Akcesoria i narzędzia do kół/Koła zapasowe
Dostępnych części : 11.901
1. Możliwe przyczyny odgłosów z komory silnika
2. Nietypowy haÅ‚as silnika – takie odgÅ‚osy mogÄ… wystÄ™pować
3. Nietypowe odgÅ‚osy z silnika – co mogÄ… zrobić kierowcy?
Nietypowe odgłosy z komory silnika martwią każdego zmotoryzowanego. Nierzadko zdarza się, że dziwny hałas z silnika wskazuje na poważny problem z samochodem. W naszym poradniku wyjaśniamy, co może powodować, że silnik klekocze, piszczy lub ma tendencję do hurgotania. Tutaj dowiedzą się Państwo również, jak sami mogą zidentyfikować przyczynę nietypowych odgłosów w samochodzie i co wtedy należy zrobić, aby uniknąć uszkodzenia silnika.
Czytaj więcej: Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
Jeśli silnik w samochodzie wydaje nietypowe dźwięki, może to wskazywać na różne przyczyny. Może to być problem z rozrządem lub problem z jednym z układów pomocniczych. W najgorszym przypadku mogą wystąpić usterki tłoków i cylindrów, które wymagają szybkiego działania, aby zapobiec nieodwracalnemu uszkodzeniu silnika. Poniżej cała lista przyczyn:
Nie wszystkie odgłosy dobiegające z okolicy silnika oznaczają jednocześnie jego awarię. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, czy hałas zależy od obrotów silnika, czy od prędkości. Nietypowe odgłosy w zależności od prędkości obrotowej silnika często jednak wskazują na problem z samym silnikiem.
Niektóre odgłosy występują częściej w przypadku pewnych modeli pojazdów lub silników niż w przypadku innych. Szumy charakterystyczne dla danego modelu nie są rzadkością. Na przykład niektóre pojazdy BMW po uruchomieniu wydają czasem wyjące dźwięki. Mogą one być spowodowane przez uszkodzone koła pasowe w zespole napędowym. Z kolei w silnikach z grupy Volkswagena często dochodzi do grzechotania, które jest wywoływane przez rozciągnięty łańcuch rozrządu.
Sama jednostka napędowa nie zawsze jest przyczyną nietypowego hałasu. Również liczne układy i zespoły pomocnicze silnika mogą wydawać dziwne dźwięki, jeśli nie pracują optymalnie. Należą do nich alternator i pompa wspomagania kierownicy, ale także sprężarka klimatyzacji, pompa wody czy nawet zużyte paski napędowe.
W niektórych przypadkach irytujący hałas brzmi tak, jakby pochodził z silnika, ale w rzeczywistości przyczyny leżą zupełnie gdzie indziej. Na przykład odgłosy takie jak grzechotanie na biegu jałowym mogą pochodzić również ze sprzęgła. Grzechotanie zerwanych sprężyn amortyzacyjnych dookoła tarczy sprzęgła brzmi wtedy tak, jakby silnik grzechotał.
Czasami też w samochodzie poluzowaniu ulegają części, takie jak osłona termiczna na rurze wydechu, które wibrują tylko przy określonych prędkościach i częstotliwościach pracy silnika. To czasami brzmi tak, jakby hałas pochodził z silnika. Przyczyną odgłosów mogą być również usterki skrzyni biegów lub układu napędowego.
Jeśli samochód wydaje nietypowe dźwięki, większość kierowców zauważa je natychmiast. Nie wszystkie odgłosy od razu wskazują na usterkę. Na przykład tykanie silnika przy otwartej masce może być również spowodowane normalnym tykaniem wtrysku paliwa. Inne hałasy występują jednak znacznie częściej i należy poświęcić im szczególną uwagę.
Odgłosy takie jak klekotanie, grzechotanie czy piszczenie powinny być traktowane poważnie w każdym samochodzie a ich przyczyna niezwłocznie zbadana. Jeśli nie jesteśmy doświadczonym mechanikiem, powinniśmy jak najszybciej odwiedzić warsztat, bowiem nietypowe odgłosy dobiegające spod maski mogą wskazywać na poważne problemy z silnikiem, które ignorowane zbyt długo, mogą doprowadzić do całkowitej awarii elementu.
Jeśli silnik wydaje metaliczny odgłos stukania lub klepania, nie zawsze możliwe jest ustalenie konkretnej przyczyny. Jedną z możliwych opcji mogą być zużyte łożyska koła pasowego alternatora, ale hałas może też pochodzić z wnętrza silnika. W tym przypadku przyczyną mogą być popychacze hydrauliczne na zaworach.
Hydrauliczne popychacze zaworów są zamontowane między wałkiem rozrządu a zaworem, gdzie regulują luz zaworu. Są one szczególnie wrażliwe na wahania w dostawie oleju. Jeżeli klepanie nie zniknie wkrótce po uruchomieniu silnika, należy dokładniej sprawdzić zawory i popychacze hydrauliczne. Jeżeli natomiast hałas zanika przy wyższych prędkościach obrotowych, świadczy to z kolei o niskim ciśnieniu w układzie smarowania.
Często występującym hałasem w silnikach spalinowych jest piszczenie. Hałas może występować stale podczas jazdy lub jest wyczuwalny tylko podczas przyspieszania. Piszczące odgłosy są często spowodowane przez paski napędowe. Jeśli zamontowane tu paski są zużyte i w złym stanie, nie mogą już prawidłowo napędzać elementów pomocniczych, takich jak alternator, i ślizgają się po kołach pasowych.
Grzechotanie silnika często występuje w przypadku problemów z łańcuchem rozrządu. Często przy większym przebiegu pojazdu łańcuch ulega wydłużeniu, co może powodować stukot. Ponadto, może się też zdarzyć, że to napinacz łańcucha rozrządu uległ zużyciu, przez co nie napina on odpowiednio łańcucha. Niektóre typy silników są bardziej podatne na odgłosy grzechotania niż inne.
Tylko fachowi mechanicy samochodowi powinni samodzielnie przeprowadzać diagnozy, czy też naprawy, jeśli silnik wydaje nietypowe dźwięki. Jednak sami kierowcy nie powinni tak całkowicie rezygnować z przeprowadzania wstępnej diagnostyki na podstawie nietypowych odgłosów wydobywających się z silnika. Sprecyzowanie rodzaju dźwięku i momentu jego występowania może być niezwykle przydatne podczas wizyty u fachowca, gdzie będzie źródłem niezbędnych informacji, dzięki którym mechanik w warsztacie łatwiej rozpozna przyczynę usterki.
Samochody elektryczne posiadajÄ… specjalne elementy, które odróżniajÄ… je od tradycyjnych pojazdów z silnikami spalinowymi. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nie posiadajÄ… one manualnej skrzyni biegów w formie, jaka jest nam znana z pojazdów o napÄ™dzie spalinowym. Ponadto w elektrykach, ze wzglÄ™du na…
Czytaj więcej
Skrzynia biegów jest sercem ukÅ‚adu napÄ™dowego każdego samochodu. Optymalnie dopasowuje prÄ™dkość obrotowÄ… silnika i prÄ™dkość jazdy, zapewniajÄ…c w ten sposób najlepsze możliwe osiÄ…gi. W samochodach stosuje siÄ™ manualne lub automatyczne skrzynie biegów. Najpóźniej przy zakupie nowego samochodu nabywcy stajÄ… przed…
Czytaj więcej
Nie każdy kierowca zna podstawy budowy i dziaÅ‚ania silnika samochodowego, co jednak może okazać siÄ™ niezwykle pomocne w utrzymaniu prawidÅ‚owego funkcjonowania pojazdu. Dlatego też w poniższym przewodniku dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo o podstawach pracy silnika spalinowego oraz głównych różnicach pomiÄ™dzy silnikami…
Czytaj więcej
UrzÄ…dzenia diagnostyczne OBD umożliwiajÄ… szybkie wykrycie usterek poprzez odczytanie informacji zapisanej w komputerze pokÅ‚adowym pojazdu. DziÄ™ki ciÄ…gÅ‚emu rozwojowi techniki, ceny takich urzÄ…dzeÅ„ diagnostycznych w ostatnich latach systematycznie spadajÄ…, czyniÄ…c je przystÄ™pnymi nawet dla mechaników hobbystów. W tym poradniku dowiedzÄ… siÄ™…
Czytaj więcej
Akcesoria i narzędzia do kół/Koła zapasowe
Dostępnych części : 11.901
Części nadwozia i karoserii
Dostępnych części : 329.586
Klimatyzacja
Dostępnych części : 192.415
Lusterka
Dostępnych części : 67.441
Podwozie
Dostępnych części : 248.760
Przełączniki / włączniki
Dostępnych części : 249.681
Radio / Audio / Inforozrywka
Dostępnych części : 70.866
Reflektory
Dostępnych części : 121.191
Silnik / Części
Dostępnych części : 333.656
Skrzynia biegów
Dostępnych części : 239.637
System zamykania
Dostępnych części : 158.864
Układ chłodzenia
Dostępnych części : 81.417
Układ elektroniczny
Dostępnych części : 448.296
Układ hamulcowy
Dostępnych części : 277.927
Układ kierowniczy
Dostępnych części : 145.365
Układ paliwowy
Dostępnych części : 45.836
Układ wydechowy
Dostępnych części : 94.557
Wycieraczki
Dostępnych części : 222.762
Wyposażenie wnętrza
Dostępnych części : 382.233