Menu toggle

Witamy

Porównaj ceny używanych skrzyń biegów

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 145

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 149

BMW

BMW

Dostępnych części : 167

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 14

Ford

Ford

Dostępnych części : 127

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 116

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 95

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 238

Opel

Opel

Dostępnych części : 53

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 14

Seat

Seat

Dostępnych części : 21

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 196

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 316

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 587

VW

VW

Dostępnych części : 866

Skrzynia rozdzielcza

O samej skrzyni rozdzielczej nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Jest to trwały dwuczęściowy blok wykonany z aluminium, wyposażony w system łańcuchowy lub zębaty, który przekazuje i rozprowadza moc ze skrzyni biegów do napędu na cztery koła.

Skrzynia rozdzielcza jako całość składa się z:

– samej skrzyni (dwie części, odlane z aluminium – lekkie i wytrzymałe)

– tłumiki drgań

– łańcuch i koła zębate (w przypadku napędu łańcuchowego, w przeciwnym razie w skrzyni rozdzielczej znajdziesz przekładnię bez łańcucha)

– pompa olejowa

– oś przednia i tylna

– pierścienie ustalające

– nakrętki

Dlaczego skrzynia rozdzielcza jest ważna?

Skrzynia rozdzielcza jest, jak wspomniałem, trwałą częścią zamienną. Mieści ona w sobie potężny układ rozdziału mocy i chroni wewnętrzne części, które zapewniają optymalne wykorzystanie mocy.

W przypadku awarii obudowy lub części wewnętrznych, może to mieć wpływ na inne części systemu przekładni, ponieważ układ zostanie przeciążony lub skrzywiony.

Skrzynię rozdzielczą można porównać do skrzyni biegów, ponieważ w pojeździe z napędem na cztery koła jest ona tak samo niezbędna jak sama skrzynia biegów pod względem rozkładu mocy, zapewniając optymalne wykorzystanie energii i oporu powietrza.

Kiedy należy wymienić skrzynię rozdzielczą?

Skrzynia rozdzielcza znajduje się w dolnej części samochodu, w pobliżu skrzyni biegów, dlatego trudno jest z całą pewnością stwierdzić, czy to właśnie ona jest przyczyną problemów, jeśli słychać stukanie u dołu samochodu.

Oznaką tego, że skrzynia rozdzielcza jest przestarzała, może być:

– Jeśli zmiana biegów jest odczuwalna/głośniejsza bardziej niż zwykle

– Jeżeli napęd na cztery koła przestaje działać samoczynnie

– Jeśli pod samochodem, w miejscu gdzie znajduje się skrzynia rozdzielacza, występuje wyciek

– Jeśli nie możesz ustalić, dlaczego na desce rozdzielczej świeci się kontrolka “check engine”

Jeżeli po samodzielnym demontażu skrzyni rozdzielczej okaże się, że blacha stała się krucha lub zardzewiała, należy wymienić obudowę.

Do zdiagnozowania pompy oleju lub układu łańcuchowego potrzebna jest nieco większa wiedza techniczna.

 

Renowacja czy wymiana

Nie zawsze można jednoznacznie stwierdzić, czy tylko niektóre części skrzyni rozdzielczej wymagają wymiany.

Kiedy Ty lub Twój mechanik wymontujecie i otworzycie skrzynię, okaże się, czy tylko niektóre części wymagają wymiany, czy też sama obudowa skrzyni rozdzielczej jest na tyle zużyta, że trzeba ją wymienić.

Właściwa część zamienna

Na autoparts24.dk znajdziesz skrzynię rozdzielczą, która pasuje do Twojego samochodu za pomocą wyszukiwania według tablicy rejestracyjnej. Wystarczy wpisać numer w polu wyszukiwania na stronie głównej.

Co więcej, kod produkcyjny danej części samochodowej jest zazwyczaj umieszczony lub wygrawerowany na samej części. Warto też zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, aby znaleźć właściwą część, ale jak już wspomniałem, wszystko, czego potrzebujesz to numer rejestracyjny, jeśli robisz zakupy na Autoparts24.

Na Autoparts24 masz miesiąc na zwrot towaru, jeśli okaże się, że wybrałeś złą skrzynię rozdzielczą.

Autoparts24 zawsze sprzedaje oryginalne części samochodowe. Ułatwia to znalezienie odpowiedniej części zamiennej do Twojego pojazdu, choć zamienniki od zewnętrznych producentów również mogą się sprawdzić.

Na https://www.autoparts24.dk/oem/ znajdziesz obszerny poradnik na temat tego, jak znaleźć odpowiednią część zamienną, aby w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze.

Wymiana skrzyni rozdzielczej

Na https://bsc04id.fandom.com/wiki/Fordelergearkasse znajdziesz szczegółowy poradnik o tym, jak samodzielnie wymienić skrzynię rozdzielczą.

Mechanicy stojący za tym artykułem wyjaśniają, że proces jest stosunkowo prosty, ale będziesz potrzebować specjalnych narzędzi, jeśli konieczna będzie wymiana lub zdjęcie pierścieni blokujących albo łożysk.

Nowa/używana skrzynia rozdzielcza

Przy zakupie używanej skrzyni rozdzielczej za pośrednictwem autoryzowanej stacji demontażu samochodów, największą różnicą między nowymi a używanymi częściami zamiennymi jest cena.

Różnica w cenie przy zakupie skrzyni rozdzielczej może wynosić od 535 do 670 EUR, jeśli jako przykład podamy napęd na cztery koła BMW.

Partnerzy Autoparts24, przede wszystkim autoryzowane stacje demontażu samochodów w Niemczech, dbają o to, aby w sprzedaży zawsze znajdował się szeroki wybór sprawnych skrzyń rozdzielczych.

Czym jest skrzynia rozdzielcza i jak działa?

Skrzynia rozdzielcza stanowi uzupełnienie skrzyni biegów i jest dostępna tylko w pojazdach z napędem na cztery koła.

Zadaniem skrzyni rozdzielczej jest równomierne rozprowadzenie mocy ze skrzyni biegów do każdego z czterech kół samochodu.

Kiedy należy wymienić skrzynię rozdzielczą?

– Jeśli słyszysz odgłosy klikania lub drapania z dołu samochodu

– Jeśli zmiana biegów jest odczuwalna/głośniejsza bardziej niż zwykle

– Jeżeli napęd na cztery koła przestaje działać samoczynnie

– Jeśli pod samochodem, w miejscu gdzie znajduje się skrzynia rozdzielacza, występuje wyciek

– Jeśli nie możesz ustalić, dlaczego na desce rozdzielczej świeci się kontrolka “check engine”

Ile kosztuje nowa skrzynia rozdzielcza?

Całkowicie nowa skrzynia rozdzielcza może kosztować do 5350 EUR (BMW F11 5.35i XD). Z reguły używany oryginalny zamiennik kosztuje od 270 do 1350 EUR.

 

Jak znajdę odpowiednią skrzynię rozdzielczą do mojego samochodu?

Na Autoparts24 znajdziesz odpowiednią skrzynię rozdzielczą na podstawie tablicy rejestracyjnej swojego pojazdu.

Dotyczy to szereguróżnych używanych części, wystarczy wpisać numer rejestracyjny w polu wyszukiwania na stronie głównej Autoparts24. Następnie wyświetli się przykładowa lista dostępnych części zamiennych.

Specyfikacje części zamiennych można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, dodatkowo numer produkcyjny skrzyni rozdzielczej znajduje się na samej części.

Na stronie https://www.autoparts24.dk/oem/ znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz zakupu części zamiennej, która nie pasuje do Twojego pojazdu.

Ile kosztuje wymiana?

Wymiana zwykle kosztuje około 335 EUR, ale cena różni się w zależności od warsztatu.

Tutaj znajdziesz poradnik jak samodzielnie wymienić skrzynię rozdzielczą: https://bsc04id.fandom.com/wiki/Fordelergearkasse (ten jest w języku duńskim, ale prawdopodobnie dostępny jest także w innych językach).

Jakich narzędzi potrzebujesz do wymiany skrzyni rozdzielczej?

Do demontażu całej skrzyni rozdzielczej należy używać wyłącznie klucza o odpowiednim rozmiarze.

W przypadku konieczności demontażu skrzyni, np. w celu przeprowadzenia naprawy, potrzebne są dodatkowe narzędzia, jak wspomniano w linku powyżej.

Jak mogę się dowiedzieć, czy mój samochód posiada skrzynię rozdzielczą?

Jeśli Twój pojazd nie posiada napędu na wszystkie koła (4WD), nie martw się o skrzynię rozdzielczą. Znajduje się ona w większości samochodów z napędem na cztery koła.

Jaka jest żywotność skrzyni rozdzielczej?

Skrzynia rozdzielcza wytrzymuje zazwyczaj ok. 100 000 kilometrów. Żywotność zależy od terenu, na którym najczęściej użytkowany jest pojazd z napędem na cztery koła.

Sama skrzynia jest zazwyczaj wykonana z litego aluminium, dlatego też częściej problemem są mechaniczne części znajdujące się wewnątrz.

Dlatego jeśli Twoja skrzynia rozdzielcza wymaga wymiany, możesz śmiało kupić używany egzemplarz pod warunkiem, że korzystasz z usług sprzedawcy, który zna się na rzeczy.

Najnowsze produkty

: