Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
Układ hamulcowy samochodu zapewnia bezpieczne hamowanie i zatrzymywanie w każdych warunkach jazdy. Nowoczesne pojazdy mają w tym celu niezawodny układ hamulcowy, który składa się z różnych elementów. Dowiedz się teraz wszystkiego o budowie, działaniu i podzespołach układu hamulcowego samochodu.
Budowa i rodzaje układów hamulcowych
Obecnie nowoczesny samochodowy układ hamulcowy jest zaprojektowany jako układ hydrauliczny. Tylko w starych pojazdach, takich jak samochody zabytkowe, hamulce są nadal obsługiwane za pomocą prętów lub linek. Z kolei pneumatyczny układ hamulcowy ze sprężonym powietrzem jest zwykle stosowany tylko w samochodach ciężarowych. W zależności od modelu pojazdu, konstrukcja i elementy układu hamulcowego mogą się różnić.
Hydrauliczny układ hamulcowy w samochodach
Układ hamulcowy w nowoczesnych samochodach składa się z zamkniętego układu hamulcowego uruchamianego hydraulicznie. Płyn hamulcowy jest wykorzystywany do przenoszenia siły hamowania z pedału hamulca na hamulce na kołach. Ciśnienie potrzebne do uruchomienia hamulców jest generowane przez pompę hamulcową, gdy kierowca naciska pedał hamulca. Węże i przewody hamulcowe znajdujące się pod podłogą pojazdu zapewniają niezawodne przenoszenie ciśnienia hamowania na hamulce poszczególnych kół. Zbiornik płynu hamulcowego zapewnia, że zawsze dostępna jest wystarczająca ilość płynu hamulcowego. Zbiornik ten pełni również funkcję zbiornika wyrównawczego dla hydraulicznego układu hamulcowego. Korek z zakrętką umożliwia uzupełnienie płynu hamulcowego w razie potrzeby. Tak zwany hamulec roboczy służy wyłącznie do zwalniania samochodu podczas jazdy. W zależności od pojazdu, pedał hamulca musi być również wciśnięty w celu uruchomienia silnika. Jednak dodatkowe urządzenie hamujące do zabezpieczenia pojazdu podczas postoju jest obowiązkowe. Hamulec postojowy może być uruchamiany elektrycznie lub za pomocą linki hamulcowej.
Układ wspomagania hamulców i wskaźnik zużycia
Wiele współczesnych samochodów jest wyposażonych we wspomaganie hamul ców. Ten element układu hamulcowego zmniejsza siłę nacisku na pedał hamulca podczas hamowania i ułatwia rozpoczęcie hamowania. Aby mieć oko na zużycie klocków hamulcowych, niektóre pojazdy są wyposażone we wskaźnik zużycia. Często działa on czysto mechanicznie i wydaje głośny pisk. Inne systemy wykorzystują elektroniczny wskaźnik zużycia.
Hamulce tarczowe lub bębnowe
Samochody osobowe są wyposażone w hamulce tarczowe lub bębnowe. W nowoczesnych pojazdach hamulce bębnowe są jednak stosowane tylko na tylnej osi. Tarczowy układ hamulcowy ma tarcze hamulcowe, które obracają się razem z danym kołem. Zacisk hamulcowy obejmuje tarczę hamulcową od zewnątrz i hamuje ją poprzez tarcie za pomocą klocka hamulcowego. Hamulce bębnowe dociskają okładzinę do bębna hamulcowego od wewnątrz.
Układ hamulcowy z dwoma obwodami hamulcowymi lub ABS
Wszystkie nowsze samochody mają dwa obwody hamulcowe, jeden dla osi przedniej i jeden dla osi tylnej. System ten jest obowiązkowy. Jeśli jeden obwód hamulcowy jest uszkodzony, na przykład z powodu wycieku płynu hamulcowego, drugi obwód zapewnia wymaganą siłę hamowania. Nowoczesne pojazdy są bez wyjątku wyposażone w układ przeciwblokujący ABS. System ten zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania. Odpowiednie układy hamulcowe mają w tym celu dodatkowe komponenty, takie jak czujniki ABS i jednostka sterująca ABS.
Części i podzespoły układu hamulcowego
Układ hamulcowy we współczesnych samochodach składa się z wielu komponentów. Poszczególne części układu hamulcowego działają ze sobą w doskonałej harmonii. W ten sposób kierowca może zainicjować każdy proces hamowania w sposób niezawodny i precyzyjny. Najważniejsze części układu hamulcowego wymieniono w poniższym przeglądzie.
- Pedał hamul ca: Pedał hamulca służy do precyzyjnego uruchamiania hamulców. W prawie wszystkich samochodach pedał hamulca znajduje się w przestrzeni na nogi kierowcy po prawej stronie pedału przyspieszenia.
- Główny cylinder hamulcowy: Główny cylinder hamulcowy jest połączony z pedałem hamulca. Gdy kierowca naciska hamulec główny, cylinder wytwarza ciśnienie w układzie hamulcowym.
- Przełącznikświateł hamowania: Ten przełącznik włącza światła hamowania z tyłu pojazdu podczas hamowania. Przełącznik hamulca znajduje się w obszarze pedału hamulca za deską rozdzielczą.
- Tarcza hamulcowa: Tarcze hamulcowe są elementem układu hamulcowego z hamulcami tarczowymi. Tarcza hamulcowa obraca się wraz z kołem i jest wyhamowywana przez klocek hamulcowy w wyniku tarcia.
- Klocki hamulcowe: Okładzina hamulcowa zapewnia niezbędne tarcie, a tym samym opóźnienie podczas hamowania. Klocki hamulcowe są trwale połączone z klockiem hamulcowym lub wspornikiem klocka hamulcowego.
- Zacisk hamulcowy:Będący częścią hamulca tarczowego zacisk hamulcowy utrzymuje klocki hamulcowe. Podczas hamowania zacisk dociska klocki hamulcowe do tarczy hamulcowej.
- Wzmacniacz hamulca: Wzmacniacz hamulca ułatwia hamowanie, zmniejszając siłę, z jaką kierowca musi hamować. Element ten zwykle znajduje się za pedałem hamulca w komorze silnika.
- Przewody hamulcowe: Przewody układu hamulcowego przenoszą siłę hamowania na hamulce. Elastyczne przewody hamulcowe są tam zainstalowane, aby zawieszenie koła pozostało ruchome.
- Bęben hamulcowy: Bęben hamulcowy jest częścią układu hamulcowego w pojazdach z hamulcami bębnowymi. Bęben obraca się wraz z kołem i utrzymuje elementy hamulca.
- Szczęki hamulcowe: Nośniki klocków hamulcowych hamulca bębnowego nazywane są szczękami hamulcowymi. Podczas hamowania wewnętrzne cylindry hamulcowe koła dociskają okładzinę hamulcową do bębna.
Jak działa samochodowy układ hamulcowy
Hydrauliczny układ hamulcowy samochodu jest obsługiwany przez kierowcę za pomocą pedału hamulca. Umożliwia to precyzyjnie dozowany proces hamowania lub szybkie zatrzymanie w sytuacji awaryjnej. Gdy kierowca naciska pedał hamulca, podłączony do niego cylinder hamulcowy wytwarza ciśnienie wymagane do hamowania. W układzie hamulcowym z hamulcami tarczowymi ciśnienie hamowania działa na tłoki hamulcowe, które dociskają klocki hamulcowe do tarczy hamulcowej za pośrednictwem zacisku hamulcowego. W przypadku hamulców bębnowych ciśnienie jest przekazywane do cylindrów hamulcowych wewnątrz hamulca. Zamontowane tu szczęki hamulcowe mocno dociskają klocki hamulcowe do wnętrza bębna hamulcowego pod wpływem ciśnienia wywieranego przez tłoki.
Funkcja hamulca postojowego
Hamulec ręczny lub postojowy różni się swoją funkcją od reszty układu hamulcowego. Hamulec ten nie służy do zmniejszania prędkości samochodu podczas jazdy. Hamulec postojowy jest obsługiwany za pomocą dźwigni hamulca ręcznego lub pedału hamulca ręcznego. W przeciwieństwie do hamulca zasadniczego, hamulec ten działa tylko na tylną oś. Starsze pojazdy mają linkę hamul ca ręcznego, nowsze pojazdy mają hamulec elektryczny jako hamulec postojowy.
Najczęściej czytane poradniki
- Układ wtryskowy w samochodzie wyjaśniony w prosty sposób - części i funkcje u...
- Konserwacja i naprawa samochodów elektrycznych: co może zrobić zwykły warsztat...
- Zwiększanie osiągów poprzez chip tuning: korzyści, zagrożenia i wskazówki
- Przewodnik: Systemy komputerowe i oprogramowanie w samochodzie
- Które części do samochodów elektrycznych najczęściej wymagają naprawy lub w...
- Pojazdy hybrydowe: Jak działa samochód hybrydowy?
- Czym jest akumulator półprzewodnikowy do samochodów elektrycznych?
- Wszystko o czujnikach silnika: od silników spalinowych po samochody elektryczne
- Zwiększ zasięg samochodu elektrycznego: Jak każdy samochód elektryczny zwięks...
- Å»ywotność akumulatora w samochodzie elektrycznym: Jak przedÅ‚użyć żywotnoÅ›Ä...
- Jaka jest kompresja silnika samochodowego?
- To jest pojemność skokowa silnika samochodowego
- Zawory silnika spalinowego: działanie, usterki i naprawa
- Podstawowe komponenty silnika spalinowego - części i funkcje
- Smarowanie silnika w samochodach: komponenty, funkcje i usterki
- Wpływ produkcji nowych części samochodowych na środowisko
- Wszystko o klasach zanieczyszczeń i ich roli w ochronie środowiska
- Remont silnika: Na czym polega remont silnika i ile kosztuje?
- Produkcja części samochodowych OEM: kluczowe elementy sektora
- Zrozumienie mocy silnika - wglÄ…d w technologiÄ™ silnika samochodowego
- Układ kierowniczy samochodu - budowa i działanie
- Układ hamulcowy samochodu - budowa, części i działanie
- Rodzaje silników w samochodach: silnik w układzie V, silnik rzędowy i silnik ty...
- 8 wskazówek przed zakupem używanego samochodu elektrycznego
- Rozróżnianie części OEM, części z rynku wtórnego i podrobionych części sa...
- Kontrolka EPC świeci się lub miga: Co robić?
- Pompa hamulcowa: działanie, wykrywanie usterek i naprawa
- Części samochodowe OEM do samochodów hybrydowych i elektrycznych
- Używane części do youngtimerów i samochodów klasycznych - najlepsze porady
- Tempomat: Działanie i naprawa tempomatu w samochodzie
- Układ wydechowy: Wszystko, co musisz wiedzieć o częściach i działaniu układu...
- System zamykania: bezpieczeństwo i niezawodne zamykanie samochodu
- Układ dolotowy powietrza do silnika - części, funkcje i wymiana
- Uszkodzony zacisk hamulcowy? Jak wymienić go samodzielnie
- Układ paliwowy: części układu paliwowego od zbiornika do cylindra
- Klimatyzacja: funkcje i komponenty samochodowego układu klimatyzacji
- Sprzęgło: struktura i funkcja wyjaśnione w prosty sposób
- Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa
- Zaskoczony? Tak wiele pomp działa w samochodzie
- Najczęstsze przyczyny wadliwego samochodu elektrycznego
- 6 najważniejszych elementów bezpieczeństwa samochodu
- BÅ‚yskawiczna identyfikacja i naprawa uszkodzonego rozrusznika
- 5 typowych problemów z podwoziem i sposoby ich rozwiązywania
- 10 nieznanych części samochodowych, o których nie wie wielu kierowców
- Chłodzenie silnika: funkcja i ważne elementy układu chłodzenia
- Różnice między silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi
- Napęd na wszystkie koła: Jak działa mechanika i elementy napędu na wszystkie k...
- Jednostka sterujÄ…ca silnika samochodu: wszystko o komponentach i funkcjonowaniu
- Uszkodzona jednostka sterujÄ…ca silnika: przyczyny, objawy i naprawa
- HP vs. moment obrotowy: Jaka jest różnica między mocą a momentem obrotowym?
- Podstawy silników elektrycznych: jak sÄ… zbudowane, jak dziaÅ‚ajÄ… i czym siÄ™ rÃ...
- Używane części do samochodów elektrycznych: Na co zwrócić uwagę?
- VIN: Rola numeru nadwozia przy zakupie używanych części samochodowych
- Uszkodzona pompa układu ABS: Funkcja, przyczyny awarii, naprawa i wymiana
- Uszkodzona dysza wtryskowa: Diagnoza, czyszczenie i wymiana wtryskiwaczy
- Podwozie: Przegląd wszystkich elementów zawieszenia i ich funkcje
- Uszkodzony alternator: Jakie objawy występują i kiedy należy wymienić element?
- Uszkodzona pompa cieczy chłodzącej: Jakie są symptomy awarii i jak wygląda nap...
- Uszkodzona przekładnia kierownicza: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić te...
- Uszkodzona sonda lambda: Jakie są objawy i czy mogę wyczyścić czujnik?
- Uszkodzona sprężarka klimatyzacji: Jakie są objawy i kiedy należy wymienić ko...
- Uszkodzony kolektor dolotowy: Wymienić uszczelkę czy wyczyścić kolektor?
- Nieszczelny kolektor wydechowy: Objawy uszkodzenia kolektora wydechowego lub uszcz...
- Zepsute sprzęgło: Te objawy wskazują na uszkodzenie
- Uszkodzona pompa układu wspomagania: Jakie objawy występują i kiedy należy wym...
- Uszkodzona turbosprężarka: Naprawa czy wymiana?
- Typowe problemy i naprawa uszkodzonych wałów napędowych
- Przyczyny hałasu silnika i co robić?
- Urządzenia diagnostyczne do samochodów: Czy posiadanie skanera OBD jest przydatn...
- Kiedy i jak wymieniać tarcze hamulcowe i klocki hamulcowe?
- Zapalenie się kontrolki ostrzegawczej hamulca - przyczyny i co robić?
- Uszkodzony zawór EGR: Jak unikać problemów z silnikiem i oczyścić zawór EGR?
- Poprawa zużycia paliwa: Jak samochód zużywa mniej paliwa?
- Piszczące hamulce: Dlaczego hamulce piszczą i jak się tego pozbyć?
- Bezpieczne podnoszenie pojazdu: Jak podnieść samochód za pomocą lewarka i koby...
- TÅ‚umik samochodowy: Usterki i wymiana
- Kod skrzyni biegów: Co oznacza i gdzie się znajduje?
- Silnik samochodu elektrycznego: Jakie części samochodów elektrycznych można wy...
- Przegrzanie silnika: Co należy zrobić, gdy silnik się przegrzeje?
- Zapalona kontrolka silnika: Co powinien zrobić kierowca samochodu?
- Niepożądany zapach w pojeździe: Rodzaje, przyczyny i sposoby na pozbycie się n...
- Zalety zakupu części samochodowych używanych w internecie w porównaniu z wizyt...
- Kod silnika: Co oznacza ten kod i gdzie można go znaleźć w samochodzie?
- Narzędzia do naprawy samochodu: 10 narzędzi, które powinieneś mieć
- Błędy podczas naprawy pojazdu: Oto 7 najczęstszych pomyłek
- Skrzynia biegów pojazdu: jaka jest różnica między manualną a automatyczną pr...
- Przebieg: Jak przebieg wpływa na używane części zamienne?
- Recykling samochodów: Co dzieje siÄ™ z samochodem podczas recyklingu?Â
- Oryginalne części OEM a zamienniki - oto różnice
- Zalety oraz wady nowych i używanych części samochodowych
- Ważne kategorie części samochodowych i ich funkcje
- Przewodnik po komponentach i funkcjach silnika samochodowego
- Jak założyć własny, przydomowy warsztat samochodowy? - Najcenniejsze wskazówk...
- Częste problemy z silnikiem samochodowym: Diagnozowanie przyczyn awarii i usuwani...
- Wymiana części samochodowych: Czynności naprawcze, których nie powinieneś wyk...
- Poradnik: Samodzielne serwisowanie i naprawa samochodu
- Kapitalny remont silnika: Co warto wiedzieć?
- Poradnik: Jak dbać o silnik samochodu?
- Hałas w układzie wspomagania kierownicy - najczęstsze przyczyny i usuwanie uste...
- Najczęstsze przyczyny hałasu tylnego mechanizmu różnicowego, rozwiązywanie pr...
- Informacje o numerze VIN
- Informacje o tablicy rejestracyjnej i numerze VIN