Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie usterek

W poniższym artykule zajmiemy się tematem dotyczącym przyczyn powstawania hałasu w układzie wspomagania kierownicy. Ta lektura może okazać się pomocna dla wszystkich, którzy na codzień poruszają się samochodem.

Hydrauliczny mechanizm wspomagania kierownicy samochodu składa się z przekładni kierowniczej, pompy hydraulicznej, zaworu i zbiornika. Przekładnia zmienia kierunek ruchu kół, a pompa sprawia, że kierownica jest lekka i łatwo się porusza, za co odpowiedzialny jest płyn znajdujący się w pompie.

Gdy kierownica nie porusza się płynnie, warto poszukać przyczyny. Mamy nadziej, że nasz poradnik Państwu w tym pomoże.

Czytaj więcej: Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana

Częste przyczyny

Niski poziom płynów

Dlaczego słyszę piski, gdy obracam kierownicą? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ale nie wie, jak można w prosty sposób rozwiązać ten problem. A wystarczy jedynie odkręcić zbiorniczek z płynem do układu wspomagania kierownicy, wypompować całą jego zawartość po czym wlać nowy płyn. Warto wiedzieć, że w momencie kiedy w zbiorniczku jest mało płynu wspomagania kierownicy, powietrze przedostaje się do środka i zaczyna krążyć wewnątrz kierownicy, powodując dziwne odgłosy, które słychać podczas sterowania. Tutaj musimy działać szybko i uzupełnić płyn , aby nie doszło do zatarcia pompy hydraulicznej.

NiewystarczajÄ…ce serwisowanie i uszkodzona pompa hydrauliczna

Jeżeli pompa hydrauliczna nie była wymieniana od dłuższego czasu, to wina leży w znacznym zużyciu części, co wpływa negatywnie na jej wydajność. Najczęściej dochodzi wtedy do zupełnej bądź częściowej blokady koła kierownicy, problemów ze skręcaniem kół oraz utraty siły  wspomagania. Dodatkowo mogą pojawić się odgłosy przypominające nienaoliwione zawiasy drzwi. Uszkodzone pompa wyje przez cały czas, niezależnie od obrotów.

Objawami, które powinny nas zaniepokoić, to nie tylko wspomniany wyżej hałas dobiegający od strony pompy wspomagania ale także spieniony płyn w zbiorniczku. Jeśli żaden z tych objawów nie występuje, a mimo to pojawiają się np. nieustanne zmiany w efektywności układu wspomagania, to prawdopodobnie uszkodzeniu uległa nie cała pompa, a wchodzący w jej skład zawór odpowiedzialny za regulację ciśnienia płynu do wspomagania. Wtedy trzeba będzie wymienić nie tylko zawór, ale także i  sprężynkę, która najprawdopodobniej się wyrobiła.

Zapowietrzenie układu

Najczęstszym powodem jest zużycie uszczelniaczy wałka pompy hydraulicznej. Zapowietrzenie może być również spowodowane złym napięciem paska, który napędza pompę. W przypadku zapowietrzenia układu wspomagania obok głośno pracującej pompy, wibracji podczas jazdy zapali się również kontrolka układu wspomagania. Warto wtedy sprawdzić sczelność wszystkich połączeń i węży hydraulicznych.

Co zrobić, gdy wspomaganie kierownicy nie działa?

W przypadku awarii układu wspomagania kierownicy dalsza jazda samochodem jest wprawdzie nadal możliwa, ale prowadzenie samochodu będzie bardzo niekomfortowe, ponieważ trzeba będzie kręcić kierownicą przy użyciu znacznie większej siły. W momencie gdy tylko rozpoznamy pierwsze oznaki awarii, w zależności od wagi problemu mamy w gruncie rzeczy dwie możliwości. Jeśli znamy się na budowie i działaniu pojazdów, możemy samodzielnie sprawdzić poziom płynu wspomagania kierownicy oraz uzupełnić go w razie potrzeby. Przy bardziej skomplikowanej awarii, jaką jest zapowietrzenie się układu bądź uszkodzenie pompy hydraulicznej oraz w przypadku, gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy o mechanice pojazdów, najlepiej udać się wtedy do mechanika. To on przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i usunie usterki.

Jak zapobiegać wszelkim problemom z układem wspomagania?

Regularne przeglądy serwisowe pomagają w zlokalizowaniu i usunięciu problemu, zanim doprowadzi do poważnej awarii i konieczności wymiany części. Zaleca się, by każdy pojazd oddawany był do warsztatu mechanicznego na przegląd zgodnie z harmonogramem, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie wszystkich ważnych części i podzespołów.

Doświadczeni właściciele samochodów często samodzielnie wykonują przeglądy konserwacyjne. Odpowiedzialny właściciel samochodu będzie wiedział, który płyn należy uzupełnić i będzie przechowywał niektóre z nich na wypadek awarii.

Ponadto regularna obserwacja wyglądu i jakości płynów, umożliwi szybkie wykrycie czyhającego problemu. Niespójna konsystencja lub drastyczna zmiana barwy płynu powinna zawsze zmusić kierowcę do jego wymiany, a wszelakie wycieki powinny być natychmiast usuwane, gdyż znaczne obniżenie poziomu płynu wspomagania, może doprowadzić do awarii całego układu.

Uwagi końcowe

Jeśli nasz pojazd wydaje nietypowe dźwięki, to znak, że coś jest nie tak z jego funkcjonowaniem. Nigdy nie należy ignorować nietypowych odgłosów, jakie nagle wydaje nasze auto. Mamy nadzieję, że podane wyżej wskazówki pomogą Państwu w jeszcze lepszej opiece nad własnym pojazdem.

Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną przekładnią? 

Skrzynia biegów jest sercem ukÅ‚adu napÄ™dowego każdego samochodu. Optymalnie dopasowuje prÄ™dkość obrotowÄ… silnika i prÄ™dkość jazdy, zapewniajÄ…c w ten sposób najlepsze możliwe osiÄ…gi. W samochodach stosuje siÄ™ manualne lub automatyczne skrzynie biegów. Najpóźniej przy zakupie nowego samochodu nabywcy stajÄ… przed…
Czytaj więcej

Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić część?

Pompa wspomagania ukÅ‚adu kierowniczego jest jednym z najważniejszych elementów wspomagania kierownicy. JeÅ›li element ten jest uszkodzony, kierowca odczuwa trudnoÅ›ci w kierowaniu pojazdem i obracaniu kierownicÄ…. Jednakże w przypadku awarii tego elementu mogÄ… również wystÄ…pić inne problemy. W naszym poradniku na…
Czytaj więcej

Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek

Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to Å›wietna zabawa, która pozwala zaoszczÄ™dzić na wysokich kosztach usÅ‚ug w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gÅ‚adko podczas naprawy samochodu, a niektóre bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione w trakcie prac mogÄ… kosztować naprawdÄ™ dużo pieniÄ™dzy….
Czytaj więcej

Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice

JeÅ›li jakiÅ› element w samochodzie ulegÅ‚ uszkodzeniu, istniejÄ… różne możliwoÅ›ci pozyskania odpowiedniej części zamiennej. Nie jest rzadkoÅ›ciÄ…, że potencjalni nabywcy natknÄ… siÄ™ na terminy takie jak części OEM czy też części aftermarket. Ale co oznaczajÄ… te dwa okreÅ›lenia i czym…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki