Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 626

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 755

BMW

BMW

Dostępnych części : 542

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 933

Dacia

Dacia

Dostępnych części : 213

Fiat

Fiat

Dostępnych części : 570

Ford

Ford

Dostępnych części : 1.019

Honda

Honda

Dostępnych części : 281

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 892

Kia

Kia

Dostępnych części : 1.071

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 489

Mitsubishi

Mitsubishi

Dostępnych części : 412

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 824

Opel

Opel

Dostępnych części : 1.019

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 1.443

Przekładnia kierownicza

Termin „układ kierowniczy” obejmuje cały system, który odpowiada za prowadzenie samochodu. Od kolumny kierownicy, która jest elementem mechaniczno-hydraulicznym, biegnącym od kierownicy w dół do przekładni kierowniczej, aż do wahaczy, które kierują kołami w prawo lub w lewo.

W artykule tym zaczniemy więc od kolumny kierownicy, ponieważ układ kierowniczy składa się z tak wielu różnych części, że nie sposób opisać ich wszystkich w jednym artykule.

Żywotność układu kierowniczego jest różna

Kolumna kierownicza, czyli sam siłownik, który znajduje się pomiędzy kierownicą a przekładnią kierowniczą, ma zwykle dłuższą żywotność niż sam samochód, dotyczy to również trwałych elementów, takich jak samo zawieszenie.

Jednak komponenty hydrauliczne, które również są częścią kolumny kierownicy, mogą ulec awarii, jeśli samochód regularnie jeździ po nierównym terenie lub jeśli pojazd nie był odpowiednio serwisowany.

Właściwy układ kierowniczy

Ze względu na to, że układ kierowniczy jest połączony z całym mechanizmem kierowniczym, możesz napotkać takie pojęcia jak wyprzedzenie sworznia zwrotnicy, kąt pochylenia koła, zbieżność kół, rozbieżność kół lub kąt pochylenia sworznia zwrotnicy.

Terminy te opisują różne kąty i odległości związane z położeniem i pochyleniem kół samochodu i są istotne tylko w kontekście ustawiania oraz regulacji położenia kół.

Na szczęście nie musisz posiadać kompleksowej wiedzy na temat terminów z dziedziny mechaniki, aby znaleźć odpowiednią część zamienną.

Na autoparts24.co.uk masz pewność kompatybilności części zamiennej z Twoim pojazdem, jeśli została ona wyszukana po numerze oryginalnej części.

Używana przekładnia kierownicza

Na Autoparts24 wszystkie nasze oryginalne części zamienne pochodzą z autoryzowanych stacji demontażu, przede wszystkim dzięki naszej współpracy z ponad 100 niemieckimi firmami zajmującymi się recyklingiem samochodów.

Oznacza to, że nawet jeśli kupisz tani i używany układ kierowniczy, to i tak będzie on wysokiej jakości i spełni standardy wyznaczone przez Twojego mechanika.

Porozmawiaj ze swoim mechanikiem, jeśli nie masz pewności, co dokładnie powoduje problem z układem kierowniczym, powie Ci on, jakie elementy należy wymienić, a my doradzimy które części są dedykowane do Twojego pojazdu.

Zużycie opon

Przekładnia kierownicza służy nie tylko do skręcania w prawo lub w lewo. W nowoczesnych samochodach układ kierowniczy jest precyzyjnie wyregulowany tak, aby kontakt opony z drogą był optymalny pod względem oporu powietrza i redukcji kontaktu opony z drogą.

Może się to wydawać paradoksem, że opony powinny mieć jak najmniejszy kontakt z nawierzchnią, ale ma to na celu ułatwienie jazdy (ponieważ większy kontakt z jezdnią wymaga większej siły przy skręcaniu).

Jeśli precyzyjne wyregulowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, oznacza to, że opony zużywają się nierównomiernie i nieproporcjonalnie.

Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytania, poniżej zebraliśmy kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z wymianą przekładni kierowniczej.

 

Czym jest kierownica? Jak działa?

Układ kierowniczy stanowi mechaniczne połączenie pomiędzy kierownicą a przekładnią kierowniczą, która dalej połączona jest z wahaczami zmieniającymi położenie kół i kierunek jazdy samochodu.

Umożliwia on prowadzenie samochodu zgodnie z ruchem kierownicy, dlatego jest ważną częścią zamienną, którą należy utrzymywać w jak najlepszym stanie.

Chociaż połączenie kierownicy z kołem brzmi jak coś prostego, jest to niezwykle ważny element Twojego pojazdu, ponieważ mechanika obrotu i pochylenia koła (poprzez przekładnię kierowniczą) jest bardziej skomplikowana niż się wydaje.

Kierownica w nowoczesnych samochodach zapada się w razie kolizji jako środek bezpieczeństwa, dzięki czemu kierowca ponosi mniejsze obrażenia w razie wypadku. Dlatego też, pod wieloma względami, prawidłowe kierowanie pojazdem jest istotnym czynnikiem bezpieczeństwa.

Kiedy wymienić przekładnię kierowniczą?

Następujące oznaki wskazujące na konieczność wymiany układu kierowniczego mogą również oznaczać konieczność wymiany lub uzupełnienia oleju w układzie wspomagania kierownicy. W instrukcji obsługi pojazdu znajdziesz informację o tym, gdzie znajduje się komora olejowa.

Zaleca się wymianę oleju w układzie wspomagania kierownicy przynajmniej raz na trzy lub cztery lata.

Powinieneś przyjrzeć się bliżej przekładni kierowniczej, jeśli:

– kierownica kręci się ciężej niż zwykle

– wycieka olej ze wspomagania układu kierowniczego. Zazwyczaj towarzyszy temu zapach spalonego oleju. Przy czym olej jest zazwyczaj czerwonawy lub różowy i kapie z tylnej części silnika.

– podczas manewrowania kierownicą słychać dźwięki szorowania

– kierownica nie wraca samoczynnie na środek, tj. kierunek na wprost

– kierownica nie utrzymuje położenia po jej ustawieniu

Przy wymianie układu kierowniczego należy wziąć pod uwagę zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i kwestie finansowe.

Zapewnia on mobilność samochodu, minimalizuje zużycie opon i maksymalizuje wydajność energetyczną, a dzięki prawidłowej naprawie można uniknąć poważnych uszkodzeń pojazdu.

 

Ile kosztuje nowa kierownica?

W Autoparts24 sam układ kierowniczy, który łączy kierownicę z przekładnią kierowniczą i posiada wspomaganie kierownicy, kosztuje z reguły ok. 95 do 120 EUR. Jak wspomniano wcześniej w artykule, ceny kierownicy różnią się w zależności od tego, która część wymaga wymiany.

Jeśli chodzi o układ kierowniczy, sprzedajemy wszystko, od gałek na kierownicę po przednie osie i tuleje, więc niezależnie od tego, jaki masz problem z kierownicą, istnieją duże szanse, że posiadamy na sprzedaż odpowiednią część zamienną w atrakcyjnej cenie.

Zawsze sprzedajemy oryginalne części zamienne do samochodów, co oznacza, że są one produkowane przez samych producentów samochodów, ponadto klientom prywatnym przysługuje dwuletnia gwarancja w przypadku wadliwego działania danej części.

 

 

Ile kosztuje wymiana układu kierowniczego?

Trudno jest wskazać konkretną cenę za wymianę układu kierowniczego, ponieważ zależy ona od tego, która część wymaga wymiany. Jeśli po wymianie konieczna jest diagnostyka układu kierowniczego i ustawienie geometrii kół samochodu, rzeczywisty koszt może wynieść 400 EUR.

 

Jak znajdę odpowiedni układ kierowniczy do mojego samochodu?

Na Autoparts24 znajdziesz odpowiedni układ kierowniczy na orientacyjnej liście, podając numer rejestracyjny swojego pojazdu lub numer oryginalnej części.

Dotyczy to wieluróżnych części zamiennych, wystarczy wpisać oryginalny numer w polu wyszukiwania na stronie głównej Autoparts24.

W instrukcji obsługi samochodu można również znaleźć parametry techniczne części zamiennych, a dodatkowo na samym układzie kierowniczym znajduje się jego numer produkcyjny.

Na stronie https://www.autoparts24.dk/oem/ znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, zapoznaj się z nimi, aby nie okazało się, że kupiłeś używany zamiennik, który nie pasuje do Twojego pojazdu.

 

Jakich narzędzi użyć do wymiany kierownicy

Jak wspomniano, wymiana kierownicy wiąże się z koniecznością precyzyjnej regulacji, której większość osób nie jest w stanie wykonać prawidłowo we własnym garażu.

Jeśli do wymiany jest tylko kolumna kierownicy, użyj zestawu kluczy, uniwersalnego przegubu i odpowiedniego narzędzia, aby zdjąć panele, które zakrywają kierownicę i mechanizm fotela kierowcy.

Oto anglojęzyczny poradnik dotyczący wymiany kolumny kierownicy: https://www.wikihow.com/Install-a-Steering-Column.

Najnowsze produkty

: