Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się niemiłej woni

Wiele osób czÄ™sto już na podstawie dżwiÄ™ków wydobywajÄ…cych siÄ™ spod maski pojazdu, jest w stanie stwierdzić, że coÅ› jest nie tak z silnikiem. Jednak do diagnozowania problemów z silnikiem można wykorzystać także inny narzÄ…d zmysÅ‚u – nos.

Każdy zapach, który odbiega od normy może wskazywać na to, że coś jest nie tak. Niezależnie od tego, czy z klimatyzatora wydobywa się stęchłe powietrze, czy  we wnętrzu pojazdu unosi się zapach zgniłych jaj. Niepożądane zapachy tego rodzaju to oznaka, że dzieje się coś, co wymaga interwencji i naprawy.

Czytaj więcej: Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?

Sześć typów niepożądanych zapachów samochodowych, ich przyczyny i jak je usunąć

W pojeździe czuć zapach paliwa.

Jeśli po zakończonym tankowaniu i opuszczeniu stacji benzynowej nadal czuć w pojeżdzie zapach paliwa, to wtedy przyczyną może okazać się wadliwy korek do baku, nieszczelny wtryskiwacz lub uszkodzony zbiornik paliwa. Niezależnie od tego którego z tych elementów dotyczy usterka, stanowi ona problem i będzie mieć wpływ na zużycie paliwa oraz powodować upośledzenie wydajności  pojazdu. Ponadto, długotrwałe wdychanie oparów benzyny jest szkodliwe i niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Zanim jednak rozpocznie się poszukiwania przyczyn usterki, zalecamy najpierw sprawdzić, czy to może własne ubranie zostało poplamione benzyną podczas tankowania, bo taka sytuacja też zdarza się dosyć często.

Jeśli jednak nie w tym leży przyczyna, należy udać się do najbliższego warsztatu mechanicznego w celu postawienia właściwej diagnozy. Ponieważ samodzielna naprawa wadliwego korka baku lub uszkodzonego zbiornika paliwa nie jest możliwa, to właśnie fachowiec będzie w stanie udzielić nam wtedy pomocy.

Zapach spalin w kabinie

Jest to bardzo niebezpieczny zapach, którego w żadnym wypadku nie należy ignorować, bowiem wyrażnie wskazuje on na nieszczelność układu wydechowego pojazdu. A oprócz tego może także być dowodem na posiadanie słabej jakości uszczelek drzwi i okien.

Zapach ten jest niezwykle niebezpieczny. Szczególnie w zamkniętej przestrzeni i przy długotrwałej ekspozycji oranizmu na szkodliwe opary, może okazać się śmiertelny zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Jeśli więc we wnętrzu pojazdu pojawi się taki zapach, należy koniecznie natychmiast otworzyć okna, aby umożliwić dopływ czystego powietrza w kabinie. Następnie trzeba udać się do najbliższego warsztatu samochodowego, gdzie problem zostanie prawidłowo zdiagnozowany i usunięty.

Zapach palonej gumy

Gdy poczujemy zapach palonej gumy, a nie jesteśmy kierowcą  na torze wyścigowym, to wtedy mamy powody do niepokoju. Zapach ten wskazuje na poluzowanie się węży gumowych lub samego paska rozrządu.

Gdy tak się dzieje, gumowe elementy stykają się wtedy z gorącymi częściami silnika, topią się i stąd zapach spalenizny spod maski.

W innych przypadkach zapach palonej gumy może pochodzić z wycieku oleju lub uszkodzonego paska klinowego.

Dlatego też nie jest wskazane odwlekanie wizyty u mechanika na później, ponieważ tego rodzaju oznaki nie znikną samoistnie, lecz ignorowane, spowodują z czasem jeszcze większe problemy. Aby uniknąć usterek, które mogłyby znacząco nadszarpnąć nasz budżet, najlepiej jest zawczasu odwiedzić zaufany warsztat samochodowy i zlecić inspekcję pojazdu w celu wykrycia problemu.

Zapach zgniłego jajka z otworów wentylacyjnych

Zapach zgniłych jaj jest uciążliwy i bardzo nieprzyjemny, zwłaszcza gdy wydobywa się z otworów wentylacyjnych pojazdu. Zapach ten oznacza usterkę elementu układu paliwowego i może mieć związek z uspoślledzonym działaniem filtrów paliwa, katalizatorów czy też czujników ciśnienia paliwa.

Pojawienie się tego rodzaju zapachu  często jest wynikiem wycieku gazu siarkowego i jego przenikania do kabiny lub może mieć także związek z przeciekiem starego płynu skrzyni biegów.

Najszybszym i skutecznym rozwiązaniem może okazać się wymiana płynu transmisyjnego. Jeżeli jednak zapach nadal będzie się utrzymywać, należy odwiedzić warsztat samochodowy w celu dokładnej diagnozy.

Stęchłe powietrze z klimatyzatora

Jednym z najczęstszych powodów stęchłego zapachu w kabinie jest rozwój pleśni na filtrach powietrza układu klimatyzacji. W innych przypadkach przyczyną  może być również nadmierna wilgoć i brud, które również mogą się tam gromadzić. Wdychanie spleśniałego powietrza jest niebezpieczne, ponieważ może powodować problemy z układem oddechowym.

Gdy dziwny zapach utrzymuje się przez dłuższy czas, zaleca się oddać samochód do przeglądu klimatyzacji. Zabieg czyszczenia klimatyzacji pomoże kierowcy i stałym pasażerom uniknąć kłopotów ze zdrowiem.

Aby zapobiec problemom z  klimatyzacją, należy używać ją najlepiej przez cały rok, lub przynajmniej włączać co miesiąc na kilka minut. Im więcej sprężarka pracuje tym ma zapewnione lepsze smarowanie swoich podzespołów.

Syrop klonowy

Jeśli jest słodki zapach lub coś podobnego do cukierków owocowych, to może być wyciek płynu chłodzącego silnik. To najczęściej prowadzi do przegrzania silnika  i powstania poważnych szkód w pojeździe.

Jeśli stwierdzi się wyciek płynu chłodzącego, nie należy wtedy kontynuować jazdy, ponieważ można doprowadzić do znacznego uszkodzenia silnika. W zamian należy odholować samochód do pobliskiego warsztatu.

PalÄ…cy siÄ™ olej lub ostry dym

Ten zapach może być spowodowany wyciekiem oleju, co stanowi spore zagrożenie, ponieważ olej może wtedy spływać na wydech i tym samym spowodować pożar. Ponadto warto zaznaczyć, że jeśli poziom oleju jest zbyt niski, może to poważnie uszkodzić silnik z powodu niewystarczającego smarowania.

W innych przypadkach wyciek może być spowodowany luźnym filtrem lub korkiem spustu oleju. Ponadto winowajcą może być również poluzowany korek wlewu oleju.

Niezależnie od przyczyny, nigdy nie należy ignorować oznak wycieku oleju. Najlepiej wtedy oddać auto na przegląd do warsztatu w celu przeprowadzenia kontroli i zlokalizowania nieszczelnych bądź uszkodzonych elementów. Jeśli zostanie stwierdzone, że jakaś część nadaje się do wymiany, zapraszamy do skorzystania ze złomowiska w Autoparts24, gdzie znajdą Państwo oryginalne elementy używane w przystępnych cenach.

Palenie plastiku

Często przyczyną jest zwarcie w instalacji elektrycznej pojazdu. Gdy plastikowa izolacja zużyje się, gołe przewody będą się ocierać o siebie, co spowoduje zwarcie, a w konsekwencji pożar.

W innych rodzajach zwarć dochodzi bezpośrednio do topienia się plastiku, stąd zapach. Zdarza się jednak, że zapach może mieć całkiem inną przyczynę. I tak może się zdarzyć, że powstaje on w wyniku stopienia np. torebki foliowej, która znalazła się w wydechu.

Kiedy poczują Państwo ten zapach podczas jazdy, najbezpieczniej jest wtedy zjechać na pobocze, i starać się zlokalizować zródło nieprzyjemnej woni. Jeśli to się nie uda i nie jest się w stanie usunąć usterki samodzielnie, należy wtedy odholować pojazd do warsztatu.

Palony dywan

Ten rodzaj zapachu często oznacza przegrzany wirnik lub klocki hamulcowe. Jeśli jadą Państwo w dół po stromym zboczu jednocześnie trzymając nogę na hamulcu, to ten zapach może wskazywać na przegrzanie klocków hamulcowych.

Zbyt częsta nadmierna eksploatacja hamulców niejednokrotnie powoduje  przedwczesne zużycie klocków hamulcowych, co w efekcie końcowym prowadzi do awarii hamulców.

Zaleca się zatem często sprawdzać klocki hamulcowe i w razie potrzeby wymieniać je na oryginalne, nowe elementy.

Uwagi końcowe

W wielu przypadkach, kiedy stajemy przed koniecznością dokonania wymiany zużytej części samochodowej, możemy śmiało decydować się na zakup oryginalnych, używanych elementów zamiennych. Często są one doskonałej jakości  i o wiele tańsze w porównaniu z nowymi częściami. Warto jednak zawsze mieć na uwadze, że kiedy nadejdzie potrzeba wymiany wadliwej części, należy zwracać się do renomowanych stacji demontażu pojazdów, które  zaoferują nam elementy zamienne na podstawie numeru OEM pasujące do samochodu. Autoparts24.com jest renomowanym sprzedawcą oryginalnych używanych części samochodowych o wieloletnim doświadczeniu. Zapraszamy do skorzystania z naszej strony internetowej i porównanie cen różnych części samochodowych, których Państwo potrzebują.

Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy

Dysza wtryskowa jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych ukÅ‚adów wtryskowych. We wczeÅ›niejszych czasach silniki miaÅ‚y jeszcze gaźnik lub wtrysk do kolektora dolotowego, który zapewniaÅ‚ zapÅ‚on mieszanki powietrza i paliwa. Z kolei w nowoczesnych silnikach spalinowych z wtryskiem paliwa paliwo jest…
Czytaj więcej

Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?

JeÅ›li dobrze zadbamy o silnik, bÄ™dzie on na pewno sÅ‚użyÅ‚ nam dÅ‚ugo i niezawodnie. Silnik musi dziaÅ‚ać sprawnie, aby samochód mógÅ‚ siÄ™ dalej poruszać i pokonywać kolejne kilometry. Dlatego bardzo ważnym jest, aby utrzymać silnik w najlepszej formie, by funkcjonowaÅ‚…
Czytaj więcej

Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wykonywać samodzielnie

Z powodu rosnÄ…cych kosztów wykonywania napraw samochodów, wiele osób próbuje obecnie reperować swoje auto na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™, aby w ten sposób zaoszczÄ™dzić na wydatkach. Nierzadko wykorzystywane sÄ… wtedy filmiki instruktażowe lub blogi, które oferujÄ… wskazówki dotyczÄ…ce samodzielnego przeprowadzania wymiany części….
Czytaj więcej

Przyczyny hałasu silnika i co robić?

Nietypowe odgÅ‚osy z komory silnika martwiÄ… każdego zmotoryzowanego. Nierzadko zdarza siÄ™, że dziwny haÅ‚as z silnika wskazuje na poważny problem z samochodem. W naszym poradniku wyjaÅ›niamy, co może powodować, że silnik klekocze, piszczy lub ma tendencjÄ™ do hurgotania. Tutaj dowiedzÄ……
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki