Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wykonywać samodzielnie
![](https://content.autoparts24.eu/wordpress/wp-content/uploads/2022/01/cars-2-1450196-3.jpg)
Z powodu rosnących kosztów wykonywania napraw samochodów, wiele osób próbuje obecnie reperować swoje auto na własną rękę, aby w ten sposób zaoszczędzić na wydatkach. Nierzadko wykorzystywane są wtedy filmiki instruktażowe lub blogi, które oferują wskazówki dotyczące samodzielnego przeprowadzania wymiany części. Jednakże, dokonywanie niektórych napraw na własną rękę może okazać się ryzykownym przedsięwzięciem, które czasami powoduje jeszcze więcej szkód w pojeździe. W naszym artykule zwracamy uwagę na te rodzaje napraw i wymiany elementów zamiennych, których najlepiej nie wykonywać samodzielnie.
Sprawdzoną regułą dla każdego, kto posiada samochód jest nieustanna obserwacja zachowania pojazdu. Jeśli cokolwiek wydaje się nie działać należycie podczas jazdy, warto zastanowić się nad tym, co konkretnie daje nam to przekonanie? Może samochód ściąga na jedną stronę podczas hamowania, czy też wydaje nietypowe dźwięki podczas dokonywania skrętu kierownicą itp., Niezależnie od tego, co wydaje się odbiegać od normy w każdym przypadku warto jest zapytać fachowca, aby przy dalszej eksploatacji pojazdu nie doprowadzić do pogłębienia problemów. Mechanik będzie w stanie rozwiązać wszelkie kwestie naprawcze, niezależnie od ich źródła, zapewniając tym samym sprawne działanie pojazdu i jego dalszą, bezpieczną eksploatację.
Podczas gdy niektóre naprawy są łatwe do wykonania, takie jak wymiana oleju, wszelkie inne wymiany powinny być dokonywane wyłącznie przez mechanika.
Czytaj więcej: Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
Siedem czynności związanych z naprawą samochodu, których nie powinno wykonywać się samodzielnie:
1. Mocowanie radia lub odtwarzacza DVD
Choć może się wydawać, że jest to łatwe zadanie, które można wykonać samemu, to jednak tak nie jest. Instalacja radia wiąże się z koniecznością pracy przy połączeniach elektrycznych. Dlatego w trakcie wykonywania tego typu napraw, należy wiedzieć, jak można to bezpiecznie zrobić nie doprowadzając do zwarcia. Jest ono niezwykle groźne, bowiem może spowodować przepalenie instalacji elektrycznych a nawet pożar samochodu. Dodatkowo, istnieje też taka możliwość że po wykonaniu prac okaże się, że jednak radio dalej nie działa. To może być niezwykle frustrujące.
2. Wymiana paska rozrzÄ…du
Po pewnym czasie pasek rozrządu zawsze ulega zużyciu i dlatego powinien być regularnie wymieniany. Wiele osób może próbować wymienić go samodzielnie, ale niestety tylko nieliczni robią to z powodzeniem. Wiedza o tym, że pasek rozrządu jest najważniejszym elementem, który utrzymuje silnik w ruchu jest niezbędna. Niestety jego wymiana wymaga demontażu prawie połowy silnika oraz ponownego montażu po zakończeniu napraw. Nieudolna wymiana paska rozrządu może skończyć się nieodwracalnym uszkodzeniem silnika.
3. Naprawa przedniej szyby
Pęknięta przednia szyba może wydawać się małym problemem. Jednak pamiętajmy, że wszelkie uszkodzenia szyby czołowej z czasem mogą stać się znacznie większe. Z tego względu, w razie jakiegokolwiek uszkodzenia szyby, zawsze najlepiej naprawić ją bądź wymienić u wykwalifikowanego mechanika. Podjęcie szybkich działań może uchronić kierowców przed kosztami związanymi z koniecznością całkowitej wymiany szyby.
Jeszcze raz podkreślmy w tym miejscu, że wszelakie samodzielne próby naprawcze niosą za sobą ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się pęknięcia, czego skutkiem będzie niestety wymiana elementu na nowy. Proces całkowitej wymiany szyby jest nie tylko bardzo pracochłonny ale również kosztowny i musi odbywać się wyłącznie u fachowców.
4. Naprawa i wymiana chłodnicy
Chłodnica jest istotnym elementem silnika. Bez niej pojazd bez wątpienia będzie się przegrzewał, co w efekcie końcowym doprowadzi do awarii silnika, która w większości przypadków jest nie do naprawienia. Innymi słowy, chłodnica jest sercem układu chłodzenia silnika, dlatego przed przystąpieniem do pracy, zawsze warto zadać sobie pytanie czy aby na pewno dysponujemy odpowiednią wiedzą potrzebną podczas procesu wymiany tego elementu? Wymiana chłodnicy jest szczególnie trudna, ponieważ podłączenie chłodnicy do silnika samochodu musi być szczelne i odpowiednio zabezpieczone. Jeśli takie nie będzie i płyn chłodniczy będzie wyciekał, dojdzie wtedy do nieodwracalnej w skutkach awarii, a mianowicie zatarcia silnika.
5. Diagnostyka silnika
Kiedy w trakcie prowadzenia samochodu słyszymy jakieś dziwne odgłosy spod maski a na dodatek włącza się kontrolka silnika, to wtedy zawsze jest powód do zmartwień. Wielu właścicieli samochodów po prostu nie wie wtedy co robić, i czsami próbuje na wyczucie samodzienie dociekać przyczyn i dłubie pod maską pojazdu, mając nadzieję na usunięcie usterki bez pomocy fachowca.
W rzeczywistości, kontrolka silnika może również włączyć się tylko dlatego, że korek baku jest nieodpowiednio mocno przykręcony lub silnik samochodu jest przegrzany. Ponadto, całkiem możliwym scenariuszem może okazać się także konieczność wymiany płynu hamulcowego bądź świec zapłonowych. W tym przypadku nie należy jednak spekulować, tylko najlepiej oddać samochód do fachowca w celu przeprowadzenia dogłębnej diagnostyki silnika.
6. Lakierowanie karoserii
Prace związane z lakierowaniem uszkodzonej karoserii to wieloetapowy i żmudny proces, podzczas którego niezbędna jest nie tylko fachowa wiedza, ale też odpowiedni sprzęt, taki jak maska lakiernicza i odzież ochronna. Ponieważ wiele oparów jest toksyczna, wykonywanie większych prac lakierniczych bez dodatkowego zabezpieczenia może spowodować problemy z układem oddychania. Oczywistym jest. że wiele z nas próbuje zaoszczędzić i podejmuje się takich prac samodzielnie, ale w przypadku bardziej rozleglejszego obszaru uszkodzeń jego lakierowanie najlepiej pozostawić specjalistom.
7. Naprawa klimatyzacji samochodowej
Nowoczesne pojazdy posiadają niezwykle skomplikowany układ klimatyzacji, który wymaga bystrego oka. Proces jej naprawy jest rozległy, żmudny i prawie niemożliwy do wykonania przez amatora. Gdy klimatyzacja przestanie działać, najlepiej oddać pojazd do warsztatu samochodowego, gdzie przeszkolony mechanik zdecyduje o najlepszym sposobie postępowania.
Najczęstszymi usterkami klimatyzacji są: nieszczelność, awaria kompresora oraz uszkodzenie chłodnicy, która podczas stłuczki jest jednym z najbardziej narażonych na awarię elementów samochodu. Dodatkowo, podstawowymi elementami budowy każdego układu klimatyzacji są: sprężarka, skraplacz i parownik, które trzeba regularnie należycie serwisować. Tylko wtedy będziemy mogli być pewni, że klimatyzacja posłuży nam latami. Niestety nie wszystkie typy usterek da się w prosty sposób zdiagnozować i łatwo naprawić, dlatego też, aby uniknąć powikłań na wskutek nieprawidłowo przeprowadzonych napraw, najlepiej powierzyć pojazd doświadczonemu fachowcowi.
Najczęściej zadawane pytania
1. Jakich czynności związanych z naprawą samochodu nie powinno się wykonywać samodzielnie?
Istnieje wiele części samochodowych, których nie zaleca się wymieniać samodzielnie. Oto kilka z nich:
- Naprawa przedniej szyby
- Naprawa chłodnicy
- Naprawa amortyzatora
- Mocowanie uszczelki głowicy
- Diagnozowanie problemów z przekładnią lub wymiana płynu przekładniowego bez nadzoru.
2. Jaka jest najtrudniejsza do wymiany część w samochodzie?
Prace naprawcze związane z wymianą silnika są najtrudniejsze i jest to jedna z tych części samochodowych, których nie powinno się reperować samemu. Nawet wyszkoleni specjaliści często mają trudności z wymianą uszkodzonego silnika na nowy. Ale ponieważ zakup nowego samochod jest drogi, to czasami opłaca się wymienić tylko silnik jeśli to możliwe.
3. Czy lepiej samemu naprawiać swój samochód?
Ogólnie rzecz biorąc nie zaleca się tego. Nigdy nie jest lepiej podejmować się prac naprawczych swojego pojazdu samodzielnie, bowiem każda naprawa wymaga przeprowadzenia rozległej diagnostyki w celu dokładnego sprecyzowania problemu, co najlepiej wykonać w profesjonalnym warsztacie. Proces ten często wiąże się z użyciem drogich urządzeń diagnostycznych, o których wiedzę techniczną posiadają tylko profesjonaliści.
Uwagi końcowe
Fachowiec mechanik powinien zawsze zajmować się serwisem pojazdów obejmującym skrzynię biegów i hamulce. Jednakże jeśli dalej zależy nam na samodzielnym przeprowadzeniu napraw, musimy najpierw zawczasu uświadomić sobie jakie konsekwencje może nieść za sobą nieudana próba naprawcza. W wielu przypadkach, do jakich należy między innymi problem z układem hamulcowym, tylko mechanik z doświadczeniem może udzielić właściwej pomocy. Dodajmy tutaj, że regularne serwisowanie pojazdu w warsztacie mechanicznym jest nieoddzowną czynnością, która odgrywa niezmiernie ważną rolą we wczesnym wykrywaniu problemów i zapewnia bezproblemową eksploatację naszego pojazdu.
Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwanie usterek
Silnik jest kluczowym elementem każdego samochodu. Jest on odpowiedzialny za zasilanie wszystkiego, od Å›wiateÅ‚ po system audio, a także za obsÅ‚ugÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci funkcji pokÅ‚adowych. Ale czasami ta istotna część ulega uszkodzeniu i stwarza problemy, które nie zawsze sÄ… Å‚atwe do…
Czytaj więcej
Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
WaÅ‚ napÄ™dowy to jedna z najważniejszych części napÄ™du współczesnych pojazdów. Kilometr po kilometrze podzespoÅ‚y przekazujÄ… moc silnika na koÅ‚a. ZnajdujÄ…c siÄ™ pod samochodem w obszarze podwozia waÅ‚ napÄ™dowy narażony jest na różnorodne przeciążenia. Nie dziwi zatem fakt, że w pewnym…
Czytaj więcej
Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ten element?
PrzekÅ‚adnia kierownicza samochodu, zwana potocznie maglownicÄ… pracuje skrycie i rzadko sprawia problemy. Dopiero gdy pojawiajÄ… siÄ™ wyraźne objawy uszkodzenia tego elementu, kierowcy zdajÄ… sobie sprawÄ™ o jej istnieniu. W naszym poradniku dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wystÄ™pujÄ… gdy mamy do…
Czytaj więcej
Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
SprzÄ™gÅ‚o samochodu jest poddawane dużym obciążeniom przy każdej jeździe. Trudno siÄ™ wiÄ™c dziwić, że ta nieustannie eksploatowana część w pewnym momencie siÄ™ psuje. W naszym poradniku dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wystÄ™pujÄ… przy awarii sprzÄ™gÅ‚a i kiedy należy udać siÄ™…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN