Menu toggle

Witamy

Silnik

Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?

Jeśli dobrze zadbamy o silnik, będzie on na pewno służył nam długo i niezawodnie. Silnik musi działać sprawnie, aby samochód mógł się dalej poruszać i pokonywać kolejne kilometry. Dlatego bardzo ważnym jest, aby utrzymać silnik w najlepszej formie, by funkcjonował optymalnie.

Silniki wymagają regularnych przeglądów oraz wykonywania niezbędnych czynności serwisowych, takich jak wymiana oleju, świec zapłonowych. Należy również kontrolować poziom płynów, takich jak płyn przekładniowy, płyn hamulcowy i płyn chłodzący, które pomagają w płynnej pracy silnika. Podczas jazdy po mieście bądź poza jego granicami nie ma znaczenia, czy na drodze nagle pojawi się jakaś przeszkoda, bowiem regularnie serwisowany silnik z łatwością poradzi sobie z nagłą zmianą prędkości!

W naszym atrtykule otrzymają Państwo kilka wskazówek na temat należytej konserwacji i utrzymania silnika samochodowego w jak najlepszym stanie.

Czytaj więcej: Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu

Jak dbać o silnik?

1. Regularnie wymieniaj olej.

Pierwszym krokiem w kierunku zachowania sprawnie działającego silnika jest regularna wymiana oleju silnikowego. Jest to nieodzowna czynność, która nie pochłania dużo czasu. Olej silnikowy smaruje wszystkie ruchome części, zapewniając w ten sposób minimalne tarcie. Dodatkowo, olej zatrzymuje wszelkie osady, brud, kurz i zanieczyszczenia, które mogą powodować korozję wnętrza silnika, utrudniając przepływ płynu transmisyjnego. Warto więc sprawdzać poziom oleju co miesiąc i uzupełniać go, jeśli jest za niski. Przy tym należy pamiętać, że częstotliwość wymiany oleju oraz zastosowanie odpowiedniego rodzaju oraz klasy są przedmiotem zaleceń producenta, do których należy się bezwzględnie stosować.

2. Kontroluj i czyścij filtry powietrza.

Co zaskakujące, silnik pojazdu potrzebuje również tlenu, zupełnie jak istota ludzka. Dlatego też, jeśli zauważymy spadek mocy lub niezupełne spalanie paliwa nasz samochód może mieć zwężony przepływ powietrza. Może się  również zdarzyć, że wzrasta emisja spalin. Na te objawy jest proste rozwiązanie. Należy wyczyścić lub wymienić filtr powietrza za każdym razem, gdy zauważymy, że utknął na nim nadmiar zanieczyszczeń i brudu.

3. Sprawdzaj układ chłodzenia.

Przegrzewający się silnik może wpłynąć na zwiększenie użycia paliwa w  pojeździe. Podczas spalania paliwa tracona jest duża ilość energii, a spalanie jest niewystarczające. Ponieważ metale i ich stopy, z których zbudowane są elementy silnika, dobrze przewodzą ciepło, dlatego na dłuższą metę może dojść do silnego przegrzania silnika. Warto więc mieć zawsze przy sobie butelkę płynu chłodniczego. Jest on jedynym sposobem chłodzenia silnika, gdyż pomaga odprowadzać ciepło. Uzupełniając płyn chłodniczy, należy mieszać go z wodą w stosunku 1:1. Ponadto w upalne dni należy uważnie obserwować wskaźnik temperatury silnika.

4. Unikaj jazdy na rezerwie paliwa.

Należy pamiętać, że benzyna składa się z osadów, które gromadzą się na dnie zbiornika paliwa. Po latach jazdy, warstwa zanieczyszczeń powinna być najlepiej trzymana z dala od silnika. Dlatego też, gdy stale jeździmy na niskim poziomie paliwa, wtedy pompa paliwowa będzie wciągać te zanieczyszczenia, co z czasem spowoduje jej znaczne zużycie. Dlatego unikajmy takiego scenariusza, dolewając paliwo do baku, zamiast płacić za drogie naprawy.

5. Zwracaj uwagÄ™ na wycieki.

Kiedy opuszczamy miejsce parkingowe, zawsze warto zatrzymać się i sprawdzić, czy na ziemi, w miejscu w którym stał pojazd, nie ma żadnych płynów lub plam. Jeśli zauważymy wyciek, zadzwońmy do mechanika, aby ten rozwiązał problem tak szybko, jak to tylko możliwe. Ponadto można też samemu zaglądnąć pod maskę i sprawdzić, czy nie uda nam się zlokalizować nieszczelnego miejsca. Najczęściej, jeśli natkniemy się na wyciek, to jest to płyn chłodniczy lub olej silnikowy. Dodatkowo można wtedy również zaobserwować, że zużycie paliwa wzrosło z powodu wycieków. Pamiętajmy, aby sprawdzać poziom płynu chłodniczego oraz oleju i uzupełniać je w razie potrzeby.

6. Obserwuj stan pasów klinowych.

Pasy są siłą napędową silnika, ponieważ napędzają energią wszystkie mechanizmy, od wentylatora do pompy wodnej. W zależności od tego, jaki samochód posiadamy, ich funkcje mogą się trochę różnić, ale mogą być też jednakowe, jak uruchamianie klimatyzacji. Jeśli jeden lub więcej pasów ulegną uszkodzeniu, prawdopodobnie spowoduje to znaczne szkody innych części. Jeżeli więc od ostatniego serwisowania upłynęło już sporo czasu, należy zwrócić uwagę i sprawdzić stan pasów napędowych, aby zapobiec ich awarii.

Jak chronić silnik swojego auta?

Ochrona silnika przed powstawaniem nadmiernego ciśnienia i zużycia pozwoli mu pracować dłużej i z maksymalną wydajnością. Złotą radą jest zatem regularne serwisowanie. Tutaj należy oddać pojazd w ręce wykwalifikowanego specjalisty, który wykona potrzebne prace konserwacyjne.

Poniżej kilka prostych wskazówek dla kierowców:

      • Obejrzyj dokÅ‚adnie ukÅ‚ad chÅ‚odzenia: Zasadniczo ukÅ‚ad chÅ‚odzenia zostaÅ‚ wykonany w celu regulowania temperatury wewnÄ™trznej silnika porzez eliminowanie nadmiernego ciepÅ‚a. Przed wyruszeniem w dÅ‚ugÄ… podróż zaleca siÄ™ zatem zawsze sprawdzić ukÅ‚ad chÅ‚odzenia. SkÅ‚ada siÄ™ on z różnych części, takich jak pompa wody, termostat, pÅ‚yn chÅ‚odniczy i chÅ‚odnica. W tym celu trzeba sprawdzić, czy w komorach pÅ‚ynu chÅ‚odzÄ…cego znajduje siÄ™ wystarczajÄ…ca ilość cieczy. JeÅ›li nie jesteÅ›my pewni, zapoznajmy siÄ™ z instrukcjÄ… obsÅ‚ugi. Ponadto warto mieć na uwadze barwÄ™ pÅ‚ynu chÅ‚odzÄ…cego. GÅ‚Ä™boko zabarwiony pÅ‚yn chÅ‚odniczy, w kolorze pomaraÅ„czowym, oznacza, że nadszedÅ‚ czas na jego wymianÄ™ oraz wypÅ‚ukanie chÅ‚odnicy.

 

    • Zwracaj uwagÄ™ na stan filtrów paliwa: Filtry paliwa odgrywajÄ… kluczowÄ… rolÄ™ w utrzymaniu sprawnego stanu silnika. OczyszczajÄ… one paliwo, odfiltrowujÄ…c wszelkie zanieczyszczenia. Proces ten chroni silnik przed gromadzeniem siÄ™ szkodliwych osadów, a zatem przed wszelkimi uszkodzeniami pompy paliwa spowodowanymi nadmiernym nagromadzaniem siÄ™ zanieczyszczeÅ„ w rezerwie paliwa. Aby zapewnić optymalnÄ… pracÄ™ silnika ważna jest czÄ™sta wymiana filtru paliwa.

 

    • Wykonuj czÄ™ste przeglÄ…dy: PrzeglÄ…dy sÄ… istotnÄ… czynnoÅ›ciÄ… gwarantujÄ…cą  utrzymanie sprawnie dziaÅ‚ajÄ…cego samochodu. Wymiana Å›wiec zapÅ‚onowych, wirnika i przewodów zapÅ‚onowych w celu uzyskania najlepszej wydajnoÅ›ci to Å›wietny sposób na zapobieganie problemom z uruchamianiem silnika, co gwarantuje bezpieczne dotarcie do celu. Dodatkowo odpowiednie wyregulowanie gaźnika wpÅ‚ynie na zwiÄ™kszenie wydajnoÅ›ci pracy silnika.

 

    • Zaplanuj czyszczenie silnika:  W celu utrzymania dÅ‚ugowiecznoÅ›ci silnika  samochodu zaleca siÄ™ regularne czyszczenie . JeÅ›li chcesz pozbyć siÄ™ wszelkich niepożądanych substancji, umów siÄ™ na wizytÄ™ u profesjonalnych techników.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

1. Jak długo silnik samochodowy może stać nieużywany?

Dwa tygodnie to maksymalny czas, przez jaki pojazd może pozostać nieużywany, jeśli planujemy jego dalszy użytek.

2. Jak często należy serwisować silnik?

Większość typów pojazdów wymaga, aby silnik był serwisowany przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak samochód jest eksploatowany na długich odcinkach, zaleca się wykonanie serwisu co najmniej dwa razy w roku.

3. Jak mogę poprawić stan mojego silnika?

      • Regularnie wymieniać olej silnikowy i pÅ‚yn wspomagania ukÅ‚adu kierowniczego.
      • Zamontować nowy filtr paliwa
      • Wymieniać pasy klinowe zanim zupeÅ‚nie siÄ™ zużyjÄ…
      • Regularnie sprawdzać, czy nie ma wycieków
      • Sprawdzać dziaÅ‚anie ukÅ‚adu chÅ‚odzenia

4. Jak mogę chronić silnik samochodu zimą?

      • Sprawdzaj ilość pÅ‚ynu chÅ‚odniczego, który zapobiega zamarzaniu silnika podczas zimy
      • CzÄ™sto wymieniaj olej, aby usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia.
      • Zawsze przed rozpoczÄ™ciem jazdy odczekaj, aż silnik siÄ™ rozgrzeje.
      • Przechowuj samochód w ogrzewanym garażu
      • Zamontuj lampkÄ™ pod maskÄ… silnika

5. Jak można zapobiec awarii silnika?

      • Naprawiaj przecieki, gdy siÄ™ pojawiÄ…
      • Nie zaniedbuj czÄ™stej wymiany oleju
      • Nie ignoruj lampek ostrzegawczych check engine

6. Jak mogę poprawić pracę silnika mojego samochodu?

      • Sprawdzić zawór PCV pod kÄ…tem optymalnego dziaÅ‚ania
      • Sprawdzić Å›wiece zapÅ‚onowe i przewody Å›wiec zapÅ‚onowych
      • Wymienić filtr paliwa, filtr oleju i filtr powietrza.

 

Wniosek

Regularnie przeprowadzane przeglądy pozwolą znacznie wydłużyć żywotność silnika. Pomocne może być również sprawdzenie akumulatora samochodu, aby upewnić się, że nie uległ on rozładowaniu, co przerwało by pracę pojazdu. Dodatkowo, ważne jest, aby aktywnie dbać o silnik, aby zapewnić optymalną transmisję napędu. Jest to szczególnie ważne podczas zimy i minusowych temperatur, kiedy to istnieje możliwość zamarznięcia silnika. Wreszcie, należy upewnić się, że komora spalania i wszystkie części wewnętrzne są prawidłowo czyszczone co najmniej raz w roku.

Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek

Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to Å›wietna zabawa, która pozwala zaoszczÄ™dzić na wysokich kosztach usÅ‚ug w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gÅ‚adko podczas naprawy samochodu, a niektóre bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione w trakcie prac mogÄ… kosztować naprawdÄ™ dużo pieniÄ™dzy….
Czytaj więcej

Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?

W momencie gdy koniecznym jest remont silnika, niezależnie od tego czy jest on zupeÅ‚nie uszkodzony czy tylko jego niektóre elementy wymagajÄ… naprawy, to wtedy (kiedy już naprawdÄ™ nie mamy innej, lepszej alternatywy) dobrze jest taki silnik kompletnie odremontować. CaÅ‚kowita renowacja…
Czytaj więcej

Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?

Samochody elektryczne posiadajÄ… specjalne elementy, które odróżniajÄ… je od tradycyjnych pojazdów z silnikami spalinowymi. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nie posiadajÄ… one manualnej skrzyni biegów w formie, jaka jest nam znana z pojazdów o napÄ™dzie spalinowym. Ponadto w elektrykach, ze wzglÄ™du na…
Czytaj więcej

Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych

WaÅ‚ napÄ™dowy to jedna z najważniejszych części napÄ™du współczesnych pojazdów. Kilometr po kilometrze podzespoÅ‚y przekazujÄ… moc silnika na koÅ‚a. ZnajdujÄ…c siÄ™ pod samochodem w obszarze podwozia waÅ‚ napÄ™dowy narażony jest na różnorodne przeciążenia. Nie dziwi zatem fakt, że w pewnym…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki