Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części samochodowych
1. Różne rodzaje części zamiennych do samochodów w skrócie
2. Jak sprawdzić autentyczność samochodowych części zamiennych?
3. Inne metody sprawdzania autentyczności
4. Oto problemy związane z podrabianymi częściami
5. Co zrobić, jeśli w samochodzie znajdują się podrobione części?
Części samochodowe jako części zamienne są dostępne w różnych wzorach i typach. W przypadku usterki w samochodzie, zamienniki są często potrzebne szybko i nikt nie chce płacić zbyt wiele. Jednak kusząco tanie oferty mogą być podrobione. Wyjaśniamy różnicę między częściami OEM i częściami z rynku wtórnego oraz jak łatwo rozpoznać podróbki.
Różne rodzaje części zamiennych do samochodów w skrócie
- Części OEM: Części OEM to części samochodowe, które są montowane fabrycznie w takim stanie, w jakim są. Opracowywaniem i produkcją części zajmuje się producent samochodu lub zlecony dostawca wysokiej jakości.
- Części z rynku wtórnego: Części samochodowe jako części z rynku wtórnego nie są produkowane ani opracowywane wyłącznie dla producenta pojazdu. Są to części pochodzące od producentów zewnętrznych, w większości w oryginalnej jakości. Często części te są produkowane na licencji przez znanych producentów.
- Podróbki: Podrabiane części samochodowe są produkowane bez zgody oryginalnych producentów i często w gorszej jakości. Podróbki są często oferowane jako nowe części w szczególnie niskich cenach za pośrednictwem platform internetowych w Internecie. Rzadko spełniają one wymagane standardy producenta.
Znaczenie części OEM dla pojazdów silnikowych
Termin OEM oznacza producenta oryginalnego wyposażenia. W tłumaczeniu oznacza to producenta oryginalnego sprzętu. Odpowiednie części samochodowe OEM lub komponenty OEM nie są sprzedawane w wolnym handlu. Produkcja i dystrybucja części OEM odbywa się specjalnie przez lub dla danego producenta samochodów. Jako części zamienne, części OEM są często droższe niż inne części zamienne, ale zazwyczaj są również szczególnie wysokiej jakości i idealnie pasują.
Jak sprawdzić autentyczność samochodowych części zamiennych?
Oryginalne części samochodowe oznaczają bezpieczeństwo i precyzyjne dopasowanie. Oryginalne części gwarantują również długotrwałe i niezawodne działanie. Dlatego kierowcy samochodów wolą używać oryginalnych części zamiennych. Ale jak można wiarygodnie sprawdzić autentyczność części samochodowej? Istnieje szereg czynników, które wskazują, czy dana część jest oryginalna czy podrobiona.
- Wygląd i dopasowanie: Oryginalne części zamienne zazwyczaj wyglądają lepiej niż podróbki. Ponadto podróbki często różnią się wizualnie od oryginałów. Najlepiej jest sprawdzić wygląd części w porównaniu z istniejącą oryginalną częścią zainstalowaną w fabryce.
- Opakowanie i prezentacja: Producenci oryginalnych części często pakują swoje części w starannie zadrukowane opakowania. Pudełka i kartony często mają naklejki. Z drugiej strony, tanie podróbki są pakowane w proste kartonowe pudełka o innym wyglądzie.
- Nazwy marek i napisy: Nieautoryzowane kopie znanych części samochodowych często nie mają logo producenta samochodu. Na oryginalnych częściach marka samochodu jest jednak wytłoczona. Może również brakować innych napisów na części lub mogą się one różnić.
- Plomby i hologramy: Oryginalni producenci coraz częściej stosują specjalne plomby lub naklejki, aby podkreślić autentyczność produktu. Obejmują one przymocowane hologramy z efektem 3D, który jest trudny do podrobienia przez fałszerzy. Często drukowana jest na nich tylko grafika.
- Oferty i cena zakupu: Cena części zamiennej może również dostarczyć informacji na temat autentyczności. Często oferta jest po prostu zbyt tania, aby mogła być oryginalną częścią. Produkcja wysokiej jakości części jest kosztowna, a żaden sprzedawca nie rozdaje pieniędzy.
- Pieczęć testowai oznaczenie: Oryginalne części zamienne są często oznaczone pieczęcią testową. Organizacja testująca poświadcza bezpieczeństwo produktu lub jego przydatność do ruchu drogowego. Takich plomb testowych i innych oznaczeń często brakuje na podrobionych produktach.
- Homologacja typu i certyfikaty: Oryginalne akcesoria są dostarczane przez producenta z homologacją typu lub certyfikatem części. W przypadku podrobionych części samochodowych zwykle brakuje tych dokumentów. W takim przypadku części nie mogą być używane w samochodzie.
Inne metody sprawdzania autentyczności
Cechy producenta, takie jak drukowane opakowanie lub plomby testowe nakładane na części, można podrobić przy pewnym wysiłku. Dlatego producenci oryginalnych części wymyślili inne zabezpieczenia. Należą do nich kody QR lub tak zwany kod macierzy danych. Każda część samochodowa oznaczona tymi kodami otrzymuje unikalny numer identyfikacyjny, który można dopasować za pośrednictwem strony internetowej producenta lub smartfona.
Czy numer OEM jest bezpieczną metodą weryfikacji autentyczności części?
Numer OEM służy do identyfikacji części zamiennych do konkretnych pojazdów. Numer ten pozwala stosunkowo łatwo określić, czy dana część pasuje do Twojego samochodu. Jednak numer OEM nie mówi nic o autentyczności części samochodowej. Producent podróbki może po prostu pobrać kod z oryginalnej części i wydrukować go na podrobionych częściach.
Oto problemy związane z podrabianymi częściami
Podrabiane części samochodowe stwarzają kilka problemów dla właściciela pojazdu. Z jednej strony, podrobione części często nie są zbyt dokładne, przez co trudno je zamontować w pojeździe. Po drugie, podrabiane części samochodowe są coraz częściej wykonane z tanich materiałów. Podrabiane klocki hamulcowe lub tarcze hamulcowe mogą pękać lub ulegać uszkodzeniu podczas gwałtownego hamowania. Zostało to wykazane w odpowiednich testach podrobionych części samochodowych w przeszłości. To samo dotyczy innych części, takich jak elementy zawieszenia. Oprócz ryzyka wypadków, prawo jazdy pojazdu faktycznie wygasa, jeśli nie zostały zainstalowane żadne zatwierdzone części. Podrobione części są często wykrywane najpóźniej podczas następnego ogólnego przeglądu. Samochód nie przechodzi testu i nie otrzymuje naklejki.
Czy podrabiane części stanowią coraz większy problem na całym świecie?
Podrabianie części samochodowych nasiliło się w ostatnich dziesięcioleciach. Nowoczesne technologie produkcji ułatwiają wytwarzanie podróbek w dużych ilościach. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiły się nowe kanały dystrybucji podrobionych części samochodowych za pośrednictwem Internetu. Właściciele samochodów często kupują podrobione części do samodzielnego montażu za pośrednictwem platform internetowych.
Co zrobić, jeśli w samochodzie znajdują się podrobione części?
Podrabiane części samochodowe są czasami instalowane przez samego właściciela samochodu z powodu niewiedzy lub braku świadomości niebezpieczeństwa. Coraz częściej do sprzedaży trafiają również samochody używane, w których celowo lub nieumyślnie zamontowano podrobione części zamienne. Co należy zrobić w przypadku zauważenia podrobionych części we własnym samochodzie? Odpowiedź brzmi: najlepiej natychmiast je wymienić. Jeśli na przykład części istotne dla bezpieczeństwa, takie jak hamulce, zostały zastąpione podróbkami, należy je natychmiast wymienić. Istnieje zbyt duże ryzyko, że zamontowana część pęknie lub ulegnie awarii pod obciążeniem. Wymiana innych części istotnych dla bezpieczeństwa również nie powinna być odkładana, aby uniknąć zagrożenia dla siebie i innych.
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN