Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
1. Jak działa kontrolka ostrzegawcza układu hamulcowego?
2. Nie mylić: kontrolka ostrzegawcza hamulca a kontrolka ostrzegawcza klocków hamulcowych
3. Kiedy zapala siÄ™ kontrolka ostrzegawcza hamulca – najczÄ™stsze przyczyny
4. Zapalona kontrolka ostrzegawcza hamulca – co mogÄ… samodzielnie zrobić kierowcy?
Każdy nowoczesny samochód posiada liczne kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, które, gdy zapalone, informują kierowcę o potencjalnych problemach. Jedną z najważniejszych kontrolek jest ostrzegawcza kontrolka hamulca, która włącza się, gdy tylko wystąpią problemy z układem hamulcowym pojazdu. W ten sposób wykrywane są często wszelkie wady w działaniu układu hamulcowego, już zanim staną się prawdziwym zagrożeniem. W naszym poradniku dowiedzą się Państwo, kiedy włącza się kontrolka ostrzegawcza hamulca i co wtedy powinien zrobić kierowca.
Czytaj więcej: Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Jak działa kontrolka ostrzegawcza układu hamulcowego?
Kontrolka ostrzegawcza hamulca jest wbudowana bezpośrednio w tablicę rozdzielczą każdego nowoczesnego samochodu. To czerwone światło ostrzegawcze zwykle pokazujące wykrzyknik, ale w zależności od typu pojazdu może też wyglądać inaczej. W przypadku wystąpienia problemu w układzie hamulcowym, elektronika pojazdu włącza kontrolkę ostrzegawczą. W zależności od modelu samochodu, obok kontrolki ostrzegawczej hamulców może migać lub świecić jednocześnie kontrolka układu ABS, zapobiegającego blokowaniu się hamulców.                                                                                            Krótkie miganie kontrolki ostrzegawczej hamulca po włączeniu zapłonu jest normalne i służy jako kontrola. Jeśli jednak kontrolka zapala się lub miga w sposób ciągły podczas jazdy, zazwyczaj wskazuje to na poważny problem z hamulcami. Kierowcy powinni więc przy najbliższej okazji zaparkować pojazd i zlecić sprawdzenie układu hamulcowego.
Nie mylić: kontrolka ostrzegawcza hamulca a kontrolka ostrzegawcza klocków hamulcowych
W zależności od modelu pojazdu na desce rozdzielczej znajduje się nie tylko kontrolka ostrzegawcza hamulca, ale również kontrolka ostrzegawcza zużycia klocków hamulcowych, która zazwyczaj przedstawia koło ze szczękami hamulcowymi po bokach. Kontrolka świeci na żółto lub czerwono, gdy klocek hamulcowy zbliża się do granicy zużycia i część należy wymienić.
Kiedy zapala siÄ™ kontrolka ostrzegawcza hamulca – najczÄ™stsze przyczyny
Gdy zapala się kontrolka ostrzegawcza hamulca, szybko pojawia się pytanie o przyczyny. Niektóre z nich mogą być łatwo usunięte przez samego kierowcę, a w przypadku innych lepiej jest oddać pojazd do warsztatu, gdzie naprawą usterek zajmie się doświadczony mechanik samochodowy. Istnieje kilka możliwych przyczyn zapalania się światła hamulca. Oto niektóre z nich:
Hamulec ręczny nie został zwolniony
Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną zapalania się kontrolki ostrzegawczej hamulca jest zwykłe zapominalstwo kierowców. Jeśli samochód został zaparkowany na hamulcu ręcznym, to czasem w pośpiechu zapomina się o konieczności jego zwolnienia przed dalszą kontynuacją jazdy. Także i w tym przypadku zapala się kontrolka ostrzegawcza hamulca, ale jedynie po to, by przypomnieć kierowcy o konieczności zwolnienia hamulca.
Niski poziom płynu hamulcowego
Równie częstą przyczyną zapalenia się kontrolki ostrzegawczej hamulca jest niski poziom płynu hamulcowego, co może doprowadzić do wystąpienia problemów z zatrzymaniem pojazdu. Zatem aby ponownie uzyskać optymalną siłę hamowania, kierowca powinien sprawdzić i ewentualnie niezwłocznie uzupełnić poziom płynu hamulcowego w zbiorniku.
Nieszczelność w układzie hamulcowym
Jeśli kontrolka ostrzegawcza hamulca zapala się ponownie z powodu niskiego poziomu płynu hamulcowego, należy wtedy poszukać przyczyny jego ubytku. Często podczas kontroli stwierdza się uszkodzenie lub nieszczelność przewodów czy też uszczelek w układzie hamulcowym. W takim przypadku konieczna jest wymiana wadliwych części przez mechanika w warsztacie.
Zużyte klocki hamulcowe
Inną przyczyną zapalenia się kontrolki ostrzegawczej hamulca mogą być zużyte klocki hamulcowe. Gdy kierowca naciska pedał hamulca, klocek hamulcowy jest dociskany do tarczy hamulcowej każdego koła. Warto przy tym pamiętać, że klocki hamulcowe zużywają się o wiele szybciej niż tarcza hamulcowa, a stopień ich starcia wpływa na zmniejszenie ich skuteczności i znaczne wydłużenie drogi hamowania. W zależności od modelu pojazdu wówczas zapala się również lampka ostrzegawcza hamulca.
Usterka przełącznika hamulca ręcznego
Jeśli lampka ostrzegawcza układu hamulcowego nie gaśnie, mimo że poziom płynu hamulcowego jest w porządku a hamulec ręczny jest zwolniony, może to być również awaria przełącznika hamulca ręcznego. Na przykład przełącznik może się zaklinować i zasygnalizować elektronice pojazdu, że hamulec ręczny jest zaciągnięty. Często jedynym rozwiązaniem jest wtedy wymiana wadliwej części.
Uszkodzony zestaw wskaźników
W nowoczesnych samochodach za błędne świecenie kontrolek ostrzegawczych mogą być również odpowiedzialne wady panelu instrumentów deski rozdzielczej. Jeśli w tym miejscu wystąpi usterka, informacje z czujników i przełączników układu hamulcowego nie zostają wtedy prawidłowo przetwarzane. W przypadku gdy zostanie stwierdzone, że kontrolka hamulca świeci się właśnie z tego powodu, należy wymienić cały panel instrumentów.
Uszkodzone czujniki lub kable
Każdy współczesny samochód posiada liczne czujniki, które monitorują wszystkie elementy układu hamulcowego i systemu ABS. Jeśli czujniki nie działają prawidłowo lub przewody są uszkodzone, może włączyć się lampka ostrzegawcza ABS lub lampka ostrzegawcza hamulca. Czasami za problem odpowiada również korozja na złączach przewodów .
Zapalona kontrolka ostrzegawcza hamulca – co mogÄ… samodzielnie zrobić kierowcy?
Każdorazowe zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca czy też kontrolki ostrzegawczej ABS powinno być zawsze traktowane poważnie przez kierowcę, który wtedy niezwłocznie podejmie potrzebne kroki mające na celu zlokalizowanie problemu. Oto lista prostych czynności, które można wykonać samodzielnie, gdy zapali się lampka ostrzegawcza.
- Zatrzymaj pojazd: Jeśli lampka ostrzegawcza zapala się lub miga podczas jazdy, należy najlepiej przy najbliższej okazji niezwłocznie zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu. Wadliwe hamulce mogą w innym przypadku szybko stać się zagrożeniem.
- Sprawdź hamulec ręczny: Najczęściej kontrolka hamulca zapala się, ponieważ zapomniano o zwolnieniu hamulca ręcznego. To zwykle zdarza się w pojazdach bez elektrycznego hamulca ręcznego. Po zwolnieniu hamulca kontrolka powinna zgasnąć.
- Sprawdź płyn hamulcowy: Gdy kontrolka ostrzegawcza hamulca nadal nie gaśnie, doświadczeni technicznie kierowcy mogą sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Odpowiedni pojemnik na płyn znajduje się zazwyczaj w komorze silnika i jest łatwo dostępny.
- Uzupełnij płyn hamulcowy: Poziom płynu w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy maksimum a minimum. Jeśli w zbiorniku płynu hamulcowego jest zbyt mało płynu, należy go uzupełnić.
- Poszukaj nieszczelności w układzie hamulcowym: Jeśli płyn hamulcowy ciągle spada, może być to spowodowane nieszczelnością w przewodach układu hamulcowego. Wtedy dla pewności wszystkie przewody hamulcowe i uszczelki powinny być sprawdzone wzrokowo pod kątem wad.
- Sprawdź klocki hamulcowe: Zużyte klocki hamulcowe mogą spowodować spadek poziomu płynu hamulcowego i, w zależności od modelu pojazdu, zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca. W przypadku hamulców tarczowych grubość klocków można sprawdzić po zdjęciu kół.
- Wezwij pomoc: Jeśli problemy z układem hamulcowym nie ustępują i kontrolka ostrzegawcza nadal nie gaśnie, konieczna jest wtedy fachowa pomoc. Należy zwrócić się do mechanika, który dysponuje rozległą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie motoryzacji. Fachowiec odpowie na wszystkie pytania i gruntownie sprawdzi układ hamulcowy. W przypadku aktywnego członkowstwa w Atuomobilclubie pomoc drogowa jest pokrywana z rocznych składek.
Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
Używane części zamienne pozyskiwane sÄ… w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, który przeprowadzajÄ… firmy zajmujÄ…ce siÄ™ recyklingiem samochodów. Niektóre samochody majÄ… już przejechane wiele kilometrów gdy sÄ… demontowane, a inne majÄ… tylko niewielki przebieg, ponieważ trafiajÄ… do stacji demontażu…
Czytaj więcej
Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
Mocne i sprawnie dziaÅ‚ajÄ…ce hamulce to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych pojazdów. Podczas każdej podróży wykonujÄ… ciężkÄ… pracÄ™, zawsze doprowadzajÄ…c samochód do bezpiecznego zatrzymania. Jednak każdorazowe hamowanie ważącego tony pojazdu z czasem prowadzi do wyeksploatowania części, a tym samym…
Czytaj więcej
Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizytą w lokalnej stacji demontażu pojazdów
JeÅ›li należą PaÅ„stwo do tej grupy osób, która chÄ™tnie majsterkuje przy wÅ‚asnym samochodzie lub lubi oszczÄ™dzać i samodzielnie poszukuje elementów zamiennych po atrakcyjnych cenach, to prawdopodobnie próbowali już PaÅ„stwo znaleźć i kupić części na lokalnym zÅ‚omowisku samochodowym. Ponieważ żyjemy obecnie…
Czytaj więcej
Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się niemiłej woni
Wiele osób czÄ™sto już na podstawie dżwiÄ™ków wydobywajÄ…cych siÄ™ spod maski pojazdu, jest w stanie stwierdzić, że coÅ› jest nie tak z silnikiem. Jednak do diagnozowania problemów z silnikiem można wykorzystać także inny narzÄ…d zmysÅ‚u – nos. Każdy zapach, który…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN