Menu toggle

Witamy

Używane klapy tylne silnika bezpośrednio ze stacji złomowania pojazdów - Autoparts24

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 483

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 348

BMW

BMW

Dostępnych części : 376

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 118

Ford

Ford

Dostępnych części : 237

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 96

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 69

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 162

Opel

Opel

Dostępnych części : 219

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 222

Seat

Seat

Dostępnych części : 109

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 48

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 196

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 512

VW

VW

Dostępnych części : 344

Klapa tylna – do czego służy, jak rozwiązywać problemy z tym elementem i jak go wymienić

 

Czym jest klapa tylna?

 

Klapa tylna, zwana również klapą bagażnika, to osłona komory bagażowej wbudowanej w pojazd. W większości pojazdów znajduje komora bagażowa znajduje się z tyłu. W niektórych modelach samochodów komora bagażowa znajduje się z przodu. Klapa tylna jest zwykle zawieszona na zawiasach u góry, u dołu lub z boku.

 

Do czego służy?

 

Przede wszystkim chroni bagaż przechowywany podczas podróży. Dodatkowo może służyć do biernego zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom. Załadowany bagażnik zapewnia stabilność pojazdu, utrudniając przewrócenie samochodu podczas awaryjnych manewrów. Ponadto w razie wypadku załadowany bagażnik będzie stanowił barierę dla lecących elementów, które mogą zagrozić pasażerom.

 

Czy można wymienić ten element samodzielnie?

 

Teoretycznie wymiana tego elementu brzmi jak przytłaczające zadanie, z którym poradzi sobie tylko warsztat blacharski. Ale tak nie jest – to stosunkowo prosta czynność, którą możesz wykonać samodzielnie. Jeśli bagażnik zostanie jest uszkodzony w wyniku kolizji lub chcesz zamontować element wyższej jakości, używana klapa będzie idealnym rozwiązaniem. Aby znaleźć używaną tylną maskę, która będzie pasować do karoserii Twojego pojazdu, odwiedź stronę autoparts-24.com. Następnie wykonaj następujące czynności, aby samodzielnie wymienić klapę bagażnika:

 

Zacznij od poluzowania śrub przykręconych do maski. Powoli podważ chromowaną listwę. Zachowaj ostrożność, ponieważ zastosowany klej może mocno trzymać. Uważaj, aby nie uszkodzić lakieru. Zdejmij zaczepy, aby móc uzyskać dostęp do złącza wewnątrz pokrywy bagażnika i odłączyć je.

 

Za pomocą płaskiego śrubokręta przesuń zacisk na zewnątrz. Umieść łeb śrubokręta umieszcza się między zaciskiem a przegubem kulowym podpory, a następnie dociskaj śrubokręt do zewnątrz. Kiedy tylko poczujesz, że element jest wystarczająco poluzowany, wyciągnij podpórkę. Zainstaluj używany zamiennik producenta, umieszczając go na podpórce, a następnie zamocuj. Załóż ponownie chromowaną listwę i złącze. Dokręć śruby łączące.

 

 

O czym należy wiedzieć i pamiętać podczas wymiany elementu

 

Podczas wymiany maski samochodu zachowaj szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić innych elementów. Zwróć uwagę, że podpórka maski często znajduje się zbyt blisko przedniej szyby. Dlatego przy odkręcaniu jej śrubokrętem należy uważać, aby nie spowodować pęknięcia szyby.

 

Zachowaj ostrożność przy ponownym montażu chromowanej listwy. Zanim dociśniesz ją z powrotem do klapy bagażnika, upewnij się, że jest równo ułożenia. Łatwo też zapomnieć o dopasowaniu złącza – pamiętaj o jego ponownym umieszczeniu.

 

Podczas zdejmowania starej klapy bagażnika ważne jest, aby trzymać ją tak, aby nie spadła na Ciebie. Uważaj też, aby rogi maski nie wyślizgnęły Ci się z rąk i nie uderzyły w przednią szybę.

 

Różne rodzaje/generacje/modele klap bagażnika.

 

Klapę bagażnika należy dostosować do rodzaju posiadanego samochodu. Najpopularniejsze rodzaje bagażników to

Klapa tylna pick-upa Tego rodzaju klapa ma zawiasy u dołu oraz mechanizm opuszczania do dołu. Ten rodzaj klapy jest używany w pickupach, a także w niektórych pojazdach sportowo-użytkowych (SUV) i kombi.

 

Hatchback. Są to klapy z zawiasami u góry. Są powszechne w nowoczesnych SUV-ach. Bagażnik składany Ten rodzaj klapy jest wyposażony w opuszczane okno, które chowa się do nadwozia, umożliwiając załadowanie bagażu.

 

Otwarta komora. Są to kufry bagażowe, które nie są fizycznie oddzielone od przedziału pasażerskiego. Możesz to jednak zmienić, instalując umieszczając przegrodę oddzielającą oba obszary.

 

Zamknięta komora. W tej kategorii przedział pasażerski i bagażnik są oddzielone od siebie sztywnymi elementami nadwozia.

 

Na stronie autoparts-24.com znajdziesz wszystkie te rodzaje i wzory klap.

 

Elementy bagażnika

 

Elementy bagażnika obejmują;

 • Zatrzask
 • Zaczep
 • Dźwignia zwalniająca
 • Element mocujący
 • Kabel zwalniający

Rozpoznawanie problemów lub objawów awarii

 

Poniższe wskazówki pomogą ci rozpoznać uszkodzenie bagażnika samochodowego:

 • Lampka ostrzegawcza otwartych drzwi na zestawie przyrządów
 • Widoczne wygięcia
 • Klapa nie otwiera lub nie zamyka się poprawnie
 • Niepokojące odgłosy
 • Powierzchnia klapy jest nierówna

Często występujące problemy z elementem

 

Tylna klapa to jedna z najtrudniejszych części samochodu do naprawienia. Na szczęście jest stosunkowo bezawaryjna, ale zdarzają się wyjątki. Niektóre z typowych problemów, które prowadzą do nieprawidłowego działania klapy:

 • Uderzenie w tył pojazdu
 • Złe ułożenie zatrzasku W wyniku zderzenia zatrzask może przestać nachodzić na zaczep zaczepem, co może utrudniać zamknięcie pokrywy.
 • Wiek
 • Korozja
 • Zepsuta dźwignia zwalniająca zatrzask. To uszkodzenie uniemożliwia otwarcie pokrywy bagażnika.
 • Uszkodzony plastikowy uchwyt linki zwalniającej. W wyniku uszkodzenia elementu mocującego linka zwalniająca może zostać wykrzywiona, co uniemożliwi prawidłowe pociągnięcie linki przez dźwignię zwalniającą.
 • Uszkodzony elektrozawór zwalniający zatrzask elektryczny. To uszkodzenie uniemożliwia otwarcie bagażnika za pomocą przycisku zwalniającego.
 • Źle ułożony zaczep klapy bagażnika

 

Normalny okres eksploatacji

 

Maska samochodu została zaprojektowana tak, aby służyła przez cały okres eksploatacji samochodu. Jednak uszkodzenie może nastąpić przedwcześnie. W wielu przypadkach problemy z bagażnikiem nie pojawią się do momentu, w którym samochód nie skończy co najmniej 12 lat.

 

Inne części do wymiany lub naprawy podczas wymiany klapy bagażnika

 

Uszkodzenie bagażnika może niekiedy wiązać się z uszkodzeniem innych elementów. Niektóre z części, które należy wymienić, to zatrzaski, zaczep, dźwignia zwalniająca i ew. zadbać o ponowne lakierowanie lakierem podobnym do oryginalnego.

 

Jak upewnić się, że kupujesz odpowiednią część do swojego samochodu?

 

Klapy samochodowe mają różne wzory i mechanizmy otwierania. Dlatego przy wymianie tego elementu należy wziąć pod uwagę markę, model i rok produkcji pojazdu. Najlepiej kupować ten element od producenta oryginalnego sprzętu, aby upewnić się, że jest odpowiedni dla danego samochodu. Wystarczy wpisać numer OEM i znaleźć odpowiedni element. Na stronie autoparts-24.com możesz łatwo odnaleźć elementy klapy bagażnika pasujące do Twojego samochodu.

 

Podsumowanie

 

Tylna maska może ulec uszkodzeniu z powodu zderzenia lub innych nieuniknionych okoliczności. Ze względu na wysoki koszt wymiany bagażnika na nowy, najlepiej zakupić używany element i wymienić go samemu. Pamiętaj, aby taki element pochodził od oryginalnego producenta – takie elementy są dostępne na stronie autoparts-24.com.

Najnowsze produkty

: