Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
1. Jak działa turbosprężarka w samochodzie?
2. Naprawa turbosprężarki czy wymiana?
3. Objawy uszkodzenia turbosprężarki
4. Przyczyny awarii turbosprężarki
Turbosprężarka spalinowa pomaga silnikowi wytwarzać większą moc i poprawia bilans zużycia paliwa, dlatego liczni producenci decydują się na zastosowanie tego urządzenia w wielu modelach pojazdów. Chociaż ten element mechaniczny jest bardzo wydajny i zyskuje na popularności, to jednak warto mieć na uwadze, że wymaga on specjalnej ochrony i eksploatacji, a zatem jest kolejną auto częścią, która, jeśli nieprawidłowo eksplatowana, może ulec awarii. Najczęstsze pytanie, jakie pojawia się w warsztacie samochodowym związane jest z koniecznością podjęcia decyzji co do sposobu usuwania usterki. Co opłaca się lepiej: naprawa czy może wymiana turbosprężarki? W naszym poradniku poznają Państwo zalety i wady obu wariantów oraz dowiedzą się, jak wymienić tą auto część, gdy ulegnie ona awarii.
Czytaj więcej: Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
Jak działa turbosprężarka w samochodzie?
Wiele samochodów wyposażonych jest w turbosprężarkę spalinową. Ten element doprowadza świeże powietrze o określonym ciśnieniu doładowania do cylindrów silnika, co umożliwia zwiększenie mocy silnika przy jednoczesnym zachowaniu tej samej pojemności skokowej cylindrów. W nowoczesnych silnikach turbosprężarka wpływa zatem na zmniejszenie zużycia paliwa.
Turbina napędzana jest przez gazy wylotowe
Turbosprężarka zÅ‚ożona jest z dwóch głównych części, turbiny i sprężarki, które zawierajÄ… wirniki poÅ‚Ä…czone wspólnym waÅ‚em. StrumieÅ„ spalin przpÅ‚ywa przez wirnik turbiny, którego ruch obrotowy zostaje przekazany przez waÅ‚ na wirnik sprężarki. Ten z kolei spręża powietrze i podaje je po schÅ‚odzeniu przez intercoolera (chÅ‚odnicÄ™ powietrza) do cylindra.Â
Naprawa turbosprężarki czy wymiana?
Uszkodzone turbosprężarki są zazwyczaj wymieniane w całości. Oczywiście możliwa jest również naprawa mechanizmu. Gdy dochodzi do uszkodzenia turbosprężarki, właściciele samochodów często stają przed trudną decyzją. Naprawa turbosprężarki czy wymiana całego elementu? Oba rozwiązania mają zalety i wady. To czy turbosprężarkę opłaca się naprawiać czy też lepiej kupić nową zależy niewątpliwie od stopnia uszkodzeń. Jeżeli do wymiany są wyłącznie uszczelki, a inne elementy są w dobrej formie, wtedy nie warto inwestować w nową część. Natomiast gdy zakres uszkodzeń jest większy, to wtedy koszt naprawy może przekroczyć cenę nowego elementu. Jeśli mają Państwo trudności w podjęciu decyzji, zawsze mogą Państwo poprosić w warsztacie samochodowym o porównawcze zestawienie kosztów naprawy oraz wymiany turbosprężarki.
Naprawa turbosprężarki przez profesjonalistę
Serwisowanie i naprawa turbosprężarek wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Bardzo niewielu mechaników samochodowych chce zatem samodzielnie przeprowadzać naprawę zepsutego mechanizmu turbosprężarki. Istnieją jednak firmy, które wyspecjalizowały się w naprawie turbo. Te firmy dysponują wszystkimi niezbędnymi maszynami do testowania i koniecznym know-how, a zatrudnieni przez nich specjaliści przeprowadzają naprawę z wykorzystaniem komponentów wysokiej jakości.
Wymiana turbosprężarki
Wiele warsztatów opowiada się za wymianą turbo na nowy element. W niektórych przypadkach takie podejście pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dzieje się tak dlatego, że kompletną naprawę, w tym demontaż i montaż całej turbosprężarki, można przeprowadzić w ciągu zaledwie jednego dnia. Tutaj mogą być użyte zarówno nowe turbosprężarki od producenta lub oryginalne, używane części zamienne wysokiej jakości, które zostają zamontowane zgodnie ze specyfikacją producenta.
Objawy uszkodzenia turbosprężarki
Jeśli turbosprężarka jest uszkodzona, to wtedy zazwyczaj towarzyszą temu różne oznaki. Należą do nich przede wszystkim zauważalny spadek osiągów silnika lub nietypowe odgłosy dochodzące wprost z mechanizmu. Ponadto może również wystąpić dym z wydechu lub duże zużycie oleju. W niektórych przypadkach, jeśli turbosprężarka jest uszkodzona, pojazd przechodzi w tryb awaryjny.
Objawy w skrócie
- Wydajność silnika wyraźnie się zmniejsza
- Gwałtowny spadek ciśnienia doładowania
- Dym z rury wydechowej
- Nietypowe dgłosy z turbosprężarki
- Pojazd przechodzi w tryb awaryjny
- Zużycie paliwa i oleju silnikowego rośnie
Wczesna kontrola stanu turbsprężarki zapobiega dalszym problemom
Gdy tylko pierwsze oznaki wskazują, że turbosprężarka może być uszkodzona, należy niezwłocznie dokładniej sprawdzić problem. Jeśli objawy zostaną zignorowane, szybko może dojść do poważnych uszkodzeń turbo. W wielu przypadkach naprawa jest wtedy kosztowna lub nie jest już możliwa. Jazda z uszkodzoną turbosprężarką może również spowodować awarię silnika.
Przyczyny awarii turbosprężarki
Jeśli turbosprężarka ulega uszkodzeniu, istnieją różne możliwe przyczyny. Z jednej strony stan turbosprężarki niewątpliwie związany jest z samym przebiegiem samochodu, jednak z drugiej strony także porywczy styl jazdy przyczynia się do o wiele szybszego zużycia tego elementu. Często turbo ulega awarii, ponieważ nie było dostatecznie smarowane, czy to z powodu niedostatecznej ilości oleju czy też zastosowania nieodpowiedniego typu oleju. Ponadto inna przyczyną awarii moga być też ciała stałe, takie jak np.opiłki metalu, które przedostaną się do przewodu dolotowego, po czym wędrują dalej do wnętrza turbo i uszkadzają wirnik sprężarki.
Zestawienie najczęstszych przyczyn
- Zużycie turbosprężarki związane z dużym przebiegiem starszych rocznikowo samochodów
- Przedwczesne wyeksploatowanie elementu spowodowane porywczym stylem jazdy
- Niedostateczne smarowanie
- Nieprawidłowy dobór typu oleju silnikowego lub jazda na starym oleju
- Ciała obce w układzie dolotowym, które wędrują do turbosprężarki
Demontaż/montaż urządzenia na własną rękę?
Jeśli turbo sprawia problemy, wtedy jego naprawa nie powinna być odkładana na dalszy plan. W każdym przypadku niezbędnym jest demontaż wadliwego elementu. Tutaj nie ma znaczenia, czy planowana jest wymiana turbosprężarki na oryginalną część zamienną, czy też turbo ma być wysłane do naprawy. Doświadczeni i wykwalifikowani mechanicy-hobbyści często sami przeprowadzają demontaż i montaż turbosprężarki, aby zaoszczędzić na kosztach wizyty w warsztacie.
Ile czasu zajmuje wymiana turbosprężarki?
To, jak długo trwa wymiana turbosprężarki, zależy od różnych czynników. W zależności od silnika i danego modelu pojazdu, prace mogą trwać dłużej lub krócej. Jeśli chcą Państwo samodzielnie dokonać wymiany turbosprężarki, zawsze powinni Państwo przeznaczyć na to odpowiednią ilość czasu. Jeśli zajdzie jednak potrzeba przeprowadzenia całego procesu wymiany turbosprężarki w warsztacie samochodowym, najlepiej wtedy wcześniej skontaktować się z różnymi warsztatami, aby oszacować czas i koszty z tym związane.
Wymiana turbosprężarki w 5-ciu krokach
W zależności od modelu pojazdu, do wymiany turbosprężarki może być konieczne specyficzne podejście. W niektórych przypadkach turbo lepiej zdjąć od góry, w innych od dołu komory silnika.
Najważniejsze pytanie brzmi: gdzie znajduje się turbosprężarka? W zależności od modelu, turbosprężarka zamontowana jest z przodu bloku silnika lub też na jego tylnym bloku. Dlatego też, aby wymienić turbosprężarkę, należy zdemontować liczne inne elementy.
- Odsłoń komorę silnika: Zanim rozpocznie się właściwy demontaż turbosprężarki, należy przygotować się do zabiegu. W wielu przypadkach wiąże się to z demontażem wszystkich elementów wykończeniowych w komorze silnika, a także licznych podzespołów, takich jak części układu wydechowego. Z reguły należy spuścić olej, a w przypadku turbosprężarek z chłodzeniem wodnym również wodę.
- Zdejmij turbosprężarkę: W drugim kroku można usunąć uszkodzoną turbosprężarkę. Aby to zrobić, należy poluzować wszystkie połączenia na urządzeniu i usunąć podłączone przewody. Następnie sama turbosprężarka jest odłączana od punktów mocowania.
- Zutylizuj płyny eksploatacyjne: Po odłączeniu wszystkich przewodów i odkręceniu śrub turbosprężarki, zazwyczaj można ją bez problemu wyjąć z komory silnika. Wyciekające płyny eksploatacyjne, takie jak olej lub płyn chłodzący, należy zebrać i odpowiednio zutylizować. Następnie można dokonać oględzin turbosprężarki i w razie potrzeby wysłać ją do naprawy.
- Przygotuj się do montażu: Ważnym jest, aby jeszcze przed montażem nowej lub naprawionej turbosprężarki wyjaśnić, dlaczego ten element w ogóle przestał działać. Określenie przyczyny awarii starej turbosprężarki pomoże uniknąć dodatkowych kosztów i dalszych kłopotów z nową, wbudowaną częścią zamienną. Tutaj koniecznym jest przede wszystkim sprawdzenie ciśnienia oleju i drożności przewodów olejowych oraz przewodu odpowietrzania skrzyni korbowej. Dopiero po usunięciu innych ewentualnych usterek można rozpocząć montaż samej turbosprężarki. Zanim sprawnie działająca turbosprężarka zostanie zamontowana, często musi być wyposażona w niezbędne osłony.
- Zamontuj turbodoładowarkę: Przed montażem uprzednio używanej turbosprężarki, urządzenie powinno być poddane krótkiej kontroli wzrokowej. Zazwyczaj nowe turbosprężarki z bieżącej produkcji producenta lub oryginalne elementy używane z pewnego źródła są zwykle w idealnym stanie. Zaleca się również przeczyszczenie całego układu dolotowego oraz wymianę intercoolera na nowy. Na koniec montuje się turbosprężarkę wykonując czynności w odwrotnej kolejności do przeprowadzonego demontażu. Po zamontowaniu i podłączeniu wszystkich przewodów niezbędnym jest wymiana oleju silnikowego na taki, który zaleca producent.
Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to Å›wietna zabawa, która pozwala zaoszczÄ™dzić na wysokich kosztach usÅ‚ug w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gÅ‚adko podczas naprawy samochodu, a niektóre bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione w trakcie prac mogÄ… kosztować naprawdÄ™ dużo pieniÄ™dzy….
Czytaj więcej
Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
Dysza wtryskowa jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych ukÅ‚adów wtryskowych. We wczeÅ›niejszych czasach silniki miaÅ‚y jeszcze gaźnik lub wtrysk do kolektora dolotowego, który zapewniaÅ‚ zapÅ‚on mieszanki powietrza i paliwa. Z kolei w nowoczesnych silnikach spalinowych z wtryskiem paliwa paliwo jest…
Czytaj więcej
Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?
Aby silnik spalinowy w samochodzie nie przegrzewaÅ‚ siÄ™, konieczne jest jego nieustanne chÅ‚odzenie. Pompa wody zapewnia staÅ‚y przepÅ‚yw cieczy chÅ‚odzÄ…cej w ukÅ‚adzie, regulujÄ…c tym samym temperaturÄ™ silnika. Ponieważ jednak jest ona elementem eksploatacyjnym pojazdu, wiÄ™c ulega zużyciu i uszkodzeniom, co…
Czytaj więcej
Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
JeÅ›li jakiÅ› element w samochodzie ulegÅ‚ uszkodzeniu, istniejÄ… różne możliwoÅ›ci pozyskania odpowiedniej części zamiennej. Nie jest rzadkoÅ›ciÄ…, że potencjalni nabywcy natknÄ… siÄ™ na terminy takie jak części OEM czy też części aftermarket. Ale co oznaczajÄ… te dwa okreÅ›lenia i czym…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN