Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 21

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 26

BMW

BMW

Dostępnych części : 10

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 20

Ford

Ford

Dostępnych części : 48

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 15

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 5

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 12

Opel

Opel

Dostępnych części : 38

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 23

Seat

Seat

Dostępnych części : 12

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 13

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 26

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 53

VW

VW

Dostępnych części : 61

Wałek rozrządu: jak działa, jak go kupić i wymienić w pojeździe

Wałek rozrządu jest centralnym elementem większości silników Diesla i silników benzynowych. W tym przypadku komponent jest odpowiedzialny za prawidłową sekwencję sterowania silnikiem. Świeża mieszanka może w odpowiednim momencie napłynąć do komór spalania, a pozostałości po spalaniu są w odpowiednim momencie usuwane. Jeśli wałek rozrządu jest uszkodzony, należy go wymienić na odpowiednią część zamienną.

Budowa i działanie wałka rozrządu

Wałek rozrządu odgrywa kluczową rolę w silniku spalinowym. Komponent ten otwiera w odpowiednim momencie zawory ssące i wydechowe i zapewnia optymalne spalanie. Wałek rozrządu jest umieszczony w głowicy cylindra i połączony z wałem korbowym w blok silnika za pomocą łańcucha rozrządu, paska zębatego lub kół zębatych. W ten sposób ruch obrotowy jest przenoszony na wałek rozrządu, który obraca się z połową prędkości obrotowej wału korbowego.

Aby móc otworzyć każdy zawór w odpowiednim czasie, wał jest wyposażony w krzywki odpowiadające liczbie zaworów. W odpowiednim momencie i w odpowiedniej kolejności wałek naciska na zawór i otwiera go. W zależności od pojazdu proces ten odbywa się bezpośrednio, poprzez popychacze hydrauliczne, dźwignie zaworowe lub inne elementy. Zawory są zamykane przez nacisk sprężyny. Wałek w głowicy cylindra określa w ten sposób skok i czas otwarcia zaworów. Ich prawidłowe działanie jest ważne, aby można było korzystać z samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jak wada wałka rozrządu staje się zauważalna

Wałki rozrządu nie są częściami zużywalnymi, a ich żywotność jest często tak długa, jak żywotność samego samochodu. W samochodach z dużym przebiegiem lub z powodu innych czynników, problem z wałkiem rozrządu może jednak wystąpić w pojedynczych przypadkach. Kierowca najprawdopodobniej zauważy uszkodzony wałek rozrządu poprzez objawy takie jak słabe oddawanie mocy lub nierówna i szarpana praca silnika.

Zwiększone zużycie paliwa może być również oznaką uszkodzonego wałka rozrządu. Jeśli wałek rozrządu uległ zacieraniu lub krzywki wałka są zużyte, rozrząd często nie jest już prawidłowy. Wymienione objawy mogą być jednak spowodowane również przez inne uszkodzone elementy silnika. Dlatego z reguły konieczna jest kontrola wałka rozrządu w warsztacie.

Prawdopodobne objawy uszkodzonego wałka rozrządu

  • Wydajność silnika zauważalnie spadła
  • Praca silnika jest poza rundą lub silnik bucks
  • Grzechotanie lub wbijanie gwoździ przy przyspieszaniu
  • Zużycie paliwa wzrosło
  • Pogorszyła się emisja spalin

Przyczyny wadliwych krzywek i testowanie wałka rozrządu

.
Do uszkodzenia wałka rozrządu mogą prowadzić różne przyczyny. Główną przyczyną pęknięcia wałka rozrządu jest nadal zwiększone zużycie spowodowane dużym przebiegiem. Jeśli samochód był często jeżdżony, silnik i wałek rozrządu są również odpowiednio obciążone. Ponieważ wałek rozrządu musi otwierać każdy zawór wbrew sile towarzyszącej mu sprężyny zaworowej, z czasem może dojść do zużycia materiału z krzywki.

Z różnych powodów może dojść również do pęknięcia panewek łożyska wałka rozrządu, co prowadzi do jego uszkodzenia. Częstą przyczyną uszkodzonych wałków rozrządu jest brak oleju lub niewłaściwy olej silnikowy w obiegu oleju. Ponieważ olej jest potrzebny do smarowania i chłodzenia łożysk wałka rozrządu, przerwanie filmu olejowego może szybko doprowadzić do uszkodzenia. Wykwalifikowani mechanicy samochodowi mogą ocenić stan wałka rozrządu po zdemontowaniu pokrywy zaworów. Punkty łożyskowania można sprawdzić dopiero po zdjęciu panewek wałka rozrządu.

Jak profesjonaliści mogą wymienić wałek rozrządu

.
Wymiana uszkodzonego wałka rozrządu jest skomplikowana i wymaga zaawansowanej wiedzy o silnikach. Dlatego tylko wykwalifikowani mechanicy samochodowi mogą samodzielnie wymieniać wał. W zależności od producenta, modelu i wariantu silnika, procedura wymiany części samochodowych również może się różnić. Niezależnie jednak od producenta, najpierw zdejmuje się pokrywę zaworów, aby mieć swobodny dostęp do wałka.

W zależności od silnika i pojazdu konieczne jest wówczas zablokowanie osi wałka rozrządu za pomocą specjalnego narzędzia, aby umożliwić demontaż. Zębatka wałka rozrządu jest następnie usuwany, co czasami wymaga usunięcia toothed-belt-cover. Przedtem należy również zdjąć sam pasek. Niektóre silniki wymagają również wcześniejszego ustawienia cylindrów w określonej pozycji.

Po wykonaniu prac wstępnych, po poluzowaniu śrub mocujących można zdjąć osłony łożysk wału. W zależności od wariantu silnika i producenta może być konieczne zachowanie określonej kolejności. Uszkodzony wał można wtedy wyjąć i wymienić na odpowiednią część zamienną. Nowe części są następnie montowane w odwrotnej kolejności. Niektóre starsze silniki wymagają jeszcze regulacji luzu zaworowego.

Trzy wskazówki dotyczące wymiany wałka rozrządu

 

  1. Wymienić inne elementy: W przypadku wymiany wałka rozrządu można łatwo wymienić również inne elementy. Należą do nich na przykład: koło zębate wałka rozrządu, łańcuch lub pasek rozrządu. Przy zdemontowanym wałku rozrządu można również wymienić zawory i popychacze hydrauliczne.
  2. Kup zestaw wałków rozrządu: Oprócz samego wałka rozrządu, w skład zestawu wałka rozrządu wchodzą również inne części zamienne, takie jak zawory, popychacze hydrauliczne lub inne części sterujące zaworami. Cena zestawu wałka rozrządu jest zazwyczaj tańsza niż zakup pojedynczych części zamiennych.
  3. Wymiana oleju: Po zainstalowaniu wałka rozrządu lub zestawu wałka rozrządu, dobrze jest również wymienić olej silnikowy. W ten sposób nowy wał może optymalnie wykonywać swoją pracę. Olej i filtr oleju powinny być zawsze wymieniane w tym samym czasie, niezależnie od pojazdu.

Znalezienie właściwego wałka rozrządu dla Twojego pojazdu

Jeśli konieczna jest wymiana wałka rozrządu w samochodzie, ważne jest, aby montować tylko dokładnie pasujące części zamienne. W ten sposób zagwarantowane jest prawidłowe funkcjonowanie silnika i dobra praca silnika. W Autoparts24 znajdziesz odpowiednie oryginalne części samochodowe do wielu modeli pojazdów różnych producentów. Dzięki praktycznej funkcji wyszukiwania można łatwo znaleźć odpowiednie części, takie jak wałek rozrządu lub zestaw wałka rozrządu do swojego samochodu.

Porównaj ceny różnych wałów z krzywkami

.
Na Autoparts24.eu znajdziesz wszystkie odpowiednie części OEM do Twojego pojazdu. Przegląd zawiera ważne informacje, takie jak przebieg, numer OE, rok produkcji lub cena. Umożliwia to wygodne porównanie cen używanych części samochodowych na pierwszy rzut oka.

Zalety zakupu używanego wałka rozrządu

Jeśli kupisz oryginalny wałek rozrządu używany, często możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Kupując online, sam decydujesz, które części samochodowe spełniają Twoje wymagania i jaką cenę ostatecznie płacisz. Kiedy kupujesz używane wałki rozrząduz recyklingu samochodów online, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także zmniejszasz obciążenie dla środowiska w tym samym czasie.

Najnowsze produkty

: