Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
Silniki spalinowe wymagają niezawodnego zasilania paliwem. Aby to zapewnić, liczne elementy układu zasilania paliwem ściśle ze sobą współpracują. Dowiedz się teraz, w jaki sposób paliwo dostaje się ze zbiornika samochodu do cylindra. Dowiedz się także wszystkiego o poszczególnych elementach układu paliwowego i wtrysku paliwa.
Jak paliwo dostaje siÄ™ ze zbiornika do cylindra
Droga paliwa ze zbiornika do cylindra jest łatwa do prześledzenia. Możliwe są jednak odchylenia w zależności od modelu pojazdu i zainstalowanego układu paliwowego. W nowoczesnym silniku spalinowym z wtryskiem bezpośrednim paliwo pokonuje następującą trasę:
- Paliwo jest wypompowywane ze zbiornika paliwa przez pompę paliwową. Następnie paliwo przechodzi przez filtr paliwa, gdzie jest filtrowane. Stamtąd paliwo jest transportowane dalej przewodem paliwowym do pompy wysokociśnieniowej.
- Pompa wysokociśnieniowa lub pompa wtryskowa zwiększa ciśnienie paliwa. Pewna ilość paliwa jest stąd kierowana do rozdzielacza paliwa lub szyny wysokociśnieniowej. Nadmiar paliwa wraca do zbiornika przewodem powrotnym.
- Rozdzielacz paliwa przechowuje paliwo pod ciśnieniem i udostępnia je do wtrysku. W razie potrzeby paliwo jest następnie wtryskiwane do komory spalania cylindra przez dyszę wtryskową. Wtrysk i rozrząd są kontrolowane przez jednostkę sterującą silnika.
Elementy układu paliwowego
Układ paliwowy samochodu składa się z wielu podzespołów. Każdy komponent ma określone zadanie. Poniżej zebraliśmy poszczególne elementy układu paliwowego nowoczesnych pojazdów.
Zbiornik paliwa
Zbiornik paliwa samochodu mieści wymagane paliwo, takie jak olej napędowy lub benzyna. W zależności od modelu, zbiornik jest wykonany z metalu lub, w nowoczesnych pojazdach, głównie z tworzywa sztucznego. W samochodach zbiornik często znajduje się pod pojazdem lub na tylnym siedzeniu. Zbiornik paliwa zapewnia niezbędne połączenia do zasilania natryskowego, pomiaru zbiornika i odsysania natrysku.
Pasek zbiornika
Pasek zbiornika lub kilka pasków zbiornika służą do mocowania zbiornika paliwa pod pojazdem. Z reguły są to elastyczne metalowe taśmy lub metalowe paski, które szczelnie otaczają zbiornik paliwa pojazdu. Paski zbiornika są połączone z nadwoziem pojazdu za pomocą połączenia śrubowego. Niektórzy producenci używają metalowych wsporników w kształcie pasów zbiornika.
Korek wlewu paliwa
Korek wlewu paliwa zapewnia bezpieczne zamknięcie szyjki wlewu paliwa lub otworu wlewu paliwa. Korek wlewu paliwa zapobiega między innymi wylewaniu się paliwa ze zbiornika. Często korek wlewu paliwa jest zamykany, aby zapobiec kradzieży paliwa. Wiele modeli posiada zintegrowany z korkiem odpowietrznik, który wyrównuje ciśnienie w zbiorniku.
Klapka wlewu paliwa
Klapka wlewu paliwa zakrywa szyjkę wlewu paliwa lub otwór wlewu paliwa za pomocą korka wlewu paliwa. Ponieważ klapka jest dopasowana do kształtu nadwozia i pomalowana w celu dopasowania, w rezultacie uzyskuje się lepszy wygląd. Ponadto klapka wlewu paliwa chroni szyjkę wlewu przed zabrudzeniem lub dostępem osób nieupoważnionych. W zależności od modelu, klapki wlewu paliwa są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.
Szyjka wlewu paliwa
Szyjka wlewu paliwa umożliwia wygodne tank owanie samochodu z zewnątrz. Szyjka wlewu stanowi połączenie między otworem wlewu a zbiornikiem. Zazwyczaj jest to plastikowa lub metalowa rura, przez którą przepływa paliwo podczas tankowania. W zależności od modelu pojazdu, przewód odpowietrzający może być zintegrowany z szyjką wlewu.
Czujnik zbiornika paliwa
Czujnik zbiornika mierzy poziom paliwa w zbiorniku i przekazuje informacje drogą elektroniczną. Z reguły czujnik zbiornika ma pływak, który podąża za poziomem paliwa w zbiorniku. W zależności od położenia pływaka porusza się mechanizm, który zmienia zmienną rezystancję elektryczną.
Wskaźnik poziomu paliwa
Wskaźnik paliwa lub wskaźnik zbiornika pokazuje, ile paliwa pozostało w zbiorniku paliwa. W tym celu komponent wykorzystuje informacje o poziomie paliwa dostarczane przez czujnik zbiornika. Wskaźnik paliwa jest zwykle zintegrowany w polu widzenia kierowcy na desce rozdzielczej lub zestawie wskaźników. W zależności od modelu, jest on zaprojektowany jako wyświetlacz cyfrowy lub analogowy ze wskaźnikiem.
Pompa paliwa
Pompa paliwa dostarcza paliwo ze zbiornika do silnika. W nowoczesnych samochodach pompa paliwa służy wyłącznie jako pompa wstępnego zasilania. Inna pompa, wysokociśnieniowa, jest odpowiedzialna za wtryskiwanie paliwa do silnika. Pompy paliwa dzielą się na pompy benzynowe i pompy oleju napędowego, które różnią się konstrukcją.
Przewód paliwowy
Przewody paliwowe zapewniają niezawodny transport benzyny lub oleju napędowego w pojeździe. Taki przewód paliwowy łączy na przykład zbiornik z tyłu pojazdu z komorą silnika. Różne elementy układu paliwowego są również połączone przewodami paliwowymi. Przewody wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego.
Filtr paliwa
Filtr paliwa zapewnia, że cząsteczki brudu lub zawieszone cząsteczki są odfiltrowywane z paliwa. Skutecznie zapobiega to uszkodzeniu silnika lub części układu paliwowego. Filtry paliwa znajdują się w komorze silnika lub pod pojazdem. Filtry do oleju napędowego różnią się od filtrów paliwa do benzyny.
Zespół doprowadzania paliwa
Jednostka dostarczania paliwa jest instalowana bezpośrednio w zbiorniku pojazdu i łączy różne komponenty w jeden element. W zależności od modelu są to pompa paliwa, czujnik zbiornika lub komponenty takie jak filtr lub zawór sterujący. Jednostka dostarczania paliwa jest również nazywana modułem dostarczania paliwa.
Układ wtryskowy silnika
Układ wtryskowy odpowiada za wtryskiwanie paliwa do komór spalania. Nazywany jest również układem wtryskowym lub wtryskiem. Nowoczesny wtrysk paliwa umożliwia optymalne wykorzystanie paliwa przy jednoczesnym utrzymaniu niskiej emisji spalin. Układ wtryskowy składa się z różnych elementów.
Pompa wysokociśnieniowa
Pompa wysokociśnieniowa jest częścią każdego nowoczesnego układu paliwowego z wtryskiem bezpośrednim. W tym przypadku paliwo jest podawane pod wysokim ciśnieniem przez pompę, a następnie wtryskiwane. Wysokociśnieniowe pompy paliwa są stosowane zarówno w silnikach wysokoprężnych z wtryskiem bezpośrednim, jak i w silnikach benzynowych. Pompa wstępna dostarcza paliwo do pompy wysokociśnieniowej.
Dysza wtryskowa
Dysza wtryskowa wtryskuje odpowiedniÄ… ilość paliwa do cylindra. W silnikach benzynowych element ten nazywany jest zaworem wtryskowym, a w silnikach wysokoprężnych – wtryskiwaczem. Nowoczesne silniki majÄ… oddzielnÄ… dyszÄ™ wtryskowÄ… dla każdego cylindra. Paliwo jest drobno rozpylane przez dyszÄ™ wtryskowÄ…, a nastÄ™pnie może optymalnie zapalić siÄ™ w komorze spalania.
Jednostka sterujÄ…ca silnika
Jednostka sterująca silnika reguluje złożone procesy wtrysku i zapłonu. Elektronika steruje między innymi zaworami wtryskowymi. W oparciu o różne wartości czujników, jednostka sterująca silnika określa prawidłowy czas wtrysku paliwa, a także dawkę wtrysku. Pozwala to uzyskać najlepsze możliwe spalanie.
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN