Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 186

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 246

BMW

BMW

Dostępnych części : 157

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 37

Ford

Ford

Dostępnych części : 112

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 27

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 20

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 65

Opel

Opel

Dostępnych części : 63

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 62

Seat

Seat

Dostępnych części : 19

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 74

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 290

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 421

VW

VW

Dostępnych części : 404

Pompa wodna: działanie, wady i wymiana pompy w samochodzie

Pompa wody jest ważnym elementem większości nowoczesnych samochodów z silnikami spalinowymi. Jako serce obiegu płynu chłodzącego, pompa zapewnia stały przepływ płynu chłodzącego. Ze względu na stałe obciążenie pompa wodna może z biegiem lat ulec zużyciu lub zepsuć się z innych powodów. Następnie różne objawy wskazują na uszkodzenie pompy płynu chłodzącego.

Aby zapobiec uszkodzeniu silnika pojazdu, pompy wodne powinny być wymieniane na oryginalne przy pierwszych oznakach usterki. Dowiedz się teraz, jak działa pompa wodna, jak rozpoznać usterkę i gdzie można kupić odpowiednią część zamienną OEM za rozsądną cenę.

Funkcja pompy wodnej w samochodzie

.
Aby silnik spalinowy samochodu mógł być skutecznie chłodzony, nowoczesne pojazdy wyposażone są w system chłodzenia wodą z odpowiednią pompą. Kanały chłodziwa zintegrowane z blokiem silnika są przepuszczane przez wodę chłodzącą, aby szybko rozproszyć gorąco wytwarzane podczas pracy silnika. Blok silnika, pompa płynu chłodzącego i chłodnica pojazdu tworzą obieg chłodzenia.

Pompa wody, zwana również pompą płynu chłodzącego, stale pompuje płyn chłodzący lub wodę chłodzącą przez układ chłodzenia. W ten sposób gorący płyn chłodzący jest transportowany z bloku silnika do chłodnicy z przodu pojazdu, gdzie może się szybko schłodzić. Teraz schłodzona woda chłodząca przepływa przez zamknięty obieg chłodniczy z powrotem do silnika, aby go ponownie schłodzić. W razie potrzeby przepływa on również przez wymiennik ciepła nagrzewnicy.

Uszkodzona pompa wody – oto konsekwencje

Uszkodzenie pompy wody w pojeździe ma istotny wpływ na funkcjonowanie układu chłodzenia. Dzieje się tak dlatego, że bez pompy nie można utrzymać obiegu wody w obiegu chłodniczym. Jeśli woda nie jest już prowadzona przez pompę do chłodnicy silnika, silnik szybko się przegrzewa.

Jednak pompa wodna w silnikach spalinowych nie zawsze psuje się z chwili na chwilę. Znacznie częściej już wcześniej pojawiają się objawy, które wskazują na to, że pompa płynu chłodzącego wkrótce ulegnie uszkodzeniu. Jeśli na przykład pojawią się pierwsze przecieki, często jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby wymienić pompę wody.

Powszechne objawy uszkodzonej pompy płynu chłodzącego

  .

 • Utrata płynu chłodzącego: Pompy wody często przeciekają, ponieważ elementy uszczelniające, takie jak uszczelki, są zużyte. Niekiedy pod samochodem pojawiają się plamy, które rzucają się w oczy i są zabarwione jak płyn chłodniczy. Ponadto, poziom wody w zbiorniku wyrównawczym spada, gdy pompa jest nieszczelna.
 • .

 • Wysoka temperatura płynu chłodzącego: W przypadku awarii lub ustania prawidłowego działania pompy temperatura płynu chłodzącego często szybko wzrasta. Silnik może się również przegrzewać, jeśli pompa wody przestanie działać. Kierowca samochodu zauważa usterkę na wyświetlaczu temperatury w kokpicie pojazdu lub dzięki komunikatowi ostrzegawczemu na wyświetlaczu.
 • Niezwykłe odgłosy: Uszkodzone pompy wodne mają tendencję do hałasowania, zwłaszcza gdy są uszkodzone mechanicznie. Niekiedy kierowca zauważa wtedy odgłosy tarcia lub zgrzytania. Zużyte elementy uszczelniające pompy mogą również powodować dźwięki takie jak piszczenie lub brzęczenie, ale może być za to odpowiedzialny również zużyty pasek.
 • Awaria nagrzewnicy: Ponieważ w wielu pojazdach wymiennik ciepła nagrzewnicy jest bezpośrednio zintegrowany z obiegiem chłodzenia, również tutaj można znaleźć oznaki uszkodzonej pompy wody. Tak więc, może się zdarzyć, że funkcja ogrzewania samochodu nie powiedzie się, jeśli płyn chłodzący nie jest już pompowany prawidłowo przez obwód.
 • .

Dlaczego pompa wodna jest uszkodzona?

Pompy wodne w samochodach są zazwyczaj bezobsługowe i zaprojektowane do długotrwałej pracy. Pompy płynu chłodzącego mogą się jednak zużywać, zwłaszcza w starszych pojazdach lub w silnikach, które są poddawane dużym obciążeniom. Uszkodzenie pompy wodnej może również prowadzić do awarii.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń pomp wodnych

  .

 1. Zużycie na uszczelkach: Pompa wodna posiada różne uszczelki i inne elementy uszczelniające, które uszczelniają np. wał i obudowę. Ze względu na obciążenia termiczne, tarcie i z powodu twardnienia, uszczelki zużywają się wraz z wiekiem i przebiegiem pojazdu.
 2. Zanieczyszczona woda chłodząca: Ze względu na ciała obce w wodzie chłodzącej, wewnętrzna praca pomp może zostać łatwo uszkodzona. Brud lub inne cząstki mogą dostać się do układu chłodzenia podczas uzupełniania wody lub w wyniku uszkodzenia innych elementów. Tutaj ciała obce mogą, na przykład, uszkodzić wirnik wewnątrz pompy wodnej.
 3. Wada mechaniczna: Pompy płynu chłodzącego są wyposażone w części działające mechanicznie, które z kolei mogą się zepsuć. Tak więc, w zależności od modelu i konstrukcji pompy, zębnik napędowy lub pulley może się zużywać, podobnie jak wirnik pompy wewnątrz. Często winne są ciała obce w chłodziwie, korozja, zmęczenie materiału lub usterki w napędzie pompy.

Nabyć odpowiednią pompę wodną

Jeśli pompa wodna silnika spalinowego jest uszkodzona, zazwyczaj nie można jej naprawić. Wymiana pompy na odpowiednią część zamienną jest więc nieunikniona. Z wymianą pompy nie należy zwlekać zbyt długo, ponieważ całkowita awaria pompy wody może również doprowadzić do uszkodzenia silnika.

Odpowiednie pompy wodne do Twojego pojazdu, jak również wiele innych oryginalnych części zamiennych można znaleźć na przejrzystej liście w Autoparts24.eu. Wystarczy wpisać model i producenta pojazdu lub ewentualnie numery kluczyka z dowodu rejestracyjnego. Wysokiej jakości używane pompy wodne z recyklingu samochodów są często znacznie tańsze niż inne części OEM. Przejrzysta prezentacja w sklepie Autoparts24.eu umożliwia również szybkie porównanie cen.

Trzy wskazówki dotyczące wymiany pompy wodnej

.

  .

 1. Wymienić pasek rozrządu w tym samym czasie: W niektórych modelach pojazdów, pompa wody jest napędzana przez pasek rozrządu, który również kontroluje zawory w głowicy cylindra. Ponieważ pas musi być usunięty w każdym razie do wymiany pompy, należy go wymienić od razu z nowym paskiem rozrządu.
 2. .

 3. Kupuj części używane: Pompy wodne są czasami szczególnie tanie, jeśli są kupowane jako używane części zamienne. W tym przypadku należy stosować wyłącznie dobrą jakość z wiarygodnego źródła. Element ten powinien być oryginalny, pochodzący od producenta pojazdu, a także kupiony w stanie nienaruszonym i z jak najmniejszym przebiegiem.
 4. Przeprowadzić jazdę próbną: Po wymianie pompy wody chłodzącej należy uzupełnić nowy płyn chłodzący do znaku maksimum. Następnie warto przeprowadzić próbny rozruch silnika i obserwować poziom płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym. Nie jest rzadkością, że po wymianie pompy w układzie chłodzenia tworzą się kieszenie powietrzne, które wymagają uzupełnienia płynu chłodzącego.

Większa żywotność pompy wodnej

.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem niż tania wymiana pompy wodnej jest przedłużenie jej żywotności w prosty sposób. Na przykład, należy upewnić się, że wlewana jest tylko czysta woda chłodząca z dopuszczonymi dodatkami. Zatwierdzony przez producenta płyn niezamarzający często służy również jako ochrona antykorozyjna. Należy również unikać regularnego przeciążania silnika oraz poluzowanego paska napędowego.

Najnowsze produkty

: