Menu toggle

Witamy

Silnik

Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?

Sprawnie działający zaawansowany układ chłodzenia powinien skutecznie zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się silników spalinowych podczas pracy.  Jeśli jednak części tego układu są uszkodzone lub poziom płynu chłodzącego jest niewystarczający, silnik może się przegrzać. W naszym poradniku dotyczącym przegrzewania się silnika przedstawiamy wiele wskazówek i odpowiadamy na wszystkie pytania w obrębie tego tematu.

Czytaj więcej: Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?

Dlaczego silnik siÄ™ przegrzewa?

Silniki takie jak diesel czy benzynowy wytwarzają w procesie spalania dużo ciepła, które musi zostać odprowadzone. Każdy nowoczesny pojazd wyposażony jest w układ chłodzenia silnika, ponieważ efekt chłodzenia zapewniany przez samo powietrze nie jest wystarczający. Zamiast tego płyn chłodzący pompowany jest poprzez  silnik i trafia do chłodnicy, aby odprowadzić wytwarzane ciepło.

Układ chłodzenia w samochodzie składa się z wielu elementów. Należy do nich na przykład wentylator, który zapewnia przepływ powietrza przez chłodnicę nawet podczas postoju samochodu, dzięki czemu ciepło jest niezawodnie odprowadzane. Częścią układu chłodzenia jest również termostat sterujący obiegiem chłodzenia, pompa płynu chłodzącego i inne elementy. Jeśli jakaś część jest uszkodzona, silnik może się przegrzać.

Typowe przyczyny przegrzania silnika

Za przegrzewanie się silnika mogą odpowiadać liczne przyczyny. Oprócz problemów z elementami układu chłodzenia, brak płynu chłodniczego jest zazwyczaj jednym z najczęstszych powodów przegrzania, dlatego też zaleca się  regularne sprawdzanie jego poziomu. Poniżej kompletna lista przyczyn:

  • Brak pÅ‚ynu chÅ‚odniczego
  • Uszkodzenie wentylatora chÅ‚odnicy
  • Termostat nie otwiera siÄ™
  • Nieszczelność obiegu chÅ‚odzÄ…cego
  • Zapowietrzenie ukÅ‚adu chÅ‚odzenia

Wyraźne oznaki przegrzania silnika

Jeśli temperatura silnika wzrośnie, to pojazd przy pomocy kontrolek informacyjno-ostrzegawczych zacznie ostrzegać kierowcę o problemie. Ma to na celu zapobieganie awariom samochodu, takim jak trwałe uszkodzenie silnika w wyniku jego przegrzania. Poniższych sygnałów nie należy ignorować:

  • Wskażnik temperatury pokazuje zwiÄ™kszonÄ… wartość
  • Zapala siÄ™ kontrolka pÅ‚ynu chÅ‚odzÄ…cego
  • Komputer pokÅ‚adowy zgÅ‚asza przegrzanie silnika

Jednym z najbardziej wyraźnych sygnałów niedopuszczalnego wzrostu temperatury jest zapalenie się czerwonej lampki ostrzegawczej temperatury płynu chłodzącego. Jednocześnie na wyświetlaczu temperatury płynu chłodzącego może pojawić się wysoka wartość, jeśli silnik uległ przegrzaniu. W zależności od modelu, na wyświetlaczu komputera pokładowego sygnalizowana jest również podwyższona temperatura silnika.

Co powinni zrobić kierowcy, gdy ich silnik się przegrzeje?

Jeśli wyświetlacz temperatury cieczy pokazuje alarmujące wartości lub jeśli nawet zapali się czerwona lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej, wymagane jest szybkie działanie. Kierowca powinien zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i wyłączyć silnik. Poniżej podajemy listę poszczególnych kroków:

  1. Poszukaj miejsca postoju
  2. Wyłącz silnik
  3. Otwórz  maskę
  4. Poczekaj, aż silnik ostygnie
  5. W razie potrzeby uzupełnij płyn chłodniczy
  6. Odwiedź warsztat

Po zatrzymaniu pojazdu można otworzyć maskę, aby zapewnić chłodzenie. Schłodzenie silnika może chwilę potrwać, ale w żadnym wypadku nie należy polewać bloku silnika zimną wodą.

Dalsze postępowanie w przypadku przegrzania silnika

Nie należy natychmiast otwierać korka chłodnicy lub korka zbiornika wyrównawczego bez zachowania szczególnych środków ostrożności, ponieważ układ chłodzenia może być pod ciśnieniem i spowodować wydostanie się gorącej cieczy. Najlepiej jest wtedy odczekać dłuższą chwilę, a w momencie otwierania zakrętki użyć odpowiedniej szmatki, która zabezpieczy nas przed poparzeniem.  Jeśli wtedy stwierdzimy brak płynu chłodniczego, można go odpowiednio uzupełnić.

Po wystarczającym ostygnięciu silnika często możliwe jest podjechanie pojazdem do najbliższego warsztatu. Należy jednak mieć na oku wartości wskaźnika temperatury. Jeśli silnik ponownie się przegrzeje, samochód powinien zostać odholowany. W warsztacie można poznać przyczynę przegrzewania się silnika i zlecić przeprowadzenie odpowiednich napraw.

Oto co dzieje siÄ™ podczas jazdy z przegrzanym silnikiem

Jeśli silnik się przegrzeje, a samochód nadal będzie poruszany, może to spowodować znaczne szkody i uszkodzenie głowicy cylindra lub bloku silnika. Nierzadko skutkiem jest poważna awaria silnika, której naprawa wiąże się z dużymi kosztami i wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Często konieczna będzie wtedy nawet kompletna wymiana silnika.

Przegrzanie siÄ™ silnika – te części w samochodzie mogÄ… być uszkodzone

Jeśli dojdzie do przegrzania silnika, możliwymi przyczynami mogą być usterki różnych elementów układu chłodzenia. Nagły brak płynu chłodzącego jest często spowodowany nieszczelnością przewodów lub złącz. Za stopniową utratę płynu chłodzącego może być odpowiedzialna również uszkodzona uszczelka głowicy cylindra lub pęknięty zbiornik wyrównawczy.

Wadliwe działające pompy płynu chłodzącego, uszkodzone chłodnice lub zepsute wentylatory chłodnic to również możliwe przyczyny przegrzania. Warto zatem nadmienić, że w Autoparts24 dostępnych jest wiele oryginalnych używanych części układu chłodniczego oraz elementów zamiennych silnika. U nas łatwo można porównać liczne oferty sprzedaży powyższych części  dostępnych na stacjach demontażowych zajmujących się recyklingiem samochodów i działających na rynku europejskim.

Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?

Używane części zamienne pozyskiwane sÄ… w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, który przeprowadzajÄ… firmy zajmujÄ…ce siÄ™ recyklingiem samochodów. Niektóre samochody majÄ… już przejechane wiele kilometrów gdy sÄ… demontowane, a inne majÄ… tylko niewielki przebieg, ponieważ trafiajÄ… do stacji demontażu…
Czytaj więcej

Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?

Aby silnik spalinowy w samochodzie nie przegrzewaÅ‚ siÄ™, konieczne jest jego nieustanne chÅ‚odzenie. Pompa wody zapewnia staÅ‚y przepÅ‚yw cieczy chÅ‚odzÄ…cej w ukÅ‚adzie, regulujÄ…c tym samym temperaturÄ™ silnika. Ponieważ jednak jest ona elementem eksploatacyjnym pojazdu, wiÄ™c ulega zużyciu i uszkodzeniom, co…
Czytaj więcej

Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się niemiłej woni

Wiele osób czÄ™sto już na podstawie dżwiÄ™ków wydobywajÄ…cych siÄ™ spod maski pojazdu, jest w stanie stwierdzić, że coÅ› jest nie tak z silnikiem. Jednak do diagnozowania problemów z silnikiem można wykorzystać także inny narzÄ…d zmysÅ‚u – nos. Każdy zapach, który…
Czytaj więcej

Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizytą w lokalnej stacji demontażu pojazdów

JeÅ›li należą PaÅ„stwo do tej grupy osób, która chÄ™tnie majsterkuje przy wÅ‚asnym samochodzie lub lubi oszczÄ™dzać i samodzielnie poszukuje elementów zamiennych po atrakcyjnych cenach, to prawdopodobnie próbowali już PaÅ„stwo znaleźć i kupić części na lokalnym zÅ‚omowisku samochodowym. Ponieważ żyjemy obecnie…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki