Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko

Każdy nowoczesny samochód składa się z dużej liczby pojedynczych części. Wiele osób nie wie, że nawet produkcja samochodu i jego poszczególnych części zużywa duże ilości energii i emituje zanieczyszczenia. Dowiedz się teraz wszystkiego o wpływie produkcji części samochodowych na środowisko i o tym, jak używane części samochodowe skutecznie przyczyniają się do ochrony środowiska.

Jak produkcja nowych części samochodowych wpływa na środowisko?

Produkcja nowych części samochodowych w każdym przypadku ma negatywny wpływ na środowisko. Dzieje się tak pomimo faktu, że producenci części samochodowych, a także sami producenci samochodów przywiązują obecnie dużą wagę do poprawy ochrony środowiska. Przede wszystkim produkcja części samochodowych zużywa dużo energii. Oprócz wpływu na środowisko i zużycia energii w procesie produkcji, coraz częściej zwraca się uwagę na szkody środowiskowe spowodowane wydobyciem surowców. Surowce do produkcji tworzyw sztucznych, części aluminiowych lub akumulatorów rzadko mogą być wydobywane w sposób przyjazny dla środowiska.

Ochrona środowiska OEM a części z rynku wtórnego

Nowy samochód składa się z około 10 000 pojedynczych części. Części do produkcji samochodów, a także do ich naprawy są dostępne w różnych odmianach. Tak zwane części O EM są budowane przez lub dla producenta samochodu i są również używane jako części zamienne. Z drugiej strony, części z rynku wtórnego są produkowane przez zewnętrznych dostawców. Korzyści dla środowiska wynikające z części OEM i części z rynku wtórnego muszą być zawsze oceniane indywidualnie. Często oryginalni producenci zwracają szczególną uwagę na zgodność z normami ochrony środowiska. Nie musi to jednak oznaczać, że dostawcy części zamiennych tego nie robią. Ponadto części z rynku wtórnego są często nadal dostępne, gdy produkcja części OEM już się zakończyła.

Wydobycie i przetwarzanie surowców

Przemysł motoryzacyjny opiera się na dużych ilościach surowców. Na przykład, każdy nowy samochód zawiera około 70 ton materiałów i zasobów. Należą do nich na przykład podstawowe materiały do produkcji stali lub aluminium. Rzadkie materiały do produkcji akumulatorów samochodowych lub części elektronicznych są również niezbędne w produkcji samochodów. Pilnie potrzebne surowce do produkcji części samochodowych są nie tylko rzadkie, ale także rzadko mogą być wydobywane w sposób przyjazny dla środowiska. Wynika to częściowo z miejsca wydobycia surowców. Nie we wszystkich częściach świata świadomość ochrony środowiska i oszczędnych metod wydobycia była w stanie przeważyć.

Zużycie energii

Produkcja nowych części samochodowych pochłania duże ilości energii. Wynika to z procesów produkcyjnych wszystkich części, które wymagają pewnej ilości energii. W szczególności procesy takie jak produkcja podstawowych materiałów lub formowanie materiałów wymagają energii w postaci mocy lub ciepła. Wielu producentów części stara się zoptymalizować ilość energii zużywanej do produkcji nowych części samochodowych. Producenci samochodów, tacy jak Toyota, dodatkowo sami wytwarzają część energii w sposób przyjazny dla środowiska. Niemniej jednak, produkcja części samochodowych wiąże się z niemałym zużyciem energii elektrycznej, a nawet gazu.

Emisje i zanieczyszczenia

Emisje i zanieczyszczenie środowiska występują nie tylko wtedy, gdy samochód jest używany na drodze. Produkcja używanych części samochodowych ma również negatywny wpływ na emisję zanieczyszczeń i zanieczyszczenie środowiska. Sama produkcja samochodu generuje około 20 procent wszystkich emisji CO2 w całym okresie eksploatacji pojazdu. Europejscy producenci dążą do jak największego ograniczenia emisji zanieczyszczeń i toksyn środowiskowych, jeśli chodzi o części samochodowe. Niemniej jednak produkcja części samochodowych i kompletnych pojazdów nadal wiąże się z wysokimi emisjami. Już budowa małego samochodu uwalnia około czterech ton dwutlenku węgla. W przypadku samochodów średniej wielkości liczba ta podwaja się do ośmiu ton.

Zużycie wody i zanieczyszczenie środowiska

Woda jest potrzebna w wielu obszarach produkcji części. Często używana jest woda pitna, która jest bardzo poszukiwanym towarem w niektórych częściach świata. Wody nie da się jednak zastąpić podczas malowania części karoserii lub czyszczenia części. Procesy chłodzenia podczas cięcia materiałów lub chłodzenia maszyn są również niewyobrażalne bez wody. Produkcja samochodu zużywa od 300 000 do 400 000 litrów wody od wydobycia surowców do końcowego montażu. Producenci tacy jak Audi chcą zmniejszyć o połowę zużycie wody na etapach produkcji części samochodowych w ciągu najbliższych dziesięcioleci. Niemniej jednak produkcja części samochodowych nadal wymaga dużych ilości cennej wody.

Wytwarzanie i utylizacja odpadów

Produkcja części samochodowych nieuchronnie generuje duże ilości odpadów. Dotyczy to zarówno produkcji surowców, jak i wytwarzania gotowych części samochodowych. Często są to ścinki lub resztki, których nie da się uniknąć w nowoczesnym procesie produkcji części. Wielu producentów samochodów już dawno zareagowało na ten problem i dąży do procesów produkcyjnych o niskiej ilości odpadów. Przykładowo, producenci samochodów tacy jak Mercedes-Benz poddają recyklingowi złom aluminiowy powstający podczas produkcji części i zawracają go do produkcji. Niemniej jednak w przyszłości nadal nie będzie możliwe całkowite uniknięcie odpadów podczas produkcji.

Stosowanie chemikaliów

Stosowanie chemikaliów jest nieuniknione na wielu etapach produkcji. Nawet dziś składniki chemiczne i metale ciężkie są wykorzystywane w produkcji części samochodowych. Dotyczy to na przykład komponentów elektronicznych lub płytek drukowanych jednostek sterujących. W pojedynczych przypadkach nawet niemieccy dostawcy przekroczyli dopuszczalne wartości.

Transport i dystrybucja

Transport i dystrybucja części samochodowych również powoduje emisje. Dzieje się tak zawsze, gdy części samochodowe muszą być transportowane na duże odległości. W zależności od rodzaju komponentu i producenta, trasa transportu i wpływ na środowisko są różne.

Utylizacja po zakończeniu eksploatacji

Pod koniec okresu użytkowania produkty muszą zostać zutylizowane, dotyczy to zarówno części samochodowych, jak i samego samochodu. Obecnie większość części samochodowych jest poddawana recyklingowi w sposób przyjazny dla środowiska lub nawet może być ponownie przetworzona. Z kolei żywotność samochodu można wydłużyć dzięki częściom zamiennym.

Nowe części samochodowe w porównaniu z częściami używanymi i pochodzącymi z recyklingu

Korzystanie z używanych lub regenerowanych części samochodowych może w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska. Używane części samochodowe nie muszą być produkowane od podstaw, a zatem nie zużywają energii w procesie produkcji. Przyjazny dla środowiska recykling samochodów również nie zanieczyszcza środowiska. Sprawdzone części używane mogą być ponownie wykorzystane bez żadnych problemów i wydłużają żywotność całego pojazdu po zamontowaniu. To samo dotyczy części regenerowanych. W procesie regeneracji zużywa się średnio o 80 procent mniej energii niż przy produkcji nowych podzespołów pojazdu. Ponadto oszczędzane są cenne zasoby.

Części samochodowe o szczególnie wysokich wartościach emisji i zanieczyszczeń

Niektóre części samochodowe wytwarzają szczególnie wysokie emisje lub zanieczyszczenia podczas procesu produkcji. Należą do nich części aluminiowe, takie jak głowice cylindrów, ze względu na energochłonne procesy produkcyjne. Akumulatory lub części wykonane z materiałów kompozytowych, takie jak nowoczesne panele nadwozia, często mają niską ocenę cyklu życia i są trudne do recyklingu.

Te części samochodowe powodują niewiele emisji i zanieczyszczeń

Od kilku lat przemysł samochodowy w coraz większym stopniu polega na produkcji części wykonanych z materiałów przyjaznych dla środowiska lub naturalnych. Należą do nich na przykład wykończenie wnętrza i izolacja wykonana z włókien konopnych lub poduszki siedzeń wykonane z kokosa. Producenci tacy jak Ford eksperymentują nawet ze swoimi dostawcami w zakresie części samochodowych wykonanych z resztek ziaren kawy.

Zalety wyboru używanych części samochodowych

Używane części samochodowe zmniejszają zapotrzebowanie na nowe surowce i obniżają zapotrzebowanie na energię. Ponadto, części używane są zazwyczaj znacznie tańsze niż części nowe. Używane oryginalne części samochodowe można bezproblemowo zamontować w samochodzie.

Najczęściej czytane poradniki