Menu toggle

Witamy

Silnik

Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?

Kontrolka silnika check engine jest jedną z licznych lampek ostrzegawczych na desce rozdzielczej każdego nowoczesnego samochodu. Jej zadaniem jest  ostrzeganie kierowcy o usterkach w układzie sterowania silnika, problemach z zapłonem lub usterkach w układzie oczyszczania spalin. Słabe osiągi silnika lub wadliwe oczyszczanie spalin mogą być w ten sposób szybko zauważone i usunięte, aby zapobiec podwyższonej emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Czytaj więcej: Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną przekładnią? 

Zapalona kontrolka silnika – co to oznacza?

Płonąca lampka ostrzegawcza silnika-check engine na tablicy przyrządów współczesnego samochodu sygnalizuje kierowcy, że wystąpił problem z oczyszczaniem spalin lub sterowaniem silnika. Oznacza to, że silnik nie pracuje optymalnie lub spaliny nie są oczyszczane zgodnie z normą, co pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki w warsztacie. Komunikat ten zostaje z reguły równocześnie zapisywany w pamięci usterek pojazdu.

W przeciwieństwie do migania czerwonej kontrolki oleju, które powinno spowodować natychmiastowe zatrzymanie pojazdu, w przypadku zapalenia się kontrolki silnika, która ma kolor żółty, pojazdem zazwyczaj można nadal jeździć. Ale z kolei już migająca kontrolka-check engine może wskazywać na poważniejsze usterki, więc jeśli to się zdarzy, to lepiej wyłączyć silnik przy najbliższej okazji lub podjechać samochodem do pobliskiego warsztatu, gdzie usterka zostanie prawidłowo zdiagnozowana i usunięta.

Kontrolka ostrzegawcza check engine zapala siÄ™ przy uruchamianiu silnika

Jeśli kontrolka silnika check engine zapala się po włączeniu zapłonu, nie jest to nic nadzwyczajnego, bowiem zazwyczaj gaśnie ona po kilku sekundach od uruchomienia silnika. Umożliwia to sprawdzenie poprawności działania systemu. Jeśli jednak kontrolka silnika nie zapala się po przekręceniu kluczyka, oznacza to, że uległa ona uszkodzeniu lub, że w systemie diagnostycznym nastąpiła awaria.

Kontrolka silnika miga lub Å›wieci siÄ™ – oto możliwe przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn zapalenia się kontrolki silnika. Usterka może być zlokalizowana w układzie dolotowym, wydechowym lub w samym silniku, a jej żródłem może być, między innymi, zanieczyszczona świeca zapłonowa, uszkodzona cewka zapłonowa lub nieszczelność w kolektorze wydechowym. Do najczęstszych usterek należą:

  • Usterki Å›wiec zapÅ‚onowych
  • Usterka w kolektorze dolotowym
  • Uszkodzenie ukÅ‚adu wydechowego
  • Problemy z czujnikami
  • Porowate i nieszczelne przewody
  • Wady na zÅ‚Ä…czach

Nowoczesny silnik ma coraz więcej czujników, przewodów i systemów, które również mogą być źródłem błędów. Częstą przyczyną świecenia kontrolki check engine w nowoczesnych silnikach benzynowych jest uszkodzenie sondy lambda. Jeśli przewody w układzie dolotowym są porowate, może dojść do problemu z przeciekami powietrza.

Co może zrobić kierowca, gdy zapali siÄ™ kontrolka “check engine”?

Świecenie lub miganie kontrolki ostrzegawczej silnika wskazuje jedynie na problem, nie określając jego dokładnych przyczyn. Jeśli czujnik wyśle jednorazowy błąd, który później się nie pojawia, to zazwyczaj komputer gasi zapaloną kontrolkę po pewnym czasie, np. po wyłączeniu silnika. Jeśli natomiast po ponownym uruchomieniu kontrolka nie gaśnie, to sygnał że mamy do czynienia z usterką. Kierowca powinien zwrócić wtedy uwagę na nietypowe zachowanie silnika i, w razie zaobserwowania spadku jego mocy bądź innych niepokojących objawów, jak najszybciej podjechać samochodem do warsztatu. Szczególnie pomocnym może wtedy okazać się odczyt pamięci błędów, gdzie w postaci kodów ustalonych indywidualnie przez każdego producenta, spisywane są sygnały przesyłane przez czujniki układu samodiagnozy pojazdu. Taki odczyt niekiedy pomaga w ustaleniu miejsca awarii, a czasem nawet umożliwia wskazanie konkretnego problemu.

Odczytanie pamięci usterek za pomocą urządzenia diagnostycznego

Usterki związane z układem napędowym są zapisywane w pamięci usterek pojazdu w postaci kodu usterki. Informacje te mogą być odczytywane np. przez ADAC lub warsztat i służą do lepszego zdiagnozowania usterki. Dane i informacje z urządzenia diagnostycznego umożliwiają mechanikowi w warsztacie uzyskanie wstępnej informacji dotyczącej zaistniałego problemu.

Na przykÅ‚ad komunikaty o bÅ‚Ä™dach typu: “Regulacja skÅ‚adu mieszanki zbyt uboga” bÄ…dź “SygnaÅ‚ z katalizatora sondy niewiarygodny” mogÄ… wskazywać na uszkodzony przewód w ukÅ‚adzie dolotowym. Komunikat o bÅ‚Ä™dzie może mieć jednak także innÄ… przyczynÄ™. Dlatego do postawienia trafnej diagnozy zwykle konieczne jest przeprowadzenie dokÅ‚adnej diagnostyki przez doÅ›wiadczonego fachowcÄ™ z warsztatu mechanicznego.

Zapala siÄ™ kontrolka silnika – te części mogÄ… być uszkodzone

Jeśli kontrolka silnika stale pali się podczas jazdy, oznacza to zazwyczaj, że jakieś podzespoły samochodu są uszkodzone i należy je jak najszybciej wymienić. W grę mogą tutaj wchodzić elementy układu zapłonowego, takie jak świece bądź przewody zapłonowe lub też cewka zapłonowa, a także części układu wydechowego, takie jak sonda lambda bądź też katalizator.

Częstą przyczyną świecącej się lub migającej kontrolki silnika jest uszkodzony zawór EGR, który stoi za procesem recyrkulacji spalin, wpływając przy tym na redukcję ich emisji i poprawę osiągów silnika w pojazdach z silnikiem Diesla. Odbywa się to poprzez kierowanie części spalin z powrotem do cylindrów. Usterki w zaworze EGR są często spowodowane nagromadzeniem się w nim sadzy oraz cząstek stałych.

Innymi przyczynami odpowiedzialnymi za świecenie się kontrolki silnika mogą być ponadto: usterki podzespołów w układzie dolotowym silnika, takie jak: uszkodzone przewody dolotowe, kolektory dolotowe lub czujniki masowego przepływu powietrza a także inne czujniki, takie jak: czujnik wałka rozrządu lub czujnik ciśnienia doładowania.

W Autoparts24 można znaleźć wszystkie powyższe oryginalne części zamienne używane o najlepszej jakości, które pochodzą z autoryzowanych stacji demontażu pojazdów. Na naszej stronie internetowej istnieje możliwość porównania wielu ofert różnych firm zajmujących się właśnie recyklingiem samochodów i zamówienia odpowiedniej części zamiennej do własnego pojazdu za rozsądną cenę.

Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?

Alternator dostarcza energiÄ™ do instalacji elektrycznej w samochodzie. KiedyÅ› byÅ‚ on potrzebny tylko do reflektorów, ale dziÅ› jest niezbÄ™dny do niezawodnego zasilania wielu podzespołów. JeÅ›li generator prÄ…du jest uszkodzony, czÄ™sto można to zauważyć dopiero po zapaleniu siÄ™ kontrolki akumulatora. Ale…
Czytaj więcej

Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwanie usterek

Silnik jest kluczowym elementem każdego samochodu. Jest on odpowiedzialny za zasilanie wszystkiego, od Å›wiateÅ‚ po system audio, a także za obsÅ‚ugÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci funkcji pokÅ‚adowych. Ale czasami ta istotna część ulega uszkodzeniu i stwarza problemy, które nie zawsze sÄ… Å‚atwe do…
Czytaj więcej

Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wymienić samodzielnie?

Samochód elektryczny jest uważany za główny filar przyszÅ‚oÅ›ciowego i przyjaznego dla Å›rodowiska naturalnego systemu transportu. Ale czy można samodzielnie naprawiać silniki elektryczne? A które części majsterkowicze  powinni lepiej zostawić w spokoju? Silnik elektryczny a silnik spalinowy – jakie sÄ… różnice?…
Czytaj więcej

Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?

JeÅ›li dobrze zadbamy o silnik, bÄ™dzie on na pewno sÅ‚użyÅ‚ nam dÅ‚ugo i niezawodnie. Silnik musi dziaÅ‚ać sprawnie, aby samochód mógÅ‚ siÄ™ dalej poruszać i pokonywać kolejne kilometry. Dlatego bardzo ważnym jest, aby utrzymać silnik w najlepszej formie, by funkcjonowaÅ‚…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki