Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 994

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 1.034

BMW

BMW

Dostępnych części : 849

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 755

Ford

Ford

Dostępnych części : 1.106

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 522

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 365

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 619

Opel

Opel

Dostępnych części : 832

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 1.206

Seat

Seat

Dostępnych części : 380

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 688

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 892

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 809

VW

VW

Dostępnych części : 2.452

Hamulec – głowica sprzęgająca: funkcja, wymiana i zakup pompy hamulcowej w samochodzie

Pompa hamulcowa jest jedną z najważniejszych części nowoczesnych samochodowych układów hamulcowych. W tym przypadku zadaniem elementu jest przekształcenie mechanicznego nacisku na pedał hamulca w hydrauliczne ciśnienie hamowania. Ten element układu hamulcowego, znany również jako pompa hamulcowa, stosowany jest zarówno w hamulcach tarczowych, jak i bębnowych. Części samochodowe, które są poddawane dużym obciążeniom, takie jak pompa hamulcowa, mogą z biegiem lat ulec zużyciu i uszkodzeniu. Jeśli pojawią się pierwsze oznaki uszkodzenia podzespołu, takie jak spadek ciśnienia w układzie hamulcowym, należy wymienić pompę hamulcową.

Jak działa pompa hamulcowa w układzie hamulcowym

.
Pompa hamulcowa składa się z kilku elementów, takich jak obudowa cylindra i zbiornik równowagi jako zbiornik uzupełniający dla płynu hamulcowego. Zwykle znajduje się on w komorze silnika nad miejscem na nogi kierowcy i w pobliżu pedału hamulca. W nowoczesnych pojazdach pompa hamulcowa jest często podłączona bezpośrednio do układu wspomagania hamulców.

Pompa hamulcowa składa się z metalowego cylindra, w którym porusza się tłoczysko. Do pręta przymocowane są tuleje jako elementy uszczelniające, które w ten sposób pełnią rolę tłoków dociskowych w cylindrze. Pedał hamulca w samochodzie jest sprzężony z zewnętrzną częścią tłoczyska. Kiedy kierowca samochodu naciska na pedał, drążek zostaje wprawiony w ruch.

W ten sposób w komorze ciśnieniowej cylindra wytwarza się ciśnienie, które przewodami hamulcowymi przekazywane jest do hamulców. Ciśnienie działa tutaj na cylindry hamulcowe kół hamulca bębnowego lub tłoki hamulcowe hamulca tarczowego i uruchamia hamulec. Kiedy kierowca zdejmuje nogę z pedału hamulca, sprężyna powrotna inicjuje zwolnienie ciśnienia, kończąc proces hamowania.

Pompa hamulcowa tandem do dwóch obwodów hamulcowych

.
Współczesne samochody posiadają dwa oddzielne obwody hamulcowe, które są obsługiwane przez tę samą pompę hamulcową jako pompę tandemową. Jeżeli pojazd posiadałby tylko jeden obwód hamulcowy, w przypadku awarii obwodu nie byłaby dostępna żadna siła hamowania. Zamiast tego jeden obwód hamulcowy steruje krzyżowo jednym hamulcem z przodu i jednym hamulcem z tyłu.

W hamulcu głównym tandemowym dwa cylindry hamulca głównego są umieszczone we wspólnej obudowie. Jeśli jeden obwód hamulcowy jest uszkodzony, np. z powodu wycieku płynu hamulcowego, drugi obwód hamulcowy jest nadal dostępny. Dzięki tandemowej pompie hamulcowej i nowoczesnemu dwuobwodowemu układowi hamulcowemu można w tym przypadku skutecznie zatrzymać pojazd.

Jeśli pompa hamulcowa jest uszkodzona

Z różnych powodów może dojść do awarii pompy hamulcowej lub ograniczenia jej działania. W takim przypadku nie ma już wystarczającej siły hamowania, aby bezpiecznie wyhamować pojazd w ekstremalnych sytuacjach. Samochodem z uszkodzonymi lub ograniczonymi hamulcami nie należy się w żadnym wypadku poruszać. Uszkodzone pompy hamulcowe należy jak najszybciej wymienić na odpowiednie części zamienne.

Jeśli wystąpią takie objawy, jak spadek ciśnienia w układzie hamulcowym lub słabe działanie hamulców, może to oznaczać uszkodzenie pompy hamulcowej. Oprócz uszkodzonej pompy hamulcowej możliwymi przyczynami są jednak również uszkodzone szczęki hamulcowe, zużyte tarcze hamulcowe, zużyte klocki hamulca bębnowego, pęknięty zbiorniczek wyrównawczy lub uszkodzony zacisk hamulcowy. Jeśli istnieją oznaki, że hamulce są uszkodzone, pojazd powinien zostać sprawdzony przez specjalistę.

Typowe objawy uszkodzonej pompy hamulcowej

  .

 • Siła hamowania jest zauważalnie zmniejszona
 • .

 • Pedał hamulca nie powraca
 • Podniesienie pedałów jest niezwykle długie
 • .

 • Ciśnienie w układzie hamulcowym gwałtownie spada
 • .

 • Komunikat o błędzie na wyświetlaczu kierowcy
 • .

Wymienić pompę główną układu hamulcowego

.
Jeśli pompy hamulcowe są uszkodzone, to należy je wymienić na sprawne części zamienne. Z reguły cylindrów nie da się naprawić. Jak wszystkie prace przy układzie hamulcowym, wymiana pompy hamulcowej jest sprawą profesjonalną i powinna być wykonywana tylko przez naprawdę wykwalifikowanych mechaników samochodowych.

W zależności od modelu i producenta procedura wymiany pompy hamulcowej może być różna. Należy odessać płyn hamulcowy ze zbiorniczka wyrównawczego, a także zebrać płyn hamulcowy, który wydostaje się po wyjęciu cylinderka. Po poluzowaniu przewodów hamulcowych i śrub mocujących można zdemontować uszkodzoną pompę hamulcową.

Następnie w odwrotnej kolejności montuje się nieuszkodzoną pompę hamulcową. Używane pompy hamulcowe są często dostarczane w komplecie z rezerwuarem, w przeciwnym razie można użyć starego rezerwuaru do napełniania. Po zamontowaniu pompy hamulcowej należy dolać płynu hamulcowego i odpowietrzyć układ hamulcowy.

Cztery najczęstsze przyczyny uszkodzeń cylindrów hamulcowych

  .

 1. Zużycie pompy hamulcowej: Hamulce robocze samochodu są uruchamiane wielokrotnie podczas każdej jazdy. Dlatego też elementy wewnątrz cylindra mogą z czasem ulec zużyciu, prowadząc do uszkodzenia elementu.
 2. Starzenie się materiału: Pompa hamulcowa posiada wewnątrz tuleje i elementy uszczelniające. Te elastyczne części mogą twardnieć lub stać się kruche na przestrzeni lat, powodując powstawanie nieszczelności.
 3. Korozja na pompie hamulcowej: w niektórych modelach pojazdów pompa hamulcowa jest umieszczona w taki sposób, że zimą jest narażona na duże obciążenia spowodowane bryzgami wody lub solą drogową. W tym przypadku, korozja może wystąpić na pompie hamulcowej, co uszkadza część.
 4. Płyn hamulcowy nie został wymieniony: Jeśli płyn hamulcowy w pojeździe nie jest wymieniany w regularnych odstępach czasu, zmniejsza to skuteczność hamowania nie tylko w niebezpiecznych sytuacjach. W tym przypadku, części układu hamulcowego, takie jak pompa hamulcowa, mogą również ulec zużyciu z powodu korozji wewnątrz.

Kup odpowiednie części do układu hamulcowego swojego pojazdu

.
Jeśli elementy układu hamulcowego są uszkodzone, konieczna jest ich terminowa wymiana. W Autoparts24 znajdą Państwo liczne elementy układu hamulcowego dla swojego pojazdu. W zależności od producenta odpowiednie pompy hamulcowe mogą różnić się średnicą lub wielkością gwintu.

Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ. Aby wyświetlić listę wszystkich odpowiednich części układu hamulcowego, takich jak pompy hamulcowe, wystarczy wprowadzić producenta i model pojazdu. Alternatywnie można wprowadzić numery kluczy z dokumentów pojazdu, aby znaleźć odpowiednią część zamienną.

Możliwość wygodnego porównania cen

W przypadku chęci zakupu podzespołów takich jak cylinder hamulca głównego warto porównać ceny. Wszystkie pasujące części zamienne OEM dla Twojego pojazdu są wyraźnie przedstawione w Autoparts24, dzięki czemu można wybierać spośród licznych ofert. Wszystkie używane części pochodzą z certyfikowanego recyklingu samochodów, i są wymienione ze szczegółowymi zdjęciami, jak również dodatkowe informacje, takie jak wariant modelu i rok produkcji.

Zalety zakupu używanych części samochodowych

.
Kupując używane części, takie jak pompa hamulcowa, można czasem zaoszczędzić sporo pieniędzy. Poza tym w ten sposób otrzymują Państwo oryginalne części zamienne, które pod każdym względem odpowiadają częściom zamontowanym w pojeździe. Poza tym zakup używanych części zamiennych chroni środowisko, ponieważ zakupione części nie muszą być produkowane od nowa.

Najnowsze produkty

: