Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie

Tempomat to popularny system wspomagania jazdy, który pomaga pojazdowi automatycznie utrzymywać zadaną prędkość. W zależności od producenta, system ten nazywany jest tempomatem lub tempostatem. System wspomagania odciąża kierowcę w ruchu drogowym i jest jednym z najczęściej zamawianych systemów w samochodach. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tempomacie w swoim samochodzie. Dowiedz się także, jak samodzielnie rozpoznać wadliwe części i je wymienić.

Jak działa tempomat w samochodzie

Tempomat jest montowany w samochodach jako system wspomagający jazdę od lat 60. ubiegłego wieku. System ten, znany również jako tempomat, umożliwia utrzymanie określonej prędkości. W tym celu kierowca nie musi trzymać nogi na pedale gazu; zamiast tego tempomat kontroluje prędkość w pełni automatycznie. Zintegrowany ogranicznik prędkości pozwala również kierowcy ustawić prędkość maksymalną. Znacząco zwiększa to komfort jazdy, zwłaszcza podczas jazdy po autostradzie.

Kierowca określa prędkość

Tempomat jest aktywowany i ustawiany zgodnie z życzeniem kierowcy. W zależności od pojazdu, tempomat jest aktywowany za pomocą dźwigni na kolumnie kierownicy lub poprzez naciśnięcie przycisku na kierownicy. Ponadto maksymalną prędkość można wybrać za pomocą ogranicznika prędkości. Można również ustawić maksymalną odległość od poprzedzającego pojazdu. Jeśli kierowca naciśnie przełącznik lub wciśnie pedał gazu, sprzęgła lub hamulca, tempomat zostanie wyłączony.

Tempomat adaptacyjny reguluje odległość

Już kilkadziesiąt lat temu tempomat jako system wspomagania jazdy został rozszerzony o praktyczną funkcję. Za pomocą czujników umieszczonych z przodu pojazdu, systemy mierzą odległość do pojazdu jadącego z przodu i odpowiednio dostosowują prędkość. System ten, znany jako tempomat adaptacyjny, zwiększa komfort jazdy w korkach. Zauważalnie zmniejsza również obciążenie kierowcy na autostradzie.

Uszkodzenie tempomatu – oto przyczyny

Tempomat składa się ze złożonego systemu różnych komponentów. Jeśli jeden z elementów jest wadliwy lub uszkodzony, tempomat przestaje działać zgodnie z przeznaczeniem lub całkowicie zawodzi. Przyczyny usterki mogą być różnorodne. Ponadto ma znaczenie, czy tempomat jest sterowany elektronicznie, czy też posiada sterowanie mechaniczne lub pneumatyczne.

Najczęstsze przyczyny wadliwego działania tempomatu:

Tempomat z regulacjÄ… elektronicznÄ…

Nowoczesne pojazdy są wyposażone w tempomat, który jest w pełni sterowany elektronicznie. System wykorzystuje istniejące komponenty, takie jak elektroniczny pedał przyspieszenia lub czujniki zainstalowane w pojeździe. Wszystkie dane są łączone i przekazywane do jednostki sterującej tempomatu. W przypadku tego typu systemu wadliwa jednostka sterująca lub wadliwe czujniki są często przyczyną usterki. Uszkodzone kable i przełączniki również powodują awarię systemu.

Tempomat mechaniczny lub pneumatyczny

Starsze pojazdy często wyposażone są w tempomat mechaniczny lub pneumatyczny. W przypadku tego typu tempomatu przyczyny awarii mogą być różne: uszkodzony serwomotor lub nieszczelne przewody są również możliwymi przyczynami awarii w starszych tempomatach. Podobnie jak w przypadku wersji elektronicznej, w zależności od modelu pojazdu, zainstalowana jest tu również jednostka sterująca, która również może ulec awarii.

Uszkodzony tempomat – wystÄ™pujÄ… nastÄ™pujÄ…ce objawy

Typowe objawy często występują, gdy tempomat jest uszkodzony. Na przykład żądana prędkość często nie jest utrzymywana, jeśli tempomat jest uszkodzony. Gdy tylko kierowca zdejmie nogę z pedału gazu, prędkość spada pomimo aktywacji tempomatu. Inne objawy mogą również wystąpić, jeśli system wspomagania kierowcy jest uszkodzony.

Objawy wadliwego tempomatu:

  • PrÄ™dkość nie jest utrzymywana
  • Ogranicznik prÄ™dkoÅ›ci nie dziaÅ‚a
  • Nie można aktywować tempomatu
  • PrÄ™dkość zmienia siÄ™ pomimo tempomatu
  • Regulacja prÄ™dkoÅ›ci pozostaje wyÅ‚Ä…czona

Inne oznaki uszkodzonego tempomatu

Usterka tempomatu często objawia się brakiem możliwości aktywacji systemu. Mimo że kierowca naciska przycisk na kierownicy lub dźwignię na kolumnie kierownicy, tempomat nie jest aktywowany. Jeśli tempomat jest uszkodzony, ogranicznik prędkości może ulec awarii, co oznacza, że nie można aktywować ograniczenia prędkości i ustawić maksymalnej prędkości. Czasami prędkość zmienia się, gdy tempomat jest uszkodzony.

Naprawa lub wymiana na odpowiednie części zamienne

Uszkodzony tempomat znacznie zmniejsza komfort jazdy. Dlatego zaleca się jak najszybszą naprawę uszkodzonego tempomatu. Części zamienne do tempomatów są łatwo dostępne z drugiej ręki i zazwyczaj można je łatwo wymienić.

Jednostka sterujÄ…ca i okablowanie

Częstą przyczyną awarii tempomatu jest uszkodzona jednostka sterująca. Ponieważ jednostka sterująca zwykle nie może być łatwo naprawiona, najlepiej jest wymienić ją na część zamienną. Używana jednostka sterująca tempomatu jest zwykle tańsza niż naprawa przez specjalistę. Po odkręceniu kilku wtyczek i śrub uszkodzoną część można łatwo wymienić na część zamienną. Wcześniej należy również sprawdzić okablowanie.

Tempomat z układem mechanicznym lub podciśnieniowym

W przypadku tempomatu ze sterowaniem mechanicznym często uszkodzeniu ulegają takie elementy jak serwomotor lub jego sprzęgło mechaniczne. Jeśli tempomat jest sterowany podciśnieniowo, nieszczelne węże podciśnieniowe są często przyczyną awarii w starszych pojazdach. Możliwą przyczyną są również wadliwe zawory podciśnieniowe. Silnik elektryczny sterujący tempomatem można zazwyczaj łatwo wymienić. To samo dotyczy elementów układu podciśnieniowego.

Przełącznik tempomatu lub dźwignia kolumny kierownicy

Jeśli nie można aktywować tempomatu, przyczyną jest często uszkodzony przełącznik lub zepsuta dźwignia kolumny kierownicy. Przełącznik na kierownicy lub dźwignię na kolumnie kierownicy można jednak wymienić, choć nakład pracy różni się w zależności od modelu pojazdu. Czasami konieczne jest zdjęcie części osłony kolumny kierownicy lub zdemontowanie osłony kierownicy. Następnie przełączniki można stosunkowo łatwo wymienić, podłączając je.

Modernizacja tempomatu w samochodzie

Jeśli tempomat nie jest zainstalowany w samochodzie, często pojawia się chęć doposażenia go w ten system wspomagania kierowcy. Doposażenie jest generalnie możliwe i wykonalne. Pomocne jest, jeśli dany pojazd był oferowany z tempomatem. W takim przypadku należy zakupić i zainstalować tylko odpowiednie części do tempomatu. Modernizacja jest szczególnie tania, jeśli używane są używane części.

Najczęściej czytane poradniki