Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie

W nowoczesnych samochodach znajduje się wiele komputerów, w większości zintegrowanych z jednostkami sterującymi. Mikroprocesory zapewniają zoptymalizowane sterowanie silnikiem lub gwarantują bezpieczeństwo podczas jazdy. Z naszego przewodnika dowiesz się, gdzie w samochodzie ukryte są komputery i jakie funkcje pełnią.

Każda jednostka sterująca to mały komputer

Komputery można znaleźć w wielu miejscach w samochodzie. Mikroprocesory i kontrolery w postaci jednostek sterujących są instalowane w pojazdach od kilkudziesięciu lat. Każda jednostka sterująca jest sama w sobie małym komputerem. Poszczególne moduły są połączone ze sobą za pomocą interfejsów i systemów elektronicznych i mogą wymieniać dane. Indywidualna struktura sprzętu różni się w zależności od wymagań i przeznaczenia.

Oprogramowanie w samochodach

Oprogramowanie stosowane w samochodach różni się w zależności od systemu. Producenci samochodów często określają pewne warunki ramowe dla dostawców w tym zakresie. Zapewnia to łatwą integrację modułów i systemów w różnych pojazdach. W przypadku systemów operacyjnych programiści często polegają na wypróbowanych i przetestowanych rozwiązaniach przemysłowych.

Komputer do sterowania silnikiem

W nowoczesnych samochodach silniki napędowe zainstalowane w pojeździe są sterowane wyłącznie elektronicznie. W tym celu od dawna stosuje się elektroniczne jednostki sterujące. Systemy te posiadają mikroprocesory lub mikrokontrolery i są wyposażone w zintegrowane interfejsy. Komputer sterujący silnikiem otrzymuje ważne dane za pośrednictwem podłączonych czujników.

Sterowanie silnikami spalinowymi

Bez wyjątku, nowoczesne silniki spalinowe są obecnie wyposażone w elektroniczny system sterowania silnikiem. Wymagana do tego jednostka sterująca silnika jest już małym komputerem. Określa on ilość wtryskiwanego paliwa oraz optymalny czas zapłonu. Wymagane do tego oprogramowanie jest przechowywane bezpośrednio na chipie w jednostce sterującej.

Sterowanie silnikiem w samochodach elektrycznych

Silniki napędowe samochodów elektrycznych są również kontrolowane przez jednostki sterujące, w których zintegrowany jest komputer. W ten sposób silnik napędowy zawsze dostarcza na przykład wymaganą moc. Ponadto odpowiednie systemy komputerowe monitorują stan naładowania akumulatorów i obliczają pozostały zasięg. Monitorowany jest również proces ładowania akumulatora.

Większe bezpieczeństwo dzięki komputerom

Liczne funkcje związane z bezpieczeństwem w samochodzie są również monitorowane lub kontrolowane przez komputer. Obejmują one urządzenia bezpieczeństwa, takie jak ABS lub wspomaganie hamowania awaryjnego, które mogą chronić przed wypadkami. Systemy komputerowe w odpowiednich jednostkach sterujących analizują dane z różnych czujników i uruchamiają niezbędne działania.

Ochrona środowiska przez komputer

Komputer zintegrowany z jednostką sterującą silnika nie tylko zapewnia optymalną pracę silnika, ale także zmniejsza wpływ na środowisko. W tym celu system oparty na mikrokontrolerze dostosowuje dawkę paliwa do warunków jazdy i odpowiednich wymagań. Układ oczyszczania spalin poprzez katalizator jest również analizowany i ma na niego pozytywny wpływ.

Mechanik samochodowy z laptopem umieszczonym w pobliżu silnika pojazdu. Koncepcja motoryzacyjna

Komputer pokładowy w samochodzie

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najdłużej instalowanych komputerów w samochodach jest tzw. komputer pokładowy. Komponent ten jest obecny w pojazdach od lat 80-tych. Większość kierowców zna komputer pokładowy jako wyświetlacz w kokpicie pojazdu. Tutaj komputer pokazuje bieżące dane i zmierzone wartości pojazdu w sposób wyraźnie widoczny dla kierowcy.

Nowoczesne komputery pokładowe jako wszechstronne urządzenia

Dzisiejsze komputery pokładowe często mają złożoną strukturę i są połączone w sieć z wieloma innymi systemami w samochodzie. Często stanowią one centralny element sterujący, a także służą jako wyświetlacz wszystkich stanów pojazdu. Ponadto komputery pokładowe w nowoczesnych pojazdach często przejmują dodatkowe zadania. Obejmują one sterowanie funkcjami komfortu.

Nawigacja i multimedia

Obszar nawigacji i multimediów jest również zdominowany przez komputery w nowoczesnych samochodach. Ukierunkowana nawigacja satelitarna w postaci systemu nawigacji jest obecnie standardem w większości modeli. System komputerowy umożliwia prowadzenie po trasie. System ten przetwarza i analizuje dane z satelitów, a także dane pojazdu i mapy.

Infotainment w samochodzie

Prawie żaden producent samochodów nie może dziś obejść się bez tak zwanego systemu informacyjno-rozrywkowego. Ten skomputeryzowany system często łączy radio samochodowe i system audio z systemem nawigacji i różnymi systemami wspomagającymi. Podstawą jest komputer, który często ma wiele interfejsów. Zwykle steruje się nim za pomocą ekranu dotykowego na konsoli środkowej.

Oprogramowanie zyskuje na znaczeniu

Oprogramowanie nowoczesnych samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych jest często wszechstronne i wydajne. Oprócz graficznego wyświetlania stanu pojazdu lub danych nawigacyjnych, oferuje wiele dodatkowych funkcji, w zależności od modelu. Na przykład niektóre pojazdy mogą zdobywać punkty dzięki grom komputerowym lub innym programom. Połączenie ze smartfonem jest obecnie standardem.

Specjalne wymagania dla komputerów w samochodzie

Specjalne wymagania stawiane są systemom elektronicznym i komputerom w samochodach. W przeciwieństwie do komputera w biurze, komponenty systemu zainstalowane w pojazdach są narażone na różne duże obciążenia. Obejmują one na przykład wibracje podczas jazdy. Komponenty muszą być również odporne na działanie wysokich i niskich temperatur.

Producenci stawiają na niezawodność

Jeśli chodzi o systemy komputerowe w samochodach, niezawodność jest najważniejsza. W przeciwieństwie do innych obszarów, najnowsze chipy nie zawsze są używane. Wydajność również nie jest najważniejsza, jeśli chodzi o instalację w pojeździe. Dla producentów samochodów ważne są systemy, które są trwale odporne i szczególnie trwałe.

Przyszłość komputerów w samochodach

W opinii wielu producentów samochodów, wymagania dotyczące komputerów w samochodach będą się zmieniać w ciągu najbliższych kilku lat. W przyszłości systemy komputerowe będą w coraz większym stopniu umożliwiać bezpieczne sterowanie samochodami bez udziału kierowcy. Ponadto oprogramowanie w samochodach powinno być w stanie być łatwiej i częściej dostosowywane przez cały okres eksploatacji pojazdu.

Najczęściej czytane poradniki