Jaką markę szukasz?
Lynk & Co
Lynk & Co
Dostępnych części : 7
Abarth
Abarth
Dostępnych części : 4
Alpina
Alpina
Dostępnych części : 1
Bentley
Bentley
Dostępnych części : 1
Bosch
Bosch
Dostępnych części : 1
BYD
BYD
Dostępnych części : 3
DS
DS
Dostępnych części : 9
Ferrari
Ferrari
Dostępnych części : 1
Infiniti
Infiniti
Dostępnych części : 2
Lada
Lada
Dostępnych części : 1
LDV
LDV
Dostępnych części : 3
Lincoln
Lincoln
Dostępnych części : 1
Maserati
Maserati
Dostępnych części : 5
Maxus
Maxus
Dostępnych części : 8
Renault Trucks
Renault Trucks
Dostępnych części : 1
Vauxhall
Vauxhall
Dostępnych części : 2
Xpeng
Xpeng
Dostępnych części : 1
Pompa ABS
Aby zrozumieć, czym jest pompa ABS, ważne jest poznanie układu, do którego należy pompa.
Pompa ABS jest częścią przeciwblokującego układu hamulcowego (ABS), który jest montowany w większości samochodów poruszających się po drogach. Układ składa się zazwyczaj z czterech elementów:
1) kilka czujników, które monitorują prędkość i przyczepność kół samochodu
2) system zaworów, który kontroluje siłę z jaką hamulce zaciskają się na kołach
3) pompa ABS, która wytwarza ciśnienie regulujące pracę hamulców
4) jednostka sterująca, która analizuje dane z czujników i informuje pompę ABS o tym, jak duże ciśnienie należy wytworzyć lub odprowadzić z układu hamulcowego.
Dlaczego pompa ABS jest ważna?
Pompa ABS jest centralnym elementem systemu bezpieczeństwa, który dba o to, aby czas hamowania był jak najkrótszy. Dodatkowo ABS współpracuje z ASR (system kontroli trakcji), dzięki czemu auto ma dobrą przyczepność na drodze.
Na przykład w Danii nowe pojazdy muszą być obowiązkowo wyposażone w tzw. system ESP (elektroniczny system stabilizacji toru jazdy), który często obejmuje system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania.
Dlatego tak ważne dla bezpieczeństwa jest prawidłowe działanie układu ABS w pojeździe, a w tym przypadku pompa ABS jest równie istotna jak inne części systemu.
Oznaki wadliwej pompy ABS
Istnieje wiele oznak, które mogą wskazywać na konieczność wymiany pompy ABS.
Niektóre samochody posiadają kontrolkę bezpieczeństwa na desce rozdzielczej, która informuje, że coś jest nie tak z układem przeciwblokującym.
Jeśli pedał hamulca nie reaguje prawidłowo lub hamulce aktywują się same podczas jazdy, może to również oznaczać, że trzeba poszukać nowej (lub używanej) pompy ABS.
Inną oznaką może być to, że na desce rozdzielczej wyświetlana jest prędkość obrotowa kół, która nie odpowiada rzeczywistości.
Renowacja czy wymiana
W przypadku hydraulicznego układu hamulcowego czasami wystarczy jedynie renowacja jego elementów.
Przyczyną problemu mogą być również zawory, które regulują ciśnienie w układzie przeciwblokującym, jeśli są zatkane.
Jeśli zlecisz mechanikowi wymianę pompy ABS, będzie on wiedział, czy rzeczywiście potrzebna jest nowa pompa, czy też problem można rozwiązać poprzez renowację obecnej.
Używana pompa ABS może służyć przez długi czas
Żywotność pomp ABS jest zwykle co najmniej taka sama, jak żywotność samego samochodu.
W związku z tym na rynku można znaleźć używane pompy ABS, które będą działać jeszcze wiele lat.
Jeśli zdecydujesz się na zakup używanej części, ważne jest, aby Twój dealer posiadał podstawową wiedzę na temat standardów pomp ABS, tak aby wymiana pompy nie zagrażała bezpieczeństwu.
Właściwa pompa ABS
Jeśli szukasz używanych części zamiennych, najprostszym rozwiązaniem jest wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu na Autoparts24. Następnie wyświetli się przykładowa lista pomp ABS.
Możesz również użyć oryginalnego numeru wygrawerowanego na pompie ABS do przeszukania naszych zasobów.
Autoparts24 zawsze sprzedaje oryginalne części samochodowe. Ułatwia to znalezienie odpowiedniej części zamiennej do Twojego pojazdu, choć zamienniki od zewnętrznych producentów również mogą się sprawdzić.
Czy mogę samodzielnie wymienić pompę ABS?
W zależności od pojazdu wymiana pompy ABS jest stosunkowo prostym procesem. Pompa może zawierać płyn hydrauliczny, dlatego ważne jest, aby po wymianie usunąć płyn z innych części.
FAQ
Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz jakieś wątpliwości, poniżej zamieściliśmy odpowiedzi na kilka pytań dotyczących problemów z układem przeciwblokującym.
Czym jest pompa ABS?
Pompa ABS to jedna z czterech części składających się na układ przeciwblokujący, będący standardowym wyposażeniem prawie wszystkich samochodów wyprodukowanych po połowie lat osiemdziesiątych.
Jak działa pompa ABS?
Pompa ABS zapewnia, że automatyczny układ przeciwblokujący posiada wystarczające ciśnienie powietrza, aby skorygować siłę hamowania, jeśli jedno lub więcej kół zostanie całkowicie zablokowane podczas hamowania.
Innymi słowy pompa ABS na podstawie sygnałów z czujników ABS i jednostki sterującej zapewnia pełną kontrolę nad hamowaniem.
Kiedy wymienić pompę ABS?
Cztery oznaki, że pompa ABS powinna zostać wymieniona:
- Jeśli na desce rozdzielczej zapali się kontrolka ABS
- Jeśli deska rozdzielcza wskazuje prędkość obrotową kół niezgodną z rzeczywistością
- Jeśli pedał hamulca wymaga do działania większego nacisku niż zwykle
- Jeśli hamulce zablokują się podczas jazdy
Ile kosztuje nowa pompa ABS?
Ceny pomp ABS różnią się w zależności od modelu samochodu. Cena nowej pompy ABS waha się w granicach 200-950 EUR, podczas gdy używaną pompę ABS można znaleźć za mniej niż połowę tej ceny.
Nowa pompa ABS do VW Golfa V z silnikiem wysokoprężnym kosztuje około 400 EUR, z kolei używaną oryginalną część można znaleźć w cenie 135 EUR.
Jak znajdę odpowiednią pompę ABS do mojego samochodu?
Na Autoparts24 wystarczy wpisać numer tablicy rejestracyjnej auta, aby znaleźć odpowiednią część zamienną do swojego samochodu.
Na stronie https://www.autoparts24.co.uk/oem znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym unikniesz zakupu części zamiennej, która nie pasuje do Twojego auta.
Ile kosztuje wymiana pompy ABS?
Wymiana pompy ABS zwykle zajmuje mniej niż godzinę, a przy cenie wahającej się od 40 EUR do 135 EUR najlepiej jest uzyskać stałą cenę wymiany, kontaktując się z warsztatem samochodowym.
Kiedy w samochodach pojawiła się pompa ABS?
Przeciwblokujący układ hamulcowy (ABS) został po raz pierwszy wprowadzony na rynek na początku lat 70-tych, a od połowy lat 80-tych ABS był już praktycznie standardem we wszystkich samochodach.
Nowe samochody sprzedawane w Danii zawsze wyposażone są w ABS.
Jak mogę dowiedzieć się, czy mój samochód posiada pompę ABS?
Większość nowoczesnych modeli samochodów wykorzystuje przeciwblokujący układ hamulcowy, który zawiera pompę ABS. Najłatwiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, którą znajdziesz również w Internecie.
Gdzie znajduje się pompa ABS?
Pompa ABS zlokalizowana jest w układzie hydraulicznym z czujnikiem ciśnienia, który między innymi monitoruje połączenie między pedałem hamulca, układem przeciwblokującym a hamulcami. Jednostka hydrauliczna zwykle znajduje się w pobliżu głównego cylindra.
Jaka jest żywotność pompy ABS?
Zazwyczaj wszystkie elementy układu ABS mają taką samą żywotność jak sam samochód.
Czego potrzebuję do wymiany pompy ABS?
Do wymiany pompy ABS wystarczy zestaw kluczy i odpowiednia część zamienna.
W zależności od części, które trzeba zdemontować, aby wymienić pompę ABS, jest to prosty proces.