Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatne?
1. Co to jest skaner diagnostyczny OBD?
2. Diagnostyka pojazdów za pomocą OBD2
3. Jak działają nowoczesne samochodowe urządzenia diagnostyczne OBD2?
4. Jak prawidłowo podłączyć OBD2 ?
5. Czy potrzebujÄ™ skanera OBD?
6. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia diagnostycznego OBD2?
Urządzenia diagnostyczne OBD umożliwiają szybkie wykrycie usterek poprzez odczytanie informacji zapisanej w komputerze pokładowym pojazdu. Dzięki ciągłemu rozwojowi techniki, ceny takich urządzeń diagnostycznych w ostatnich latach systematycznie spadają, czyniąc je przystępnymi nawet dla mechaników hobbystów. W tym poradniku dowiedzą się Państwo, jak działa skaner OBD i na co powinno zwrócić się uwagę przed zakupem takiego urządzenia diagnostycznego.
Czytaj więcej: Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wykonywać samodzielnie
Co to jest skaner diagnostyczny OBD?
Skaner OBD to niewielkie urządzenie diagnostyczne, za pomocą którego można odczytać pamięć usterek w samochodzie. Dzięki tej formie diagnostyki wszystkie usterki w samochodzie dają się wykryć szybko i łatwo. Od kilku lat skanery OBD są dostępne jako poręczne urządzenia, za pomocą których można dokonać diagnozy stanu technicznego i wykryć potencjalne nieprawidłowości bezpośrednio na miejscu.
Jeśli na przykład w kokpicie pojazdu zapali się kontrolka silnika, kierowca nie może dokładnie zobaczyć, jaka usterka występuje w samochodzie. W celu zdiagnozowania usterki do gniazda OBD samochodu podłącza się interfejs diagnostyczny. W większości pojazdów gniazdo OBD znajduje się pod osłoną w dolnym obszarze deski rozdzielczej lub jest ukryty w konsoli środkowej.
Diagnostyka pojazdów za pomocą OBD2
Nowoczesne pojazdy mają wbudowany system samodiagnostyki, który monitoruje wszystkie zainstalowane jednostki sterujące i ocenia odpowiednie dane przesyłane do komputera pokładowego za pomocą czujników. System ten nazywany jest diagnostyką pokładową lub w skrócie OBD (skrót od angielskiego On-Board Diagnostics). W przypadku wystąpienia zakłóceń, w pamięci komputera pokładowego zapisywany jest odpowiedni kod błędu.
Pierwotnie system OBD służył przede wszystkim do wykrywania wszelkich usterek w obrębie układu oczyszczania spalin. Później dodano inne funkcje i tak powstał OBD2. O ile wcześniejsze systemy informowały o usterce jedynie poprzez lampki sygnalizacyjne lub kod błędu w komputerze pokładowym, to każdy nowszy system OBD2 posiada gniazdo diagnostyczne.
Jaka jest różnica między OBD a OBD2 ?
Zanim stworzono jednolity dostęp do diagnostyki pojazdów za pomocą nowoczesnego interfejsu OBD2, istniały już systemy specyficzne dla poszczególnych producentów. Te udogodnienia diagnostyczne różniły się jednak w zależności od producenta pojazdu, a częściowo także od modelu. Wczesne systemy są dziś określane jako OBD lub OBD-1.
Jak działają nowoczesne samochodowe urządzenia diagnostyczne OBD2?
Nowoczesne urządzenie diagnostyczne OBD2 umożliwia odczytanie pamięci usterek w samochodzie, a tym samym lepszą diagnozę. Oprócz skanowania zapisanych kodów usterek, wiele urządzeń umożliwia również kasowanie zapisanych usterek.
Obecnie na rynku mamy spory wybór dostępnych urządzeń diagnostycznych w różnych wersjach. Wiele profesjonalnych interfejsów podłączanych jest do pojazdu za pomocą kabla diagnostycznego i posiada wbudowany wyświetlacz. Mniej kosztowne urządzenia posiadają niekiedy kabel USB (interfejs przewodowy), który można podłączyć do notebooka lub komputera, co znakomicie predysponuje je do użytku domowego oraz samodzielnej diagnostyki samochodowej. Inne urządzenia diagnostyczne składają się po prostu z małej wtyczki, którą wkłada się do gniazda OBD2 w pojazdach. Tutaj połączenie z urządzeniem odbiorczym odbywa się poprzez Bluetooth lub WiFi (interfejs bezprzewodowy), dzięki czemu dane mogą być przesyłane bezpośrednio do tabletu lub również do telefonu komórkowego. Aktualną wersję wymaganych narzędzi diagnostycznych można zazwyczaj pobrać bezpośrednio jako aplikację ze stron internetowych producentów.
Jak prawidłowo podłączyć OBD2 ?
Oprócz sprawnie działającego i naładowanego akumulatora do podłączenia urządzenia diagnostycznego potrzebne są ponadto: gniazdo diagnostyczne, urządzenie odbiorcze oraz odpowiednie oprogramowanie. Samo podłączenie do pojazdu jest bardzo proste:
- Wyszukaj gniazdo OBD2
- Podłącz urządzenie odbiorcze
- Uruchom oprogramowanie na urzÄ…dzeniu odbiorczym, takim jak laptop, smartfon itp.
- Podłącz interfejs do urządzenia odbiorczego a następnie do gniazda diagnostycznego OBD2
- Przekręć kluczyk w stacyjce do pierwszej pozycji
- Aktywuj funkcjÄ™ nawiÄ…zywania poÅ‚Ä…czenia “poÅ‚Ä…cz”
- Poczekaj na diagnozę i kod błędu
- Przeanalizuj komunikaty o błędach
- W razie potrzeby wyczyść komunikat o błędzie
Po podłączeniu do gniazda OBD2, urządzenie diagnostyczne odczytuje dane z poszczególnych jednostek sterujących. Wykryte podczas takiego testu usterki są przedstawiane graficznie na wyświetlaczu urządzenia lub na podłączonym do niego smartfonie. Jeśli dany problem został już usunięty, można skasować odpowiednie komunikaty w pamięci błędów.
Czy potrzebujÄ™ skanera OBD?
Dobre skanery OBD2 nie zawsze są tanie, dlatego czasem pojawia się pytanie, czy urządzenie diagnostyczne jest w ogóle potrzebne. Zakup skanera OBD2 ma jednak sens, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych samochodów. Jeśli na przykład silnik wydaje nietypowe dźwięki lub w kokpicie pojazdu zapalą się kontrolki ostrzegawcze, można szybko i łatwo odczytać kody usterek.
Dla osób, które lubią pracować przy samochodach i samodzielnie dokonywać napraw, zakup własnego skanera OBD2 jest niemal niezbędny. Wtedy, tuż po naprawie, można samodzielnie usunąć wcześniej zapisane błędy.
Diagnostyka OBD2 szybko się opłaca
Dzięki urządzeniu diagnostycznemu wszystkie informacje o pojeździe można teraz odczytać w przydomowym garażu. To oszczędza niepotrzebnych wypraw do warsztatu mechanicznego, gdzie odczytanie kodów usterek kosztuje średnio w przybliżeniu około 100zł. Tak więc posiadanie własnego urządzenia diagnostycznego szybko się zwraca.
Urządzenie diagnostyczne może być również pomocne przy zakupie używanego samochodu. Zwłaszcza starsze pojazdy często mają słabe i powtarzające się usterki. Przydatny może być tutaj krótki test przy użyciu skanera OBD2. Z reguły uczciwi sprzedawcy nie sprzeciwiają się temu, aby potencjalni nabywcy poddawali wystawiony na sprzedaż pojazd badaniu za pomocą urządzenia diagnostycznego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia diagnostycznego OBD2?
Obecnie w dziedzinie urządzeń diagnostycznych, oferowanych jest na rynku wiele różnych modeli różnych producentów. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto wcześniej sprecyzować własne potrzeby, aby móc wybrać odpowiednie urządzenie diagnostyczne. Najlepiej zadać sobie poniższe pytania:
- Czy urzÄ…dzenie diagnostyczne pasuje do mojego samochodu? – Nie wszystkie urzÄ…dzenia diagnostyczne do samochodów mogÄ… być stosowane do wszystkich modeli pojazdów. Chociaż wiÄ™kszość nowoczesnych urzÄ…dzeÅ„ OBD2 może być stosowana uniwersalnie. Warto zatem przed zakupem porównać ich kompatybilność z wÅ‚asnym autem.
- Jaki zakres funkcji jest mi potrzebny? – Zakres funkcji i ilość narzÄ™dzi diagnostycznych różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od rodzaju urzÄ…dzenia diagnostycznego. UrzÄ…dzenia wyższej klasy zazwyczaj oferujÄ… dogÅ‚Ä™bszÄ… diagnostykÄ™ i mogÄ… odczytać informacjÄ™ z kilku jednostek sterujÄ…cych samochodu. Półprofesjonalne urzÄ…dzenia pozwalajÄ… nie tylko na usuwanie bÅ‚Ä™dów, ale także na przekodowanie sterownika silnika (ang. ECU- Engine Control Unit).
- Czy warto kupić urzÄ…dzenie z wyÅ›wietlaczem? – Na rynku dostÄ™pne sÄ… urzÄ…dzenia diagnostyczne z wyÅ›wietlaczem i bez, a także z kablem diagnostycznym i bez. To, czy nabywca woli wersjÄ™ bezprzewodowÄ… z Bluetooth i aplikacjÄ… programowÄ…, czy urzÄ…dzenie z kablem i wyÅ›wietlaczem, jest czÄ™sto kwestiÄ… gustu. Czasami urzÄ…dzenia diagnostyczne podÅ‚Ä…czane za pomocÄ… kabla sÄ… bardziej wytrzymaÅ‚e i przekonujÄ… również trwaÅ‚oÅ›ciÄ… podczas codziennego użytkowania w warsztacie.
- Ile powinno kosztować urzÄ…dzenie? – Przed zakupem należy zastanowić siÄ™, ile pieniÄ™dzy chcemy przeznaczyć na urzÄ…dzenie do diagnostyki samochodowej. Proste urzÄ…dzenia diagnostyczne sÄ… czÄ™sto dostÄ™pne w niskiej cenie w dwucyfrowym przedziale od 50zÅ‚. Z kolei urzÄ…dzenia diagnostyczne o wiÄ™kszej liczbie funkcji i profesjonalne mogÄ… kosztować już kilkaset zÅ‚otych.
- Jakie akcesoria sÄ… w zestawie? – KupujÄ…c urzÄ…dzenie diagnostyczne OBD2, warto zwrócić uwagÄ™ także na akcesoria. W przypadku urzÄ…dzeÅ„ wysokiej jakoÅ›ci w zakres dostawy wchodzÄ… odpowiednie kable przyÅ‚Ä…czeniowe, instrukcja obsÅ‚ugi oraz wymagane oprogramowanie.
Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Nowoczesne pojazdy skÅ‚adajÄ… siÄ™ z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ…, przyczyniajÄ…c siÄ™ do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie siÄ™ w Å›wiecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej
Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
Każdy samochód z silnikiem spalinowym może w różnym stopniu zużywać paliwo. Olej napÄ™dowy lub benzyna sÄ… spalane w komorze spalania silnika i ostatecznie zapewniajÄ… napÄ™d. Niektórzy kierowcy uważajÄ… jednak, że zużycie paliwa przez ich pojazd jest po prostu zbyt wysokie….
Czytaj więcej
Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić kompresor?
UkÅ‚ad klimatyzacji w samochodzie zapewnia przyjemnÄ… temperaturÄ™ podczas upalnych dni w lecie. JeÅ›li oczekiwane chÅ‚odzenie nie nastÄ™puje mimo wÅ‚Ä…czenia klimatyzacji, czÄ™sto winna jest temu uszkodzona sprężarka klimatyzacji. Tutaj dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wskazujÄ… na usterkÄ™ sprężarki klimatyzacji i jakie…
Czytaj więcej
Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
Alternator dostarcza energiÄ™ do instalacji elektrycznej w samochodzie. KiedyÅ› byÅ‚ on potrzebny tylko do reflektorów, ale dziÅ› jest niezbÄ™dny do niezawodnego zasilania wielu podzespołów. JeÅ›li generator prÄ…du jest uszkodzony, czÄ™sto można to zauważyć dopiero po zapaleniu siÄ™ kontrolki akumulatora. Ale…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN