Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
Sprawnie działającym pojazdem zawsze dojedziemy do celu. Dlatego też regularne serwisowanie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu oraz gwarantuje długotrwałą, bezpieczą i bezproblemową eksploatację samochodu. To z kolei, na dłuższą metę, pozwala także zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zapobiega droższym naprawom. Wiele osób jednak nie wie, jak wykonać nawet najbardziej podstawowe naprawy samochodu, lub po prostu boi się pracować przy swoim aucie. Przy pomocy tego przewodnika nauczą się Państwo kilku typowych czynności serwisowych i naprawczych, które pozwolą Państwu utrzymać samochód w dobrym stanie bez wydawania fortuny w pobliskim warsztacie samochodowym.
Aby samodzielnie wykonywać proste prace serwisowe w samochodzie, z reguły nie potrzeba specjalistycznych narzędzi ani sprzętu. Ogólnie rzecz biorąc, zestaw narzędzi dołączonych do samochodu wystarcza do podstawowych zadań, takich jak zmiana opony, a także jest pomocny podczas powstania innych sytuacji awaryjnych. Jeśli jednak chodzi o bardziej rutynowe naprawy, to najlepiej zakupić pojedyncze narzędzia o najlepszej jakości oraz od sprawdzonych sprzedawców, takich jak Autoparts24.pl.
Czytaj więcej: Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?
Samodzielny przeglÄ…d samochodu:
-
-
Wymiana płynu chłodniczego
Płyn chłodniczy to ciecz, która zapobiega przegrzaniu lub zamarzaniu samochodu. Niestety ma on ograniczoną datę ważności i wymaga regularnej wymiany. Płyn chłodniczy po raz pierwszy należy wymienić po 5 latach od daty produkcji auta, a kolejne wymiany powinny odbywać się już częściej, co 2 lata. Alternatywnie, należy go wymieniać po każdych pięciu wymianach oleju. Kierowca nie musi być profesjonalnym mechanikiem, aby to zrobić. Wystarczy sprężarka powietrza, zestaw kluczy nasadowych, wąż ogrodowy i lejek. Przed wymianą starego płynu chłodzącego należy upewnić się, że silnik jest zimny i sprawdzić najpierw poziom płynu chłodzącego. Zawsze warto też przy okazji sprawdzić, czy płyn chłodzący i płyn hamulcowy są czyste.
-
Wymiana filtrów
Filtry powietrza zapewniają sprawne działanie ogrzewania w pojeździe oraz prawidłowe działanie klimatyzacji. W momencie przeglądu serwisowego filtry nie powinny być ani przebarwione ani zanieczyszczone. Jeśli jednak zauważymy, że są brudne lub zatkane, czas je wymienić. Ich wymiana jest łatwa i nie powinna zająć dużo czasu. Wystarczy tylko odkręcić dekiel obudowy filtra, wyjąć stary i wsunąć nowy. W razie potrzeby można sprawdzić instrukcję obsługi samochodu, gdzie zawarte są dodatkowe wskazówki. Jeśli klimatyzacja nadal nie działa prawidłowo, może to oznaczać problem z paskiem serpentynitowym.
-
Wymiana oleju silnikowego
Wymiana oleju to jedna z najprostszych czynności serwisowych, o których powinien wiedzieć każdy kierowca. Wymiana oleju powinna być dokonywana po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów lub przynajmniej raz do roku. Niezależnie od tego, jak często jeździmy samochodem, powinniśmy regularnie wymieniać olej. Jest to czynność rutynowa, którą można wykonać w około 40 minut. Przed rozpoczęciem, warto upewnić się, że silnik jest zimny. Aby wymienić olej, należy umieścić samochód na podnośniku i kobyłkach warsztatowych oraz zlokalizować korek spustowy pod pojazdem. Następnie podłożyć pojemnik na stary olej i przy wykorzystaniu odpowiedniego klucza otworzyć korek i spuścić stary olej. Ostatnim krokiem powinna być wymiana filtra oleju przy użyciu klucza do filtra oleju, jeśli nie można go poluzować ręcznie. Warto pamiętać o tym, aby umieścić miskę spustową bezpośrednio pod filtrem oleju, aby złapać olej, który spłynie. Następnie usuwany zostaje stary filtr oleju i uszczelka, potem za pomocą ścierki bądź ręcznika papierowego zostają czyszczone: miejsce montażowe, spust oraz korek spustowy. Przy okazji warto i tu również wymienić uszczelkę. Nową uszczelkę gumową filtra oleju należy posmarować świeżym olejem, a po zakończeniu przykręcić ręcznie nowy filtr i upewnić się, że uszczelka jest prawidłowo osadzona. Po czym, za pomocą lejka, można przystąpić do wlewania odpowiedniego dla naszego samochodu oleju. Zanim pogratulujemy sobie udanej wymiany, warto jeszcze dla pewności uruchomić silnik i sprawdzić czy nie ma wycieków wokół korka spustowego oleju. Na koniec, sprawdzamy jeszcze poziom oleju za pomocą bagnetu, aby upewnić się, że dodaliśmy jego odpowiednią ilość.
-
Czyszczenie reflektorów
Zabrudzone reflektory mogą utrudnić jazdę po zmroku i uczynić ją bardziej ryzykowną. Dlatego też czyszczenie reflektorów możemy śmiało potraktować jako rutynową czynność, regularne wykonanie której zapewni nam bezpieczeństwo na drodze. Czyszczenie reflektorów jest łatwe do zrobienia. Do tego celu można użyć pasty do zębów lub do czyszczenia szkła. W efekcie końcowym reflektory będą świecić jaśniej.
-
Montaż ogrzewania szyby tylnej
Jeśli podczas jazdy zauważyliśmy uszkodzone ścieżki grzewcze szyby tylnej, to najprawdopodobniej cały układ grzewczy będzie wymagć naprawy. Ścieżki grzewcze, to małe przewody, które nagrzewają się, gdy cały układ zostaje aktywowany, aby pomóc w utrzymaniu czystej szyby i zapewnić dobrą widoczność do tyłu. Jednak czasami zdarza się, że nie działają wcale lub grzeją nierównomiernie. Naprawa układu grzewczego szyby tylnej jest prostym zadaniem i zazwyczaj może byś przeprowadzona na własną rękę. Wszystko czego nam potrzeba to zestaw naprawczy tylnego odmrażacza. Przed jego użyciem, warto umyć szybę, aby zlokalizować wszelkie miejsca przerw w siatce. Następnie można przejść do malowania przerw używając specjalnej farby przewodzącej zawartej w zestawie i pozostawić do wyschnięcia na około piętnaście minut.
-
Czyszczenie zacisków akumulatora samochodowego
Jeśli akumulator ciągle się rozładowywuje, jego zaciski mogą być skorodowane. Zanim zdecydujemy się wymieniać cały akumulator na nowy, warto najpierw tylko wyczyścić zaciski. Jeśli stwierdzimy, że zaciski są skorodowane, można spróbować wyczyść je przy użyciu sody oczyszczonej, czystej wody i szczotki drucianej. Zardzewiałe zaciski mogą obciążać układ ładowania. Jeśli jednak zaciski nie zaciskają się mocno, nadszedł czas, aby je wymienić. Ponadto, jeśli zauważymy zieloną korozję na kablu miedzianym, najlepiej będzie wtedy wymienić zaciski całkowicie.
-
Wymiana bezpieczników
Bezpieczniki są ważne dla każdego podzespołu elektrycznego pojazdu. Jeśli się zużyją, może dojść do awarii kierunkowskazów lub wadliwego działania klaksonu. W najgorszym przypadku możemy mieć nawet problemy z uruchomieniem samochodu. Należy zaznaczyć, że bezpieczniki przepalają się aby w ten sposób zabezpieczyć inne części elektryczne przed poważniejszymi szkodami. Sama wymiana bezpiecznika jest łatwa, ale prawdziwym wyzwaniem jest zidentyfikowanie, który to bezpiecznik jest tak naprawdę zepsuty. Pierwszym krokiem jest odszukanie skrzynki bezpieczników i zidentyfikowanie, który z nich jest uszkodzony lub leży nie na swoim miejscu. Jak nam się to uda, to wtedy montujemy nowy.
-
Najczęściej zadawane pytania:
1. Czy warto samodzielnie wykonywać przeglądy samochodu?
Tak. To dlatego, że pozwala to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze, które w przeciwnym razie wydalibyśmy w sklepie z częściami samochodowymi.
2. Jakie są najbardziej niezbędne czynności związane z serwisowaniem samochodu, które należy wykonywać regularnie?
-
-
-
- Regularna wymiana oleju
- Wymiana filtra powietrza
- Kontrola i wymiana piór wycieraczek
- Wymiana świecy zapłonowej
- Wymiana zużytych klocków hamulcowych – klocki hamulcowe majÄ… tendencjÄ™ do zużywania siÄ™ z czasem. Należy jednak sprawdzić w instrukcji obsÅ‚ugi pojazdu, jak należy wymieniać klocki hamulcowe.
-
-
3. Jaka jest najłatwiejsza czynność?
Wymiana oleju jest najprostszą czynnością serwisową w pojeździe, która nie zajmuje dużo czasu.
4. Czy powinno się samemu dokonywać niektórych napraw serwisowych?
Tak, zdecydowanie do tego namawiamy. Zadania takie jak wymiana piór wycieraczek nie powinny zmuszać nas do wizyty w warsztacie mechanicznym. To dobry sposób na lepsze poznanie swojego samochodu, a także na zaoszczędzenie trochę pieniędzy.
5. Jakie naprawy samochodu można wykonywać samodzielnie?
-
-
-
- Wymiana baterii
- Wymiana świec zapłonowych
- Wymiana oleju
- Wymiana filtra powietrza silnika i zapewnienie prawidłowego działania układu chłodzenia
- Uzupełnianie ciśnienia powietrza w oponach
- Wymiana wycieraczek przedniej szyby
- Wymiana klocków hamulcowych
-
-
Utrzymanie samochodu w najlepszej formie nie tylko pozwoli Państwu zaoszczędzić pieniądze na robociźnie, ale także sprawi, że pojazd długo będzie sprawny a jazda nim będzie przyjemna i bezpieczna. Mając na uwadze wszystkie korzyści płynące z regularnego serwisowania pojazdu, można śmiało stwierdzić, że każdy nowoczesny kierowca powinien je regularnie przeprowadzać.
Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
W momencie gdy koniecznym jest remont silnika, niezależnie od tego czy jest on zupeÅ‚nie uszkodzony czy tylko jego niektóre elementy wymagajÄ… naprawy, to wtedy (kiedy już naprawdÄ™ nie mamy innej, lepszej alternatywy) dobrze jest taki silnik kompletnie odremontować. CaÅ‚kowita renowacja…
Czytaj więcej
Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wymienić samodzielnie?
Samochód elektryczny jest uważany za główny filar przyszÅ‚oÅ›ciowego i przyjaznego dla Å›rodowiska naturalnego systemu transportu. Ale czy można samodzielnie naprawiać silniki elektryczne? A które części majsterkowicze powinni lepiej zostawić w spokoju? Silnik elektryczny a silnik spalinowy – jakie sÄ… różnice?…
Czytaj więcej
Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się niemiłej woni
Wiele osób czÄ™sto już na podstawie dżwiÄ™ków wydobywajÄ…cych siÄ™ spod maski pojazdu, jest w stanie stwierdzić, że coÅ› jest nie tak z silnikiem. Jednak do diagnozowania problemów z silnikiem można wykorzystać także inny narzÄ…d zmysÅ‚u – nos. Każdy zapach, który…
Czytaj więcej
Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
JeÅ›li jakiÅ› element w samochodzie ulegÅ‚ uszkodzeniu, istniejÄ… różne możliwoÅ›ci pozyskania odpowiedniej części zamiennej. Nie jest rzadkoÅ›ciÄ…, że potencjalni nabywcy natknÄ… siÄ™ na terminy takie jak części OEM czy też części aftermarket. Ale co oznaczajÄ… te dwa okreÅ›lenia i czym…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN