Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 200

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 251

BMW

BMW

Dostępnych części : 171

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 212

Ford

Ford

Dostępnych części : 440

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 200

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 236

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 203

Opel

Opel

Dostępnych części : 316

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 264

Seat

Seat

Dostępnych części : 69

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 109

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 272

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 235

VW

VW

Dostępnych części : 441

Zbiornik paliwa: funkcja, zakup i wymiana zbiornika w samochodzie

Samochody z silnikami spalinowymi potrzebują odpowiedniego zapasu paliwa, aby móc niezawodnie funkcjonować. Zadanie to jest realizowane przez zbiornik paliwa. Można tu zatankować i przechowywać wystarczającą ilość benzyny lub oleju napędowego. Zbiornik paliwa może się jednak zepsuć lub ulec uszkodzeniu z różnych przyczyn. Już teraz dowiedz się wszystkiego o funkcjach zbiornika paliwa, w jaki sposób usterka staje się zauważalna, w jaki sposób wymienia się zbiorniki i jak można nabyć część zamienną za rozsądną cenę.

Konstrukcja i działanie zbiornika paliwa

Zbiornik paliwa samochodu, wraz z innymi elementami, zapewnia niezawodne dostarczanie paliwa do silnika. Mieści się w nim wystarczająca ilość benzyny lub oleju napędowego, która jest dostępna dla układu paliwowego pojazdu podczas jazdy. Poprzez odpowiednie złącza i przewody paliwowe, zbiornik jest połączony z pompą paliwową i szyjką wlewu za korek wlewu paliwa..

Zbiorniki paliwa w nowoczesnych pojazdach są często wyposażone w pompę paliwową zintegrowaną ze zbiornikiem lub wbudowaną jednostkę paliwową. Ten element jest modułem, który integruje technologię pompy, wskaźnik paliwa i czasami filtr paliwa. Z kolei starsze modele posiadają oddzielny czujnik poziomu.

Gdzie w samochodzie znajduje się zbiornik paliwa?

.
Nowoczesne samochody mają zazwyczaj zbiornik paliwa w tylnej części nadwozia. Tutaj, zbiornik paliwa jest często umieszczony w obszarze tylnej osi. Czasami zbiornik jest ukryty pod tylnym siedzeniem i jest widoczny po zdjęciu siedzenia.

Niektóre modele posiadają zbiornik w tylnej bocznej ściance nadwozia. Jednak, szczególnie w dawnych czasach, zbiornik samochodu był również umieszczany w innych miejscach. Na przykład, klasyczne samochody mogą mieć zbiornik bezpośrednio za deską rozdzielczą lub za siedzeniami.

Z jakiego materiału wykonane są zbiorniki paliwa?

.
Obecnie tworzywa sztuczne są często wykorzystywane jako materiał do produkcji zbiorników paliwa. Wcześniej jednak zbiorniki były coraz częściej wykonywane z blachy stalowej lub aluminiowej. W przeciwieństwie do zbiorników stalowych, nowoczesne zbiorniki z tworzyw sztucznych nie ulegają korozji.

Jest to duża zaleta, ponieważ w przeszłości często problemem były cząsteczki rdzy zasysane ze zbiorników stalowych. Ponadto materiały takie jak plastik można łatwiej formować, dzięki czemu zbiorniki można optymalnie dopasować pod względem wzornictwa do kształtu nadwozia samochodu.

Gdy zbiornik paliwa jest uszkodzony

.
Zbiornik na benzynę lub olej napędowy może ulec uszkodzeniu z różnych powodów. Ponieważ również w tym przypadku może dojść do wycieku paliwa, uszkodzone zbiorniki należy jak najszybciej wymienić na odpowiednią część zamienną. Nie należy jeździć z uszkodzonym zbiornikiem paliwa, a w razie wycieku paliwa należy podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Uszkodzonych zbiorników paliwa nie należy w żadnym wypadku naprawiać, ponieważ naprawa rzadko jest długotrwała. Uszkodzone zbiorniki lepiej wymienić na oryginalne. Używane zbiorniki paliwa w dobrym stanie można często kupić za rozsądną cenę. Zwłaszcza stare i zardzewiałe zbiorniki stalowe należy wymienić zanim wystąpi problem.

Objawy te wskazują, że zbiornik jest uszkodzony

.
W przypadku uszkodzenia zbiornika paliwa w pojeździe, benzyna lub olej napędowy zazwyczaj w widoczny sposób wyciekają spod podłogi pojazdu. Mniejsze wycieki ze zbiorników są natomiast zauważalne poprzez takie objawy jak wyraźny zapach benzyny lub oleju napędowego. Jeśli zbiornik paliwa jest zardzewiały od wewnątrz, cząsteczki rdzy można czasem znaleźć w filtrze paliwa. W przypadku wycieku dużej ilości paliwa ze zbiornika należy powiadomić straż pożarną w Niemczech za pomocą telefonu alarmowego.

Oznaczenia uszkodzonych zbiorników na samochodach

  • .

  • Przecieki benzyny lub oleju napędowego spod samochodu
  • Wyczuwalny jest zapach paliwa wokół pojazdu
  • Pęknięcie lub inne uszkodzenie jest wyraźnie widoczne
  • Rdza w układzie paliwowym staje się problemem

Jak wymienić uszkodzony zbiornik paliwa

.
Jeżeli zbiorniki paliwa są uszkodzone lub silnie skorodowane, należy jak najszybciej wymienić je na odpowiednie zbiorniki zastępcze. Ponieważ paliwa takie jak benzyna silnikowa są m.in. niebezpieczne dla środowiska i wysoce łatwopalne, wymiany zbiornika powinni dokonywać wyłącznie wykwalifikowani mechanicy samochodowi.

Po prawidłowym opróżnieniu starego zbiornika można wymontować ten element z samochodu. W zależności od producenta i modelu pojazdu konieczne jest wykonanie różnych czynności. Wszystkie przewody takie jak przewody paliwowe, rura wlewu i połączenia dla czujnika poziomu muszą zostać usunięte. W zależności od modelu, lepiej to zrobić przed lub po odkręceniu mocowania zbiornika.

Zbiorniki paliwa są często zamocowane za pomocą pasów do mocowania zbiornika pod podłogą pojazdu. Pasek zbiornika działa jako rodzaj opaski napinającej i jest często wykonany z metalu. Po poluzowaniu połączeń śrubowych pasów zbiornika można zdjąć zbiornik paliwa. Montaż nowego zbiornika paliwa odbywa się w odwrotnej kolejności.

Trzy wskazówki dotyczące wymiany zbiornika paliwa

 1. Niebezpieczeństwo pożaru: Podczas wymiany zbiornika paliwa mogą wydostawać się resztki benzyny silnikowej lub oleju napędowego. Upewnij się, że jest wystarczająca wentylacja i ochrona przeciwpożarowa.
 2. Podajnik paliwa: Jeśli poprzedni podajnik paliwa lub pompa benzynowa są jeszcze sprawne, można je bez problemu przenieść do nowego zbiornika paliwa. Używane zbiorniki są czasami oferowane wraz z urządzeniem.
 3. Wymienić pozostałe części: Podczas wymiany zbiornika paliwa można również łatwo wymienić inne, już zużyte elementy. Dotyczy to, na przykład, wskaźnika poziomu paliwa, rury wlotowej, korka zbiornika lub nawet zintegrowanej pompy paliwowej.

Jak znaleźć odpowiedni zbiornik do Twojego pojazdu

Jeśli zbiornik paliwa jest uszkodzony, nieunikniona jest wymiana tego elementu. Autoparts24 posiada szeroką gamę zbiorników paliwa, które można bezpłatnie dostarczyć do domu. Zbiorniki stalowe, zbiorniki aluminiowe i zbiorniki z tworzyw sztucznych jako część OEM są tutaj dostępne dla szerokiej gamy modeli pojazdów.

Możesz łatwo znaleźć zbiorniki do swojego samochodu, wpisując nazwę modelu i producenta pojazdu w masce wyszukiwania. Praktyczne jest również wprowadzenie numeru kodu producenta i numeru kodu typu z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Można wtedy łatwo porównać pasujące zbiorniki paliwa i inne używane części zamienne.

Kup oryginalny używany zbiornik paliwa – oto zalety

Kupno używanego zbiornika paliwa wiąże się z wieloma korzyściami. Jeśli kupisz używane części samochodowe od certyfikowanych recyklerów samochodowych, zawsze otrzymasz oryginalną część, która została już zainstalowana przez producenta samochodu. Część ta jest jednak znacznie tańsza niż nowy zbiornik paliwa. Ponadto chronią Państwo środowisko naturalne, ponieważ zużyte części samochodowe nie muszą być ponownie produkowane.

Najnowsze produkty

: