Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
1. Funkcja sondy lambda w samochodzie
2. Wymienić lub wyczyścić sondę lambda?
3. Objawy uszkodzenia sondy lambda
Sonda lambda mierzy zawartość tlenu resztkowego w spalinach i zapewnia, że silnik otrzymuje optymalną mieszankę powietrza i paliwa. Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, często objawia się to zwiększeniem zużycia paliwa przez pojazd lub słabymi osiągami silnika. W naszym poradniku dowiedzą się Państwo wszystkiego o sondach lambda i otrzymają instrukcję, jak wymienić ten element.
Czytaj wiÄ™cej: Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
Funkcja sondy lambda w samochodzie
Współczesne samochody posiadają przynajmniej jedną sondę lambda, która najczęściej jest wkręcona w układ wydechowy bezpośrednio za kolektorem wydechowym. To tutaj czujnik ten, zwany także sondą lambda regulacyjną, na bieżąco określa poziom tlenu w spalinach poprzez porównanie go z zawartością tlenu w otaczającym powietrzu.
Odczyt lambdy jest przekazywany do sterownika silnika w postaci napięcia. Na podstawie tego napięcia moduł sterujący pracą silnika może wykryć, czy stosunek paliwa do powietrza jest optymalnie ustawiony i, jeśli zajdzie potrzeba, odpowiednio dostosować skład mieszanki paliwowej dla silnika. W ten sposób zminimalizowane zostają zarówno zużycie paliwa oraz wydzielanie się szkodliwych substancji z układu wydechowego. Nowoczesne pojazdy często posiadają drugą sondę lambda tzw. diagnostyczną, która mierzy zawartość tlenu resztkowego za katalizatorem, aby sprawdzić jego funkcjonowanie i stan.
Wymienić lub wyczyścić sondę lambda?
Jeśli sonda lambda działa wadliwie, wiele osób zadaje sobie pytanie: wymienić czy czyścić element? Jedno i drugie rozwiązanie jest możliwe, o ile sonda lambda jest tylko zabrudzona. Czyszczenie czujnika może czasem zaoszczędzić kosztów zakupu części zamiennej. Sonda lambda musi być jednak zdemontowana i ponownie zamontowana do czyszczenia, tak samo jak do wymiany, więc wydatek końcowy nie różni się znacząco.
Często sondy lambda są zanieczyszczone pozostałościami po spalaniu lub sadzą. Może to ograniczyć ich prawidłowe działanie. Podczas czyszczenia czujnika usuwane są zanieczyszczenia, a także blokady otworów. Czyszczenie sondy lambda powinno być wykonane z najwyższą ostrożnością, aby nie uszkodzić elementu. To samo dotyczy demontażu i montażu czujnika.
Objawy uszkodzenia sondy lambda
Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, do modułu sterującego pracą silnika trafiają nieprawidłowe wartości pomiarowe lub całkowicie brakuje sygnału. W wyniku tego sterownik silnika nie jest w stanie prawidłowo rozpoznać resztkowej zawartości tlenu w spalinach, co oznacza, że nie może optymalnie ustawić proporcji paliwa do powietrza.
Na uszkodzoną sondę lambda mogą wskazywać różne objawy. Zazwyczaj pogorszeniu ulegają wartości spalin, gdyż stosunek tlenu i paliwa nie jest już prawidłowy. Może się to jednak ujawnić dopiero podczas kolejnego badania emisji spalin. Bardziej oczywiste oznaki to emisja dymu z rury wydechowej lub nieprzyjemny, intensywny zapach spalin.
Silnik bez mocy lub komunikat o błędzie
W przypadku awarii sondy lambda może dojść również do spadku wydajności silnika. Bez sygnału z czujnika układowi sterowania silnikiem brakuje ważnego parametru. Tlen i paliwo nie mogą być już optymalnie dopasowywane, co oznacza, że silnik ma tendencję do mniej wydajnego spalania i nie rozwija pełnej mocy. W zależności od modelu, samochód może nawet przejść w tryb awaryjny.
Nowoczesne pojazdy często wykrywają usterkę sondy lambda poprzez diagnostykę pokładową. W takim przypadku zapala się kontrolka silnika lub kierowca jest informowany o usterce w postaci komunikatu o błędzie na wyświetlaczu komputera pokładowego. Jednocześnie błąd jest wpisywany do pamięci błędów, która może być odczytana przez warsztat i użyta w celach diagnostycznych.
Uszkodzona sonda lambda – lista objawów:
- Zwiększenie zużycia paliwa
- Spadek mocy silnika
- Wzrost emisji zanieczyszczeń
- Dym wydobywajÄ…cy siÄ™ z wydechu
- Intensywny i nieprzyjemny zapach spalin
- Kontrolka silnika na desce rozdzielczej miga
- Komputer pokładowy podaje komunikat o błędzie
- Samochód przechodzi w tryb awaryjny
Przyczyny uszkodzonej sondy lambda
Możliwe przyczyny uszkodzenia sondy lambda są wielorakie. Mimo, że czujnik jest wytrzymałym elementem, to rosnące zużycie może doprowadzić do usterki przy dużym przebiegu. W obszarze układu wydechowego sonda lambda narażona jest na duże obciążenia spowodowane działaniem ciepła, ale także gromadzącymi się zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi.
Duża wilgotność powietrza, czy też agresywne działanie soli drogowej w zimie często powodują korozję sondy lambda pod pojazdem i tym samym prowadzą do usterki. Cząstki sadzy i żrące pozostałości po spalaniu zawarte w spalinach mogą również z biegiem lat powodować zanieczyszczenie czujnika. Skutkuje to czasem nieprawidłową wartością pomiarów sondy lambda lub jej całkowitą awarią.
Paliwo lub korozja połączeń
Możliwymi przyczynami uszkodzonej sondy lambda może być również nieprofesjonalny tuning silnika oraz nieodpowiednie dodatki do paliwa. Oba te zjawiska prowadzą przejściowo do podwyższonej temperatury w spalinach, która na dłuższą metę uszkadza sondę lambda. Stosowanie dodatków do paliwa może również prowadzić do przedwczesnego zanieczyszczenia czujnika.
Ponadto możliwe jest również mechaniczne uszkodzenie czujnika diagnostycznego, np. w wyniku przetarcia lub zerwania przewodu sondy związanego z nieostrożną jazdą i zbyt gwałtownym podjazdem pod krawężnik bądź próg. Skorodowane połączenia na sondzie lambda mogą być również odpowiedzialne za brak sygnału z czujnika. Nie zawsze jednak sama sonda lambda jest uszkodzona, gdy pojawiają się objawy awarii tego elementu. Uszkodzone badź zerwane kable mogą stanowić przyczynę nieprawidłowego przesyłania sygnału.
Częste przyczyny uszkodzenia sondy lambda:
- Zużycie elementu przy długim przebiegu
- Wysokie temperatury w obszarze układu wydechowego
- Korozja na sondzie lambda
- Zanieczyszczenie sondy nagromadzoną sadzą i pozostałościami po spalaniu
- Zastosowanie dodatków do paliwa
- Mechaniczne uszkodzenia spowodowane nieostrożną jazdą
- Korozja połączeń
- Zerwanie lub częściowe uszkodzenie kabla sondy lambda
Wymiana uszkodzonej sondy lambda
Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, należy jak najszybciej wymienić ten element. W zależności od modelu pojazdu i powodu usterki dalsza eksploatacja jest możliwa, ale niewskazana. Ponieważ optymalna regulacja składu mieszanki nie jest przeprowadzana, silnik nie pracuje idealnie i emituje więcej zanieczyszczeń.
Czy kontynuować jazdę z uszkodzoną sondą lambda? Nie jest to dobry pomysł. Samochód zostanie zauważony najpóźniej podczas kolejnego badania emisji spalin. Jeśli zanieczyszczenia w spalinach przekroczą dopuszczalne normy, pojazd nie przejdzie głównego przeglądu. Ponadto w przypadku jazdy z uszkodzonym czujnikiem może dojść do awarii katalizatora.
Wymiana sondy lambda w 4 krokach
Wymiana sondy lambda na nową lub używaną część zamienną odbywa się zazwyczaj szybko. Fachowi mechanicy samochodowi chętnie sami przeprowadzają wymianę czujnika, aby utrzymać niskie koszty naprawy.
Dokładna procedura może się różnić w zależności od pojazdu i może nieznacznie odbiegać od poniższych instrukcji. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie naprawy jest podniesienie pojazdu na podnośnik.
- Sprawdź sondę lambda: Przed wymianą zainstalowanej sondy lambda na część zamienną, warto sprawdzić działanie samego elementu. Tą usługę oferują warsztaty samochodowe, które mogą mogą sprawdzić sondę lambda poprzez podłączenie odpowiedniego urządzenia diagnostycznego. Warto jednak wiedzieć, że ustalone napięcie można również skontrolować za pomocą multimetru. Przy okazji zaleca się sprawdzić kable i połączenia. Nierzadko winny awarii jest zerwany kabel bądź uszkodzenie połączenia przez gryzonie.
- Usuń uszkodzony czujnik: Jeśli jest pewne, że to sonda lambda jest uszkodzona, można zacząć od demontażu tego elementu. W tym celu należy najpierw odłączyć wtyczkę złącza, a następnie wyjąć czujnik z gwintu. Stare czujniki są często zapieczone, przez co istnieje ryzyko zerwania gwintu. Pomocnym wtedy może okazać się lekkie podgrzanie układu wydechowego lub użycie odpowiednich środków do poluzowania, np.: odrdzewiacza. Jeśli stara część i tak ma być wyrzucona, to po odcięciu wtyczki można wsunąć na kabel klucz oczkowy.
- Przygotuj nową sondę lambda: Po usunięciu uszkodzonego czujnika można zainstalować sprawnie działającą część zamienną. Wcześniej jest ona porównywana z wymontowaną częścią i sprawdzana pod kątem dopasowania. Profesjonaliści przed montażem smarują gwint specjalnym smarem wysokotemperaturowym, dzięki czemu zamontowana część łatwiej się wkręca, a także łatwiej się odkręca. Następnie element jest najpierw ostrożnie wkręcany ręcznie, a potem dokręcany odpowiednim kluczem.
- Zakończ naprawę: W ostatnim etapie naprawy podłączamy ponownie kabel sondy lambda poprzez połączenie złączy. Ewentualną korozję na złączu po stronie pojazdu należy wcześniej usunąć, np. za pomocą odpowiednich preparatów czyszczących do styków. Jeśli kod błędu został zapisany w pamięci błędów, można go teraz usunąć za pomocą odpowiedniego urządzenia.
Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
Kontrolka silnika check engine jest jednÄ… z licznych lampek ostrzegawczych na desce rozdzielczej każdego nowoczesnego samochodu. Jej zadaniem jest ostrzeganie kierowcy o usterkach w ukÅ‚adzie sterowania silnika, problemach z zapÅ‚onem lub usterkach w ukÅ‚adzie oczyszczania spalin. SÅ‚abe osiÄ…gi silnika lub…
Czytaj więcej
Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?
Aby silnik spalinowy w samochodzie nie przegrzewaÅ‚ siÄ™, konieczne jest jego nieustanne chÅ‚odzenie. Pompa wody zapewnia staÅ‚y przepÅ‚yw cieczy chÅ‚odzÄ…cej w ukÅ‚adzie, regulujÄ…c tym samym temperaturÄ™ silnika. Ponieważ jednak jest ona elementem eksploatacyjnym pojazdu, wiÄ™c ulega zużyciu i uszkodzeniom, co…
Czytaj więcej
Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica miÄ™dzy manualnÄ… a automatycznÄ… przekÅ‚adniÄ…?Â
Skrzynia biegów jest sercem ukÅ‚adu napÄ™dowego każdego samochodu. Optymalnie dopasowuje prÄ™dkość obrotowÄ… silnika i prÄ™dkość jazdy, zapewniajÄ…c w ten sposób najlepsze możliwe osiÄ…gi. W samochodach stosuje siÄ™ manualne lub automatyczne skrzynie biegów. Najpóźniej przy zakupie nowego samochodu nabywcy stajÄ… przed…
Czytaj więcej
Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
Turbosprężarka spalinowa pomaga silnikowi wytwarzać wiÄ™kszÄ… moc i poprawia bilans zużycia paliwa, dlatego liczni producenci decydujÄ… siÄ™ na zastosowanie tego urzÄ…dzenia w wielu modelach pojazdów. Chociaż ten element mechaniczny jest bardzo wydajny i zyskuje na popularnoÅ›ci, to jednak warto mieć…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN