Menu toggle

Witamy

Znajdź używaną część zamienną, korzystając z numeru OEM

Znajdź teraz:

Szukaj po: | Numer OEM części | Marka samochodu

Jaką markę szukasz?

Audi

Audi

Dostępnych części : 215.376

BMW

BMW

Dostępnych części : 162.051

Citroën

Citroën

Dostępnych części : 122.038

Ford

Ford

Dostępnych części : 179.831

Hyundai

Hyundai

Dostępnych części : 102.368

Mazda

Mazda

Dostępnych części : 68.162

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Dostępnych części : 165.300

Nissan

Nissan

Dostępnych części : 106.414

Opel

Opel

Dostępnych części : 129.374

Peugeot

Peugeot

Dostępnych części : 181.246

Seat

Seat

Dostępnych części : 51.878

Skoda

Skoda

Dostępnych części : 109.906

Toyota

Toyota

Dostępnych części : 208.969

Volvo

Volvo

Dostępnych części : 199.744

VW

VW

Dostępnych części : 388.126

Silnik w samochodzie elektrycznym: kupno i wymiana używanego silnika elektrycznego

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej powszechne w Europie. Jednak wraz ze wzrostem wieku pojazdu wzrasta podatność na naprawy. Często pojawia się pytanie: Jak można wymienić silnik elektryczny? W naszym poradniku wyjaśniamy, jak wymienić uszkodzony silnik samochodu elektrycznego na nienaruszony oraz gdzie można kupić używane części zamienne do e-samochodów. Podpowiadamy też, jak bezpiecznie obchodzić się z e-samochodem podczas naprawy.

Szkody komunikacyjne w e-samochodzie

Podczas gdy większość właścicieli e-samochodów martwi się raczej o wymianę baterii w najbliższej przyszłości, uszkodzenie silnika nie jest wcale mało prawdopodobne. W końcu nie tylko moduły baterii z czasem tracą pojemność; silnik pojazdu również podlega pewnemu zużyciu. Jeśli silnik jest uszkodzony, warto czasem wymienić całą jednostkę napędową.

Środki ostrożności podczas pracy przy e-samochodach

Aby móc zapewnić wysoką wydajność jazdy, nowoczesne pojazdy elektryczne są wyposażone w system wysokiego napięcia. Dzięki temu silnik samochodu elektrycznego może być zasilany odpowiednio wysokim napięciem. Jednak napięcia dostarczane przez akumulator wysokiego napięcia są niebezpieczne dla organizmu człowieka i mogą prowadzić również do śmierci.

Aby bezpiecznie pracować przy samochodach elektrycznych z systemami wysokiego napięcia, należy podjąć różne środki ostrożności. W Niemczech pracownicy warsztatów muszą być również specjalnie wykwalifikowani do pracy przy pojazdach pod wysokim napięciem. Elementy systemów wysokiego napięcia w samochodach są często oznaczone na pomarańczowo, np. pomarańczowe kable i wtyczki.

Niezwykle ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac odłączyć samochód elektryczny od źródła zasilania. Należy przerwać przepływ prądu pomiędzy akumulatorami a resztą instalacji elektrycznej pojazdu. W zależności od producenta, pojazdy elektryczne posiadają specjalne urządzenie przełączające – wtyczkę odłączenia serwisowego. Po wyciągnięciu wtyczki samochód jest pozbawiony napięcia.

Wymiana silnika elektrycznego – Jak wymienić silnik w samochodzie elektrycznym

Procedura wymiany silnika elektrycznego w samochodzie osobowym może różnić się od tej dla silnika spalinowego. W zależności od tego, jak zaprojektowany jest silnik w samochodzie elektrycznym, trzeba zdemontować nawet mniej części dodatkowych, kabli i elementów systemu. Istnieje jednak ryzyko śmiertelnego porażenia prądem, jeśli nie zostanie odłączony akumulator wysokiego napięcia.

W zależności od producenta i konstrukcji samochodu elektrycznego różni się również dokładna procedura wymiany silników. Niektóre koncepcje napędowe są zaprojektowane z silnikami elektrycznymi jako silniki w piastach kół, podczas gdy w innych modelach silnik elektryczny jest klasycznie umieszczony w komorze silnika. Najłatwiej jest wymienić silnik, jeśli pojazd posiada kompaktową jednostkę napędową.

W jednostce napędowej, stosowanej przez Teslę lub inne marki, silnik, sterownik, przekładnia i mechanizm różnicowy są połączone w jednej obudowie. Taki zespół napędowy można stosunkowo łatwo wymienić od dołu. Do naprawy potrzebne są różne narzędzia, a także środki ochrony osobistej do odłączenia zasilania, w zależności od producenta. Pomocny jest klucz dynamometryczny, podnośnik do skrzyni biegów i narzędzie do demontażu wałów napędowych.

 

Usunąć uszkodzony silnik

  1. Odłączyć pojazd od sieci elektrycznej: W zależności od producenta odłącza się akumulator niskiego napięcia i przerywa połączenie z akumulatorami wysokiego napięcia poprzez wtyczkę odłączenia serwisowego.
  2. Podnieść samochód za pomocą platformy podnoszącej: Aby móc wyjąć jednostkę napędową spod samochodu, należy podnieść pojazd na platformę podnoszącą. W ten sposób można wygodnie wykonać pracę.
  3. Demontaż przewodów łączących: przewody łączące na silniku są usuwane poprzez poluzowanie styków wtyczki. W zależności od typu pojazdu może to być połączenie z jednostką sterującą i pedałem gazu, a także połączenie z akumulatorem.
  4. Spuścić płyn chłodzący: Wiele samochodów elektrycznych posiada układ chłodzenia silnika elektrycznego. Aby spuścić płyn chłodzący, należy poluzować połączenia na silniku i zebrać płyn chłodzący do pojemnika.
  5. Ściągnąć wały napędowe: Aby móc wyjąć silnik, należy ściągnąć wały napędowe z jednostki silnikowej pojazdu. W zależności od pojazdu najlepiej jest to zrobić za pomocą specjalnego narzędzia.
  6. Użyć podnośnika przekładniowego: Aby móc wymontować jednostkę napędową, pod silnikiem umieszcza się i zabezpiecza hydrauliczny podnośnik zębaty. W ten sposób można bezpiecznie zdjąć uszkodzony silnik i wygodnie go później opuścić.
  7. Poluzować śruby mocujące: W ostatnim kroku demontażu odkręca się śruby mocujące uszkodzony silnik elektryczny, aby zdjąć silnik. Jednostka napędowa spoczywa wówczas na dźwigniku zębatym i można ją zdjąć w kilku prostych krokach.

 

Tak wygląda montaż nowego silnika

  1. Ustawienie silnika: Nowo nabyta i nienaruszona jednostka napędowa zostaje podniesiona za pomocą podnośnika skrzyni biegów i odpowiednio ustawiona pod samochodem. Dzięki temu można ją łatwo zamontować w pojeździe.
  2. Zamocować silnik elektryczny: Po odpowiednim ustawieniu silnika i dopasowaniu wszystkich punktów montażowych można włożyć śruby mocujące. Następnie śruby mocujące są dokręcane z odpowiednim momentem obrotowym.
  3. Włożyć wały napędowe: Następnie zdemontowane wcześniej wały napędowe wkłada się do nowo zamontowanej jednostki napędowej. Czasami dobrze jest wymienić uszczelnienia olejowe wałów napędowych na nowe.
  4. Napełnić płynem chłodzącym: Kolejnym krokiem jest podłączenie obiegu chłodzenia do jednostki napędowej. Należy uzupełnić ewentualne braki płynu chłodzącego oraz odpowietrzyć silnik i obieg chłodzenia.
  5. Podłączyć połączenia elektryczne: Aby móc uruchomić silnik, należy ponownie podłączyć jednostkę napędową do akumulatora i innych elementów pojazdu. W tym celu należy podłączyć wszystkie wcześniej odłączone złącza do nowo zamontowanej jednostki.
  6. Przywrócić zasilanie: Po zakończeniu wszystkich prac i sprawdzeniu wszystkich systemów pod kątem bezpieczeństwa można przywrócić zasilanie. W tym celu należy ponownie umieścić wtyczkę odłączenia serwisowego w przeznaczonym dla niej miejscu.
  7. Przetestować pojazd elektryczny: Po zakończeniu naprawy i opuszczeniu pojazdu elektrycznego z platformy podnoszącej należy ponownie sprawdzić wszystkie systemy za pomocą urządzenia pomiarowego. Następnie można przeprowadzić testy końcowe i odbyć jazdę próbną.

 

Kupić samochód z silnikiem elektrycznym – Tutaj można kupić używany samochód z silnikiem elektrycznym

Ze względu na korzystne ceny, czasami korzystna jest całkowita wymiana uszkodzonego silnika e-samochodu na używaną część zamienną. Odpowiednie części do samochodów z napędem elektrycznym są usuwane w trakcie recyklingu samochodów, testowane, a następnie oferowane do sprzedaży. Dzięki informacjom takim jak numer oryginalny i zdjęcia, części można łatwo porównać z istniejącym silnikiem.

Autoparts24 oferuje szeroki wybór części zamiennych również do pojazdów elektrycznych. Za pomocą praktycznej funkcji wyszukiwania można łatwo znaleźć odpowiednie części do swojego pojazdu elektrycznego. Po wpisaniu danych pojazdu w przeglądzie pojawiają się wszystkie dostępne części. Oprócz informacji o cenie można tu znaleźć również takie dane, jak przebieg lub dokładne oznaczenie silnika.