Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
1. Nowe i używane części samochodowe: Oto wady i zalety
2. Zakup używanych części samochodowych
Czytaj więcej: Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówki
Nowe i używane części samochodowe: Oto wady i zalety
Wszystkie części samochodowe ulegają nieuchronnemu zużyciu podczas ciągłej eksploatacji lub mogą zostać nagle uszkodzone w wyniku wypadku. Jeśli potrzebna jest odpowiednia część zamienna, pojawia się wtedy pytanie, czy bardziej opłaca się kupić nowy lub używany element zamienny. Nowe części czasami wydają się być lepszym wyborem, ale są znacznie droższe. Podczas gdy części używane są dostępne w dużych ilościach i często w korzystnych cenach. Poniżej dowiedzą się Państwo wszystkiego o zaletach oraz wadach nowych i używanych części samochodowych, a także gdzie można tanio kupić używane elementy zamienne.
Zakup używanych części samochodowych
Kupno używanych części zamiennych jest często dobrym sposobem na obniżenie kosztów naprawy samochodu. Cena części używanych może być bardzo przystępna i to nie tylko w przypadku starszych pojazdów. Ponadto, używane części samochodowe mają również inne zalety, ale niestety mogą kryć też pewne wady.
Zalety używanych części samochodowych
- Korzystne ceny: Używane części zamienne są często znacznie tańsze niż nowe. Dlatego też kupujący zwracający uwagę na cenę preferują zazwyczaj części samochodowe używane. Szczególnie majsterkowicze-hobbyści wiedzą jak najlepiej wykorzystywać używane części z recyklingu samochodu, a tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy przy różnego rodzaju naprawach.
- Duży wybór: Części samochodowe używane dostępne są w dużych ilościach i w wielu wariantach. Dlatego nie powinno być problemu w odnalezieniu prawie każdego elementu zamiennego. Kupujący może również porównać i określić samodzielnie, która część i o jakim przebiegu najlepiej nadaje się do jego celów.
- Szybka dostawa: W przeciwieństwie do wielu nowych części, używane części samochodowe mogą być dostarczone szybko. Z reguły wymontowana część jest już na półce i czeka tylko na wysyłkę. Jak tylko kupujący zakończy proces zamawiania, część zamienna jest pakowana i wysyłana.
- Stare, oryginalne części: Oryginalne części używane są dostępne również dla starszych pojazdów. A zatem właściciele klasycznych samochodów mogą bezporoblemowo kupić oryginalne części do swojego modelu auta. Elementy pochodzące z oryginalnego roku produkcji zachowują autentyczność i podwyższają wartość pojazdu, oraz też często lepiej pasują niż zamienniki.
- Pasujący kolor: W przeciwieństwie do nowych części samochodowych, używane elementy karoserii, takie jak drzwi, kaptury, zderzaki i plastikowe osłony są już pomalowane. Często umożliwia to zakup pasującej części w kolorze samochodu bez konieczności jego lakierowania.
- Ochrona środowiska: Każdy klient kupując części samochodowe z autoryzowanej stacji demontażu i recyklingu pojazdów, wnosi istotny wkład w ochronę środowiska. Dzięki ponownemu wykorzystaniu części używanych nie trzeba produkować nowych części samochodowych a sprawnie działające części używane również nie muszą być utylizowane w kosztowny sposób.
Wady zakupu używanych części samochodowych
- Zmienna jakość: Przy zakupie używanych części samochodowych, często okazuje się, że nie wszystkie produkty mają taką samą jakość. W trakcie demontażu samochodów używane części są usuwane z różnych pojazdów i o różnym przebiegu. Tutaj, kupujący musi porównać dla siebie.
- Skrócona gwarancja: Używane części samochodowe często mają skrócony okres gwarancji lub nie mają jej wcale. Ponieważ elementy z recyklingu samochodu zostały już raz wykorzystane, nie mogą być objęte tą samą gwarancją jak w przypadku nowej części.
- Niejasne oferty: Używane części samochodowe nie zawsze wystawiane są na sprzedaż w atrakcyjny sposób i z podaniem wszystkich informacji. Wtedy znalezienie odpowiedniej części trwa nieco dłużej. Jednakże, niektóre platformy oferujące używane części samochodowe mają inteligentne wyszukiwarki produktów, które z kolei ułatwiają ten proces.
Kupno nowych części samochodowych
Nowe części samochodowe pochodzą świeżo z fabryki i nigdy wcześniej nie były montowane. Takie nowe części są idealnym rozwiązaniem dla wielu mechaników samochodowych, ale bywają dość drogie. Dlatego nie zawsze opłaca się kupować nowe części. Oprócz zalet, zakup nowych części do samochodu może mieć również wady.
Zalety kupna nowych części samochodowych
- Stała jakość: Oryginalne części samochodowe i części OEM od producenta pojazdu mają stałą jakość. Nowe części nigdy nie były używane, a zatem nie posiadają jeszcze żadnych oznak zużycia. Dobór tych części do odpowiedniego pojazdu jest również zazwyczaj prosty.
- Towar z gwarancją: Często producent lub sprzedawca udziela gwarancji na nowo wyprodukowane części samochodowe. W przypadku wystąpienia wady w części przed upływem okresu gwarancyjnego, dostawca zapewnia serwis gwarancyjny i wymienia element np. na nowy.
- Łatwy wybór: Oryginalne części samochodowe można łatwiej dobrać dzięki numerom OEM. Ze strony kupującego, często nie ma wiele do rozważenia przy wyborze nowych części samochodowych. Warunkiem jest jednak to, że część samochodowa jest nadal dostępna dla danego modelu.
Wady zakupu nowych części samochodowych
- Wyższa cena: Nowo wyprodukowane części samochodowe często osiągają bardzo wysokie ceny. Jeżeli dane części są oferowane wyłącznie przez samego producenta, brak jest również jakiejkolwiek konkurencji, która mogłaby spowodować pojawienie się korzystniejszych ofert. Nowych części zazwyczaj nie opłaca się montować w starszych pojazdach.
- Długi czas dostawy: Ze względu na opóźnienia w dostawie ze strony produkcji lub transportu, wiele nowych części nie zawsze jest dostępnych od ręki. W rezultacie czego klienci muszą czekać na odpowiednie części samochodowe i w tym czasie nie mogą wcale korzystać z pojazdu lub są w stanie używać go tylko w ograniczonym zakresie.
- Wymagane dopasowanie: Nie wszyscy producenci samochodów oferują nowe części w różnych kolorach. Szczególnie części karoserii lub elementy z tworzyw sztucznych są często dostarczane tylko z podkładem pod farbę. Potem pozostaje jeszcze uciążliwe i kosztowne malowanie, które trzeba wykonać.
Zakup części zamiennej z recyklingu samochodów
Jeśli zdecydują się Państwo na zakup używanych części samochodowych, mogą Państwo zaoszczędzić sporo pieniędzy i pomóc środowisku. Istnieją jednak pewne kwestie, które należy rozważyć przy kupnie używanych elementów, aby cały proces zakończył się pomyślnie. Między innymi ważne jest, aby wybrać kompatybilną część zamienną dla swojego pojazdu.
System sklepu Autoparts24 daje Państwu dostęp do szerokiej gamy ofert sprzedaży części samochodowych. Również poszukiwanie właściwej części zamiennej jest tutaj znacznie ułatwione. To w jaki sposób będą Państwo wybierać produkt i przy pomocy jakich kryteriów dokonają wyboru końcowego, zależy wyłącznie od Państwa. W naszej ofercie z pewnością znajdą Państwo odpowiednią część zamienną do własnego samochodu.
Wyszukiwanie części jest szczególnie proste, gdy podamy markę i model samochodu. Po wprowadzeniu tych danych można następnie wybierać pomiędzy poszczególnymi zespołami pojazdu. Po kliknięciu na przykład na grupę nadwozia, wyświetlane są wszystkie elementy nadwozia dla wybranego modelu, co ułatwia dokonanie wyboru i porównanie cen.
Oprócz wyszukiwania według modelu i producenta, można również szukać odpowiednich części zamiennych poprzez wpisanie numeru części OEM. W ten sposób otrzymane wyniki wyszukiwania zostaną zawężone tylko do tych elementów, które będą na pewno pasowały do Państwa pojazdu. Przy wyborze części należy zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe uwagi i informacje od dostawcy.
Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Nowoczesne pojazdy składają się z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziałają ze sobą, przyczyniając się do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie się w świecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej
Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
Używane części zamienne pozyskiwane są w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, który przeprowadzają firmy zajmujące się recyklingiem samochodów. Niektóre samochody mają już przejechane wiele kilometrów gdy są demontowane, a inne mają tylko niewielki przebieg, ponieważ trafiają do stacji demontażu…
Czytaj więcej
Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
Sprawnie działającym pojazdem zawsze dojedziemy do celu. Dlatego też regularne serwisowanie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu oraz gwarantuje długotrwałą, bezpieczą i bezproblemową eksploatację samochodu. To z kolei, na dłuższą metę, pozwala także zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zapobiega droższym naprawom….
Czytaj więcej
VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
Każdy współczesny pojazd mechaniczny posiada unikalny numer nadwozia, dzięki któremu można go zidentyfikować, gdy zajdzie taka potrzeba. Kod ten, znany jako numer identyfikacyjny pojazdu lub VIN, znajduje się w dokumentach pojazdu, a także jest kilkakrotnie umieszczany w różnych miejscach na…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Żywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedłużyć żywotnoś...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wgląd w technologię silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- Błyskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterująca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterująca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak są zbudowane, jak działają i czym się r...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- Tłumik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje się z samochodem podczas recyklingu?
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN