Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
1. Funkcja wałów napędowych w samochodzie
2. Typowe objawy uszkodzonego wału napędowego
3. Przegląd częstych przyczyn uszkodzonych wałów napędowych
Wał napędowy to jedna z najważniejszych części napędu współczesnych pojazdów. Kilometr po kilometrze podzespoły przekazują moc silnika na koła. Znajdując się pod samochodem w obszarze podwozia wał napędowy narażony jest na różnorodne przeciążenia. Nie dziwi zatem fakt, że w pewnym momencie może on zostać uszkodzony. W przypadku stwierdzenia oznak usterki należy wymienić zepsutą część, aby nie zagrażała bezpieczeństwu jazdy. W poniższym artykule znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat.
Czytaj więcej: Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
Funkcja wałów napędowych w samochodzie
Wały napędowe są częścią układu napędowego i przenoszą moc silnika bezpośrednio na koła. W tym celu są one połączone z jednej strony ze skrzynią biegów i mechanizmem różnicowym samochodu, natomiast druga strona wału napędowego jest przymocowana do koła. Każdy nowoczesny samochód ma jeden wał napędowy na każde napędzane koło.
Nie ma znaczenia, czy samochód ma napęd na przednie koła, tylne koła czy wszystkie cztery koła. Aby moment obrotowy z przekładni lub mechanizmu różnicowego mógł być niezawodnie przenoszony na koło w każdych warunkach jazdy, każdy wał napędowy musi mieć specjalne właściwości, bowiem podczas jazdy koła poruszają się wraz z zawieszeniem.
Wał napędowy samochodu jest skonstruowany jako wał Cardana.
Podczas jazdy podwozie samochodu nieustannie odbija się w górę i w dół, zmienia się także kąt skrętu. Aby moment obrotowy mógł być przenoszony z silnika przez skrzynię biegów i ostatecznie na koła, każdy wał napędowy musi być zaprojektowany jako ruchomy. Ponadto wał napędowy musi być w stanie absorbować występujące zmiany długości.
W tym celu każdy wał napędowy ma z każdej strony przegub Cardana przez co element ten nazywany jest często również wałem Cardana. W zależności od pojazdu i miejsca montażu przegub wału napędowego może być wykonany jako przegub kielichowy, przegub krzyżakowy lub przegub kulowy. Przeguby pracują w smarze i są chronione przez osłonę osi.
Typowe objawy uszkodzonego wału napędowego
Jeśli wał napędowy jest uszkodzony, często pojawiają się typowe objawy, które mogą być wykorzystane do identyfikacji problemu. Jednak tylko w bardzo niewielu przypadkach winę za objawy ponosi całkowicie uszkodzony wał napędowy. Znacznie częściej uszkodzeniu lub zużyciu ulega zaledwie przegub, co jednakże równeż powoduje typowe objawy złamania wału napędowego, takie jak:
- Odgłosy pękania, trzeszczenia podczas kierowania
- Kierownica drży podczas jazdy
- Drgania w napędzie podczas przyspieszania
- Odgłosy szlifowania bądź mielenia podczas pokonywania zakrętów
- Wyciek smaru na osłonie osi
Uszkodzony wał napędowy daje znać o sobie poprzez nietypowe odgłosy podczas jazdy. Należą do nich głośne stukanie lub trzeszczenie podczas pokonywania zakrętów. Czasami występują też drgania w pojeździe lub drżenie kierownicy, np. przy przyspieszaniu lub podczas zmiany obciążenia. Jeśli gumowe mankiety są uszkodzone, smar będzie widocznie wyciekał.
Przegląd częstych przyczyn uszkodzonych wałów napędowych
Wały napędowe w samochodzie są nieustannie poddawane największym przeciążeniom. Podczas jazdy i przy przyspieszaniu pojazdu wał napędowy musi dynamicznie reagować na działanie powstających sił. Dodatkowo, będąc częścią podwozia, jest on ponadto narażony na szkodliwe działanie gromadzącego się brudu drogowego, deszczu i soli drogowej. Może to prowadzić do przedwczesnego zużycia i sprzyjać powstawaniu usterek. Oczywiście możliwe są też i inne przyczyny, takie jak:
- Zużycie przy dużym przebiegu
- Uszkodzenie osłony wału napędowego
- Obciążenia związane z jazdą sportową
- Jazda terenowa lub przeciążenie – jazda z przekroczonÄ… dopuszczalnÄ… masÄ… auta
Jedną z najczęstszych przyczyn, oprócz zużycia, są pęknięte mieszki harmonijkowe (mankiety) wału napędowego. Jeśli osłona osi zostanie rozerwana, zawarty w niej smar wycieka. Ponadto z zewnątrz może wnikać brud, który osadza się na przegubie wału napędowego powodując jego szybkie uszkodzenie, nierzadko doprowadzając do przedwczesnego pęknięcia. Do innych powodów, które doprowadzają do szybkiego wyeksploatowania wału napędowego zaliczamy ponadto sportowy styl jazdy, jazdę w terenie lub częste przeciążanie samochodu.
Uszkodzony waÅ‚ napÄ™dowy – diagnoza i naprawa
Jeśli typowe objawy wskazują na uszkodzony wał napędowy, należy dokładniej zbadać pojazd. Często uszkodzony jest tylko jeden przegub wału napędowego. Jednak nawet wtedy może się okazać, że warto wymienić cały element, aby zaoszczędzić na kosztach kolejnych napraw. Doświadczeni mechanicy samochodowi, dla których wał napędowy to nie tylko pręt z dwoma przegubami, chętnie sami przeprowadzą naprawę w swoim aucie.
- Diagnoza: Oprócz jazdy próbnej, najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy wał napędowy jest uszkodzony, jest jazda na podnośniku. W przypadku rozerwania tulei wału napędowego, na zawieszeniu lub oponie mogą być widoczne rozpryski smaru. Ewentualny luz w przegubach można stwierdzić poprzez potrząsanie wałem napędowym.
- Ustalenie kroków naprawy: Niezależnie od tego, czy ma być wymieniony przegub, czy też cały wał napędowy, należy najpierw usunąć stary element. Procedura naprawy może się różnić w zależności od modelu pojazdu. Dodatkowo pomocnym może też okazać się skorzystanie z instrukcji napraw samochodu dołączonej do pojazdu.
- Demontaż wału napędowego: Aby zdjąć wał napędowy z przodu, samochód należy podnieść przy pomocy platformy podnoszącej. Po zdjęciu koła można poluzować nakrętkę osi i śruby podwozia. Następnie wał napędowy jest wyciskany ze zwrotnicy. W zależności od sposobu w jaki wał był montowany z przekładnią, czy to poprzez wkręcenie lub wpięcie, jest on następnie odpowiednio poluzowywany.
- Włożyć nowy wałek napędowy: Po zdemontowaniu wału napędowego należy go wymienić na odpowiednią część zamienną. Każdy przegub wału napędowego należy najpierw nasmarować odpowiednim smarem i wypełnić osłonę osi. Następnie wał napędowy jest montowany w samochodzie. Gdy wszystko jest już zamontowane, odbywa się pierwsza jazda próbna.
Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica miÄ™dzy manualnÄ… a automatycznÄ… przekÅ‚adniÄ…?Â
Skrzynia biegów jest sercem ukÅ‚adu napÄ™dowego każdego samochodu. Optymalnie dopasowuje prÄ™dkość obrotowÄ… silnika i prÄ™dkość jazdy, zapewniajÄ…c w ten sposób najlepsze możliwe osiÄ…gi. W samochodach stosuje siÄ™ manualne lub automatyczne skrzynie biegów. Najpóźniej przy zakupie nowego samochodu nabywcy stajÄ… przed…
Czytaj więcej
Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Nowoczesne pojazdy skÅ‚adajÄ… siÄ™ z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ…, przyczyniajÄ…c siÄ™ do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie siÄ™ w Å›wiecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej
Przyczyny hałasu silnika i co robić?
Nietypowe odgÅ‚osy z komory silnika martwiÄ… każdego zmotoryzowanego. Nierzadko zdarza siÄ™, że dziwny haÅ‚as z silnika wskazuje na poważny problem z samochodem. W naszym poradniku wyjaÅ›niamy, co może powodować, że silnik klekocze, piszczy lub ma tendencjÄ™ do hurgotania. Tutaj dowiedzÄ……
Czytaj więcej
Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
JeÅ›li jakiÅ› element w samochodzie ulegÅ‚ uszkodzeniu, istniejÄ… różne możliwoÅ›ci pozyskania odpowiedniej części zamiennej. Nie jest rzadkoÅ›ciÄ…, że potencjalni nabywcy natknÄ… siÄ™ na terminy takie jak części OEM czy też części aftermarket. Ale co oznaczajÄ… te dwa okreÅ›lenia i czym…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN