Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 4.795

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 2.133

BMW

BMW

Dostępnych części : 2.606

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 972

Ford

Ford

Dostępnych części : 1.972

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 1.566

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 596

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 1.204

Opel

Opel

Dostępnych części : 1.204

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 1.742

Seat

Seat

Dostępnych części : 763

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 2.288

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 2.440

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 3.511

VW

VW

Dostępnych części : 7.539

Sonda lambda: rozwiązywanie problemów, zakup i wymiana sondy w pojeździe

Sonda lambda jest ważnym czujnikiem w układzie wydechowym nowoczesnych silników. Tutaj czujnik mierzy zawartość tlenu resztkowego w spalinach i udostępnia tę informację jednostce sterującej silnika. Sondy lambda są stosowane głównie w samochodach z katalizatorem. Zapewniają one optymalne wartości spalin przy niskim stężeniu substancji szkodliwych. W przypadku uszkodzenia sondy lambda często pojawiają się takie objawy, jak zwiększone zużycie paliwa lub spadek mocy silnika. Dlatego uszkodzone czujniki należy niezwłocznie wymienić na odpowiednie oryginalne części zamienne.

Funkcja sondy lambda w samochodzie

Prawie wszystkie nowoczesne pojazdy posiadają sondę lambda umieszczoną bezpośrednio w układzie wydechowym. Tam czujnik mierzy resztkową zawartość tlenu w spalinach i porównuje ją z wartością odniesienia, zazwyczaj z powietrzem otoczenia. Ustalona wartość jest przekazywana do jednostki sterującej silnika w formie sygnału elektrycznego. Na podstawie tych wartości układ sterowania silnikiem może rozpoznać, czy mieszanka palona jest optymalnie dobrana, czy też jest zbyt bogata lub zbyt uboga.

Niebagatelny wpływ na oczyszczanie spalin ma również zmierzona zawartość tlenu. Poprzez regulację układu wtryskowego i zapłonu silnik może być eksploatowany w taki sposób, że spaliny mogą być optymalnie oczyszczane w katalizatorze. Dlatego uszkodzenie sondy lambda może z pewnością prowadzić do złych wartości spalin. Najpóźniej wartości te mogą stać się problemem przy kolejnym zgłoszeniu pojazdu do kontroli generalnej.

W zależności od pojazdu możliwe są dwie sondy lambda

.
W większości modeli sonda lambda jest wkręcana bezpośrednio do rury wydechowej przez gwintowany otwór i w zależności od pojazdu znajduje się np. w kolektorze wydechowym. Jednak wiele nowoczesnych pojazdów posiada dwa czujniki. Jeden czujnik znajduje się przed katalizatorem, a drugi za nim. Ten czujnik referencyjny pozwala silnikowi stwierdzić, czy pierwszy czujnik działa optymalnie i odpowiednio skompensować odchylenia.

Jeśli sonda lambda jest uszkodzona

Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, nie można jednoznacznie określić wartości lambda. W zależności od rodzaju uszkodzenia sonda lambda może podawać nieprawidłowe wartości pomiarowe lub nie podawać żadnego sygnału. W związku z tym jednostka sterująca silnika nie ma dostępu do tych wartości. Praca silnika może ulec pogorszeniu, podobnie jak jakość spalin.

Prawdopodobne objawy uszkodzonej sondy lambda

Różne objawy mogą wskazywać na uszkodzenie sondy lambda. Czasami silnik zacina się podczas przyspieszania, lub samochód ma tendencję do słabej reakcji przepustnicy w ogóle. Silnik może również wyczerpywać obroty lub zużywać znacznie więcej paliwa. Czasami spaliny mają nietypowy zapach, jeśli czujnik jest uszkodzony.

  .

 • Bieg silnika jest poza okręgiem
 • .

 • Zacinanie się silnika przy przyspieszaniu
 • .

 • Zapala się lampka kontrolna silnika
 • .

 • Emisja spalin jest słaba
 • Zużycie paliwa jest znacznie zwiększone
 • .

Ponieważ przy uszkodzonej sondzie lambda nie można już optymalnie dopasować stosunku powietrza i paliwa, wzrasta stężenie substancji szkodliwych w spalinach. Dlatego niektóre pojazdy przełączają się w tryb pracy awaryjnej, gdy sonda lambda jest uszkodzona. Może to spowodować zapalenie się lampki kontrolnej silnika lub pojawienie się komunikatów w komputerze pokładowym o problemie ze spalinami.

Inne części samochodu również mogą być uszkodzone

.
Jeżeli objawy wskazują na uszkodzenie sondy lambda, sama sonda nie musi być uszkodzona. Czasami przewody między sondą lambda a sterownikiem silnika są uszkodzone. Skorodowane przejście przy złączu może również prowadzić do problemów. Często tylko diagnoza w warsztacie może dać pewność. Personel dysponuje specjalistycznym sprzętem do badań i często może korzystać z własnego doświadczenia.

Wymiana sondy lambda – jak wymienić podzespół

Sonda lambda ulega pewnemu zużyciu na skutek starzenia się materiału i naprężeń cieplnych, przyczyną uszkodzenia sondy może być również olej w układzie wydechowym. Ponieważ z reguły nie można naprawić tej części, uszkodzone sondy lambda powinny być zawsze wymieniane na oryginalne części zamienne. Dokładny sposób postępowania może się różnić w zależności od modelu i producenta.

Wymiana sondy lambda od góry lub od dołu

W zależności od pojazdu i położenia sondy lambda, element może być wymieniany od dołu lub od góry przez komorę silnika. Często jednak, aby wymienić sondę lambda, konieczne jest podniesienie samochodu na podnośniku. Po wielu latach stara sonda lambda jest często bardzo ciasna i trudna do poluzowania. Pomocny może być tu solidny klucz oczkowy.

Po poluzowaniu połączenia wtykowego i usunięciu uszkodzonej sondy lambda, można wkręcić nieuszkodzoną sondę do układu wydechowego. Następnie ponownie podłączyć przewody za pomocą styku wtykowego. Ponieważ sondy lambda różnią się liczbą biegunów i liczbą linii, ważne jest, aby przy zamawianiu części zamiennych wybrać właściwy model.

Sonda lambda FAQ – 3 pytania dotyczące sondy lambda

  .

 1. Czy sondy lambda można naprawić? – Jeśli sonda lambda w samochodzie jest uszkodzona, zazwyczaj nie można jej naprawić. W rzadkich przypadkach czyszczenie sondy lambda jest przydatne, ale najczęściej element ten jest uszkodzony. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana sondy lambda na część zamienną.
 2. Co to jest sonda NOx i jaka jest różnica? – Sonda NOx jest również czujnikiem w układzie wydechowym, podobnym do sondy lambda. Znajduje się on za katalizatorem i mierzy udział tlenu, ale także stężenie tlenku azotu w strumieniu spalin.
 3. Od kiedy montowane są sondy lambda? – Pierwsza sonda lambda została opracowana w latach 70-tych przez niemieckiego producenta firmę Bosch. W 1976 r. rozpoczęto seryjną produkcję sond lambda. Pierwszym pojazdem wyposażonym w sondę lambda było Volvo 240 przeznaczone na rynek amerykański.

Kupuj używane sondy lambda do swojego samochodu

W Autoparts24 znajdziesz używane oryginalne części zamienne takie jak sondy lambda do swojego samochodu. Lista pasujących części samochodowych znajduje się po wpisaniu producenta i modelu pojazdu. Dzięki temu można łatwo porównać ceny poszczególnych ofert. Jednak oprócz ceny, wiele innych informacji, takich jak stan, jest również wyraźnie wyświetlanych. części samochodowe OEM są dostarczane bezpośrednio do Ciebie po zakupie przez bezpłatną wysyłkę.

Zalety zakupu używanych sond lambda

Jeśli chcesz kupić części zamienne, takie jak sonda lambda, zakup używanych części oferuje wiele zalet. Części samochodowe są usuwane w punktach recyklingu samochodów i oferowane tylko w dobrym stanie. Kupując używaną sondę lambda otrzymujesz niezawodną jakość od oryginalnego producenta w połączeniu z dobrą ceną. Poza tym zamawianie używanych części samochodowych chroni środowisko.

Najnowsze produkty

: