Menu toggle

Witamy

Porównaj ceny używanych półosi napędowych

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 4.527

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 1.344

BMW

BMW

Dostępnych części : 930

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 3.716

Ford

Ford

Dostępnych części : 3.944

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 2.376

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 1.671

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 2.302

Opel

Opel

Dostępnych części : 4.224

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 5.324

Seat

Seat

Dostępnych części : 1.527

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 3.151

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 5.718

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 4.825

VW

VW

Dostępnych części : 10.689

Wał napędowy

Wał napędowy lub półoś napędowa to wał, który przenosi moc z silnika samochodu na koła. Większość samochodów posiada tylko jeden wał napędowy, ale samochód z napędem na cztery koła (4WD) ma 2 półosie napędowe.

Wał napędowy jest ważnym elementem układu mechanicznego samochodu, ale ulega również dużemu zużyciu. Wał napędowy łatwo ulega zużyciu i generalnie, prawie zawsze najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana.

 

Sprawdzenie wału napędowego samochodu

Z czasem wał napędowy samochodu zużyje się, a w najgorszym przypadku wadliwy wał napędowy może uszkodzić inne części samochodu, jeśli usterka nie zostanie wykryta i naprawiona na czas. W praktyce oznacza to, że z reguły zaleca się wymianę wału napędowego w przypadku stwierdzenia poważnych oznak zużycia. Samochód z wadliwymi częściami to nie tylko potencjalne koszty, ale także zagrożenie dla bezpieczeństwa własnego i innych.

Możesz samodzielnie sprawdzić, czy wał napędowy Twojego samochodu jest w dobrym stanie technicznym. Wał napędowy wykonany jest ze stali, więc jego powierzchnia powinna być matowa i gładka. Nie powinno na nim być plam z rdzy, a jeśli występują przebarwienia, sprawdź czy znikną po wytarciu.

 

Oznaki wadliwego wału napędowego

Często można stwierdzić, że wał napędowy jest narażony na uszkodzenie zanim dojdzie do poważnej usterki. Możesz to wyczuć zwłaszcza podczas jazdy samochodem, a objawy zazwyczaj nasilają się przy większej prędkości.

Najczęstszym objawem uszkodzonego wału napędowego są nadmierne drgania, które nasilają się wraz ze wzrostem prędkości samochodu. Ponadto, ograniczona może być również zdolność samochodu do skręcania, a podczas wykonywania skrętów może wystąpić metaliczny dźwięk. Metaliczny odgłos jest szczególnie słyszalny w przypadku uszkodzenia przegubu zewnętrznego. Jeśli przegub wewnętrzny jest uszkodzony, w podłodze pojawiają się drgania rezonansowe.

Stwierdzenie, czy wał napędowy jest zbyt zużyty może być trudne, ponieważ przyczyny problemów mogą być różne. Jeśli jednak zauważysz objawy uszkodzonego wału napędowego, warto sprawdzić, czy nie ma luzu na tych częściach. Można to zrobić, ciągnąc za wał przy przegubie. Nie powinieneś czuć żadnego luzu, ale jeśli czujesz, to oznaka uszkodzonego wału napędowego.

 

Czy wał napędowy powinien zostać naprawiony czy wymieniony?

Jeśli wystąpią objawy uszkodzonego wału napędowego, warto zastanowić się nad jego wymianą. Na przykład, jeśli uszkodzony jest tylko kołnierz wału, często warto naprawić go wykorzystując uniwersalny mieszek. W przypadku silnego zużycia i awarii, np. przekrzywionego wału, konieczna może być wymiana wału.

Trudno jest podać konkretną cenę wymiany wału, ponieważ zależy ona od marki i modelu samochodu, ale generalnie naprawa nie jest tania. Możesz jednak obniżyć koszty, kupując używany zamiennik.

 

Zakup nowego wału napędowego

Zakup nowego wału napędowego może być kłopotliwy, ponieważ przy zakupie i sprzedaży wałów napędowych napotkasz pojęcia, takie jak średnica koła zębatego, łączniki stabilizatora czy pierścień zębaty ABS.

Mechanik często może pomóc w znalezieniu odpowiedniego wału napędowego do Twojego samochodu, ale oczywiście będzie to kosztować. Ponadto, należy również pamiętać, że wał napędowy jest z reguły drogi, ale można nabyć go taniej, kupując używany egzemplarz.

 

Zakup używanego wału napędowego

Jeśli masz problemy z wałem napędowym, odwiedź Autoparts24, gdzie znajdziesz używane części zamienne. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny swojego samochodu, aby zobaczyć wszystkie dostępne części zamienne dla danego pojazdu.

Wszystkie części zamienne oferowane przez Autoparts24 są dokładnie sprawdzane, więc możesz mieć pewność, że otrzymasz wysokiej jakości wał napędowy, który będzie służył Ci przez wiele lat. Krótko mówiąc, dostajesz wał napędowy w tańszej cenie bez kompromisu w kwestii jakości. Możesz również znaleźć inne części, takie jak przeguby uniwersalne lub wsporniki wału napędowego.

Uszkodzony wał napędowy jest zarówno niebezpieczny, jak i problematyczny dla Twojego samochodu. Wybierając używaną część zamienną, możesz wymienić wał napędowy po niższej cenie. Istnieje również możliwość samodzielnej wymiany wału, ale trzeba pamiętać, że nie jest to łatwe.

 

Często zadawane pytania dotyczące wału napędowego lub półosi

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wału napędowego lub półosi, poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze z nich. Wszystkie odpowiedzi znajdują się niżej.

Niestety nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale mamy nadzieję, że będziemy w stanie pomóc Ci rozwiązać Twój problem. Jeśli nie, radzimy skontaktować się z lokalnym mechanikiem. Będzie on w stanie pomóc Ci w bardziej technicznych kwestiach.

 

Jak wymienić kołnierz wału napędowego?

Aby zamontować kołnierz wału napędowego, najpierw zdejmij przednie koło. Następnie poluzuj środkową nakrętkę na wale napędowym, aby można było poluzować łożysko oporowe. Potem pociągnij ramię podporowe w dół, aby zwolnić przedni amortyzator. Po zwolnieniu przedniego amortyzatora możesz zdjąć wał napędowy z piasty i odciąć stary kołnierz, a następnie założyć nowy i ponownie włożyć wał.

 

Czym jest wał napędowy?

Wał napędowy nazywany jest również półosią napędową. Jest to część auta, która przenosi moc z silnika na koła samochodu.

 

Czym jest półoś?

Półoś, nazywana również wałem napędowym, jest częścią auta, która przenosi moc z silnika na koła samochodu.

 

Jaki dźwięk wydaje uszkodzony wał napędowy?

Uszkodzony wał napędowy często wydaje metaliczny odgłos podczas skręcania samochodem. Mogą również wystąpić inne objawy, takie jak szumienie układu kierowniczego.

 

Czym jest przegub uniwersalny?

Przegub uniwersalny to część wału napędowego, która przenosi moment obrotowy na koła samochodu.

 

Czy jest różnica między wałem napędowym a półosią?

Nie, nie ma różnicy między wałem napędowym a półosią. Terminy te opisują tę samą część zamienną.

 

Czym jest przegub homokinetyczny?

Przegub homokinetyczny, nazywany też wspornikiem lub wałem Kardana, jest częścią wału napędowego, który przenosi moment obrotowy na obracające się koło.

 

Najnowsze produkty

: