Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
Jeśli jakiś element w samochodzie uległ uszkodzeniu, istnieją różne możliwości pozyskania odpowiedniej części zamiennej. Nie jest rzadkością, że potencjalni nabywcy natkną się na terminy takie jak części OEM czy też części aftermarket. Ale co oznaczają te dwa określenia i czym różnią się poszczególne części zamienne należące do tych kategorii? Odpowiedź na to pytanie i wszystkie ważne informacje na temat części samochodowych OEM i zamienników mogą Państwo znaleźć w naszym artykule. Wyjaśniamy również zalety i wady tych dwóch kategorii części zamiennych.
Czytaj więcej: Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
Części zamienne OEM a części aftermarket
Różnica pomiędzy rynkiem wtórnym a OEM może być właściwie szybko wyjaśniona:
Części OEM sÄ… produkowane przez dostawców oryginalnego wyposażenia, którzy zaopatrujÄ… również producentów samochodów. SÄ… to wiÄ™c części o jakoÅ›ci wyposażenia oryginalnego. Termin OEM jest skrótem od angielskiego terminu Original Equipment Manufacturer.Â
Części rynku wtórnego, z drugiej strony, są to zamienniki, które są oferowane przez producentów trzecich. Oferta zamienników jest bardzo szeroka jak i również jakość produkowanych elementów w tej kategorii. Nie musi ona wprawdzie być gorsza, jednakże warto mieć na uwadze to, że bardzo tanio wyprodukowana część zamienna może oczywiście mieć wady jakościowe i sprawiać problemy z dopasowaniem. Takie kłopoty zdarzają się rzadziej przy zakupie części OEM, co jest ich prawdziwą zaletą.
Warto też wiedzieć, że niektórzy producenci oryginalnych części zamiennych dzielą wszystkie części zamienne odpowiednio na części OE i części OEM. Części OE to grupa oryginalnych części zamiennych, które są produkowane dla kilku producentów samochodów i pasują do różnych pojazdów. Części oryginalne OEM, z drugiej strony, są produkowane wyłącznie dla konkretnego producenta samochodów.
Zakup części zamiennych OEMÂ
Zakup części OEM od producenta oryginalnego wyposażenia jest idealnym rozwiązaniem, które zapewnia przywrócenie sprawności pojazdu. Ponieważ są to części oryginalne, takie jakie były użyte w momencie produkcji samochodu, naprawy zazwyczaj przebiegają bezproblemowo. Zakup części OEM, posiada zatem konkretne zalety, ale także może mieć niestety i pewne wady.
Zalety przy zakupie części OEMÂ
- Dokładne dopasowanie i jakość: Oryginalne części w jakości OEM odpowiadają pod względem specyfikacji odpowiednim częściom zamontowanym w pojeździe. W przypadku naprawy, część OEM i wadliwy element w samochodzie mogą być po prostu wymienione na siebie. Jakość części samochodowych OEM jest niezmienna i zazwyczaj odpowiada elementom oryginalnie zamontowanym w samochodzie.
- Numery części: Każda część samochodowa OEM posiada schematyczny i zgodny z jej przeznaczeniem numer. Jest to tak zwany numer części OE, który czasami jest również określany jako numer OEM. Z jego pomocą możliwe jest znalezienie odpowiednich elementów do każdego pojazdu.
- Gwarancja: Producenci części OEM często udzielają gwarancji na swoje produkty. Jeżeli zakupiona część zamienna ulegnie nieoczekiwanemu uszkodzeniu w określonym czasie po zakupie, istnieją roszczenia gwarancyjne, takie jak bezpłatna wymiana lub naprawa.
Problemy zwiÄ…zane z zakupem części OEMÂ
- Dostępność: Części OEM nie zawsze są dostępne natychmiast, na przykład w przypadku problemów z łańcuchem dostaw. Nie wszyscy dealerzy dysponują dużym zapasem części o jakości OEM, dlatego też często każdy element musi być najpierw zamówiony. W przypadku starszych samochodów, czasami nie ma w ogóle dostępnych części OEM.
- Cena: Nowe oryginalne części należą do najdroższych części samochodowych na rynku. Tutaj czasami płaci się nie tylko za samą część samochodową, ceny są również zależne od pozycji producenta na rynku. Wyższa cena zakupu obejmuje jednak również koszty gwarancji i serwisu producenta części.
- Konkurencja: Części OEM nie są oferowane przez wszystkich dealerów samochodowych i sprzedawców internetowych. Ponieważ między innymi oryginalne części samochodowe są drogie w zakupie, wielu dostawców nie posiada takich części na stanie. To nie tylko zmniejsza możliwość zakupu, lecz sprawia też, że przy małej konkurencji prawie nie pojawiają się oferty wyprzedaży.
Zakup części samochodowych na rynku wtórnym – aftermarket/ZamiennikiÂ
Zastosowanie części z rynku wtórnego daje możliwość naprawy samochodu bez użycia oryginalnych części samochodowych. Elementy te są w przybliżeniu takie same jak części oryginalne, ale mogą wystąpić różnice w typie technologii bądź rodzaju użytych materiałów ze względu na różne zakłady produkcyjne. Jeśli postanowią Państwo zakupić część samochodową na rynku wtórnym, warto mieć wtedy na uwadze nie tylko zalety, ale także pewne wady takiej decyzji.
Zalety części zamiennych z aftermarket/Zamienniki
- Ceny: Zamienniki do samochodu są często znacznie tańsze niż części oryginalne ze względu na tańsze możliwości produkcji oraz oszczędności na kosztach rozwoju. Również kosztowna nazwa marki nie musi być opłacana dochodami za sprzedaż części z rynku wtórnego, tak jak ma to miejsce w przypadku części oryginalnych.
- Wybór: Na rynku wtórnym oferowana jest szeroka paleta dostępnych elementów zamiennych. Liczni producenci części zamiennych umożliwiają często wybór pomiędzy rozmaitymi klasami jakości lub rodzajami produkcji.
- Dostępność: Części samochodowe na rynku wtórnym są zazwyczaj łatwo dostępne. Wielu dealerów samochodowych ma te części bezpośrednio w magazynie, a ich stan jest stale uzupełniany. Nawet w przypadku starszych pojazdów, często istnieje całkiem spory wybór części zamiennych.
-
Problemy przy zakupie części z aftermarket/Zamienniki
- Jakość: Jakość części z aftermarket niekoniecznie jest gorsza od części OEM. Jednak różnice w cechach materiałów i problemy z dokładnością dopasowania części przy montażu nie są rzadkością ze względu na różnych dostawców i zakłady produkcyjne.
- Podróbki: W dziedzinie produktów rynku wtórnego zawsze znajdą się dostawcy, którzy celowo będą oferować produkty gorszej jakości. Jeśli istotne dla bezpieczeństwa części eksploatacyjne, takie jak hamulce, nie spełniają wymagań co do danych technicznych zatwierdzonych przez producenta pojazdu, mogą szybko stać się zagrożeniem.
- Oznaczenia produktów: W przeciwieństwie do elementów oryginalnych, części z rynku wtórnego nie zawsze mają jednolite oznaczenia produktów lub te po prostu nie odpowiadają określonym numerom OE. Dlatego wybór właściwej części z gamy produktów na rynku wtórnym może być trudniejszy.
Kup właściwą część OEM w Autoparts24
Czy chcą Państwo cieszyć się zaletami części samochodowych OEM nie płacąc zbyt wiele? Dobrym pomysłem jest tutaj zakup oryginalnych części samochodowych używanych. Używane części zamienne oryginalnych producentów mają konkretne zalety, takie jak dokładność dopasowania i wysoką jakość, ale są znacznie tańsze niż nowe części. .
W Autoparts24 można znaleźć tanie oryginalne części zamienne używane do prawie każdego pojazdu.  Części używane sprawnie działające są demontowane w ramach recyklingu samochodów w procesie przyjaznej dla środowiska utylizacji pojazdów. Po dokładnym sprawdzeniu, używane oryginalne części są następnie wystawiane na sprzedaż.
DziÄ™ki inteligentnej wyszukiwarce w Autoparts24 szybko i Å‚atwo znajdÄ… PaÅ„stwo odpowiedniÄ… część zamiennÄ…. Wystarczy wpisać markÄ™ i model samochodu lub podać numer oryginalny poszukiwanej części samochodowej. Przed zakupem warto upewnić siÄ™, że numer OEM danej używanej części zamiennej jest kompatybilny z tym, który posiada części samochodowa do wymiany.Â
Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Nowoczesne pojazdy skÅ‚adajÄ… siÄ™ z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ…, przyczyniajÄ…c siÄ™ do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie siÄ™ w Å›wiecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej
Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
WaÅ‚ napÄ™dowy to jedna z najważniejszych części napÄ™du współczesnych pojazdów. Kilometr po kilometrze podzespoÅ‚y przekazujÄ… moc silnika na koÅ‚a. ZnajdujÄ…c siÄ™ pod samochodem w obszarze podwozia waÅ‚ napÄ™dowy narażony jest na różnorodne przeciążenia. Nie dziwi zatem fakt, że w pewnym…
Czytaj więcej
Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
Nowe i używane części samochodowe: Oto wady i zalety Wszystkie części samochodowe ulegajÄ… nieuchronnemu zużyciu podczas ciÄ…gÅ‚ej eksploatacji lub mogÄ… zostać nagle uszkodzone w wyniku wypadku. JeÅ›li potrzebna jest odpowiednia część zamienna, pojawia siÄ™ wtedy pytanie, czy bardziej opÅ‚aca siÄ™…
Czytaj więcej
TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
UkÅ‚ad wydechowy nowoczesnych pojazdów nie tylko niezawodnie odprowadza spaliny, ale także tÅ‚umi dźwiÄ™k. Ponieważ nie ma jednego idealnego systemu tÅ‚umienia drgaÅ„ spalin, dlatego też w celu osiÄ…gniÄ™cia jak najwiÄ™kszej skutecznoÅ›ci w ukÅ‚adzie wydechowym zostaje zazwyczaj wbudowane kilka rodzajów tÅ‚umików. Wszystkie…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN