Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
1. Co dzieje siÄ™ z pojazdem podczas recyklingu
2. Różnica między recyklingiem samochodowym a złomowaniem
3. Zalety nowoczesnego recyklingu samochodów
4. Jak recyklerzy samochodów oferują używane części zamienne na platformie Autoparts24
Jeśli samochód uległ poważnemu uszkodzeniu w wypadku lub nie przynosi korzyści ekonomicznych, pociąga to za sobą konieczność pozbycia się takiego balastu. Podczas gdy dawniej stare samochody odstawiano po prostu na złomowisko, dziś stacje demontażu pojazdów poddają auta przeznaczone do kasacji złożonemu procesowi recyklingu. W trakcie kolejnych etapów usuwane są wartościowe części zamienne, a substancje szkodliwe dla środowiska są bezpiecznie utylizowane.
Czytaj więcej: Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
Co dzieje siÄ™ z pojazdem podczas recyklingu
Kiedy pojazd przeznaczony do kasacji zostaje dostarczony do firmy zajmującej się recyklingiem samochodów, wtedy w trakcie całego procesu utylizacji przechodzi on różne etapy. W zależności od marki i typu pojazdu oraz firmy zajmującej się recyklingiem, etapy te mogą się nieco różnić. Z reguły jednak recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji przebiega w następujący sposób:
-
- Wyjęcie akumulatorów i zbiornika gazu: Pierwszym krokiem jest wyjęcie akumulatorów z samochodu przeznaczonego do utylizacji w celu pozbycia się ich w sposób przyjazny dla środowiska. W przypadku pojazdów wyposażonych w zbiornik gazu, jest on opróżniany lub usuwany zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Ponadto elementy pirotechniczne, takie jak poduszki powietrzne, są usuwane lub utylizowane przez przeszkolony personel.
- Spuszczanie płynów-osuszanie: Samochody zawierają różne płyny, z których wiele jest niebezpiecznych dla środowiska lub łatwopalnych. Zanim pojazd będzie mógł zostać poddany dalszemu recyklingowi, należy te płyny spuścić lub odessać. Należą do nich na przykład paliwa, oleje (silnikowy i przekładniowy), ale także płyn chłodniczy, czynnik klimatyzacji czy nawet resztki płynu do spryskiwaczy szyb. Wszystkie płyny należy starannie zebrać, aby można je było później zutylizować oddzielnie i w sposób przyjazny dla środowiska.
- Demontaż części zamiennych: Trzecim etapem recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji jest usuwanie części zamiennych. Każdy pojazd składa się z tysięcy pojedynczych części, z których wiele można bez problemu wykorzystać ponownie. Ponadto niektóre części, takie jak katalizator, zawierają cenne surowce, takie jak metale szlachetne, które można odzyskać w trakcie dalszego recyklingu. Wiele firm zajmujących się recyklingiem znakuje części samochodowe oceniając jednocześnie ich stan i jakość.
- Prasowanie samochodu: Po spuszczeniu wszystkich płynów i usunięciu z samochodu wszystkich części nadających się do recyklingu, pojazd jest prasowany. Większość firm recyklingowych posiada w tym celu własną prasę do złomu, która pod wysokim ciśnieniem ściska karoserię pojazdu. W rezultacie powstaje prostopadłościenny blok, łatwy do transportu. Ponieważ większość firm zajmujących się recyklingiem samochodów nie posiada własnego rozdrabniacza, konieczny jest kolejny etap transportu.
- Rozdrabnianie pojazdu: W piątym etapie pozostałe części zużytego pojazdu są rozdrabniane. Ponieważ wymagany do tego sprzęt jest drogi i skomplikowany w budowie, tego etapu zwykle nie wykonuje się w punkcie złomowania samochodów. Zamiast tego istnieją specjalne firmy, które oferują rozdrabnianie w dużych zakładach. W procesie znanym jako frakcjonowanie pozostałe części pojazdu są rozbijane na drobne kawałki. Ten rozdrobniony materiał jest następnie sortowany przez w pełni zautomatyzowane urządzenia. W tym procesie elementy metalowe, takie jak stal karoserii, są oddzielane za pomocą magnesów. Nowoczesne systemy mogą również sortować inne metale, takie jak aluminium, a także tworzywa sztuczne, podzespoły elektroniczne i gumę.
- Przygotowanie części zamiennych do zakupu: Szósty i ostatni krok to ponowne zaangażowanie recyklera samochodowego. Na tym etapie pracownicy sprawdzają, sortują i często fotografują wymontowane części zamienne, które są następnie wystawiane na sprzedaż i w efekcie końcowym montowane w innym samochodzie. W ten sposób dla części samochodowych zaczyna się drugie życie. Na tym korzystają też klienci, którzy mają możliwość zakupu oryginalnych elementów zamiennych po wyjątkowo przystępnych cenach, co przyczynia się do obniżenia kosztów napraw.
Różnica między recyklingiem samochodowym a złomowaniem
Terminy recykling samochodowy i złomowanie samochodów są czasami używane zamiennie, ale nie jest to do końca poprawne. Zwłaszcza w dawnych czasach stare samochody często trafiały na złomowisko i nie były utylizowane w sposób przyjazny dla środowiska ani wykorzystywane w celu pozyskania surowców wtórnych. Na złomowisku samochodowym kierowcy i mechanicy mogli jednak sami demontować części zamienne po niskich kosztach.
To, co pozostawało ze starego samochodu, było następnie w jakiś sposób złomowane. W nowoczesnym recyklingu samochodów stosuje się inne podejście. Celem jest usunięcie z samochodu jak największej liczby nienaruszonych części i surowców oraz przekazanie ich do dalszego obiegu. Złomowanie w sensie faktycznym odbywa się dopiero po wykonaniu tych czynności. Nawet wtedy materiały i surowce są ponownie sortowane według rodzaju oraz wykorzystywane dalej.
Zalety nowoczesnego recyklingu samochodów
-
-
-
- Ochrona środowiska: W trakcie ekologicznego złomowania samochodów wszystkie niebezpieczne płyny są zbierane i utylizowane zgodnie z przepisami. Pozostałe elementy są również dzielone według materiału i rodzaju oraz poddawane recyklingowi w sposób przyjazny dla środowiska.
- Części zamienne: Firmy zajmujÄ…ce siÄ™ recyklingiem samochodów odciążajÄ… naturÄ™ ponownie wprowadzajÄ…c do obiegu części zamienne, które wciąż sÄ… sprawne. Elementy te sÄ… gotowe do bezpoÅ›redniego montażu w innych samochodach. Na tym procesie korzystajÄ… również kierowcy, którzy majÄ… wtedy możliwość nabycia oryginalnych części samochodowych – np. silnika – po korzystnej cenie.
-
- Zaświadczenie o kasacji pojazdu: Autoryzowane firmy zajmujące się recyklingiem samochodów wydają na życzenie klienta zaświadczenie o demontażu pojazdu. W Polsce taki dokument jest wymagany, aby móc ostatecznie wyrejestrować pojazd w urzędzie. Może on być również przydatny do odzyskania części składki OC za czas, gdy już auta się nie użytkuje.
- Odbiór: Wiele firm zajmujących się recyklingiem samochodów oferuje bezpłatny odbiór pojazdu przeznaczonego do kasacji. Jest to szczególnie korzystne w przypadku samochodów, które nie nadają się już do jazdy po wypadku lub w wyniku uszkodzenia silnika.
-
-
Jak recyklerzy samochodów oferują używane części zamienne na platformie Autoparts24
Liczne firmy zajmujące się recyklingiem samochodów z całej Europy oferują obecnie swoje części zamienne w Autoparts24, a nowe są regularnie dodawane do naszej listy zaufanych dostawców. Warunkiem koniecznym do sprzedaży części samochodowych na platformie Autoparts24 jest rejestracja jako sprzedawca. Tylko wiarygodne i autoryzowane firmy zajmujące się recyklingiem samochodów mogą dołączyć do naszego grona partnerów oraz wystawiać swoje części samochodowe na sprzedaż na naszej platformie.
W momencie spełnienia wszystkich wymagań sprzedawca otrzymuje możliwość wprowadzenia do systemu asortymentu używanych części samochodowych, które ma do zaoferowania klientom. Dla każdej części zamiennej podawane są ważne informacje, takie jak: stan elementu, numer OEM i oczywiście odpowiedni model pojazdu. Ponadto umieszczane są także inne ważne dane, takie jak: przebieg samochodu w momencie wymontowania części lub kolor. Wszystkie informacje wraz z licznymi oryginalnymi zdjęciami części zamiennych są również dostępne dla klienta. Dzięki temu wybór poszukiwanej części samochodowej w Autoparts24 jest znacznie łatwiejszy.
Kupuj tanie części z recyklingu samochodów w Autoparts24
W Autoparts24 mogą Państwo łatwo kupić używane części zamienne bez konieczności wcześniejszego kontaktowania się z różnymi firmami zajmującymi się recyklingiem pojazdów. Potrzebne części są wygodnie umieszczane w koszyku jednym kliknięciem myszy i dostarczane do domu lub warsztatu po zakończeniu procesu zamówienia.
Zalecamy, aby zawsze upewnić się, że zamawiają Państwo właściwy element. W tym celu prosimy o porównanie numeru OEM danej części zamiennej z numerem tej już wbudowanej, lecz nie działającej. Szczegółowe zdjęcia dołączone do opisu każdej części zamiennej umożliwiają również pierwszą orientację w kwestii wyglądu i stanu danego elementu.
Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
Sprawnie dziaÅ‚ajÄ…cym pojazdem zawsze dojedziemy do celu. Dlatego też regularne serwisowanie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu oraz gwarantuje dÅ‚ugotrwaÅ‚Ä…, bezpieczÄ… i bezproblemowÄ… eksploatacjÄ™ samochodu. To z kolei, na dÅ‚uższÄ… metÄ™, pozwala także zaoszczÄ™dzić pieniÄ…dze, ponieważ zapobiega droższym naprawom….
Czytaj więcej
Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
Każdy samochód z silnikiem spalinowym może w różnym stopniu zużywać paliwo. Olej napÄ™dowy lub benzyna sÄ… spalane w komorze spalania silnika i ostatecznie zapewniajÄ… napÄ™d. Niektórzy kierowcy uważajÄ… jednak, że zużycie paliwa przez ich pojazd jest po prostu zbyt wysokie….
Czytaj więcej
Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
Mocne i sprawnie dziaÅ‚ajÄ…ce hamulce to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych pojazdów. Podczas każdej podróży wykonujÄ… ciężkÄ… pracÄ™, zawsze doprowadzajÄ…c samochód do bezpiecznego zatrzymania. Jednak każdorazowe hamowanie ważącego tony pojazdu z czasem prowadzi do wyeksploatowania części, a tym samym…
Czytaj więcej
Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
Pompa ABS jest jednym z centralnych elementów nowoczesnych ukÅ‚adów hamulcowych. JeÅ›li jednak jest ona uszkodzona, może doprowadzić do awarii systemu ABS. Dowiedz siÄ™ tutaj, czy naprawa tego elementu jest możliwa, czy może lepszym rozwiÄ…zaniem jest jego wymiana. Jak dziaÅ‚a system…
Czytaj więcej
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN