Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?

Alternator dostarcza energię do instalacji elektrycznej w samochodzie. Kiedyś był on potrzebny tylko do reflektorów, ale dziś jest niezbędny do niezawodnego zasilania wielu podzespołów. Jeśli generator prądu jest uszkodzony, często można to zauważyć dopiero po zapaleniu się kontrolki akumulatora. Ale inne objawy również mogą wskazywać na problemy. 

Czytaj więcej: Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?

Funkcja alternatora w samochodzie 

Alternator dostarcza prąd zmienny niezbędne do podtrzymania ładowania akumulatora i pracy wszystkich elementów pojazdu. W tym celu element, który jest również znany pod nazwą generator, napędzany jest bezpośrednio przez silnik za pomocą paska klinowego. Gdy silnik pracuje, pracuje również alternator. Alternator przekształca energię mechaniczną podawaną z wału korbowego silnika w energię elektryczną. 

JeÅ›li alternator nie dostarcza prÄ…du lub dostarcza go w niewielkim stopniu, na przykÅ‚ad przy niskich prÄ™dkoÅ›ciach obrotowych silnika podczas postoju pojazdu, akumulator peÅ‚ni rolÄ™ bufora napiÄ™cia. Obecnie w samochodach stosowane sÄ… głównie alternatory trójfazowe. Sam regulator napiÄ™cia – półprzewodnikowy czujnik, zintegrowany bezpoÅ›rednio z alternatorem, jest niezwykle istotny dla jego pracy. W nowoczesnych pojazdach z napÄ™dem hybrydowym i technologiÄ… 48 V alternator jest czÄ™sto projektowany jako rozrusznik. Taki element łączy w sobie zatem oba elementy, alternator i rozrusznik. 

Uszkodzony alternator – wymiana czy naprawa? 

Gdy alternator jest uszkodzony, często pojawia się pytanie: wymienić czy naprawić? Obie procedury są możliwe. Niektóre specjalistyczne warsztaty oferują naprawę alternatorów, co zazwyczaj wymaga przesłania wymontowanego urządzenia. Może to być opłacalne na przykład w przypadku samochodów klasycznych, do których trudno zdobyć oryginalny alternator. W pozostałych sytuacjach często warto po prostu wymienić urządzenie na nieuszkodzony element. Jeśli nie chcemy przepłacać za nową część, najlepiej nabyć używany alternator w autoryzowanej stacji demontażu pojazdów. 

Typowe objawy uszkodzenia alternatora 

Jeśli alternator jest uszkodzony, często na jego usterkę wskazują pewne oznaki. W przypadku całkowitej awarii alternatora, akumulator nie jest już ładowany. Bez mocy alternatora napięcie w akumulatorze systematycznie spada. W takim przypadku najpierw zapala się kontrolka akumulatora na desce rozdzielczej. 

  • Zapalenie siÄ™ kontrolki akumulatora 
  • Zaprzestanie Å‚adowania akumulatora 
  • Silnik nie uruchamia się 
  • Rozrusznik obraca siÄ™ tylko powoli 
  • OdgÅ‚osy z komory silnika 
  • WczeÅ›niej pracujÄ…cy silnik nagle gaÅ›nie 

W momencie awarii generatora energia dostępna w akumulatorze często nie wystarcza już do uruchomienia silnika spalinowego za pomocą rozrusznika. Wtedy rozrusznik czasami tylko powoli kręci. Silnik może się również po prostu zatrzymać, jeśli zabraknie napięcia wymaganego do zapłonu. Ponadto w przypadku zbliżającej się usterki mogą pojawić się nietypowe odgłosy z komory silnika, co najczęściej ma miejsce w chwili zużycia łożyska alternatora. 

Przyczyny uszkodzonego alternatora 

Możliwe przyczyny usterki alternatora mogą być wielorakie, bowiem jego wszystkie elementy narażone są na nieustanne zużycie. Więc zwłaszcza w starszych pojazdach alternator może w pewnym momencie zawieść, niezależnie od tego, czy jest zamontowany w Oplu, czy w VW. Czasami psuje się również regulator napięcia. Rzadziej zaś dochodzi do zużycia i pęknięcia koła pasowego. 

Wymiana alternatora w samochodzie 

Jeśli typowe objawy wskazują na usterkę alternatora, należy wymienić tę część. Najlepiej zastąpić ją oryginalną częścią zamienną, która w tej formie również była montowana w pojeździe. Dokładna procedura naprawy może się różnić w zależności od modelu pojazdu. W przypadku Opla przy wymianie alternatora może być koniecznym podjecie innych kroków niż w przypadku VW. 

Wymiana alternatora w 6 krokach: 

1. Sprawdź alternator: Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy właśnie to ten element jest uszkodzony. Inne części mogą również powodować podobne objawy, a ich przyczyną mogą być: uszkodzone kable lub zużyty akumulator. W pomiarze napięcia pomocnym jest użycie multimetra. 

2. Usuń części mocujące: Niezależnie od pojazdu, aby wymontować uszkodzony generator, należy najpierw zdemontować liczne elementy w komorze silnika. Przed rozpoczęciem demontażu generatora należy również odłączyć akumulator pojazdu. 

3. Rozluźnij pasek klinowy: Aby móc odłączyć urządzenie, należy najpierw poluzować pasek klinowy i zdjąć go z koła pasowego. Jeśli ta część jest także już zużyta, to jest to idealny moment, aby wymienić ją na nową. 

4. Zdemontuj generator: Przed wymianą zepsutego alternatora na nieuszkodzony należy odłączyć wszystkie przewody łączące. Dopiero wtedy można poluzować połączenia śrubowe i ostrożnie wyjąć cały element z komory silnika. 

5. Porównaj części: Po zdemontowaniu uszkodzonego elementu należy go porównać z zakupionym elementem. Producenci tacy jak Opel czy VW stosują czasem różne alternatory dla różnych silników. Oryginalne części zamienne, czy to używane czy też nowe, zazwyczaj pasują bez problemu. 

6. Montaż alternatora: Jeśli wszystko pasuje, część zamienną można zamontować w komorze silnika. W tym celu należy przeprowadzić proces montażu  i podłączania urządzenia w odwrotnej kolejności do przeprowadzonego wcześniej demontażu. Na końcu napinany jest pasek klinowy alternatora. Po zamontowaniu wszystkich części nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić test sprawdzający działanie nowo założonego elementu. 

Przyczyny hałasu silnika i co robić?

Nietypowe odgÅ‚osy z komory silnika martwiÄ… każdego zmotoryzowanego. Nierzadko zdarza siÄ™, że dziwny haÅ‚as z silnika wskazuje na poważny problem z samochodem. W naszym poradniku wyjaÅ›niamy, co może powodować, że silnik klekocze, piszczy lub ma tendencjÄ™ do hurgotania. Tutaj dowiedzÄ……
Czytaj więcej

Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizytą w lokalnej stacji demontażu pojazdów

JeÅ›li należą PaÅ„stwo do tej grupy osób, która chÄ™tnie majsterkuje przy wÅ‚asnym samochodzie lub lubi oszczÄ™dzać i samodzielnie poszukuje elementów zamiennych po atrakcyjnych cenach, to prawdopodobnie próbowali już PaÅ„stwo znaleźć i kupić części na lokalnym zÅ‚omowisku samochodowym. Ponieważ żyjemy obecnie…
Czytaj więcej

Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?

Samochody elektryczne posiadajÄ… specjalne elementy, które odróżniajÄ… je od tradycyjnych pojazdów z silnikami spalinowymi. W wiÄ™kszoÅ›ci przypadków nie posiadajÄ… one manualnej skrzyni biegów w formie, jaka jest nam znana z pojazdów o napÄ™dzie spalinowym. Ponadto w elektrykach, ze wzglÄ™du na…
Czytaj więcej

Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszczelki i jak im zaradzić?

Jako część ukÅ‚adu wydechowego, kolektor wydechowy peÅ‚ni w komorze silnika rolÄ™ pomocniczÄ…. JeÅ›li element ten jest nieszczelny, spaliny z silnika nie zostajÄ… prawidÅ‚owo odprowadzane, co prowadzi do upoÅ›ledzenia funkcjonowania silnika. W naszym poradniku wyjaÅ›niamy przyczyny uszkodzeÅ„ kolektora, przedstawiamy typowe objawy…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki