Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
1. Jak działa system ABS i pompa ABS
2. Objawy uszkodzonej pompy ABS
3. Dlaczego pompa ABS jest uszkodzona
Pompa ABS jest jednym z centralnych elementów nowoczesnych układów hamulcowych. Jeśli jednak jest ona uszkodzona, może doprowadzić do awarii systemu ABS. Dowiedz się tutaj, czy naprawa tego elementu jest możliwa, czy może lepszym rozwiązaniem jest jego wymiana.
Czytaj wiÄ™cej: Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
Jak działa system ABS i pompa ABS
ABS to układ zapobiegający blokowaniu kół w samochodzie podczas hamowania i zapewne jedna z najbardziej znaczących innowacji w mechanice. Dzięki jego zastosowaniu, po raz pierwszy możliwe było bezpieczne zatrzymanie pojazdu w dowolnym momencie bez blokowania kół. Obecnie wszystkie nowoczesne pojazdy posiadają w standardzie system ABS, który w znacznym stopniu przyczynia się do bezpiecznego hamowania.
Pompa ABS znajdująca się w komorze silnika jest odpowiedzialna za sterowanie i działanie systemu ABS. Tutaj podzespół ten składa się z silnika elektrycznego, zaworów elektromagnetycznych, sterowników i podstawy, do której podłączone są przewody hamulcowe. Jeśli konieczne stanie się użycie systemu ABS, jednostka inicjuje niezbędne kroki. Ciśnienie w hamulcu jest uwalniane dawkami, a efekt hamowania jest pulsacyjny, dzięki czemu koła nie blokują się, a samochód pozostaje sterowalny.
Uszkodzona pompa ABS: naprawa czy wymiana?
Jeśli pompa ABS jest uszkodzona, wtedy pojawia się pytanie: naprawić czy wymienić element? Obie opcje są możliwe, aby przywrócić prawidłowe działanie układu hamulcowego. Z reguły jednak pompa ABS może być naprawiona tylko przez specjalistyczny warsztat.
W celu zweryfikowania usterki pompy ABS, fachowiec przeprowadza odpowiednią diagnozę elementu. Pompę można również zdemontować i wysłać do analizy i naprawy. Alternatywą dla naprawy pompy ABS może być również wymiana części na nową lub używaną część zamienną. Warto tutaj zawczasu porównać koszty, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Objawy uszkodzonej pompy ABS
Jeśli zespół ABS i pompa ABS są uszkodzone, mogą na to wskazywać typowe objawy. Oto one w skrócie:
- Zapalenie siÄ™ kontrolki ABS
- Zapis kodu błędu pamięci komputera pokładowego
- Nietypowe zachowanie samochodu podczas hamowania
- Odgłosy z rejonu umiejscowienia pompy ABS
- ABS nie działa
- Koła samochodu blokują się podczas hamowania
Uszkodzona pompa ABS daje o sobie znać, gdy na desce rozdzielczej zapala się kontrolka ABS. W nowoczesnych pojazdach w pamięci komputera pokładowego zapisywany jest wtedy również kod błędu, który informuje o awarii pompy hydraulicznej ABS.
Czasami awaria pompy ABS objawia się również nietypowym zachowaniem samochodu podczas hamowania. Siła hamowania nie jest rozłożona równomiernie, zgodnie z przeznaczeniem i hamulce pojazdu mają tendencję do blokowania się. W konsekwencji czego funkcja układu przeciwblokującego nie jest już spełniana. Nietypowe odgłosy mogą również wskazywać na usterkę pompy.
Jednak niekoniecznie wszystkie te objawy muszą być wywołane przez usterkę pompy ABS. Za niektóre z nich może być odpowiedzialny również uszkodzony czujnik ABS. Komunikaty o błędach i świecenie się lampki ostrzegawczej ABS mogą mieć również inne przyczyny. Niezależnie od nich, gdy tylko pierwsze oznaki wskazują na usterkę układu hamulcowego, każdy pojazd stanowi wtedy niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego i powinien niezwłocznie trafić do warsztatu.
Dlaczego pompa ABS jest uszkodzona
Usterka pompy ABS może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich może być awaria silniczka sterownika, który nieustannie musi wytwarzać ogromną moc, aby wyprodukować niezbędne ciśnienie w układzie hamulcowym. W pojazdach o dużym przebiegu często ulega on zatem szybkiemu zużyciu lub innej awarii. Zazwyczej jest to zwarcie, które uszkadza elektronikę wewnątrz sterownika ABS. Do powstania usterki jednostki ABS może ponadto doprowadzić nieszczelność w układzie hamulcowym. Dostająca się do elementu wilgoć czy też wyciek płynu hamulcowego może spowodować uszkodzenie elektroniki elementów systemu ABS. Inną możliwą przyczyną awarii bloku ABS jest niewykorzystywanie układu lub jego niewłaściwe użytkowanie. Jeśli hamulce i system ABS nie są nigdy używane, na przykład podczas jazdy bez wykonywania manewrów hamowania, element może się zatrzeć i przestać działać.
Przegląd i konserwacja układu hamulcowego
Hamulce powinny być regularnie sprawdzane w ramach przeglądu układu hamulcowego a nie tylko wtedy, gdy ich skuteczność zaczyna się pogarszać. W trakcie kontroli hamulców w specjalistycznym warsztacie wszystkie elementy układu hamulcowego są sprawdzane i testowane przy użyciu najnowszej technologii. Dzięki temu można łatwo stwierdzić, czy sterowanie hamulcami działa należycie a ich skuteczność jest bez zarzutu. Sprawdzane pod kątem usterek zostają wtedy ponadto inne elementy układu, takie jak przewody hamulcowe. Sama siła hamowania mierzona jest na specjalnym stanowisku badawczym.
Wymiana uszkodzonej pompy ABS
Ponieważ niezawodne działanie hamulców jest podstawowym gwarantem bezpieczeństwa samochodu i jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, prace przy układzie hamulcowym mogą być wykonywane wyłącznie przez fachowca. Dlatego naprawę hamulców najlepiej zlecić w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Jeśli pompa ABS jest uszkodzona, specjalista postępuje według ustalonego schematu. Poszczególne kroki mogą się jednak różnić w zależności od modelu i producenta pojazdu.
Wymiana pompy ABS
- Luzowanie połączeń: W pierwszym kroku specjalista usuwa uszkodzoną pompę ABS. W tym celu rozpina przewody łączące i połączenia przewodów hamulcowych na jednostce ABS. Wszelkie wyciekające płyny hamulcowe są zbierane.
- Wymontowanie pompy ABS: Po rozłączeniu przyłączy, zostają następnie odkręcane i zdejmowane śruby mocujące urządzenia. Można wtedy zdemontować pompę ABS i wyjąć ją z komory silnika.
- Instalacja nowej pompy ABS: Po zdemontowaniu uszkodzonego elementu można go wysłać do naprawy lub wymienić na sprawnie działający egzemplarz. Montaż odbywa się w odwrotnej kolejności do demontażu. Następnie układ hamulcowy jest odpowietrzany i w razie potrzeby uzupełniany płynem.
Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
Każdy nowoczesny samochód posiada liczne kontrolki ostrzegawcze na desce rozdzielczej, które, gdy zapalone, informujÄ… kierowcÄ™ o potencjalnych problemach. JednÄ… z najważniejszych kontrolek jest ostrzegawcza kontrolka hamulca, która wÅ‚Ä…cza siÄ™, gdy tylko wystÄ…piÄ… problemy z ukÅ‚adem hamulcowym pojazdu. W ten sposób…
Czytaj więcej
Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
Używane części zamienne pozyskiwane sÄ… w procesie demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, który przeprowadzajÄ… firmy zajmujÄ…ce siÄ™ recyklingiem samochodów. Niektóre samochody majÄ… już przejechane wiele kilometrów gdy sÄ… demontowane, a inne majÄ… tylko niewielki przebieg, ponieważ trafiajÄ… do stacji demontażu…
Czytaj więcej
Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
Nowoczesne pojazdy skÅ‚adajÄ… siÄ™ z dużej liczby rozmaitych elementów. Wszystkie części współdziaÅ‚ajÄ… ze sobÄ…, przyczyniajÄ…c siÄ™ do niezawodnego funkcjonowania samochodu. Ponieważ mamy tu doczynienia z rozbudowanymi systemami, odnalezienie siÄ™ w Å›wiecie auto części może być nieco trudne. Istnieje kilka sposobów…
Czytaj więcej
Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizytą w lokalnej stacji demontażu pojazdów
JeÅ›li należą PaÅ„stwo do tej grupy osób, która chÄ™tnie majsterkuje przy wÅ‚asnym samochodzie lub lubi oszczÄ™dzać i samodzielnie poszukuje elementów zamiennych po atrakcyjnych cenach, to prawdopodobnie próbowali już PaÅ„stwo znaleźć i kupić części na lokalnym zÅ‚omowisku samochodowym. Ponieważ żyjemy obecnie…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN