Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
Używane części zamienne pozyskiwane są w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, który przeprowadzają firmy zajmujące się recyklingiem samochodów. Niektóre samochody mają już przejechane wiele kilometrów gdy są demontowane, a inne mają tylko niewielki przebieg, ponieważ trafiają do stacji demontażu pojazdów z powodu znacznych uszkodzeń powypadkowych. Dla nabywców używanych części zamiennych często pojawia się pytanie: Czy przebieg ma wpływ na stan części zamiennej? W naszym poradniku wyjaśniamy, na które części samochodowe przebieg ma wpływ, a na które nie.
Czytaj więcej: Przyczyny hałasu silnika i co robić?
Przebieg ma wpływ na te części
Przebieg ma bezpośredni wpływ na wiele części wału napędowego, układu hamulcowego, zawieszenia lub silnika. Wraz ze wzrostem przebiegu samochodu wyeksploatowaniu mogą ulec również koła i opony, a także inne podzespoły, bowiem z każdym przejechanym kilometrem stopień zużycia tych elementów wzrasta.
Zawieszenie osi, układ kierowniczy i podwozie
Części zawieszenia osi, podwozia i układu kierowniczego ulegają stopniowej eksploatacji z każdym przejechanym kilometrem, a więc jak łatwo się domyślić stopień zużycia tych części jest bezpośrednio związany z przebiegiem.
-
- Wsporniki zawieszenia, amortyzatory i resory piórowe: Elementy zawieszenia, takie jak rozpórka lub resor piórowy, są obciążane przy każdym wyboju na drodze. Ze względu na ściskanie i odbijanie, elementy te zużywają się bardziej z każdym przejechanym kilometrem. To samo dotyczy amortyzatorów w samochodzie.
- Części układu kierowniczego: Ponieważ pojazd jest kierowany nieustannie w trakcie każdego przejechanego kilometra, wszystkie elementy układu kierowniczego zużywają się wraz z rosnącym przebiegiem. Dotyczy to takich części, jak skrzynia biegów, drążek kierowniczy i końcówka drążka kierowniczego lub inne części układu kierowniczego, np. pompa wspomagania kierownicy.
-
- Zawieszenie osi i podwozie: Wszystkie części zawieszenia kół są obciążane podczas jazdy samochodem i mogą ulec zużyciu. Często dotyczy to tulei łożyskowych i innych elastycznych części. Również nadmierny rozwój rdzy na częściach podwozia może stać się problemem, gdy na liczniku wzrasta liczba kilometrów.
Koła, opony i układ hamulcowy
Samochód porusza się po drodze na kołach z założonymi na nich oponami. Z kolei hamulce zapewniają niezawodne hamowanie w każdej sytuacji na drodze. Nic więc dziwnego, że z każdym przejechanym kilometrem wszystkie wyżej wymienione elementy ulegają coraz większemu zużyciu.
- Opony: Opony samochodu są nieustannie eksploatowane podczas jakiegokolwiek przemieszczania pojazdu. Gdy pokonujemy zakręt, hamujemy lub przyspieszamy, są one ciągle poddawane obciążeniom. Przy każdym przejechanym kilometrze opony toczą się po małych przeszkodach lub kamieniach niezliczoną ilość razy. Dlatego stopień ich zużycia wzrasta wraz z rosnącym przebiegiem.
- Felgi: Chociaż często nie ulegają one bezpośredniemu zużyciu, to również na felgach wyraźnie widać przebyte kilometry, ponieważ podczas jazdy są one bez ustanku narażane na wiele niesprzyjających czynników. Obręcza stalowe rdzewieją wtedy na skutek działania wody deszczowej i soli drogowej, a obręcza aluminiowe natomiast często ulegają uszkodzeniu.
- Hamulce: Ponieważ podczas jazdy pojazd musi być wielokrotnie hamowany, zużycie hamulców wzrasta z każdym przejechanym dystansem. Elementy takie jak klocki i tarcze hamulcowe zużywają się w widoczny sposób, a hamulce bębnowe również osiągają swój limit zużycia po pewnym przebiegu.
Silnik, układy pomocnicze, sprzęgło i skrzynia biegów
Silnik i skrzynia biegów są absolutnie niezbędne, aby pojazd mógł się w ogóle poruszać. Jednak z każdym przejechanym kilometrem ich zużycie również wzrasta. To samo dotyczy wielu zespołów pomocniczych silnika. Oprócz przejechanego dystansu, zużycie zależy również od sposobu użytkowania pojazdu i częstotliwości jego serwisowania.
- Silnik spalinowy: Silniki wysokoprężne i benzynowe mają wewnątrz liczne ruchome części, które zużywają się wraz ze wzrostem eksploatacji. Ponieważ samochody są rzadko eksploatowane w czasie postoju, w porównaniu z maszynami roboczymi, ich przebieg całkiem dokładnie odzwierciedla zużycie silnika.
- Jednostki pomocnicze: Części dodatkowe i zespoły pomocnicze silnika również zużywają się wraz z rosnącym przebiegiem. Może to dotyczyć np. alternatora, pompy wodnej układu chłodzenia lub sprężarki klimatyzacji.
- Skrzynia biegów i sprzęgło: ręczne i automatyczne skrzynie biegów mogą zużywać się wraz z rosnącym przebiegiem. Zużyciu ulegają na przykład elementy znajdujące się wewnątrz, a także mechanika obsługująca skrzynię biegów. Sprzęgło w manualnej skrzyni biegów również zużywa się przy każdej zmianie biegów, a więc często wraz ze wzrostem wskazań prędkościomierza.
Części samochodowe na które stan licznika nie ma żadnego wpływu lub jest on niewielki
Nie wszystkie części samochodowe zużywają się wraz z rosnącym przebiegiem. W przypadku niektórych części przebieg nie ma bezpośredniego wpływu na ich stan, bądź też ten wpływ jest niewielki. W przypadku takich części ważniejszy jest sposób użytkowania pojazdu lub wiek poszczególnych elementów. Istotną rolę odgrywa również dbałość o samochód i jego regularne serwisowanie.
Części nadwozia, szyby samochodowe i lusterka
Stan w jakim znajdują się elementy karoserii, szyby czy też lusterka zazwyczaj nie pozwala na wyciągnięcie wniosków na temat stanu licznika w samochodzie.
-
- Części nadwozia: Mimo że części nadwozia, takie jak drzwi, maski lub pokrywy bagażnika, czasami zużywają się z powodu rdzy, nie można tu ustalić bezpośredniego związku z przebiegiem samochodu.
-
- Szyby samochodowe: Szyby samochodu, takie jak szyba przednia, tylna i boczne, mogą ulec uszkodzeniu, ale to również nie ma związku z przebiegiem.
-
- Lusterka: Lusterka boczne (lusterka zewnętrzne) pojazdu często wyglądają na niezmienione nawet przy dużym przebiegu. W tym przypadku rzadko występuje korelacja między stanem ich jakości a przebiegiem.
Wnętrze pojazdu, system oświetlenia i elektronika
Zużycie elementów wnętrza pojazdu, systemu oświetlenia i podzespołów elektronicznych zazwyczaj nie stoi w bezpośrednim związku z przebiegiem pojazdu.
- Wnętrze: Części takie jak siedzenia, elementy wykończenia wnętrza lub półka tylna mogą zużywać się w miarę użytkowania samochodu, ale nie w zależności od przejechanych kilometrów.
- Światła i reflektory: Kilometry przejechane samochodem mają niewielki wpływ na stan reflektorów i układu oświetlenia pojazdu. Nawet przy dużym przebiegu, ich wygląd i działanie mogą być bez zarzutu.
- Elektronika: Elementy elektroniczne, takie jak sterowniki lub radia, nie zużywają się bezpośrednio w zależności od przebiegu. W tym przypadku prawdopodobieństwo wystąpienia usterek jest większe ze względu na zwykłe starzenie się elementów elektronicznych.
Stan licznika części zamiennych z Autoparts24
W Autoparts24 cenimy sobie przejrzystość transakcji, dlatego w opisie każdej części samochodowej używanej, oprócz innych ważnych informacji, zawsze klarownie podajemy liczbę przejechanych kilometrów pojazdu, z którego została wymontowana dana część samochodowa. Umożliwia to wygodne porównanie cen części zamiennych pochodzących z pojazdów o różnych przebiegach i wybranie tej odpowiedniej.
Przebieg nie zawsze wskazuje, jak stare lub zużyte mogą być niektóre części. Niektóre pojazdy, a przede wszystkim te używane jako pojazdy dalekobieżne, na przykład przez biznesmenów lub agentów turystycznych, mogą mieć duży przebieg, ale prawie wyłącznie były pieczołowicie eksploatowane z rzetelną dbałością, by mogły jak najlepiej służyć na długich dystansach .
Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
Pompa ABS jest jednym z centralnych elementów nowoczesnych ukÅ‚adów hamulcowych. JeÅ›li jednak jest ona uszkodzona, może doprowadzić do awarii systemu ABS. Dowiedz siÄ™ tutaj, czy naprawa tego elementu jest możliwa, czy może lepszym rozwiÄ…zaniem jest jego wymiana. Jak dziaÅ‚a system…
Czytaj więcej
Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wykonywać samodzielnie
Z powodu rosnÄ…cych kosztów wykonywania napraw samochodów, wiele osób próbuje obecnie reperować swoje auto na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™, aby w ten sposób zaoszczÄ™dzić na wydatkach. Nierzadko wykorzystywane sÄ… wtedy filmiki instruktażowe lub blogi, które oferujÄ… wskazówki dotyczÄ…ce samodzielnego przeprowadzania wymiany części….
Czytaj więcej
Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?
Aby silnik spalinowy w samochodzie nie przegrzewaÅ‚ siÄ™, konieczne jest jego nieustanne chÅ‚odzenie. Pompa wody zapewnia staÅ‚y przepÅ‚yw cieczy chÅ‚odzÄ…cej w ukÅ‚adzie, regulujÄ…c tym samym temperaturÄ™ silnika. Ponieważ jednak jest ona elementem eksploatacyjnym pojazdu, wiÄ™c ulega zużyciu i uszkodzeniom, co…
Czytaj więcej
Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Nowoczesne pojazdy skÅ‚adajÄ… siÄ™ z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ…, przyczyniajÄ…c siÄ™ do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie siÄ™ w Å›wiecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN