Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek

Samodzielne przeprowadzanie napraw i modyfikacji w samochodzie to świetna zabawa, która pozwala zaoszczędzić na wysokich kosztach usług w warsztatach. Jednak nie zawsze wszystko idzie gładko podczas naprawy samochodu, a niektóre błędy popełnione w trakcie prac mogą kosztować naprawdę dużo pieniędzy. Poniżej dowiedzą się Państwo, które pomyłki zdarzają się najczęściej i jak ich unikać.

Przeczytaj też: 7 napraw samochodowych, których nie powinieneś wykonywać samodzielnie

Czytaj więcej: Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówki

BÅ‚Ä™dy podczas naprawy samochodu – to może być kosztowne

Wymiana oleju silnikowego, naprawa uszkodzeÅ„ powypadkowych czy caÅ‚kowita renowacja pojazdu – wiele napraw samochodowych jest chÄ™tnie wykonywanych przez wykwalifikowanych mechaników samochodowych. Jednak nowicjusze, a zwÅ‚aszcza majsterkowicze-hobbyÅ›ci, czasem popeÅ‚niajÄ… tu bÅ‚Ä™dy.

Błąd 1: Nieprawidłowy moment dokręcania śrub

Wiele śrub i połączeń śrubowych w częściach samochodowych musi być mocowanych określonym momentem dokręcania. W tym celu stosuje się klucz dynamometryczny, na którym można ustawić żądany moment dokręcania. Po osiągnięciu tego punktu klucz dynamometryczny zostaje zwolniony, a połączenie nie może być dalej dokręcane.

Wielu hobby-majsterkowiczów dokręca połączenia śrubowe tak mocno, jak to tylko możliwe, nie zwracając nawet uwagi na określony moment dokręcania. Co w konsekwencji prowadzi z kolei często do zerwania śrub lub zniszczenia gwintów, które potem nie dają się łatwo odkręcić. Zwiększa się również ryzyko wypadków, ponieważ nadmiernie naprężone śruby mogą pęknąć pod obciążeniem dopiero w późniejszym czasie i doprowadzić do zerwania części samochodowej podczas jazdy.


Błąd 2: Wybór niewłaściwego oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego jest ważna dla zapewnienia długiego okresu eksploatacji silników spalinowych. Wielu kierowców chciałoby zaoszczędzić na kosztach prac przy wymiany oleju i wykonać tę czynność samodzielnie. Jest to całkiem możliwe, ale należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważny jest między innymi wybór odpowiedniego oleju silnikowego, ponieważ wiele olejów silnikowych różni się pod względem swoich właściwości.

Dlatego majsterkowicze samochodowi nie powinni kupować jakiegokolwiek oleju silnikowego, który jest aktualnie w sprzedaży w pobliżu. Lepkość i inne właściwości oleju mogą okazać się nieodpowiednie, a w najgorszym przypadku doprowadzić do uszkodzenia silnika. Zamiast tego zaleca się zakup oleju silnikowego przeznaczonego i zatwierdzonego przez producenta danej marki pojazdu. Informacje na ten temat można zwykle znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.


Błąd 3: Nieprawidłowe wkręcanie korka spustu oleju

Aby podczas wymiany oleju można było spuścić stary olej silnikowy, należy poluzować śrubę znajdującą się pod silnikiem. Tak zwany korek spustowy oleju jest zwykle umieszczony w najniższym punkcie miski olejowej. Gdy stary olej wypłynie z silnika, należy z powrotem założyć korek spustowy. Jednak zwłaszcza mechanicy hobbiści, którzy nie korzystają z podnośnika czasami nieprawidłowo wkręcają korek spustowy oleju.

W wyniku tego podczas dokręcania niszczą gwint w misce olejowej. Często gwint jest tak uszkodzony, że konieczna jest wymiana całej miski olejowej. Chociaż części samochodowe, takie jak miska olejowa, można tanio kupić z drugiej ręki w punktach recyklingu samochodów, koszt wymiany jest niebagatelny. Dlatego na początku należy zawsze ostrożnie włożyć korek spustowy oleju i dokładnie dokręcić go ręcznie.

BÅ‚Ä…d 4: Zamienniki instalowane bez ABE

Wielu właścicieli samochodów chciałoby zaoszczędzić trochę pieniędzy na naprawach swoich pojazdów. Tanie oferty w internecie są często kuszące, ale nie zawsze wszystkie oferowane części są naprawdę dobre. Szczególnie części tuningowe i zamienniki są często oferowane bez ogólnego zezwolenia na eksploatację (ABE). Problem ten nie występuje w przypadku części oryginalnych z numerem OEM, które można również tanio kupić z drugiej ręki.

Błąd 5: Błędny montaż opon kierunkowych

W ostatnich latach to właśnie opony z bieżnikiem kierunkowym stały się niezwykle popularne, przede wszystkim z uwagi na ich specjalną konstrukcję, która sprzyja szybkiemu, skutecznemu odprowadzaniu wody oraz błota pośniegowego. Opony tego rodzaju są przeznaczone w szczególności do użytku zimowego bądź wykorzystywane jako opony sportowe i mają kierunek toczenia ściśle określony przez producenta. Wielu mechaników hobbystów nie bierze jednak tego pod uwagę i montuje opony niezgodnie z ustalonym kierunkiem obrotu.

Jeżeli jednak opony o zalecanym kierunku toczenia zostanÄ… zamontowane i bÄ™dÄ… użytkowane w niewÅ‚aÅ›ciwy sposób, ich zalety mogÄ… szybko zmienić siÄ™ w wady. Dlatego podczas wymiany takiego rodzaju ogumienia nie wolno przeprowadzać go na krzyż. Kierunek ruchu opon jest oznaczony napisem „Rotation“ lub „Direction“ obok którego widnieje strzaÅ‚ka pokazujÄ…ca kierunek obracanie siÄ™ w przód (kierunek jazdy). Takie ustawienie musi być Å›ciÅ›le przestrzegane podczas montażu.

Błąd 6: Zbytnia pewność siebie

Wielu mechaników samochodowych przecenia swoje umiejÄ™tnoÅ›ci. Z jednej strony dotyczy to ich wÅ‚asnych kompetencji w zakresie naprawy samochodów, a z drugiej – szacowanego nakÅ‚adu pracy. Na przykÅ‚ad odrestaurowanie klasycznego samochodu czÄ™sto wymaga wielu nieplanowanych prac, nawet jeÅ›li odpowiednie części zamienne można tanio uzyskać z recyklingu samochodów.

Błąd 7: Zamówienie niewłaściwych części zamiennych

Nieprawidłowe i niedopasowane części zamienne są często dużym utrapieniem, ale zazwyczaj są one wynikiem złożenia błędnego zamówienia. W Autoparts24 wybór odpowiednich części samochodowych od autoryzowanych firm zajmujących się recyklingiem samochodów jest jednak bardzo prosty. Po wprowadzeniu danych pojazdu wyświetlana jest lista wszystkich odpowiednich ofert. W razie wątpliwości zaleca się porównanie numeru OEM części, co daje pewność, że zakupiony element zamienny będzie pasował.

Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?

W momencie gdy koniecznym jest remont silnika, niezależnie od tego czy jest on zupeÅ‚nie uszkodzony czy tylko jego niektóre elementy wymagajÄ… naprawy, to wtedy (kiedy już naprawdÄ™ nie mamy innej, lepszej alternatywy) dobrze jest taki silnik kompletnie odremontować. CaÅ‚kowita renowacja…
Czytaj więcej

Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i kobyłek?

Ten kto nie ma w swoim garażu platformy do podnoszenia pojazdów, czÄ™sto musi znależć inny sposób by w razie koniecznoÅ›ci naprawy samochodu bezpiecznie go podnieść. W wielu przypadkach to wÅ‚aÅ›nie uniesienie pojazdu pozwala na uzyskanie swobodnego dostÄ™pu do danego elementu,…
Czytaj więcej

Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje

FunkcjÄ… ukÅ‚adu jezdnego samochodu jest zapewnienie staÅ‚ego, bezpiecznego kontaktu pojazdu z drogÄ…, komfortu podczas jazdy oraz kompensata nierównoÅ›ci jezdni i tÅ‚umienie niepożądanych wibracji. W ukÅ‚adzie zawieszenia kół współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ… liczne elementy, które optymalnie przenoszÄ… siÅ‚y napÄ™dowe, polecenia skrÄ™tu kierownicy…
Czytaj więcej

Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszczelki i jak im zaradzić?

Jako część ukÅ‚adu wydechowego, kolektor wydechowy peÅ‚ni w komorze silnika rolÄ™ pomocniczÄ…. JeÅ›li element ten jest nieszczelny, spaliny z silnika nie zostajÄ… prawidÅ‚owo odprowadzane, co prowadzi do upoÅ›ledzenia funkcjonowania silnika. W naszym poradniku wyjaÅ›niamy przyczyny uszkodzeÅ„ kolektora, przedstawiamy typowe objawy…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki