odpowiedniej prędkości lub silnik pracuje na nietypowych obrotach, możemy być pewni, że nasz pojazd ma kłopoty z silnikiem. W tym przypadku konieczna jest wizyta u fachowca, który zdiagnozuje problem i wykona konieczne naprawy w celu przywrócenia optymalnej wydajności.

Jak przeprowadzić kontrolę stanu silnika?

Diagnostyka silników samochodowych wymaga wiedzy fachowej oraz profesjonalnego sprzętu. Z tego względu najlepiej, by była wykonywana w serwisie motoryzacyjnym, gdzie przy pomocy diagnostyki komputerowej przeprowadza się kontrolę stanu technicznego silnika. W tym celu dokonuje się sprawdzenia parametrów pracy urządzenia poprzez odczytanie danych z komputera pokładowego auta za pomocą specjanego interfejsu diagnostycznego z odpowiednim oprogramowaniem. W ten właśnie sposób odbywa się nowoczesne rozpoznawanie usterek w dzisiejszych pojazdach.

Co zatem mogą zrobić kierowcy samodzielnie, aby nie dopuścić do powstania poważnych problemów z silnikiem? Oto kilka wskazówek jak przeprowadzić kontrolę stanu silnika:

Zapoznaj siÄ™ z historiÄ… serwisowÄ… pojazdu.

Zapoznając się z historią serwisową pojazdu i wszelkimi czynnościami konserwacyjnymi przeprowadzonymi wcześniej na silniku, uzyskujemy jasny obraz rozmieszczenia obszarów, które powinny budzić obawy. W wielu przypadkach problemy lubią powracać, a więc najlepiej mieć te miejsca na oku i być zawczasu przygotowanym. Dlatego zalecamy, by zatem regularnie oddawać samochód do przeglądu.

Użyj zmysłu wzroku.

Zajrzyj pod maskę i zidentyfikuj wszelkie namacalne objawy problemów z silnikiem. Oto znaki, na które należy zwrócić uwagę:

  • Przecieki
  • Zapach spalenizny po wÅ‚Ä…czeniu silnika.
  • OdkÅ‚adanie siÄ™ zanieczyszczeÅ„ na zaciskach akumulatora
  • Niski poziom oleju

Sprawdź kolor spalin.

To co wydostaje się z rury wydechowej może wiele powiedzieć o stanie pojazdu. Wydobywający się z niej dym powinien być szary lub biały i nie powinien być źródłem żadnego zapachu. Każdy inny kolor, niebieski lub czarny, oznacza, że silnik spala olej.

Zlikwiduj problem z odpalaniem samochodu.

Jeśli samochód nie uruchamia się łatwo na zimnym silniku, problem może tkwić w nieprawidłowo działającym akumulatorze. Ponadto, jesli dobiega do nas jakiś stukot, może to oznaczać, że to pasek rozrządu stanowi problem.

Wsłuchaj się w odgłosy pojazdu na biegu jałowym.

Kiedy samochód jest na biegu jałowym, silnik nie powinien wydawać żadnych dźwięków. Jego praca powinna być równomierna, stabilna i bez skoków obrotów czy też mocy.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są najczęstsze problemy z rozruchem silnika?

  • RozÅ‚adowany akumulator
  • Problemy z wtryskiem paliwa
  • Uszkodzony wÅ‚Ä…cznik zapÅ‚onu
  • NieprawidÅ‚owo dziaÅ‚ajÄ…cy rozrusznik
  • Uszkodzony alternator

2. Jak sprawdzić, czy nie uszkodziliśmy silnika?

Niektóre oznaki uszkodzenia silnika samochodu to: utrata mocy silnika, dziwne dźwięki wydoobywające się spod maski, wyciek oleju i plamy na miejscu parkingowym pod samochodem, nierównomierna praca silnika i zwiększone zużycie paliwa. To wykaz najczęstszych oznak, które umożliwiają kierowcy szybką orientację i podjęcie natychmiastowych działań w celu usunięcia usterki.

3. Jakie jest pięć głównych oznak uszkodzenia silnika?

– Utrata mocy
– Wibracje i trzÄ™sienie silnika
– ZwiÄ™kszone zużycie paliwa
– Niebieski dym
– OdgÅ‚os stukania

4. Jakie są ajczęstsze przyczyny awarii silnika?

– Przegrzanie
– NiewÅ‚aÅ›ciwe smarowanie
– Usterka pompy paliwowej
– Ignorowanie kontrolek check-engine oraz poziomu oleju silnikowego – zawsze sprawdzaj ich funkckonowanie przy uruchamianiu pojazdu!

Uwagi końcowe

Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnej wydajności silnika jest przeprowadzanie regularnych napraw i kontroli stanu technicznego. Eliminowanie wszelkich problemów z zapłonem, usterek pompy cieczy chłodzącej, czy wymiana uszkodzonych świec powinny być przeprowadzane najlepiej w lokalnym warsztacie. Gdy jednak awaria zaskoczy nas gdzieś na drodze, zawsze należy upewnić się, że mamy wystarczającą ilość oleju i paliwa, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i nie doprowadzić do rozleglejszego uszkodzenia pojazdu. Gdy jednak dalsza podróż okaże się niemożliwa, najlepiej wtedy wezwać pomoc drogową i odholować samochód do najbliższego warsztatu mechanicznego.

Kiedy okaże się, iż potrzebna będzie wymiana części, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej. W serwisie Autoparts24.eu z pewnością znajdą Państwo elementy zamienne, których w danym momencie potrzebują.  Prosimy zatem nie zwlekać i odwiedzić naszą stronę jeszcze dziś!

 

TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana

UkÅ‚ad wydechowy nowoczesnych pojazdów nie tylko niezawodnie odprowadza spaliny, ale także tÅ‚umi dźwiÄ™k. Ponieważ nie ma jednego idealnego systemu tÅ‚umienia drgaÅ„ spalin, dlatego też w celu osiÄ…gniÄ™cia jak najwiÄ™kszej skutecznoÅ›ci w ukÅ‚adzie wydechowym zostaje zazwyczaj wbudowane kilka rodzajów tÅ‚umików. Wszystkie…
Czytaj więcej

Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie

SprzÄ™gÅ‚o samochodu jest poddawane dużym obciążeniom przy każdej jeździe. Trudno siÄ™ wiÄ™c dziwić, że ta nieustannie eksploatowana część w pewnym momencie siÄ™ psuje. W naszym poradniku dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wystÄ™pujÄ… przy awarii sprzÄ™gÅ‚a i kiedy należy udać siÄ™…
Czytaj więcej

Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?

Sonda lambda mierzy zawartość tlenu resztkowego w spalinach i zapewnia, że silnik otrzymuje optymalnÄ… mieszankÄ™ powietrza i paliwa. JeÅ›li sonda lambda jest uszkodzona, czÄ™sto objawia siÄ™ to zwiÄ™kszeniem zużycia paliwa przez pojazd lub sÅ‚abymi osiÄ…gami silnika. W naszym poradniku dowiedzÄ……
Czytaj więcej

Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego

Silnik spalinowy jest jednym z najważniejszych źródeÅ‚ napÄ™du samochodów. Poprzez spalanie paliwa generowana jest tutaj moc, która jest dostÄ™pna do napÄ™dzania pojazdu. W tym przewodniku uzyskasz kompleksowy wglÄ…d w technologiÄ™ silnika spalinowego.Pojemność skokowa silnika spalinowego Pojemność skokowa wskazuje na wielkość…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki