Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówki

Przydomowy warsztat może być używany do wykonywania podstawowych napraw w celu utrzymania sprawnego stanu pojazdu. To z kolei pozwala na  zaoszczędzenie nie tylko czasu spędzanego w drodze do mechanika, ale również i pieniędzy wydawanych na zakup części zamiennych bądź też przy zleceniu prac naprawczych w warsztacie samochodowym.

Posiadanie przydomowego warsztatu w garażu niewątpliwie ma swoje zalety dla każdego, kto pracuje zawodowo w branży samochodowej lub jest po prostu zapalonym hobby-majsterkowiczem. W przypadku wystąpienia pewnych drobnych problemów z pojazdem, które wymagają szybkich napraw, można samemu sobie z nimi poradzić i to bez wizyty u mechanika. Dlatego też założenie warsztatu przydomowego, który jest przeznaczony wyłącznie do napraw samochodu jest świetnym pomysłem.

Czytaj więcej: Recykling samochodów: Co dzieje się z samochodem podczas recyklingu? 

Siedem wskazówek i pomysłów na urządzenie przydomowego warsztatu samochodowego

 

1. Oszacuj rozmiary miejsca pracy.

Pierwszym krokiem na drodze do założenia warsztatu przydomowego jest ocena przestrzeni roboczej, na której będą odbywane prace. W tym celu trzeba najpierw sprecyzować, jakie działania zostaną podejmowane na tej przestrzeni.

Ci z Państwa, co mają do dyspozycji bardzo małą przestrzeń, mogą ją użyć do samego przechowywania prostych narzędzi oraz jako stół warsztatowy. Jeśli natomiast dysponują Państwo większą powierzchnią, zaleca się wtedy aby ją maksymalnie wykorzystać, nie tylko jako miejsce do przechowywania elektronarzędzi i innych przedmiotów niezbędnych do naprawy samochodu, ale również do parkowania samego pojazdu.

Następnie trzeba zadecydować, ile stołów postawić oraz także sprawdzić jakie narzędzia już posiadamy i jakie narzędzia zamierzamy nabyć w przyszłości. Dodatkowo można również rozważyć wyznaczenie miejsca do parkowania dla drugiego pojazdu, jeśli planujemy nabyć kolejny samochód.

Ponadto warto wyznaczyć stałe miejsce, gdzie będą przechowywane części samochodowe, złom metalowy i inne materiały warsztatowe. Dobrym pomysłem może okazać się też zainstalowanie pieca, jeśli podłoga jest zimna i betonowa lub też klimatyzacji. Ta decyzja zależeć będzie niewątpliwie już tylko od kraju naszego zamieszkania.

2. Utwórz plan przestrzeni.

To, jak urządzony jest warsztat samochodowy, jest bardzo ważne. Jeśli nie jest on  odpowiednio zorganizowany, stanie się niechlujny i być może odegra rolę w spowolnieniu projektu, nad którym będziemy pracować.

Nie bagatelizujmy zatem roli jaką odgrywa posiadanie konkretnego planu zagospodarowania przestrzeni w warsztacie. Wielu profesjonalistów w projektowaniu opowiada się za zachowaniem złotej zasady trójkąta roboczego, która określa funkcjonalne wyznaczenie trzech głównych obszarów. I tak wedle tej zasady, jeden narożnik jest przeznaczony wyłącznie do składowania narzędzi, do których potrzeba nam łatwego dostępu podczas prac. To tutaj najlepiej  przechowywać skrzynki narzędziowe, elektronarzędzia i części zamienne, których używa się najczęściej.

Za dodatkową wskazówkę może posłużyć kolejna rada, według której warto stworzyć miejsce na zainstalowanie półek, aby uniknąć zagracania tacy narzędziowej, bądź też całego obszaru przechowywania narzędzi. Półki są łatwe do zainstalowania i można je powiesić na każdej ścianie.

