Akcesoria i narzędzia do kół/Koła zapasowe
Dostępnych części : 11.901
Jeśli dobrze zadbamy o silnik, będzie on na pewno służył nam długo i niezawodnie. Silnik musi działać sprawnie, aby samochód mógł się dalej poruszać i pokonywać kolejne kilometry. Dlatego bardzo ważnym jest, aby utrzymać silnik w najlepszej formie, by funkcjonował optymalnie.
Silniki wymagają regularnych przeglądów oraz wykonywania niezbędnych czynności serwisowych, takich jak wymiana oleju, świec zapłonowych. Należy również kontrolować poziom płynów, takich jak płyn przekładniowy, płyn hamulcowy i płyn chłodzący, które pomagają w płynnej pracy silnika. Podczas jazdy po mieście bądź poza jego granicami nie ma znaczenia, czy na drodze nagle pojawi się jakaś przeszkoda, bowiem regularnie serwisowany silnik z łatwością poradzi sobie z nagłą zmianą prędkości!
W naszym atrtykule otrzymają Państwo kilka wskazówek na temat należytej konserwacji i utrzymania silnika samochodowego w jak najlepszym stanie.
Czytaj więcej: Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
Pierwszym krokiem w kierunku zachowania sprawnie działającego silnika jest regularna wymiana oleju silnikowego. Jest to nieodzowna czynność, która nie pochłania dużo czasu. Olej silnikowy smaruje wszystkie ruchome części, zapewniając w ten sposób minimalne tarcie. Dodatkowo, olej zatrzymuje wszelkie osady, brud, kurz i zanieczyszczenia, które mogą powodować korozję wnętrza silnika, utrudniając przepływ płynu transmisyjnego. Warto więc sprawdzać poziom oleju co miesiąc i uzupełniać go, jeśli jest za niski. Przy tym należy pamiętać, że częstotliwość wymiany oleju oraz zastosowanie odpowiedniego rodzaju oraz klasy są przedmiotem zaleceń producenta, do których należy się bezwzględnie stosować.
Co zaskakujące, silnik pojazdu potrzebuje również tlenu, zupełnie jak istota ludzka. Dlatego też, jeśli zauważymy spadek mocy lub niezupełne spalanie paliwa nasz samochód może mieć zwężony przepływ powietrza. Może się również zdarzyć, że wzrasta emisja spalin. Na te objawy jest proste rozwiązanie. Należy wyczyścić lub wymienić filtr powietrza za każdym razem, gdy zauważymy, że utknął na nim nadmiar zanieczyszczeń i brudu.
Przegrzewający się silnik może wpłynąć na zwiększenie użycia paliwa w pojeździe. Podczas spalania paliwa tracona jest duża ilość energii, a spalanie jest niewystarczające. Ponieważ metale i ich stopy, z których zbudowane są elementy silnika, dobrze przewodzą ciepło, dlatego na dłuższą metę może dojść do silnego przegrzania silnika. Warto więc mieć zawsze przy sobie butelkę płynu chłodniczego. Jest on jedynym sposobem chłodzenia silnika, gdyż pomaga odprowadzać ciepło. Uzupełniając płyn chłodniczy, należy mieszać go z wodą w stosunku 1:1. Ponadto w upalne dni należy uważnie obserwować wskaźnik temperatury silnika.
Należy pamiętać, że benzyna składa się z osadów, które gromadzą się na dnie zbiornika paliwa. Po latach jazdy, warstwa zanieczyszczeń powinna być najlepiej trzymana z dala od silnika. Dlatego też, gdy stale jeździmy na niskim poziomie paliwa, wtedy pompa paliwowa będzie wciągać te zanieczyszczenia, co z czasem spowoduje jej znaczne zużycie. Dlatego unikajmy takiego scenariusza, dolewając paliwo do baku, zamiast płacić za drogie naprawy.
Kiedy opuszczamy miejsce parkingowe, zawsze warto zatrzymać się i sprawdzić, czy na ziemi, w miejscu w którym stał pojazd, nie ma żadnych płynów lub plam. Jeśli zauważymy wyciek, zadzwońmy do mechanika, aby ten rozwiązał problem tak szybko, jak to tylko możliwe. Ponadto można też samemu zaglądnąć pod maskę i sprawdzić, czy nie uda nam się zlokalizować nieszczelnego miejsca. Najczęściej, jeśli natkniemy się na wyciek, to jest to płyn chłodniczy lub olej silnikowy. Dodatkowo można wtedy również zaobserwować, że zużycie paliwa wzrosło z powodu wycieków. Pamiętajmy, aby sprawdzać poziom płynu chłodniczego oraz oleju i uzupełniać je w razie potrzeby.
Pasy są siłą napędową silnika, ponieważ napędzają energią wszystkie mechanizmy, od wentylatora do pompy wodnej. W zależności od tego, jaki samochód posiadamy, ich funkcje mogą się trochę różnić, ale mogą być też jednakowe, jak uruchamianie klimatyzacji. Jeśli jeden lub więcej pasów ulegną uszkodzeniu, prawdopodobnie spowoduje to znaczne szkody innych części. Jeżeli więc od ostatniego serwisowania upłynęło już sporo czasu, należy zwrócić uwagę i sprawdzić stan pasów napędowych, aby zapobiec ich awarii.
Ochrona silnika przed powstawaniem nadmiernego ciśnienia i zużycia pozwoli mu pracować dłużej i z maksymalną wydajnością. Złotą radą jest zatem regularne serwisowanie. Tutaj należy oddać pojazd w ręce wykwalifikowanego specjalisty, który wykona potrzebne prace konserwacyjne.
Poniżej kilka prostych wskazówek dla kierowców:
Dwa tygodnie to maksymalny czas, przez jaki pojazd może pozostać nieużywany, jeśli planujemy jego dalszy użytek.
Większość typów pojazdów wymaga, aby silnik był serwisowany przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak samochód jest eksploatowany na długich odcinkach, zaleca się wykonanie serwisu co najmniej dwa razy w roku.
Regularnie przeprowadzane przeglądy pozwolą znacznie wydłużyć żywotność silnika. Pomocne może być również sprawdzenie akumulatora samochodu, aby upewnić się, że nie uległ on rozładowaniu, co przerwało by pracę pojazdu. Dodatkowo, ważne jest, aby aktywnie dbać o silnik, aby zapewnić optymalną transmisję napędu. Jest to szczególnie ważne podczas zimy i minusowych temperatur, kiedy to istnieje możliwość zamarznięcia silnika. Wreszcie, należy upewnić się, że komora spalania i wszystkie części wewnętrzne są prawidłowo czyszczone co najmniej raz w roku.
Samochody elektryczne posiadajÄ… specjalne elementy, które odróżniajÄ… je od tradycyjnych pojazdów z silnikami spalinowymi. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nie posiadajÄ… one manualnej skrzyni biegów w formie, jaka jest nam znana z pojazdów o napÄ™dzie spalinowym. Ponadto w elektrykach, ze wzglÄ™du na…
Czytaj więcej
UkÅ‚ad klimatyzacji w samochodzie zapewnia przyjemnÄ… temperaturÄ™ podczas upalnych dni w lecie. JeÅ›li oczekiwane chÅ‚odzenie nie nastÄ™puje mimo wÅ‚Ä…czenia klimatyzacji, czÄ™sto winna jest temu uszkodzona sprężarka klimatyzacji. Tutaj dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wskazujÄ… na usterkÄ™ sprężarki klimatyzacji i jakie…
Czytaj więcej
Jako część ukÅ‚adu wydechowego, kolektor wydechowy peÅ‚ni w komorze silnika rolÄ™ pomocniczÄ…. JeÅ›li element ten jest nieszczelny, spaliny z silnika nie zostajÄ… prawidÅ‚owo odprowadzane, co prowadzi do upoÅ›ledzenia funkcjonowania silnika. W naszym poradniku wyjaÅ›niamy przyczyny uszkodzeÅ„ kolektora, przedstawiamy typowe objawy…
Czytaj więcej
Skrzynia biegów jest sercem ukÅ‚adu napÄ™dowego każdego samochodu. Optymalnie dopasowuje prÄ™dkość obrotowÄ… silnika i prÄ™dkość jazdy, zapewniajÄ…c w ten sposób najlepsze możliwe osiÄ…gi. W samochodach stosuje siÄ™ manualne lub automatyczne skrzynie biegów. Najpóźniej przy zakupie nowego samochodu nabywcy stajÄ… przed…
Czytaj więcej
Akcesoria i narzędzia do kół/Koła zapasowe
Dostępnych części : 11.901
Części nadwozia i karoserii
Dostępnych części : 329.586
Klimatyzacja
Dostępnych części : 192.415
Lusterka
Dostępnych części : 67.441
Podwozie
Dostępnych części : 248.760
Przełączniki / włączniki
Dostępnych części : 249.681
Radio / Audio / Inforozrywka
Dostępnych części : 70.866
Reflektory
Dostępnych części : 121.191
Silnik / Części
Dostępnych części : 333.656
Skrzynia biegów
Dostępnych części : 239.637
System zamykania
Dostępnych części : 158.864
Układ chłodzenia
Dostępnych części : 81.417
Układ elektroniczny
Dostępnych części : 448.296
Układ hamulcowy
Dostępnych części : 277.927
Układ kierowniczy
Dostępnych części : 145.365
Układ paliwowy
Dostępnych części : 45.836
Układ wydechowy
Dostępnych części : 94.557
Wycieraczki
Dostępnych części : 222.762
Wyposażenie wnętrza
Dostępnych części : 382.233