Akcesoria i narzędzia do kół/Koła zapasowe
Dostępnych części : 11.901
1. Dlaczego silnik siÄ™ przegrzewa?
2. Typowe przyczyny przegrzania silnika
3. Wyraźne oznaki przegrzania silnika
4. Co powinni zrobić kierowcy, gdy ich silnik się przegrzeje?
5. Dalsze postępowanie w przypadku przegrzania silnika
6. Oto co dzieje siÄ™ podczas jazdy z przegrzanym silnikiem
7. Przegrzanie siÄ™ silnika – te części w samochodzie mogÄ… być uszkodzone
Sprawnie działający zaawansowany układ chłodzenia powinien skutecznie zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się silników spalinowych podczas pracy. Jeśli jednak części tego układu są uszkodzone lub poziom płynu chłodzącego jest niewystarczający, silnik może się przegrzać. W naszym poradniku dotyczącym przegrzewania się silnika przedstawiamy wiele wskazówek i odpowiadamy na wszystkie pytania w obrębie tego tematu.
Czytaj więcej: Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
Silniki takie jak diesel czy benzynowy wytwarzają w procesie spalania dużo ciepła, które musi zostać odprowadzone. Każdy nowoczesny pojazd wyposażony jest w układ chłodzenia silnika, ponieważ efekt chłodzenia zapewniany przez samo powietrze nie jest wystarczający. Zamiast tego płyn chłodzący pompowany jest poprzez  silnik i trafia do chłodnicy, aby odprowadzić wytwarzane ciepło.
Układ chłodzenia w samochodzie składa się z wielu elementów. Należy do nich na przykład wentylator, który zapewnia przepływ powietrza przez chłodnicę nawet podczas postoju samochodu, dzięki czemu ciepło jest niezawodnie odprowadzane. Częścią układu chłodzenia jest również termostat sterujący obiegiem chłodzenia, pompa płynu chłodzącego i inne elementy. Jeśli jakaś część jest uszkodzona, silnik może się przegrzać.
Za przegrzewanie się silnika mogą odpowiadać liczne przyczyny. Oprócz problemów z elementami układu chłodzenia, brak płynu chłodniczego jest zazwyczaj jednym z najczęstszych powodów przegrzania, dlatego też zaleca się regularne sprawdzanie jego poziomu. Poniżej kompletna lista przyczyn:
Jeśli temperatura silnika wzrośnie, to pojazd przy pomocy kontrolek informacyjno-ostrzegawczych zacznie ostrzegać kierowcę o problemie. Ma to na celu zapobieganie awariom samochodu, takim jak trwałe uszkodzenie silnika w wyniku jego przegrzania. Poniższych sygnałów nie należy ignorować:
Jednym z najbardziej wyraźnych sygnałów niedopuszczalnego wzrostu temperatury jest zapalenie się czerwonej lampki ostrzegawczej temperatury płynu chłodzącego. Jednocześnie na wyświetlaczu temperatury płynu chłodzącego może pojawić się wysoka wartość, jeśli silnik uległ przegrzaniu. W zależności od modelu, na wyświetlaczu komputera pokładowego sygnalizowana jest również podwyższona temperatura silnika.
Jeśli wyświetlacz temperatury cieczy pokazuje alarmujące wartości lub jeśli nawet zapali się czerwona lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej, wymagane jest szybkie działanie. Kierowca powinien zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i wyłączyć silnik. Poniżej podajemy listę poszczególnych kroków:
Po zatrzymaniu pojazdu można otworzyć maskę, aby zapewnić chłodzenie. Schłodzenie silnika może chwilę potrwać, ale w żadnym wypadku nie należy polewać bloku silnika zimną wodą.
Nie należy natychmiast otwierać korka chłodnicy lub korka zbiornika wyrównawczego bez zachowania szczególnych środków ostrożności, ponieważ układ chłodzenia może być pod ciśnieniem i spowodować wydostanie się gorącej cieczy. Najlepiej jest wtedy odczekać dłuższą chwilę, a w momencie otwierania zakrętki użyć odpowiedniej szmatki, która zabezpieczy nas przed poparzeniem. Jeśli wtedy stwierdzimy brak płynu chłodniczego, można go odpowiednio uzupełnić.
Po wystarczającym ostygnięciu silnika często możliwe jest podjechanie pojazdem do najbliższego warsztatu. Należy jednak mieć na oku wartości wskaźnika temperatury. Jeśli silnik ponownie się przegrzeje, samochód powinien zostać odholowany. W warsztacie można poznać przyczynę przegrzewania się silnika i zlecić przeprowadzenie odpowiednich napraw.
Jeśli silnik się przegrzeje, a samochód nadal będzie poruszany, może to spowodować znaczne szkody i uszkodzenie głowicy cylindra lub bloku silnika. Nierzadko skutkiem jest poważna awaria silnika, której naprawa wiąże się z dużymi kosztami i wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Często konieczna będzie wtedy nawet kompletna wymiana silnika.
Jeśli dojdzie do przegrzania silnika, możliwymi przyczynami mogą być usterki różnych elementów układu chłodzenia. Nagły brak płynu chłodzącego jest często spowodowany nieszczelnością przewodów lub złącz. Za stopniową utratę płynu chłodzącego może być odpowiedzialna również uszkodzona uszczelka głowicy cylindra lub pęknięty zbiornik wyrównawczy.
Wadliwe działające pompy płynu chłodzącego, uszkodzone chłodnice lub zepsute wentylatory chłodnic to również możliwe przyczyny przegrzania. Warto zatem nadmienić, że w Autoparts24 dostępnych jest wiele oryginalnych używanych części układu chłodniczego oraz elementów zamiennych silnika. U nas łatwo można porównać liczne oferty sprzedaży powyższych części dostępnych na stacjach demontażowych zajmujących się recyklingiem samochodów i działających na rynku europejskim.
UrzÄ…dzenia diagnostyczne OBD umożliwiajÄ… szybkie wykrycie usterek poprzez odczytanie informacji zapisanej w komputerze pokÅ‚adowym pojazdu. DziÄ™ki ciÄ…gÅ‚emu rozwojowi techniki, ceny takich urzÄ…dzeÅ„ diagnostycznych w ostatnich latach systematycznie spadajÄ…, czyniÄ…c je przystÄ™pnymi nawet dla mechaników hobbystów. W tym poradniku dowiedzÄ… siÄ™…
Czytaj więcej
Dysza wtryskowa jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych ukÅ‚adów wtryskowych. We wczeÅ›niejszych czasach silniki miaÅ‚y jeszcze gaźnik lub wtrysk do kolektora dolotowego, który zapewniaÅ‚ zapÅ‚on mieszanki powietrza i paliwa. Z kolei w nowoczesnych silnikach spalinowych z wtryskiem paliwa paliwo jest…
Czytaj więcej
UkÅ‚ad klimatyzacji w samochodzie zapewnia przyjemnÄ… temperaturÄ™ podczas upalnych dni w lecie. JeÅ›li oczekiwane chÅ‚odzenie nie nastÄ™puje mimo wÅ‚Ä…czenia klimatyzacji, czÄ™sto winna jest temu uszkodzona sprężarka klimatyzacji. Tutaj dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wskazujÄ… na usterkÄ™ sprężarki klimatyzacji i jakie…
Czytaj więcej
Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to Å›wietna zabawa, która pozwala zaoszczÄ™dzić na wysokich kosztach usÅ‚ug w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gÅ‚adko podczas naprawy samochodu, a niektóre bÅ‚Ä™dy popeÅ‚nione w trakcie prac mogÄ… kosztować naprawdÄ™ dużo pieniÄ™dzy….
Czytaj więcej
Akcesoria i narzędzia do kół/Koła zapasowe
Dostępnych części : 11.901
Części nadwozia i karoserii
Dostępnych części : 329.586
Klimatyzacja
Dostępnych części : 192.415
Lusterka
Dostępnych części : 67.441
Podwozie
Dostępnych części : 248.760
Przełączniki / włączniki
Dostępnych części : 249.681
Radio / Audio / Inforozrywka
Dostępnych części : 70.866
Reflektory
Dostępnych części : 121.191
Silnik / Części
Dostępnych części : 333.656
Skrzynia biegów
Dostępnych części : 239.637
System zamykania
Dostępnych części : 158.864
Układ chłodzenia
Dostępnych części : 81.417
Układ elektroniczny
Dostępnych części : 448.296
Układ hamulcowy
Dostępnych części : 277.927
Układ kierowniczy
Dostępnych części : 145.365
Układ paliwowy
Dostępnych części : 45.836
Układ wydechowy
Dostępnych części : 94.557
Wycieraczki
Dostępnych części : 222.762
Wyposażenie wnętrza
Dostępnych części : 382.233