W drugim narożniku naszego trójkąta roboczego powinno być miejsce na parkowanie pojazdów. Jeśli chcemy posunąć się o krok dalej, możemy zainwestować w podnośnik hydrauliczny, który będzie nam służył do wykonywania prac pod pojazdem.

Ponadto, jeśli jeszcze mamy do dyspozycji dodatkową przestrzeń roboczą, możemy ją wykorzystać do pracy nad częściami nadwozia lub też innymi dużymi elementami.

Ostatni narożnik układu warsztatu powinien być przeznaczony dla prac końcowych związanych z dopracowywaniem szczegółów. Na tej przestrzeni należy poświęcić więcej miejsca na półki do przechowywania małych elektronarzędzi i innych narzędzi podręcznych.

3. Zainstaluj podnośnik samochodowy.

Podnośnik platformowy może wydawać się sporą inwestycją, ale jest wart swojej ceny. Docenimy to z pewnością, gdy nie będziemy musieli leżeć na plecach podczas pracy pod podwoziem samochodu, co zaoszczędzi nam sił i pozostawi więcej czasu na inne rzeczy, takie jak rodzina!

Podnośnik samochodowy jest funkcjonalny, zaoszczędza nam wiele czasu oraz niepotrzebnych kłopotów podczas pracy przy samochodach. W momencie podniesienia pojazdu na odpowiednią wysokość uzyskujemy łatwy dostęp do wszystkich części pojazdu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli mamy do dyspozycji tylko niewielką powierzchnię.

Na rynku dostępnych jest wiele podnośników samochodowych, na przykład: podnośniki 4 kolumnowe, podnośniki nożycowe i platformy, więc dotarcie do odpowiedniego modelu, który jest najlepszy dla naszego pojazdu oraz nadaje się do wykonywania zaplanowanych przez nas prac, może wymagać zgromadzenia wielu niezbędnych informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji.

4. Zainstaluj rozdzielnicÄ™ elektrycznÄ….

Rozdzielnice są ratunkiem dla każdego domowego warsztatu garażowego, gdyż umożliwiają one dopływ energii do różnych miejsc. W ten sposób właściciel podczas pracy nad projektem nigdy nie będzie musiał martwić się o brak prądu na żadnym stanowisku.

Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, można zainstalować też rozdzielnie. Jeśli bowiem panel główny jest tak zapełniony, że przewody przypominają plątaninę, rozdzielnia będzie tu znakomitą alternatywą i umożliwi rozdzielenie zasilania na poszczególne obwody. Takie rozwiązanie jest również stosowane obok panelu głównego, na wypadek jego awarii.

5. Zadbaj o bezpieczne warunki pracy.

Zachowanie zasad bezpieczeństwa powinno być nadrzędną zasadą nie tylko w momencie zakładania warsztatu przydomowego, ale także podczas wszelakich wykonywanych tam prac. Jeśli coś pójdzie bowiem nie tak, skutki mogą być katastrofalne. Warto zawsze mieć na uwadze, że przy pracach nad samochodem używane są różnorodne narzędzia, które, jeśli nieprawidłowo bądź niedbale obsługiwane, mogąstanowić duże ryzyko dla naszego zdrowia a nawet życia.

Najlepiej zacząć od zainwestowania w odpowiedni podnośnik hydrauliczny oraz dodatkowo w kobyłki warsztatowe, bowiem podczas prac pod podwoziem pojazdu najważniejszym krokiem jest bezpieczne podniesienie i ustabilizowanie samochodu. Wtedy dopiero możemy dokonywać niezbędnych prac pod spodem pojazdu bez obawy, że samochód może na nas spaść. Zalecamy zakup  podnośników najlepszej jakości oraz o odpowiedniej nośności. Wprawdzie są one bardziej kosztowne, ale nasze własne bezpieczeństwo powinno nam być przecież wiele warte!

6. Zadbaj o dobre oświetlenie.

Dobrze oświetlony warsztat jest bezpieczny i wydajny. Jeśli mamy słabe oświetlenie, będzie wpływać to negatywnie na widoczność poszczególnych części i na jakość wykonywanych przez nas prac. To może spowodować kosztowne błędy, których łatwo byłoby uniknąć.

Przy projektowaniu warsztatu należy zatem uwzględnić montaż dużych okien, a nawet półprzeźroczystego dachu, aby umożliwić przenikanie naturalnego światła w celu uzyskania jak najlepszych warunków oświetleniowych. Takie ulepszenia mają niebywałe znaczenie, zwłaszcza podczas prac wykonywanych  w ciągu dnia.

Jeżeli zamierzasz pracować również w nocy, zainstaluj odpowiednie sztuczne oświetlenie, które będzie tak samo jasne jak naturalne światło w ciągu dnia. Nie należy polegać tylko na latarce czołowej!

7. Weź pod uwagę swój komfort.

Podczas konfigurowania garażu, dużą uwagę poświęca się funkcjonalności oraz wysokości budżetu, który mamy do dyspozycji. Jednakże nie należy tu również zapominać o naszym własnym komforcie, czyli o to, jak sami będziemy się czuć we wnętrzu warsztatu.

Jeśli jesteśmy zapalonymi hobby-majsterkowiczami i lubimy spędzać dużo czasu dłubiąc przy samochodzie, powinniśmy zainwestować w dobre wyposażenie, które zapewni nam wygodę podczas wykonywanych prac. Dzięki dobrze dobranemu sprzętowi i ergonomicznej organizacji miejsca pracy unikniemy niepotrzebnego bólu pleców.

Uwagi końcowe

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Państwa inspiracją oraz pomogą w zorganizowaniu bezpiecznego i funkcjonalego przydomowego warsztatu samochodowego.

Zalecamy również mieć zawsze na uwadze stan własnych finansów zanim rozpocznie się przygodę z planowaniem własnego warsztatu. Najlepiej zadecydować na czym można i warto zaoszczędzić, a z jakości czego w żadnym wypadku nie wolno nam zrezygnować, bo wiązałoby się to z utratą naszego bezpieczeństwa.

Wreszcie, jeśli konieczną okaże się wizyta na cyfrowym rynku części zamiennych do samochodów, serdecznie zapraszamy do Autoparts24! To u nas można znaleźć używane części samochodowe dla każdego modelu pojazdu po najlepszych cenach w mieście. Wszystkie narzędzia i części zamienne do aut, których mogą Państwo potrzebować podczas napraw mają gwarancję jakości.

 

 

Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych

Nowe i używane części samochodowe: Oto wady i zalety Wszystkie części samochodowe ulegajÄ… nieuchronnemu zużyciu podczas ciÄ…gÅ‚ej eksploatacji lub mogÄ… zostać nagle uszkodzone w wyniku wypadku. JeÅ›li potrzebna jest odpowiednia część zamienna, pojawia siÄ™ wtedy pytanie, czy bardziej opÅ‚aca siÄ™…
Czytaj więcej

Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek

Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to Å›wietna zabawa, która pozwala zaoszczÄ™dzić na wysokich kosztach usÅ‚ug w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gÅ‚adko podczas naprawy samochodu, a niektóre bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione w trakcie prac mogÄ… kosztować naprawdÄ™ dużo pieniÄ™dzy….
Czytaj więcej

Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i kobyłek?

Ten kto nie ma w swoim garażu platformy do podnoszenia pojazdów, czÄ™sto musi znależć inny sposób by w razie koniecznoÅ›ci naprawy samochodu bezpiecznie go podnieść. W wielu przypadkach to wÅ‚aÅ›nie uniesienie pojazdu pozwala na uzyskanie swobodnego dostÄ™pu do danego elementu,…
Czytaj więcej

Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje

Nowoczesne pojazdy skÅ‚adajÄ… siÄ™ z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ…, przyczyniajÄ…c siÄ™ do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie siÄ™ w Å›wiecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki