Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy

Dysza wtryskowa jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych układów wtryskowych. We wcześniejszych czasach silniki miały jeszcze gaźnik lub wtrysk do kolektora dolotowego, który zapewniał zapłon mieszanki powietrza i paliwa. Z kolei w nowoczesnych silnikach spalinowych z wtryskiem paliwa paliwo jest wtryskiwane pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio do cylindrów. Już teraz dowiedz się, jakie są oznaki w przypadku usterki dyszy wtryskowej, jak można uniknąć kosztów kolejnych napraw i kiedy warto wymienić ten element.

Czytaj więcej: VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych

Funkcja dyszy wtryskowej w silniku

Jako część systemu wtrysku bezpośredniego, dysza wtryskowa zapewnia, że paliwo zawsze trafia do komory spalania w drobno rozpylonej postaci i może zostać idealnie zapalone. Odpowiednia ilość paliwa jest zawsze wtryskiwana do cylindra przez dyszę wtryskową. W zależności od konstrukcji silnika stosowane są różne rodzaje dysz wtryskowych. Silniki Diesla mają dysze wtryskowe natomiast silniki benzynowe mają raczej zawory wtryskowe.

Oznaki wadliwych dysz wtryskowych w skrócie

Jeśli wtryskiwacz jest uszkodzony lub pracuje nieprawidłowo, często wskazują na to typowe objawy. Ponieważ paliwo jest niedostatecznie rozpylane przez uszkodzone dysze, często odczuwalne są takie objawy jak nierówna praca silnika. Silnik może się źle uruchamiać lub zatrzymywać podczas jazdy, jeśli ilość wtryskanego paliwa nie jest prawidłowa. Wadliwe dysze powodują przeważnie:

Często samochód z uszkodzonym zaworem wtryskowym lub wtryskiwaczem daje o sobie znać poprzez zwiększone zużycie paliwa. Może również zapalić się lampka kontrolna silnika. Nietypowo niebieskie lub szare spaliny oraz zapach paliwa mogą również wskazywać na uszkodzone wtryskiwacze. Zdarza się, że samochody z uszkodzonymi dyszami wtryskowymi również nie przechodzą testu emisji spalin ze względu na wysokie wartości zanieczyszczeń.

Objawy awarii wtrysku powinny być zawsze traktowane poważnie

Jeśli pojawią się pierwsze oznaki uszkodzonych wtryskiwaczy, samochód powinien jak najszybciej trafić do warsztatu. W przypadku silników Diesla nierzadko zdarza się, że z powodu wadliwej dyszy lub zaworu wtryskiwana jest zbyt duża ilość oleju napędowego. To z kolei może prowadzić do powstawania tam zatoru. Uszkodzony i cieknący wtryskiwacz powoduje najczęściej uszkodzenie tłoka. Oprócz uszkodzenia wnętrza silnika, zbyt duża ilość wtryskiwanego paliwa może również uszkodzić takie elementy jak katalizator.

Przyczyny problemów z dyszami wtryskowymi

Do uszkodzenia wtryskiwacza mogą prowadzić różne przyczyny. Często z powodu zanieczyszczeń dochodzi do zablokowania iglic rozpylacza. Odpowiedzialny za to może być olej napędowy lub benzyna niskiej jakości albo zanieczyszczenia w układzie paliwowym. Stosowanie niezatwierdzonych i nieodpowiednich dodatków może również prowadzić do problemów z dyszami wtryskowymi. Ponadto uszkodzona pompa paliwa może również spowodować awarię dyszy wtryskowej z powodu nagromadzenia się tam odprysków metalu. Zazwyczaj jednak przy dużym przebiegu pojazdu dochodzi do coraz większego zużycia wtryskiwacza. Wtedy jego całkowita wymiana jest już nieunikniona.

Unikanie usterek dyszy wtryskowej

Wadliwy wtryskiwacz lub uszkodzony zawór wtryskowy może szybko stwarzać problemy, a w konsekwencji prowadzić do większej awarii innych podzespołów w pojeździe. Jeśli jednak samochód jest regularnie serwisowany w warsztacie, można łatwo zaoszczędzić na kosztach kolejnych napraw, bowiem zazwyczaj podczas dokładnego serwisowania lub specjalnej kontroli silnika sprawdzany jest również wtryskiwacz. Często możliwe jest wyczyszczenie zabrudzonych elementów, jednak zazwyczaj mocno zużyte elementy wymienia się na nowe.

Pielęgnacja i konserwacja wtryskiwaczy

Pojazdy, które są regularnie serwisowane w warsztacie, są mniej podatne na usterki. Komplikacje takie jak uszkodzone dysze wtryskowe są również znacznie wcześniej wykrywane podczas regularnych przeglądów. To z kolei pozwala zaoszczędzić na kosztownych naprawach uzupełniających. Za pomocą tych prostych działań można uniknąć usterek w układzie wtryskowym:

  1. Regularnie serwisuj samochód w warsztacie.
  2. Tankuj tylko wyznaczone paliwo.
  3. Wybieraj paliwo o jak najlepszej jakości.
  4. Ogranicz stosowanie dodatków i stosuj tylko takie, które są dopuszczone przez producenta pojazdu.
  5. Nie zwlekaj z naprawą i wymianą niesprawnie działających części.

Regularna konserwacja silnika i czyszczenie dysz wtryskowych przedłuża żywotność podzespołów. Ale bywa i tak, że inne usterki powodują podobne objawy, a zatem nie zawsze winne muszą być wadliwe dysze wtryskowe. Za słabą pracę silnika może odpowiadać również np. usterka zapłonu lub inne uszkodzone elementy układu wtryskowego. Dlatego kontrola, czyszczenie i wymiana takich elementów to sprawa dla specjalisty.

Naprawa i wymiana dysz wtryskowych w warsztacie

W celu dokonania naprawy należy wymontować i zdemontować dyszę wtryskową. Poszczególne części mogą być następnie sprawdzane i w razie usterki wymieniane na części zamienne. Jednak wraz ze wzrostem złożoności układów wtryskowych, skomplikowana staje się również naprawa ich elementów. Tylko wyspecjalizowane firmy oferują naprawę takich części jak wtryskiwacze i dysze wtryskowe. W zależności od wysokości kosztów naprawy lub zakupu nowej dyszy wtryskowej, czasami po prostu warto od razu wymienić zużyte elementy na nowe części. Umów się na wizytę w swoim warsztacie w celu przeprowadzenia kontroli silnika i wtryskiwaczy.

Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych

WaÅ‚ napÄ™dowy to jedna z najważniejszych części napÄ™du współczesnych pojazdów. Kilometr po kilometrze podzespoÅ‚y przekazujÄ… moc silnika na koÅ‚a. ZnajdujÄ…c siÄ™ pod samochodem w obszarze podwozia waÅ‚ napÄ™dowy narażony jest na różnorodne przeciążenia. Nie dziwi zatem fakt, że w pewnym…
Czytaj więcej

Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatne?

UrzÄ…dzenia diagnostyczne OBD umożliwiajÄ… szybkie wykrycie usterek poprzez odczytanie informacji zapisanej w komputerze pokÅ‚adowym pojazdu. DziÄ™ki ciÄ…gÅ‚emu rozwojowi techniki, ceny takich urzÄ…dzeÅ„ diagnostycznych w ostatnich latach systematycznie spadajÄ…, czyniÄ…c je przystÄ™pnymi nawet dla mechaników hobbystów. W tym poradniku dowiedzÄ… siÄ™…
Czytaj więcej

Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwanie usterek

Silnik jest kluczowym elementem każdego samochodu. Jest on odpowiedzialny za zasilanie wszystkiego, od Å›wiateÅ‚ po system audio, a także za obsÅ‚ugÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci funkcji pokÅ‚adowych. Ale czasami ta istotna część ulega uszkodzeniu i stwarza problemy, które nie zawsze sÄ… Å‚atwe do…
Czytaj więcej

Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda naprawa lub wymiana zużytego elementu?

Aby silnik spalinowy w samochodzie nie przegrzewaÅ‚ siÄ™, konieczne jest jego nieustanne chÅ‚odzenie. Pompa wody zapewnia staÅ‚y przepÅ‚yw cieczy chÅ‚odzÄ…cej w ukÅ‚adzie, regulujÄ…c tym samym temperaturÄ™ silnika. Ponieważ jednak jest ona elementem eksploatacyjnym pojazdu, wiÄ™c ulega zużyciu i uszkodzeniom, co…
Czytaj więcej

Najczęściej czytane poradniki