Menu toggle

Witamy

Porównaj ceny używanych katalizatorów

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 450

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 350

BMW

BMW

Dostępnych części : 144

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 189

Ford

Ford

Dostępnych części : 244

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 205

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 132

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 129

Opel

Opel

Dostępnych części : 269

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 328

Seat

Seat

Dostępnych części : 120

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 270

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 732

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 215

VW

VW

Dostępnych części : 822

Katalizator

Jeśli posiadasz samochód, najprawdopodobniej ma on zamontowany katalizator. Katalizator jest urządzeniem mającym na celu zmniejszenie ilości szkodliwych substancji wydobywających się z układu wydechowego samochodu. Katalizator to chemiczna substancja katalityczna zawierająca m.in. platynę, pallad i rod. Powoduje ona rozkład różnych szkodliwych substancji, takich jak NO (tlenek azotu), którego proces rozkładu trwałby w innym przypadku bardzo długo.
Jeśli dojdzie do awarii katalizatora, zapali się kontrolka katalizatora, co będzie oznaczało, że nadszedł czas na przegląd serwisowy.

Dbaj o katalizator w swoim samochodzie

Katalizator jest skonstruowany tak, aby działał przez cały okres eksploatacji samochodu, więc zazwyczaj kierowcy nie mają z nim problemów. Nie ulega on tak znacznemu zużyciu jak inne części układu wydechowego samochodu.
W niektórych przypadkach katalizator może być zalany lub zanieczyszczony olejem, który należy wyczyścić. Sadza pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy silnik jest zanieczyszczony bardziej niż zwykle, co najczęściej jest wynikiem uszkodzenia dysz. Zanieczyszczenie katalizatora olejem występuje, gdy fosfor w oleju i siarka w oleju napędowym wpływają na pogorszenie optymalnego funkcjonowania katalizatora.
Jeśli chodzi o czyszczenie katalizatora, można to zrobić metodą wieloetapowej obróbki chemicznej. Należy jednak zaznaczyć, że czyszczenie katalizatora jest bardzo uciążliwe i zawsze powinno być wykonywane przez fachowca.

Wymiana katalizatora w samochodzie

Jeżeli katalizatora nie da się wyczyścić, to oczywiście trzeba go wymienić. Jednak może to być dość kosztowne, ponieważ katalizatory są drogie. Do tego należy doliczyć koszt jego wymiany.
Dlatego wymieniając katalizator samodzielnie, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zajmuje to kilka godzin, a jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z pomocy kogoś, kto Ci w tym pomoże.

Zakup używanego katalizatora

Jak już wspomniano, katalizator jest dość drogi, dlatego możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jeśli znajdziesz używany egzemplarz, pasujący do Twojego samochodu. To od Ciebie zależy, czy chcesz korzystać z używanych części, ale może okazać się to bardzo dobrą inwestycją.
Autoparts24 posiada szeroki wybór różnych katalizatorów, więc istnieje duża szansa, że mamy w swojej ofercie również tani katalizator do Twojego samochodu. Skorzystaj z funkcji wyszukiwania, aby przejrzeć nasze zasoby. Ponadto znajdziesz tam różne wskazówki dotyczące zakupu używanego katalizatora.

Prawodawstwo w tym zakresie

Katalizator jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów i od 1990 r. wszystkie nowe samochody na rynku duńskim posiadają katalizator. Oprócz NO (tlenku azotu), katalizator musi również redukować ilość CO (tlenku węgla) i CH (węglowodorów).
Standardy Euro obejmują kilka dyrektyw UE dotyczących zanieczyszczenia powietrza przez samochody i wszystkie auta zarejestrowane w Danii muszą być z nimi zgodne. Istnieje kilka wyjątków dla samochodów zabytkowych i tym podobnych. Standardy Euro skutecznie określają limity emisji spalin przez samochód, ale oficjalnie katalizator nie jest wymagany. Jednak w celu spełnienia tych norm katalizator jest niezbędny.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące katalizatorów

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących katalizatorów.

Czym jest katalizator?

Katalizator jest urządzeniem, które dla większości ludzi jest oczywistością w nowoczesnych samochodach. Jego zadaniem jest redukcja ilości szkodliwych substancji wydobywających się z układu wydechowego samochodu. Dotyczy to tlenku azotu, tlenku węgla i węglowodorów.

Jak działa katalizator?

Katalizator działa na zasadzie katalizatora chemicznego złożonego z platyny, palladu i rodu, który rozkłada substancje znajdujące się w spalinach, tym samym znacznie zmniejszając ich szkodliwe działanie.

Co oznacza katalizator?

Katalizator to substancja zwiększająca szybkość reakcji chemicznej, która sama nie ulega rozkładowi, zjawisko to nazywane jest katalizą.

Co robi katalizator?

Katalizator samochodu utlenia węglowodory i tlenek węgla do dwutlenku węgla i wody. Tlenki azotu są redukowane do azotu. Odbywa się to za pomocą tzw. trójdrożnego katalizatora zawierającego układ złożony z krzemianu magnezowo-glinowego, platyny i rodu.

Gdzie znajduje się katalizator?

Katalizator jest częścią układu wydechowego samochodu i znajduje się pod samochodem, w pobliżu filtra cząstek stałych.

Jak działa katalizator?

Katalizator odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ przekształca szkodliwe spaliny z wydechu samochodu w mniej szkodliwe gazy.

Jak wygląda katalizator?

Katalizator ma zazwyczaj kształt owalnego cylindra. Jest on połączony z układem wydechowym samochodu i ma średnicę znacznie większą niż pozostała część układu wydechowego.

Kiedy należy wymienić katalizator?

Gdy katalizator w samochodzie nie spełnia już wymogów prawnych, nadszedł czas na jego wymianę. Może to ocenić Twój mechanik. Zwykle jest to spowodowane zanieczyszczeniem sadzą lub olejem.

Jak bardzo nagrzewa się katalizator?

Katalizator musi osiągnąć temperaturę wewnętrzną 750 stopni Celsjusza, aby uniknąć niepełnego spalania. Jednak w zależności od modelu samochodu i stanu katalizatora mogą wystąpić znacznie wyższe temperatury.

Czym jest katalizator w samochodzie?

Katalizator samochodowy to element, który jest odpowiedzialny za filtrowanie i redukcję ilości szkodliwych gazów spalinowych.

Czym jest tlenek azotu?

Tlenki azotu (NO) są toksycznymi gazami powstającymi w wyniku spalania azotu i tlenu pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Dzieje się tak m.in. podczas pracy silnika spalinowego, takiego jak ten stosowany w samochodach.

Co się dzieje, gdy katalizator jest uszkodzony?

Uszkodzony katalizator nie jest już w stanie prawidłowo usuwać toksycznych substancji ze spalin. Oznacza to, że samochód emituje znacznie więcej niebezpiecznych substancji niż jest to dozwolone. W najgorszym przypadku może to być przyczyną śmierci, ponieważ zatrucie tlenkiem węgla jest jedną z najczęstszych form zatrucia. W związku z tym, sprawnie działający katalizator jest niezwykle ważny.

Ile kosztuje katalizator?

Cena katalizatora zależy od kilku czynników. Rok produkcji samochodu, model oraz to czy kupujesz nowy czy używany katalizator. Nowy katalizator może kosztować ok. 150 EUR i więcej. Spodziewaj się jednak, że wydasz minimum 500 EUR. Kupując nowy katalizator możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Można również kupić uniwersalny model katalizatora, ale oczywiście lepiej jest korzystać z katalizatora dedykowanego dla konkretnego pojazdu.

Jak znajdę odpowiedni katalizator do mojego samochodu?

Aby znaleźć odpowiedni katalizator do swojego samochodu, wystarczy wyszukać go po numerze modelu i roku produkcji. Możesz to zrobić w prosty sposób na stronie głównej Autoparts24, najprawdopodobniej posiadamy katalizator odpowiedni do Twojego samochodu.

Najnowsze produkty

: