Menu toggle

Witamy Wróć

Poradnik

Wykrywanie i wymiana uszkodzonej pompy paliwa

Pompa paliwa niezawodnie dostarcza paliwo do silnika spalinowego samochodu. Jeśli pompa paliwa jest uszkodzona, szybko pojawiają się wyraźne objawy. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie objawy wskazują na uszkodzenie pompy i jakie są możliwe przyczyny. Ponadto wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie pompy paliwa i niezbędnych częściach zamiennych.

Funkcja pompy paliwa w pojeździe

Pompa paliwa zapewnia stały dopływ paliwa ze zbiornika paliwa samochodu do silnika. Nowoczesne pojazdy z układami wtrysku paliwa często mają inną pompę wysokociśnieniową, która zapewnia ciśnienie niezbędne do wtrysku. W takim przypadku pompa paliwa pełni jedynie funkcję pompy wstępnego zasilania między zbiornikiem a komorą silnika.

Umiejscowienie pompy paliwa lub pompy oleju napędowego w pojeździe może się różnić w zależności od modelu. Obecnie nowoczesne samochody wykorzystują pompy jako pompy paliwa w zbiorniku. Pompy te w formie jednostki dostarczającej paliwo są instalowane bezpośrednio w zbiorniku. Pompa znajdująca się wewnątrz przewodu paliwowego od zbiornika do silnika nazywana jest pompą liniową.

Najczęstsze przyczyny usterek pompy paliwa

Jeśli pompy paliwa, takie jak pompa benzynowa lub pompa oleju napędowego, są uszkodzone, istnieją różne możliwe przyczyny. Pompa paliwa w nowoczesnych pojazdach została zaprojektowana z myślą o długiej żywotności. Jednak przy większych przebiegach dochodzi do zużycia pompy, co może prowadzić do jej awarii. W nowoczesnych pompach paliwa silnik elektryczny czasami ulega awarii lub zatarciu. Pompa mechaniczna może ulec awarii z powodu uszkodzonych części mechanicznych.

Przyczyny wadliwych pomp paliwa w skrócie:

  • Zużycie pompy przy wiÄ™kszym przebiegu
  • Uszkodzenie zespoÅ‚u pompy spowodowane zÅ‚ym paliwem
  • Uszczelki pompy paliwa sÄ… porowate
  • Uszkodzenie części mechanicznych wewnÄ…trz pompy
  • Zasilanie pompy paliwa zostaÅ‚o przerwane

SÅ‚abe paliwo lub wycieki

Zanieczyszczone lub niskiej jakości paliwo jest również możliwą przyczyną uszkodzenia pompy paliwa. Cząsteczki brudu mogą łatwo uszkodzić elementy wewnątrz pompy paliwa. Uszczelki pompy lub membrana wewnątrz również z czasem stają się porowate. Wówczas w obszarze pompy paliwa pojawiają się nieszczelności. W niektórych przypadkach to nie sama pompa jest zepsuta, ale ulega awarii z powodu wadliwego zasilania.

Typowe objawy usterki pompy paliwa

Jeśli pompa paliwa jest uszkodzona, często wskazują na to typowe objawy. Uszkodzona pompa paliwa powoduje, że silnik nie jest wystarczająco zasilany paliwem ze zbiornika. Ciśnienie w układzie paliwowym spada lub wymagana ilość paliwa nie jest dostępna. W takim przypadku silnik spalinowy nie może już działać optymalnie.

Nierówna praca silnika i utrata mocy

Jednym z typowych objawów uszkodzonej pompy paliwa jest brak płynnej pracy silnika. Z powodu nieprawidłowego działania pompy paliwa, silniki benzynowe są podatne na przerwy w zapłonie lub wadliwy zapłon. Uszkodzone silniki czasami wydają nietypowy dźwięk i słabo pracują. We wszystkich typach silników wadliwa pompa paliwa prowadzi również do utraty mocy.

Nietypowe odgłosy z komory silnika lub przerwy w zapłonie mogą również wskazywać na uszkodzoną pompę paliwa. Ponadto uszkodzona pompa paliwa lub pompa oleju napędowego jest często zauważalna poprzez szarpanie pojazdu. Nowoczesne pojazdy zgłaszają awarię pompy za pomocą odpowiedniego komunikatu o błędzie w zestawie wskaźników.

Objawy uszkodzonej pompy paliwa w skrócie:

  • Silnik uruchamia siÄ™ źle lub wcale
  • Moc silnika jest znacznie zmniejszona
  • Pojazd gwaÅ‚townie przyspiesza
  • Silnik ma tendencjÄ™ do przerywania zapÅ‚onu
  • Komunikat o bÅ‚Ä™dzie pompy paliwa

SÅ‚aby rozruch silnika lub wyciek paliwa

Pompa paliwa nie zawsze ulega całkowitej awarii z chwili na chwilę. Często problemy z zasilaniem paliwem, takie jak słaba zdolność rozruchu, stają się widoczne wcześniej. W niektórych przypadkach, gdy pompa paliwa jest uszkodzona, dochodzi również do wycieków. Jeśli powoduje to wypływ paliwa, takiego jak benzyna lub olej napędowy, konieczne jest szybkie działanie. Z tego powodu naprawa układu zasilania paliwem nigdy nie powinna być odkładana na później.

Wymiana uszkodzonej pompy paliwa w samochodzie

Uszkodzona pompa paliwa powinna zostać niezwłocznie wymieniona. Jest to jedyny sposób na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania silnika spalinowego. Uszkodzenie pompy wstępnej może spowodować uszkodzenie pompy wysokociśnieniowej. Powoduje to dalsze koszty w warsztacie. Jeśli paliwo nawet wycieknie z pompy, bezpieczna i przyjazna dla środowiska eksploatacja pojazdu nie jest już możliwa.

Wymiana pompy paliwa w 5 krokach

Wymiana pompy paliwa w zbiorniku jest często wykonywana szybko. Operacja ta powinna być jednak wykonywana wyłącznie przez doświadczonych mechaników samochodowych lub profesjonalny warsztat. Benzyna lub opary benzyny wyciekające podczas naprawy mogą łatwo stać się zagrożeniem.

  1. Diagnoza usterki: Awaria podzespołu może również wynikać z przyczyn takich jak wadliwy zasilacz. Dlatego zaleca się kompleksowe poszukiwanie usterki.
  2. Demontaż tylnego siedzenia: W zależności od modelu, pompa wstępnego podawania jest zamontowana w zbiorniku pod tylnym siedzeniem. Dlatego przed wymianą tego elementu należy go zdemontować.
  3. Wymontować pompę paliwa: Po uzyskaniu dostępu należy wymontować uszkodzoną część. W tym celu należy usunąć wszystkie połączenia i wyjąć pompę ze zbiornika.
  4. Porównanie części zamiennych: Przed zainstalowaniem nowej pompy należy porównać ją z istniejącą. Często informacje takie jak numer części można znaleźć na naklejce.
  5. Zamontować pompę paliwa: Montaż pompy paliwa jako części zamiennej odbywa się w odwrotnej kolejności. Po montażu przeprowadza się test i ponownie montuje tylną kanapę.

Uszkodzona pompa paliwa – naprawa lub wymiana

Naprawa uszkodzonej pompy benzynowej zazwyczaj nie jest opłacalna. Pompy do benzyny lub oleju napędowego są stosunkowo trudne do demontażu i naprawy. Wiele pomp paliwowych osiągnęło koniec okresu użytkowania i są całkowicie zużyte, gdy w końcu się zepsują. Dzięki dobrym ofertom, pompy paliwa do wielu modeli można jednak tanio kupić z drugiej ręki.

Koszt wymiany pompy paliwa

Koszty wymiany pompy paliwa lub pompy oleju napędowego w warsztacie różnią się w zależności od pojazdu. W zależności od producenta i umiejscowienia pompy paliwa, wymiana może być mniej lub bardziej czasochłonna. Z reguły warsztat potrzebuje co najmniej jednej godziny na wymianę pompy paliwa. Na koszt wymiany składa się czas pracy oraz koszt części. Warto tutaj porównać oferty.

Najczęściej czytane poradniki