Menu toggle

Witamy

Silnik

Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wymienić samodzielnie?

Samochód elektryczny jest uważany za główny filar przyszłościowego i przyjaznego dla środowiska naturalnego systemu transportu. Ale czy można samodzielnie naprawiać silniki elektryczne? A które części majsterkowicze  powinni lepiej zostawić w spokoju?

Czytaj więcej: Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu

Silnik elektryczny a silnik spalinowy – jakie sÄ… różnice?

Działanie i budowa silników elektrycznych różnią się pod wieloma względami od klasycznych silników spalinowych. Istnieją także znaczne różnice w zakresie napraw i konserwacji. W związku z tym, zwłaszcza majsterkowicze-hobbyści, nie powinni zajmować się samochodami elektrycznymi w taki sam sposób, do jakiego są przyzwyczajeni podczas pracy z silnikami spalinowymi. Oto kilka podstawowych cech charakteryzujących pojazdy o napędzie elektrycznym:

  • Kompaktowe jednostki napÄ™dowe
  • Wbudowany akumulator wysokiego napiÄ™cia
  • Mniejsza liczba pojedynczych elementów
  • ZÅ‚ożona technologia

Wielu producentów wyposaża obecnie swoje samochody elektryczne w złożone jednostki napędowe, które łączą silnik elektryczny, skrzynię biegów i inne elementy w jeden kompaktowy napęd. Ze względu na to, że jest to kompletny zespół napędowy, jego naprawa jest znacznie trudniejsza. Ponadto istnieje większe prawdopodobieństwo doznania obrażeń związane z wysokim napięciem w powszechnie stosowanych obecnie akumulatorach wysokonapięciowych.

Które części napędu elektrycznego można wymienić samodzielnie?

Ze względu na złożoną konstrukcję pojazdów z napędem elektrycznym możliwości samodzielnego majsterkowania przy nich są dość ograniczone. Większość elementów silnika elektrycznego jest na stałe wmontowana wewnątrz i trudno dostępna.

Dla porównania stosunkowo łatwo można jednak wymienić części samochodowe, które nie są bezpośrednio zintegrowane z jednostką napędową, takie jak zespół przewodów do sterowania silnikiem elektrycznym lub elementy łączące i podzespoły układu chłodzenia. Również elementy systemów niskiego napięcia można wymieniać bez żadnych problemów.

Czasami można również samodzielnie wymienić elementy, takie jak: zewnętrzne jednostki sterujące, moduły-sterowniki układu kierowniczego , czy też oddzielnie zamontowane części samego napędu, takie jak: wały napędowe.

Czy mogę samodzielnie naprawić silnik w samochodzie z napędem elektrycznym?

Ze względu na zwartą i zamkniętą konstrukcję silników w pojazdach o napędzie elektrycznym, właściciel może samodzielnie wykonywać tylko nieliczne naprawy. Wiele usterek i problemów wymaga demontażu jednostki napędowej, co ze względu na swoją złożoność jest zadaniem dla doświadczonego elektromechanika. Tylko w nielicznych przypadkach i w zależności od konstrukcji silnika elektrycznego części zamienne mogą być instalowane na własną rękę przez właściciela.

Podobnie ma się sprawa z czujnikami, takimi jak czujnik prędkości, które mogą być samodzielnie naprawiane przez właściciela tylko w wyjątkowych okolicznościach. Niektóre pojazdy elektryczne mają również oddzielnie przymocowaną skrzynię napędową, która nie jest częścią jednostki napędowej. Również tutaj istnieje możliwość naprawy lub wymiany elementu, jednak wyłącznie z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa.

Czego raczej nie powinno się samodzielnie wymieniać w samochodzie o napędzie elektrycznym?

Niektóre części samochodu elektrycznego nigdy nie powinny być wymieniane przez amatorów, lecz powierzone w ręce profesjonalistów. Dotyczy to zwłaszcza elementów systemu wysokiego napięcia, które wymagają zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa, ponieważ porażenia prądem elektrycznym o wysokim napięciu mogą mieć groźne dla życia skutki.

Warto tutaj nadmienić, że nawet pracownicy warsztatu samochodowego muszą zostać specjalnie przeszkoleni, by otrzymać uprawnienie do pracy przy pojazdach o napędzie elektrycznym. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie napraw konieczne jest na przykład odłączenie akumulatorów wysokiego napięcia od reszty sieci pojazdu. To z kolei wymaga specjalnej techniki pomiarowej, a czasem nawet zastosowania wyposażenia ochronnego. Nie jest to więc przedsięwzięcie dla amatorów.

Które naprawy silnika samochodu elektrycznego lepiej zlecić fachowcowi?

Silniki nowoczesnych pojazdów z napędem elektrycznym mają często złożoną konstrukcję. Wiele części jest mocowanych na stałe bezpośrednio podczas produkcji i trudno je wymienić laikowi. Nierzadko zatem konieczny jest całkowity demontaż zespołu napędowego w celu wymiany nie działającej już części. Warto ponadto wziąć pod uwagę, że elementy silnika odpowiedzialne za bezpieczeństwo zawsze lepiej naprawiać u specjalisty.

Profesjonalni mechanicy mogą nie tylko bezpiecznie wymieniać części systemu wysokiego napięcia, ale także przeprowadzać naprawy elementów silnika. Niektóre warsztaty samochodowe specjalizują się nawet w samochodach elektrycznych i wymieniają również części wewnątrz silnika.

W zależności od pojazdu napęd elektryczny ma różną konstrukcję wewnętrzną, ale z reguły elementy takie jak: wirnik, stojan i obudowa silnika, zawsze tworzą jego zasadniczą część. Po zdemontowaniu silnika mechanik może wyjąć je pojedynczo, sprawdzić i w razie potrzeby wymienić.

Inne elementy silników w pojazdach elektrycznych mogą obejmować kolektor cieczy chłodzącej, osłony łożysk, kołnierze wałów lub mechanizm różnicowy. Fachowiec może również przyjrzeć się tym elementom po zdemontowaniu silnika elektrycznego, a także na przykład blokady postojowej.

Kupno odpowiednich, używanych części zamiennych do samochodów elektrycznych

Wraz z upowszechnianiem się idei e-mobilności wśród użytkowników pojazdów,  na rynku wzrasta również  ilość dostępnych używanych części zamiennych do samochodów elektrycznych. W procesie przyjaznego dla środowiska recyklingu samochodów uszkodzone pojazdy są demontowane, a z nich usuwane są sprawnie działające i nadające się do dalszego użytku części zamienne. W Autoparts24 można porównać wiele ofert dotyczących różnorodnych części samochodowych używanych i kupić odpowiednie elementy do swojego samochodu elektrycznego po atrakcyjnych cenach.

Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy

Dysza wtryskowa jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych ukÅ‚adów wtryskowych. We wczeÅ›niejszych czasach silniki miaÅ‚y jeszcze gaźnik lub wtrysk do kolektora dolotowego, który zapewniaÅ‚ zapÅ‚on mieszanki powietrza i paliwa. Z kolei w nowoczesnych silnikach spalinowych z wtryskiem paliwa paliwo jest…
Czytaj więcej

Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?

Alternator dostarcza energiÄ™ do instalacji elektrycznej w samochodzie. KiedyÅ› byÅ‚ on potrzebny tylko do reflektorów, ale dziÅ› jest niezbÄ™dny do niezawodnego zasilania wielu podzespołów. JeÅ›li generator prÄ…du jest uszkodzony, czÄ™sto można to zauważyć dopiero po zapaleniu siÄ™ kontrolki akumulatora. Ale…
Czytaj więcej

Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną przekładnią? 

Skrzynia biegów jest sercem ukÅ‚adu napÄ™dowego każdego samochodu. Optymalnie dopasowuje prÄ™dkość obrotowÄ… silnika i prÄ™dkość jazdy, zapewniajÄ…c w ten sposób najlepsze możliwe osiÄ…gi. W samochodach stosuje siÄ™ manualne lub automatyczne skrzynie biegów. Najpóźniej przy zakupie nowego samochodu nabywcy stajÄ… przed…
Czytaj więcej

Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie

SprzÄ™gÅ‚o samochodu jest poddawane dużym obciążeniom przy każdej jeździe. Trudno siÄ™ wiÄ™c dziwić, że ta nieustannie eksploatowana część w pewnym momencie siÄ™ psuje. W naszym poradniku dowiedzÄ… siÄ™ PaÅ„stwo, jakie objawy wystÄ™pujÄ… przy awarii sprzÄ™gÅ‚a i kiedy należy udać siÄ™…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki