Menu toggle

Witamy

Silnik

Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana

Układ dolotowy powietrza dostarcza do silnika powietrze niezbędne do spalania. Zapewnia to dobrą moc wyjściową i niską emisję spalin. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o układzie wlotu powietrza silnika, jego częściach i sposobach samodzielnej wymiany podzespołów.

Funkcja i budowa układu dolotowego powietrza

Układ dolotowy powietrza kieruje powietrze niezbędne do spalania do silnika i reguluje przepływ powietrza. Ponadto, układ dostarcza określone wartości pomiarowe do systemu sterowania silnikiem. Specjalna konstrukcja nowoczesnych układów dolotowych powietrza zapewnia wysokie natężenie przepływu powietrza i wysoki poziom hałasu.

Różne elementy układu dolotowego powietrza

Układ dolotowy powietrza silnika spalinowego składa się z różnych elementów. Poszczególne elementy układu dolotowego oczyszczają zasysane powietrze i doprowadzają je do silnika spalinowego. Każdy element ma swoją specjalną funkcję.

Filtr powietrza

Filtr powietrza filtruje powietrze zasysane przez silnik. Jest to ważne, ponieważ w przeciwnym razie zasysane cząsteczki brudu mogłyby szybko spowodować uszkodzenie wnętrza silnika. Sam filtr składa się z papieru o drobnych porach, pianki lub odpowiedniej włókniny filtracyjnej. W układzie dolotowym filtr powietrza jest jednym z pierwszych elementów doprowadzających powietrze do silnika.

Skrzynka filtra powietrza

Nowoczesne pojazdy często wyposażone są w skrzynkę filtra powietrza. Jest to zamknięta skrzynka wykonana z tworzywa sztucznego, w której znajduje się filtr powietrza. Skrzynka filtra powietrza ma wlot do wlotu powietrza zewnętrznego i wylot, z którego wypływa oczyszczone powietrze. W ten sposób silnik otrzymuje chłodniejsze powietrze z otoczenia zamiast ciepłego powietrza z komory silnika.

Czujnik masowego przepływu powietrza

Czujnik masowego przepływu powietrza mierzy masę powietrza wpływającego do układu dolotowego. Zarejestrowane dane są przekazywane do systemu sterowania silnikiem. Nowoczesne czujniki masowego przepływu powietrza mierzą również panujące ciśnienie i temperaturę powietrza. Dzięki zmierzonym wartościom można precyzyjnie określić ilość wtryskiwanego paliwa.

Przepływomierz powietrza

Zwłaszcza starsze samochody mają przepływomierz powietrza zamiast czujnika masowego przepływu powietrza. Jest to kompaktowy element z obrotową klapką powietrza wewnątrz. Kąt klapki zmienia się w zależności od natężenia przepływu powietrza. Pozycja klapy jest mierzona przez potencjometr obrotowy i przekazywana do jednostki sterującej silnika.

Przepustnica

Przepustnica określa ilość powietrza przepływającego do silnika. W tym celu element ten posiada wewnątrz obrotową klapkę, za pomocą której można dławić przepływ powietrza. W silnikach benzynowych przepustnica znajduje się w gaźniku lub w oddzielnej obudowie przed kolektorem dolotowym. Niektóre silniki wysokoprężne również posiadają ten element do dławienia przepływu powietrza.

Rura powietrza nieoczyszczonego

Rura powietrza nieoczyszczonego zasysa niefiltrowane powietrze i doprowadza je do filtra powietrza lub skrzynki filtra powietrza. W nowoczesnych pojazdach rura powietrza nieoczyszczonego jest często zintegrowana z przodem pojazdu, na przykład za osłoną chłodnicy. W ten sposób chłodniejsze powietrze spoza komory silnika może być bez przeszkód zasysane przez rurę powietrzną i doprowadzane do układu powietrznego.

Intercooler

Chłodnica międzystopniowa znajduje się w układzie dolotowym wielu pojazdów z silnikami z turbodoładowaniem. W tym przypadku chłodnica zapewnia schłodzenie strumienia powietrza przed wejściem do silnika. Element ten jest umieszczony w układzie dolotowym powietrza za turbosprężarką i przed przepustnicą. Chłodniejsze powietrze skutkuje lepszą wydajnością i wyższą mocą silnika w silnikach turbo.

Przewód turbo

Wąż turbo lub wąż powietrza doładowującego tur bo łączy poszczególne komponenty przed lub za turbosprężarką. Jako część układu powietrznego, dostarcza on świeże powietrze do turbosprężarki z kierunku filtra powietrza, w zależności od jego położenia. Za turbosprężarką przewód turbo transportuje sprężone powietrze. Przewody przed lub za chłodnicą powietrza doładowującego są również nazywane przewodami turbo.

Naprawy i części zamienne do układu dolotowego powietrza

Prawidłowe działanie wszystkich elementów układu dolotowego powietrza jest ważne, aby silnik spalinowy samochodu działał zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli któryś z elementów układu wlotu powietrza jest uszkodzony, należy go niezwłocznie wymienić na odpowiednią część zamienną. Części zamienne do układu wlotu powietrza do silnika są łatwo dostępne z drugiej ręki w dobrym stanie. Wymiana podzespołów jest zazwyczaj nieskomplikowana.

Wymiana filtra powietrza

Filtr powietrza w samochodzie ulega zabrudzeniu wraz ze wzrostem przebiegu i powinien być wymieniany w regularnych odstępach czasu. Ponadto filtr podlega naturalnemu starzeniu się w zależności od zastosowanego materiału. Wymiana filtra nie jest trudna i można ją wykonać w kilku krokach.

  1. Otwórz skrzynkę filtra powietrza: Aby wyjąć filtr powietrza, podnieś maskę, aby uzyskać dostęp do skrzynki filtra powietrza. Aby móc wyjąć stary filtr powietrza, należy otworzyć obudowę. Działa to na różne sposoby w zależności od modelu pojazdu.
  2. Wyjmowanie filtra powietrza: Po otwarciu obudowy filtra powietrza można go łatwo wyjąć ręcznie. Następnie należy sprawdzić, czy materiał filtra nie jest zabrudzony. W większości przypadków konieczna będzie wymiana na odpowiedni filtr zamienny.
  3. Włóż nowy filtr: Nowy filtr powietrza jest wkładany do skrzynki filtra powietrza w miejsce starego filtra powietrza. Przedtem należy sprawdzić skrzynkę i wlot pod kątem zabrudzeń. Jeśli filtr powietrza jest włożony prawidłowo, skrzynka filtra jest ponownie zamykana.

Czyszczenie przepustnicy

Prawidłowe działanie przepustnicy jest ważne dla optymalnej i niezawodnej pracy silnika. Jednak przepustnica często ulega z czasem zabrudzeniu, co ma miejsce zwłaszcza w silnikach z recyrkulacją spalin. Należy wówczas wyczyścić przepustnicę.

  1. Zdemontuj przepustnicę: Najlepszym sposobem na wyczyszczenie przepustnicy jest uprzednie wymontowanie tego elementu. W tym celu należy zdemontować złącza na korpusie przepustnicy i poluzować połączenia śrubowe. Następnie można zdemontować element.
  2. Czyszczenie elementu: Przepustnica jest często zanieczyszczona uporczywymi cząsteczkami. Do czyszczenia korpusu przepustnicy można użyć specjalnego środka czyszczącego. Środek czyszczący jest rozpylany do korpusu przepustnicy, a brud usuwany miękką szmatką.
  3. Montaż przepustnicy: Po wyczyszczeniu przepustnica jest ponownie montowana i podłączana w odwrotnej kolejności. Jeśli zabrudzenia okażą się uporczywe lub element jest uszkodzony, należy zamontować odpowiednią część zamienną.

Wymiana chłodnicy międzystopniowej

Chłodnica międzystopniowa chłodzi powietrze spalania za turbosprężarką. Sama chłodnica jest często chłodzona powietrzem i w tym celu jest przymocowana z przodu pojazdu. W tym przypadku intercooler jest czasami uszkodzony i musi zostać wymieniony.

  1. Demontaż chłodnicy międzystopniowej: Aby móc zdemontować uszkodzoną chłodnicę międzystopniową, należy zdjąć poszycie podwozia lub zderzak i osłonę chłodnicy, w zależności od modelu pojazdu. Następnie można poluzować węże powietrzne i połączenia śrubowe chłodnicy.
  2. Sprawdź chłodnicę międzystopniową: Po wymontowaniu chłodnicy międzystopniowej należy sprawdzić ją wzrokowo pod kątem uszkodzeń. Uszkodzenia są często łatwe do rozpoznania, a naprawa nie wchodzi w grę. Nowa lub dobra używana chłodnica jest często łatwo dostępna.
  3. Montaż chłodnicy powietrza: Przed zamontowaniem części zamiennej należy porównać ją ze starą chłodnicą powietrza doładowującego. Jeśli wymiary i konstrukcja są prawidłowe, chłodnicę zamienną montuje się w odwrotnej kolejności. Następnie montowane są wcześniej zdemontowane części nadwozia.

Najczęściej czytane poradniki